Skocz do zawartości

Teleskopowe Marzenie:)


Magic Galaxy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo ciepło:)

Nazywam sie Karolina i mam kilka pytań , ogolnie postanowiłam kilka dni temu ze bardzo chciałabym prowadzić obserwowacje nieba ciemnymi nocami ale problem w tym ze nigdy nie miałam z tym doczynienia:/ otóż chciałabym kupić sobie teleskop i uczyć sie nieba podziwiać to co znajduje sie nad nami tylko zabardzo nie wiem jaki znalazłam jeden ktory po opisie przypadł mi do gustu no i wygląd tez mi sie podoba:) tylko pytanie sie rodzi czy on jest dobry? nie mam pojęcia o co chodzi z wymiarami tej ogniskowej i tp.. ma m nadzieje ze mi pomozecie:) planuje kupic go na swoja +18 ktorą mam za 2 miesiące i do tego czasu zamierzam uczyc sie gwiazd i wogole nieba aby wiedzieć gdzie i czego pozniej szukac a o to teleskop jaki wyszukałam :) Sky-Watcher (Synta)BKP15075EQ3-2. Czekam na odpowiedzi i z góry dziękuje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

Super ze sie zainteresowalas niebem, ja moge podpowiedziec ze na poczatek super jest lornetka 10x50 plus statyw, albo 10x70 i statyw / zuraw lornetkowy do wyboru, do tego jeszcze atlas nieba np fajne jest stellarium na smartfony ( tylko ustaw night mode w programie i wyswietlacz na minimum podswietlenia) albo tradycyjne atlasy plus latarka czerwona diodowa.

 

Odnosnie teleskopu ktory wybralas, to obawiam sie ze montaz paralaktyczny na poczatek moze byc problematyczny dla nowicjusza, lepszy byl by newton na montazu Dobsona, w tej samej cenie bedziesz miec wiekszy teleskop bo 8 calowy tez Synta ale na Dobsonie, wg mnie na teleskpy w systemie Newtona to 8 cali to minimum, ewentualnie mozesz zainwestowac w naprawde spora lornete, albo w refraktor achromatyczny na montazu azymutalnym.

 

Najlepiej po prostu czytac forum zaznajamiac sie z pojeciami, opiniami, a przez ten czas uzywac lornetki i statywu i mapki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo teoria to podstawa, gdzies lorneta mnie nie przekonuje , wolała bym chyba jednak teleskopic , gdzies jakos na niego sie bardziej napaliłam , rozmawiałam z panem ze sklepu tego gdzie wybralam teleskop , twierdzą ze mogą do domu przyjechać zlożyć go i ustawic tak jak należy tak ze montaż to była bym przy nim jedynie swiadkien naocznym:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że 15075EQ3-2 bardzo ładnie i bojowo wygląda w salonie (sam jeden taki mam) więc jeśli to ma być jego główna funkcja to polecam. :)

W praktyce dla zupełnego nowicjusza to ewidentny overkill - szybko się zniechęcisz mnogością czynności jakie trzeba przy nim wykonać

przed udaną obserwacją nieba.

 

Lepiej kup na początek jakiś refraktor na montażu AZ albo syntę i zobacz czy Cię to w ogóle kręci.

 

No i czytaj, czytaj, czytaj...

 

 

Edytowane przez AgentSmith
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nazywam sie Karolina i mam kilka pytań

Szkoda, że nie napisałaś jak masz na imię (sarkazm oczywiście, mam nadzieję że mi wybaczysz).

Otóż Karolino, jako początkującej astroamatorce życzę Ci dużo radości z nowej pasji. Ale to co daje radość na początku przygody z astronomią, to piękne widoki nocnego nieba i bezproblemowa obsługa sprzętu.

