Skocz do zawartości

Zakup pierwszego "prawdziwego" teleskopu


Tercjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jestem może nowym zarejestrowanym użytkownikiem, ale obserwuje wasze forum już od paru miesięcy (z niewielkimi przerwami).

Będę się streszczał aczkolwiek najpierw wstęp :)

W ostatnią Gwiazdkę moja szanowna małżonka zrobiła swój największy błąd (no może drugi) :) i zakupiła mi teleskop z Lidla.

I tu proszę powstrzymajcie się od komentarzy - już się naczytałem i sam wiem co to jest za sprzęt :)

Ale, wracając do tematu był to krok milowy w mojej fascynacji astronomią, która do 24 grudnia była teoretyczna i zero-kosztowa (wzrok mam sprawny).

Wiem, sprzęt nie jest nawet niskich lotów ale dla kogoś kto złapał bakcyla pozwolił mi na zobaczenie: detali księżyca (cieszyłem się jak dziecko zobaczywszy pierwszy raz krater z małą górką), Jowisza i jego 4 księżyców, marsa jako małej kulki a nawet ostatnio saturna i jego pierścienie - serio widać go choć jest mały to fascynuje i zarywa sporo nocy:).

Niestety nie udało mi się nim dostrzec żadnej mgławicy ani galaktyki więc, co następuje:

 

Mieszkam w Kobyłce pod Warszawą - niebo ciemne i dużo miejsc w okolicy gdzie mogę rozłożyć sprzęt - pod domem też ogródek i balkon.

Rok temu pojechałem nad morze i spędziłem pół nocy na plaży podziwiając drogę mleczną bez żadnego sprzętu - w tym roku chcę to zrobić teleskopem (niestety żona i syn muszą jechać ze mną co ogranicza miejsce w aucie) - mam kombi.

Mam - chwila zastanowienia - 37 latek wiec z dźwiganiem nie mam problemów :)

 

Mój pierwszy wybór padł na Synta na Dobsonie ale przeraża mnie jej rozmiar i mobilność, a raczej jej brak.

Chcę teleskop który pozwoli mi wpatrywać się zarówno w planety jak i odległe galaktyki oraz mgławice - wiem rozstrzał ale co zrobić.

 

Budżet - do zaakceptowania max 7500 PLN - ale bój będzie ciężki przy tej kwocie :) więc mniejszy lepszy :)

 

Fotografia profesjonalna to dla mnie magia - co prawda mam EOS 70D i czasem chciałbym go podpiąć żeby pyknąć planetkę dla własnej satysfakcji :)

 

A, więc:

 

Wstępnie wybrałem Teleskop Celestron Advanced VX 8 SCT ale jak to laik mam parę wątpliwości:

  • Czy nie lepiej coś innego tańszego?
  • A może jednak tuba 6 mi wystarczy - w sklepie, wiadomo, polecają 8 "Skoro już Pana stać to lepiej większy a różnica tylko 1000 PLN".

 

Czy te pytania wyczerpują temat - nie, i na dodatek są tendencyjne i ogólnikowe ale waham się i dlatego proszę was o poradę.

 

Chętnie też skorzystał bym z czyjejś gościnności i spojrzał przez porządny teleskop na niebo aby sprawdzić na żywym organizmie różnicę - proszę wziąć pod uwagę, że jestem kompletnym amatorem. Byłbym bardzo wdzięczy za taką pomoc.

 

Edytowane przez Tercjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy potrzebne ci GoTO i silniki w tym sprzęcie, czy nie dał byś rady namierzać na księżyc i planety ręcznie, przy takim SCT 6" to nie jest specjalnie trudne przy 8" pewnie też nie było by większych problemów. A spory koszt by odpadł kupując zwykły montaż np Azymutalny bez silników - typu HD-altaz

na nim można by powiesić SCT 6" albo 8" od celestrona.

 

ja miałem 6"sct i fajnie widać było jaśniejsze mgławice (np Krab) galaktyki też zobaczysz, choć nie jest to typowo sprzęt do tego bo jest dość ciemny (f10)

taki sprzęt jest dedykowany do planet i księżyca, przy subtelnych mgławicach raczej nie da rady, ale jest zwarty i kompaktowy i to ma swoje zalety.

Z newtonów na dobsonie, to zobacz sobie wersję z wyciąganym tubusem na rurkach, zajmują mniej miejsca.

