Skocz do zawartości

.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Saga - dlatego że pierwszy klaps padł jedenastego sierpnia a potem było już tylko dogrywanie składanie, dogrywanie i tak dalej . . .

 

Kiedy zaczynałem ten projekt myślałem że efekt będzie inny - czytaj lepszy - wyszło jak wyszło. Wyszło co wyszło z powodu błędnych założeń początkowych, niezłomnych praw fizyki no i pewnie słabych umiejętności. Ponieważ już całkowicie straciłem zmysł estetyczny względem tego obiektu to chętnie usłyszę wasze opinie.

 

TS65Q, ST-8300M, HEQ5

 

Ha:

Ha.jpg

OIII:

OIII.jpg

SII:

SII.jpg

RGB:

RGB.jpg

 

 

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale towaru na półce :D Aż trudno wybrać. Osobiście bikolor.

 

Jak możesz to podaj ile/jakie klatki się złożyły na kanały wąskopasmowe.

 

 

Widać że włożyłeś serce do tego serca.

Mi też wersja "haszo" się podoba najbardziej :)

 

Oj włożyłem ale i nie tylko:

 

SII 11x1200 + 26x900 binx2 = 10h 10m

Przestraszyłem się ilości gwiazdek i zmieniłem z 1200 na 900 ale to był błąd należało pozostać przy 1200 co by przy tym konkretnym modelu filtra dało optymalne wyniki.

 

OIII 49x1200 binx1 = 16h 20m

Tutaj chyba lepiej było jednak zrobić binx2 bo żadnych konkretnych detali na tym filtrze nie udało się zarejestrować w tej konfiguracji sprzętowej. Przy tej długości ekspozycji klatek było chyba zbyt wiele - pewnie lepiej by wyszło gdyby wydłużyć ekspozycje zamiast iść w ilość klatek.

 

Tutaj dodam jeszcze że ewentualne detale można odzyskać w drodze składania algorytmami drizzle – a jeżeli nawet nie ma detali to wygląd samych gwiazdek znacznie się poprawia.

 

 

Ha 49x900 + 14x1200 = 16h 55m

No i tu psa pogrzebałem bo wszystkie ekspozycje powinny być przynajmniej 1200 (łatwo powiedzieć a trudniej zrobić przy HEQ5) Boleśnie też przekonałem się że nie należy mieszać materiału o różnych długościach ekspozycji.

 

Wniosek i nauczka/nauka jest dla mnie taka ze należy dobierać czas ekspozycji tak aby zamknąć się w granicach 35 klatek bo poza tą granicą zauważalna poprawa jest dopiero przy 60 i 90.

 

Przekonałem się również że moment w którym sama luminancja jest już dla oka akceptowalna nie jest absolutnie momentem w którym będzie na niej kolor dobrze wyglądał ;) a sam kolor nie musi wyglądać dobrze ale za to musi zostać dobrze przygotowany.

 

Jeżeli chodzi o rgb to jest tego ~ 1.5h na każdy kanał zbierane w ekspozycjach 180 i 300 s - jakości raczej skandaliczna - zbierane przed mgłą, przed księżycem, w lukach między chmurami itp . . .

 

Dodam jeszcze że z różnych powodów jedynie 2/3 całości materiału nadało się do użytku.

 

Wszystko znakomite !!!

 

Dzięki - napiszę tylko że inspiracją do tego obiektu oraz cały problem z moim hobby zaczęły się od przypadkowego natrafienia na to forum z tym zdjęciem:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=18144

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bicolor genialny :) piękna złapała się PN G135.6+01.0

ps. cieszy mnie to że zrobiłeś z mojej byłej kamerki świetny użytek :D

 

Tutaj coś dla miłośników tego obiektu - jeszcze ciepłe ;)

http://skycenter.arizona.edu/gallery/Nebulae/WeBo1

 

Czasy astronomiczne :)..ale tak właśnie podejrzewałem. Szacunek.

BTW Zgadzam się z wyciągniętymi wnioskami. ;)

Jakie światło takie czasy - jedyne co mi pozostaje to nadal uprawiać astronomię i astrofotografię uzbrojony w kolejne doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.