Skocz do zawartości

ISS w szkicu!


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Długo się na to szykowałem i udało się... Oto szkic ISSa

 

Kamera: Pamięć fotograficzna :D

Czasy naświetlania oczu i mózgu:D : 5x 1s przelotu przez pole widzenia (skupienie się na kształcie)

oraz około 10 sekund śledzenia w polu widzenia (ocena jasności, odblasków i poświaty)

 

Starałem się jak najbardziej realnie oddać to, co widziałem. Widoczne bardzo jasne "wewnętrzne" panele słoneczne, oraz ciemniejsze "zewnętrzne". Poświata odpowiada rozblaskowi widocznemu w okularze W70 25mm podczas obserwacji. Nierównomierność poświaty jest przypadkowa - wynik szkicowania, skanowania, obróbki.

 

Obróbka: GIMP. Głównie rozmycie poświaty - około 40% mające na celu pozbycie się widocznej struktury kartki. Rozmycie ISSa - około 10% mające na celu zlikwidowanie widocznych ostrych śladów ołówka oraz jak największe podobieństwo do obrazu widzianego w okularze.

Niestety nie jestem w stanie oddać charakterystycznego pomarańczowego koloru zewnętrznych paneli. Ale jak szkic, to szkic - a nie praca w GIMPie ;)

 

ISS1.jpg

 

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota wimmer! Ja również obserwowałem ten dzisiejszy przelot. Chciałem zrobić zdjęcia, niestety dość późno sobie o nim przypomniałem o i nie zdążyłem wychłodzić synty. Dodatkowo zadanie utrudniały przelatujące chmury. Obserwacja się udała, fotki nie. Jutro chyba szykuje się ciekawszy przelot, bliżej zenitu :)

Życzę pogody i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam!

 

Koledzy i koleżanki - zapraszam do oglądania ISSa. To niesamowity obiekt do obserwacji. Już przez lornetkę 10x50 można rozróżnić kształt paneli słonecznych!

Przy powiększeniu około 50x można (po lekkim treningu na samolotach) śmiało gonić ISSa. Owe powiększenie pozwala na w miarę intuicyjne śledzenie jego lotu. Powiem Wam, że w moim odczuciu są na niebie 2 obiekty, przy których odnosimy wrażenie tego fajnego realizmu. Pierwszy to Saturn, a drugi to właśnie ISS! Piękne soczyste, pomarańczowe światło odbijające się od "zewnętrznych" paneli powoduje przeniesienie całej siły grawitacji na naszą żuchwę :D Czasem nawet majaczy struktura ich powierzchni, tak jakby "inaczej" nierównomiernie odbijały światło.

To jest piękny obiekt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zapomnę jak pewnego wieczoru zaszalałem z powerem na ISS- dałem 200x i udawało mi się utrzymywać ją w polu chwilami. Widziałem takie czarne paski na bateriach słonecznych ;) Szczegółów na niej co nie miara!

A pomyśleć jeszcze: tam są ludzie... :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za słowa uznania! To dla mnie motor do dalszych działań!

Rzeczywiście nietypowy ten szkic... Ale pragnę powiedzieć, że to jeszcze nie koniec. Dzisiaj planowałem znów napaść na ISSa, ale to chmury napadły na Wrocław :D więc lipa... ale:

1. Mam na myśli użycie filtra #58 green przy kolejnym "jasnym" przelocie ISSa. Filtr ten jak pisałem w wątku w dziale "Słoneczne Imperium" odcina sporo blasku i podwyższa kontrast - więc mam nadzieję prócz blasku paneli zauważyć moduły ISSa i przenieść to na papier (a następnie tutaj)

2. Szkoda, że przełożyli STS 125 - pamiętam poprzednie przeloty ISSa i promu przed cumowaniem. Widać wtedy jasny prom nieco w kształcie trójkącika - to byłby (będzie!) niezły szkic !!!!!

3. A i może ja ich tam napadnę z ołówkiem w ręce, jak wybiorą się w końcu naprawić tego Hubble'a ;)

 

tak więc, jak to Terminator powiedział: "I'll be back" :lol:

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś zabrałem się za temat, ale szkic zaginął...

... i się znalazł.