 

paradoksalnie do rozległych mgławic weź na warsztat spore lornetki, z możliwością włożenia filtrów mgławicowych, ale i bez też dasz radę sporo zobaczyć pod ciemnym niebem - wcale nie trzeba wielkich powiększeń. Do niektórych lornet można wkładać okulary teleskopowe 1,25 cala i dzięki temu dobierać powiększenie. a zajmuje mało miejsca, do tego statyw foto solidny z dobrą głowicą i masz zestaw wakacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się co Ci sprawi największą radość. Jeśli obserwacje Księżyca i planet to polecam SW ED 120 na prostym montażu azymutalnym. Jeśli chcesz sięgać dalej to zasada jest prosta. Im większa średnica to lepiej -celuj w Dobsona 12" najlepiej rozsuwanego, choć to spora i ciężka rura. Jeśli za ciężka to mniejszego Dobsona. Go To jest bardzo wygodne, ale jeśli nie znasz dobrze nieba to pamiętaj, że największą frajdę sprawia właśnie znajdowanie obiektów a nie wybieranie ich pilotem. Parę złotych zostaw na dobry kolimator (nie potrzebny dla refraktorów) no i okulary -najtańsze nie są polecane a i ze 2-3 filtry by się przydały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wakacje nad morzem kupiłbym lornetkę i jakiś kompaktowy statyw/żuraw, który zawsze można upchnąć nawet do pełnego bagażnika, razem powiedzmy 1500zł.

A do ogrodu - za resztę pieniędzy - kupiłbym porządnych rozmiarów rurę np. Synte 12" (3k zł, lub jeszcze taniej - na giełdzie) + parę ciekawych okularów. I zostanie reszta.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek N. Towar nawet fajny - poczytam.

 

Co do lornetki to zastanawiam się bardzo nad tym ale pytanie czy będzie duzo lepsza od aktualnego teleskopu. A marzy mi się pełne wykorzystanie ciemnych nocy nad morzem, skoro będę tam tydzień (bez pracy się zanudze inaczej).

 

Refraktor - nic o nich nie wiem - dlaczego są o wiele mniejsze a niby lepsze? - tak jak pisałem nie widziałem jeszcze żadnej galaktyki i bardzo chcę zobaczyć i nie wiem czy taki mi pozwoli na ich oglądanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy potrzebne ci GoTO i silniki w tym sprzęcie, czy nie dał byś rady namierzać na księżyc i planety ręcznie, przy takim SCT 6" to nie jest specjalnie trudne przy 8" pewnie też nie było by większych problemów. A spory koszt by odpadł kupując zwykły montaż np Azymutalny bez silników - typu HD-altaz

na nim można by powiesić SCT 6" albo 8" od celestrona.

 

ja miałem 6"sct i fajnie widać było jaśniejsze mgławice (np Krab) galaktyki też zobaczysz, choć nie jest to typowo sprzęt do tego bo jest dość ciemny (f10)

taki sprzęt jest dedykowany do planet i księżyca, przy subtelnych mgławicach raczej nie da rady, ale jest zwarty i kompaktowy i to ma swoje zalety.

Z newtonów na dobsonie, to zobacz sobie wersję z wyciąganym tubusem na rurkach, zajmują mniej miejsca.

 

paradoksalnie do rozległych mgławic weź na warsztat spore lornetki, z możliwością włożenia filtrów mgławicowych, ale i bez też dasz radę sporo zobaczyć pod ciemnym niebem - wcale nie trzeba wielkich powiększeń. Do niektórych lornet można wkładać okulary teleskopowe 1,25 cala i dzięki temu dobierać powiększenie. a zajmuje mało miejsca, do tego statyw foto solidny z dobrą głowicą i masz zestaw wakacyjny.

 

No i tu co racja to racja - GOTO nie jest mi tak mocno potrzebne dlatego wybieram ten montaż a nie Nexstar, który jest tańszy ale jak dla mnie za bardzo dziwny montaż.

Boje się, że jak mnie złapie na zdjęcia to będę pluł sobie w brodę przy azymutalnym.

I na co się przesiadłeś z 6''sct?

 

Te Dobsony wyglądają tak ciężko i masywnie - a ja naprawdę chciałbym czasem go zabrać za miasto daleko.

 

Czy będzie duża różnica miedzy sct 8'' a dobsonem 10 i 12''

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniłem SCT i starą lornetkę, na lornetkę nikona w wyższej półki cenowej, i długo bo przez rok nie miałem nic innego, teraz zakupiłem refraktor o aperaturze czynnej 10cm i ogniskowej 1000mm do planet aby uzyskać większe powiększenia, refraktor achromatyczny, ale zakupiłem na giełdzie filtr baadera do zmniejszania aberracji chromatycznej.

 

 

Newtony na dobsonie są jaśniejsze, ale trzeba je w często kolimować, jeśli chodzi o mobilność to Explore Scientific ma ciekawy model newtona, nie spotkałem jeszcze by na forum go ktoś opisywał, składa się to do małej walizki, jest 10 i 12 cali do wyboru.

Explore-Scientific-Ultra-Light-Dobsonian-Telescope pod taką nazwą występuje w sklepie telescope service.

Tylko trzeba pamiętać, że trzeba to poskładać do kupy, przeprowadzić kolimację i wychłodzić.

w SCT wypada rozstawienie montażu i podpięcie tuby i chłodzenie. Taurusy też się ładnie składają.