Piękne widoki zapewni Ci teleskop o możliwie największej aperturze, a łatwość i bezproblemowość obsługi, montaż Dobsona. Nie przypadkiem więc najczęściej doradzanym sprzętem dla nowicjuszy jest Synta 8" lub Synta 10" na Dobsonie. Za cenę 15075EQ3-2 spokojnie kupisz Syntę 8" a jak dobrze poszukasz to Syntę 10" lub Syntę 8" uzupełnisz lornetką. Każda z tych opcji pozwoli Ci zobaczyć znacznie więcej niż 15075EQ3-2 a co istotne będzie to sprzęt mniej kłopotliwy w obsłudze. Jeżeli planujesz obserwować z miejsca zamieszkania, czyli z balkonu, podwórka, to z własnego doświadczenia wiem, że często poświęca się na obserwacją chwilę i tą chwilę warto wykorzystać na patrzenie w niebo, a nie na walkę ze sprzętem. Taką Syntę na Dobsonie wystawiasz godzinkę wcześniej na podwórko celem schłodzenia, między czasie robisz co tam uważasz za stosowne, np. przygotowujesz sobie plan obserwacji, lub zupełnie coś innego Potem wypadasz na zewnątrz, kierujesz teleskop na to co chcesz zobaczyć i patrzysz, patrzysz, patrzysz. Oczywiście nieco to uprościłem, bo pasowało by jeszcze zaadoptować wzrok do ciemności. W przypadku teleskopu posadzonego na montażu paralaktycznym zaczyna się cała procedura z wyważaniem i poziomowaniem sprzętu, ustawianiem na biegun północny i najczęściej w chłodnej porze roku po tej procedurze masz już dość, bo zimno zaczyna dobierać Ci się do skóry. Oczywiście są sytuacje, kiedy montaż paralaktyczny ma przewagę; astrofotografia, obserwacje planet na dużych powiększeniach. Jeśli chodzi o porady udzielane przez sprzedawcę to zalecał bym zachowanie zasady ograniczonego zaufania. Nawet jeśli trafisz na fachowca, to musisz pamiętać, że jest on przede wszystkim handlowcem i zysk jest dla niego priorytetem, więc niewykluczone, że zachęci Cię do zakupu sprzętu który słabo mu się sprzedaje, a dla Ciebie niekoniecznie musi być tym najwłaściwszym wyborem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określ jeszcze gdzie mieszkasz, jakie masz warunki, ile przestrzeni. Miasto/wieś, ogród/balkon, jasno/ciemno, itp ;)

 

Mieszkam na osiedlu dosc ciemnym takim dziewiczym między lasami a ląkami ... Mam taras dosc duzy , i blisko na łąki dosłownie rzut beretem;p znalazłam tez taki teleskop

https://www.militaria.pl/sky_watcher/teleskop_sky-watcher_%28synta%29_bkp15012eq3-2_%28sw-1206%29_d_p24062.xml..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określ jeszcze gdzie mieszkasz, jakie masz warunki, ile przestrzeni. Miasto/wieś, ogród/balkon, jasno/ciemno, itp ;)

 

I to jest podstawowe pytanie, które pozwoli nam pomóc w wyborze sprzętu.

Ale jakby nie patrzeć, to ten SW 150/750 na EQ3-2 daruj sobie, bo taki typ montażu jest na początek problematyczny, a jeśli masz warunki na dobsa to Synta 8" da Ci więcej radości i o wiele ładniejsze obrazy niż ten 150/750.

Tylko cały czas potrzebna nam odpowiedź na pytanie Paether'a, bo jest kilka opcji, które mogą być dla Ciebie najlepsze!!!

Pamiętaj, że najlepszy teleskop to ten, który będziesz mogła najczęściej używać!!!

 

Pozdro

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem zdecydowany na zakup synty 6", ale doradca z Delta Optical stwierdził, że na początek przygody z astro wystarczy mi SW 90/900 na EQ 2.

Pomyślałem pewnie sie gość zna i kupiłem za jego radą SW 90/900 na EQ 2. Uwierz mi niema dnia (a raczej nocki), żebym tego nie żałował.

Poczytaj na forach, są tu też i mądrzy ludzie :yes:

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie napisałaś jak masz na imię (sarkazm oczywiście, mam nadzieję że mi wybaczysz).

Otóż Karolino, jako początkującej astroamatorce życzę Ci dużo radości z nowej pasji. Ale to co daje radość na początku przygody z astronomią, to piękne widoki nocnego nieba i bezproblemowa obsługa sprzętu.