 

Było to ponad rok temu. Z tego co pamiętam, tamtego feralnego ;) wieczora rozstawiłem się koło domu z zamiarem szkicowania Jowisza. O przelocie pewnie wiedziałem ale na pomysł by naszkicować stacje wpadłem w trakcie jej obserwacji. Szkic nie obfituje więc w szczegóły. Podobnie jak Wimmer rysowałem chwilę później z pamięci. Zachował się taki oto kształt:

 

ISS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i się znalazł.

 

Było to ponad rok temu. Z tego co pamiętam, tamtego feralnego ;) wieczora rozstawiłem się koło domu z zamiarem szkicowania Jowisza. O przelocie pewnie wiedziałem ale na pomysł by naszkicować stacje wpadłem w trakcie jej obserwacji. Szkic nie obfituje więc w szczegóły. Podobnie jak Wimmer rysowałem chwilę później z pamięci. Zachował się taki oto kształt:

 

Super!

Jak widać jest to "wersja" ISSa przed rozbudową paneli. Właśnie tak kiedyś wyglądał - jak "muszka", "robaczek". Teraz doszły mu większe, zewnętrzne panele.

 

...mylę się?

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przez cały okres trwania misji, jak na złość: chmury, deszcz, deszcz ze śniegiem itp. A dzisiaj jak za dotknięciem magicznej różdżki czyściutkie niebo, piękna przejrzystość (jak na miejskie warunki), która pozwoliła zaobserwować już nieco struktury paneli słonecznych. Po prostu rewelka.

 

Zaowocowało to tym oto szkicem ISSa i Endeavour'a:

szkic bez żadnej obróbki, ostatnio tylko takie preferuję ;)

 

ISS.Endeavour.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super szkic Wimmer! Ostatnimi czasy to chyba dopiero druga okazja to zobaczenia ISS i promu w jednym polu widzenia, tak blisko siebie. Ostatnia raz taka sytuacja miała miejsce 9 lutego br. Zrobiłem wtedy fotkę na 500 mm ogniskowej moim Panasonikiem FZ18. Kiedyś o tym pisałem, dlatego wrzucę tu tylko linki do fotki i postu. Moje zdjęcie i Twój szkic są podobne w skali, ale Twoje dzieło jest o niebo lepsze! :brawo:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=26713

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=277240

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Hej!

Szkic z dzisiejszego przelotu ISS nad Wrocławiem o 22:19. ISS śledzony za pomocą montażu SLT przelatujący prawie idealnie przez zenit. Przyznam, że łatwiejsze to niż śledzenie ręczne.

SCT 5" + Antares W70 25mm.

Pierwszy szkic - ołówkiem, skanowany i nie ruszany. Drugi pokombinowany w GIMPie - starałem się oddać kolor światła na panelach fotowoltaicznych.

 

iss2.jpg

 

iss2a.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, są takie bakterie co się nazywają "dwoinki", a ten Twój dzisiejszy "bohomaz" ;) to wygląda jak istna "troinka". :Boink:

 

Na poważnie to, świetna robota jak zwykle zresztą...

 

pozdrawiam

Ori

 

No. Jakieś takie dziwaczne położenie dzisiaj miał. Panele wyglądały na bardziej "pochylone". A to u niego normalne. Zobaczymy, jak będzie wyglądał za kilka minut, choć ścigam się teraz z chmurami. Chciałem spróbować w powiększeniu 96x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się! :helo:

W końcu w większym powerze. 96x. Przejrzystość kiepska.

Szkic znów ołówkiem, tym razem tylko rozmyty w GIMPie dla uzyskania podobieństwa.

 

iss3.jpg

 

Olo, sorki, ale dla mnie jesteś kosmitą i tyle...

 

To ja z syntą i podłączonym aparatem pocę się jak świnia, aby tą potrójną plamę jakoś trzymać w kadrze, gdy walę na oślep seryjne fotki, a ty z 96x powerem obserwujesz i rysujesz ?? Uff... jakby to powiedział Winnetou... skalpy z głów ;)

 

Stary wymiatasz :) Nie mam na Ciebie słów

 

Pozdrawiam

 

Iro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezupełnie :D

Montaż SLT jedzie sam, a ja tylko naciskam guziczki. Są położone obok siebie, więc kciukiem czasem naciskam dwa na raz. Żadna sztuka, serio. Drugą dłonią koryguję ostrość, a okiem - patrzę :)

A szkicuję tuż po obserwacji przelotu, mając w "oczach" nadal świeży obraz ISSa. Jednocześnie nie dałbym rady.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.