Piękne widoki zapewni Ci teleskop o możliwie największej aperturze, a łatwość i bezproblemowość obsługi, montaż Dobsona. Nie przypadkiem więc najczęściej doradzanym sprzętem dla nowicjuszy jest Synta 8" lub Synta 10" na Dobsonie. Za cenę 15075EQ3-2 spokojnie kupisz Syntę 8" a jak dobrze poszukasz to Syntę 10" lub Syntę 8" uzupełnisz lornetką. Każda z tych opcji pozwoli Ci zobaczyć znacznie więcej niż 15075EQ3-2 a co istotne będzie to sprzęt mniej kłopotliwy w obsłudze. Jeżeli planujesz obserwować z miejsca zamieszkania, czyli z balkonu, podwórka, to z własnego doświadczenia wiem, że często poświęca się na obserwacją chwilę i tą chwilę warto wykorzystać na patrzenie w niebo, a nie na walkę ze sprzętem. Taką Syntę na Dobsonie wystawiasz godzinkę wcześniej na podwórko celem schłodzenia, między czasie robisz co tam uważasz za stosowne, np. przygotowujesz sobie plan obserwacji, lub zupełnie coś innego Potem wypadasz na zewnątrz, kierujesz teleskop na to co chcesz zobaczyć i patrzysz, patrzysz, patrzysz. Oczywiście nieco to uprościłem, bo pasowało by jeszcze zaadoptować wzrok do ciemności. W przypadku teleskopu posadzonego na montażu paralaktycznym zaczyna się cała procedura z wyważaniem i poziomowaniem sprzętu, ustawianiem na biegun północny i najczęściej w chłodnej porze roku po tej procedurze masz już dość, bo zimno zaczyna dobierać Ci się do skóry. Oczywiście są sytuacje, kiedy montaż paralaktyczny ma przewagę; astrofotografia, obserwacje planet na dużych powiększeniach. Jeśli chodzi o porady udzielane przez sprzedawcę to zalecał bym zachowanie zasady ograniczonego zaufania. Nawet jeśli trafisz na fachowca, to musisz pamiętać, że jest on przede wszystkim handlowcem i zysk jest dla niego priorytetem, więc niewykluczone, że zachęci Cię do zakupu sprzętu który słabo mu się sprzedaje, a dla Ciebie niekoniecznie musi być tym najwłaściwszym wyborem.

 

Dziękuje ci bardzo :) oczywiscie wybaczam :P

A więc powiedz mi jaki taki najlepszy sprzęt mogłbys mi polecic , mozesz cos polecic? podesłać mi rozne propozycje moj limit finansowy to 1600zloty:) a planuje oglądac niebo z lączek jak i z tarasu: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I to jest podstawowe pytanie, które pozwoli nam pomóc w wyborze sprzętu.

Ale jakby nie patrzeć, to ten SW 150/750 na EQ3-2 daruj sobie, bo taki typ montażu jest na początek problematyczny, a jeśli masz warunki na dobsa to Synta 8" da Ci więcej radości i o wiele ładniejsze obrazy niż ten 150/750.

Tylko cały czas potrzebna nam odpowiedź na pytanie Paether'a, bo jest kilka opcji, które mogą być dla Ciebie najlepsze!!!

Pamiętaj, że najlepszy teleskop to ten, który będziesz mogła najczęściej używać!!!

 

Pozdro

 

ODPOWIEDZIAŁaM:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

ja napiszę Ci trochę inaczej niż koledzy - pierwsza rzecz - CZYTAJ! (jak napisał wessel), druga to przejdź się do salonu z teleskopami i obejrzyj sobie ich gabaryty - Synta 10" to całkiem pokaźna armata czy pralka a po trzecie ZOBACZ co przez nie widać!. Co z tego, że Pan ze sklepu przyjedzie złoży Ci teleskop w pokoju - żeby poprawnie obserwować musisz udać się z dala od "domu" i miejskich świateł a do tego montaż EQ wymaga włożenia dużo więcej pracy w jego złożenie.

 

Kolega Ura zaproponował kupno porządnej lornety - wiem, że teleskop jest bardziej "trendi" ale przez lornetkę możesz zobaczyć bardzo dużo obiektów i praktycznie zawsze jest to dodatkowe urządzenie obserwacyjne (lub nawet podstawowe)

 

Tutaj - http://astropolis.pl/membermap/- masz mapę z zaznaczonymi miejscami, gdzie możesz spotkać astroamatorów, napisz/zadzwoń, umów się i upewnij się, że to co widzisz spełnia Twoje oczekiwania (bunajmniej nie będą to piękne kolorowe obrazy rodem z HST).

 

Teleskopy newtona na montażu dobsona są najpowrzechniej używane do obserwacji, z uwagi na "znane" osie w jakich się poruszają (azymut i elewacja) oraz łatwość ich montażu, ale są to zazwyczaj pokaźne "kloce" które trzeba przenosić, dlatego też moja propozycja - zetknij się z nimi osobiście.

 

W razie pytań - na pewno ktoś Ci pomoże

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuje ci bardzo :) oczywiscie wybaczam :P

A więc powiedz mi jaki taki najlepszy sprzęt mogłbys mi polecic , mozesz cos polecic? podesłać mi rozne propozycje moj limit finansowy to 1600zloty:) a planuje oglądac niebo z lączek jak i z tarasu: )

Przykładowe oferty; http://fotozakupy.pl/sky-watcher-dobson-8-pyrex-/1977s

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex

 

Co do widoku jakiego możesz się spodziewać zależnie od apertury teleskopu proponuję obejrzeć te dwa filmy;

Co prawda jest to porównanie teleskopu 6" i 12" natomiast te proponowane przeze mnie mieszczą się pomiędzy nimi. Jednak te filmy pokazują obraz z teleskopów chyba najbardziej zbliżony do tego, czego możesz się spodziewać podczas obserwacji wizualnych, a tym samym obrazują zależność, jaka występuje pomiędzy aperturą teleskopu, a obrazem jaki oferuje.

Oczywiście trzeba jeszcze uwzględnić szereg innych czynników, jak jakość nieba w miejscu obserwacji, warunki atmosferyczne, a szczególnie seeing, zastosowany okular, stopień akomodacji wzroku do ciemności, a nawet umiejętność patrzenia prze teleskop. Do wyniesienia teleskopu na taras, a tym bardziej na łączkę przyda się pomoc drugiej osoby, ale może to i lepiej, bo w dwójkę nocą zawsze raźniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę jedynie powiedzieć, że co jak co, ale kiedy zaczynasz obserwować i nie jesteś pewny lub nie wiesz, albo też po prostu nie jesteś świadomy tego co chcesz, co możesz obserwować to choćbyś miał sprzęt za kilka klocków w każdą pogodną noc tracisz całe mnóstwo okazji na ciekawe obserwacje. Jednak wiedza to podstawa, a jest przecież tylko w cenie internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sparwe ze wiedza to podstawa i do kupna mojego teleskopu ma jeszcze dwa miesiace wiec poswiece je na teorie.. dziekuje wam za odpowiedzi , powęszyłam w necie troche na temat tej synty i no ludzie wyrażaja sie o niej pozytywnie, kolejna sprawa jest to oczywiste ze z kims bede wychodzic na ląki i na nocki obserwacyjne .. z przenoszeniem uwazam ze nie bylo by problemiku, tylko pojawia sie pytanko czy ta synta 10 jest naprawde taka fajna:) generalnie wygląda na solidna i prostą w obsłudze :) a to dla mnie jednak najwazniejsze jak na początek zeby była łatwa w obsłudze..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko pojawia sie pytanko czy ta synta 10 jest naprawde taka fajna:)

 

Bardzo fajna, jeden rzut oka przez ten teleskop na tą piękną galaktykę Messier 66 i nic nie będzie już takie jak wcześniej a strony porad napisane w tym temacie w jednej chwili stracą na znaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL - załatwisz taką Syntę, żeby widzieć jak w filmiku? :-)

 

Magic Galaxy - jak nie będziesz miała problemów z przenoszeniem 30kg krowy to nic tylko brać. Proponuję również dokupić kolimator na start i zacząć obserwować. Jednakże nadal poleciłbym zobaczyć co przez niego widać, bo wielokrotnie wyobrażenie odbiega od rzeczywistości.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo fajna, jeden rzut oka przez ten teleskop na tą piękną galaktykę Messier 66 i nic nie będzie już takie jak wcześniej a strony porad napisane w tym temacie w jednej chwili stracą na znaczeniu.

 

hamal a to masz tą synte?:)

No przypadła mi do gustu po wszystkich opisach tego..:) a z przenoszeniem uwazam ze naprawde nie bedzie problemu wrazie wypadu na łączki wpakuje delikatnie do auta i sie przewiezie wyjm ie i postawi :) ...

Pav 1007 chyba ze masz do zaproponowania cos lżejszego ma rownie z pięknym widokiem jak ma synta?>:) bo na synte nikt sie nie skarżyl jak czytałam o niej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.