 

Zawsze możesz zapolować na sprzęt używany na giełdzie, i z czasem ulepszać albo zmieniać systemy by na końcu wiedzieć co najbardziej ci odpowiada, stracić nie stracisz wiele, albo nic - jak będziesz dbał o sprzęt, a tak możesz obrać własną drogę - po sprawdzeniu wszystkich ścieżek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Tercjusz

Co do lornetki to zastanawiam się bardzo nad tym ale pytanie czy będzie duzo lepsza od aktualnego teleskopu. A marzy mi się pełne wykorzystanie ciemnych nocy nad morzem, skoro będę tam tydzień (bez pracy się zanudze inaczej).

 

Wybór lornetki, w Twoim przypadku będzie jak najbardziej na miejscu. Wiele można przeczytać o lornetkach, na tym i nie tylko- forach. Jest to sprzęt uzupełniający, i nie należy lornetki porównywać z teleskopam.

http://astropolis.pl/topic/53356-tylko-lornetka/

Rozważ zatem i tą opcję, do poznania nieba idealna[emoji121].

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Maciek7373
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Tercjusz

Co do lornetki to zastanawiam się bardzo nad tym ale pytanie czy będzie duzo lepsza od aktualnego teleskopu. A marzy mi się pełne wykorzystanie ciemnych nocy nad morzem, skoro będę tam tydzień (bez pracy się zanudze inaczej).

 

Wybór lornetki, w Twoim przypadku będzie jak najbardziej na miejscu. Wiele można przeczytać o lornetkach, na tym i nie tylko- forach. Jest to sprzęt uzupełniający, i nie należy lornetki porównywać z teleskopam.

http://astropolis.pl/topic/53356-tylko-lornetka/

Rozważ zatem i tą opcję, do poznania nieba idealna[emoji121].

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

 

Dziękuję za linka - ten tekst o lornetkach mnie zafascynował i to będzie mój szybki zakup na 'dzisiaj' a co do teleskopu to bardzo chciałbym skorzystać z czyjejś gościnności - najlepiej w okolicach wawy i pooglądać niebo przez teleskop żeby wyrobić sobie zdanie jaki sprzęt będzie dla mnie.

 

Znalazłem coś takiego Lornetka Delta Optical SkyGuide 15x70

Ale przydał by się do tego fajny uchwyt ze stojakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam dwie lornetki, 16x50 oraz 28x110, do tego mam (chociaż nie mój), teleskopik 70/900 bresser lyra.

6b8095da37a8f092c667ff6f171efdf9.jpg

96c3827f5150adb06abe2a9fc3b7828b.jpg

Gdybyś był w okolicach Głuchołaz to zapraszam. Dodam tylko że, szczerze wolę obserwacje lornetkowe, bo ten teleskopik ( https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-8211-lyra-70-900/336/ ) oferuje kiepską jakość obrazu. Ponadto odnaleźć obiekt na nocnym niebie, bez podstawowej wiedzy gdzie co się znajduje, to spory problem przy małym kącie tej lunety z kiepskimi kitowymi okularami.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na sąsiednim forum

Lornetkę z żurawiem,

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10222-s-delta-optical-extreme-15x70-du%C5%BCy-%C5%BCuraw/#comment-136693

Nie wiem czy jest jeszcze aktualne? W każdym razie warto kupić z takich forum, jak to nasze, trzeba tylko "polować".

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę - skoro lornetka to zacząłem się zastanawiać nad teleskopem Newtona - choć ciągle podoba mi się SCT 8 Celestron

Ale znalazłem trzy które razem z lornetką mógłbym nabyć:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-advanced-vx-8-newton,d3080.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp2001eq5,d708.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-bkp2501200-otaw-dual-speed,d2728.html

do ostatniego poszedłbym w EQ5

 

Troszkę razi mnie montaż Dobsona i wolałbym go uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj każdy poleci ci co innego... chociaż większość tutejszego forum posiada zapewne Newtony na Dobsonach i takowe poleca.

Aby wiedziec o co w tym wszystkim chodzi trzeba samemu trochę poczytać teorii. Jak juz będziemy oblatani w teorii, to wówczas mozemy na forum popytac o praktykę.

Wymienię moze pokrótce w punktach co musisz wiedzieć.

1. Z czym wiąże się średnica teleskopu.

2. Z czym wiąże sie długośc teleskopu (ogniskowa, swiatłosiła, stosunek średnicy do swiatłosiły)

 

Spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego jedne teleskopy maja krótkie ogniskowe, a inne długie - nawet tej samej konstrukcji.

 

Druga sprawa to montaż - dlaczego niektórzy wolą AZ (lub Dobsona) a inni EQ?

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam swoje trzy grosze. Miałem montaż Celestrona z SCT8 cali. O ile tuby są ok - to montaży bym unikał. Trzęsie się to na wszystkie strony świata i ma duże luzy. Rozstawia się zaledwie 30 sekund szybciej niż EQ-5 (oczywiście przy pewnej wprawie).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj każdy poleci ci co innego... chociaż większość tutejszego forum posiada zapewne Newtony na Dobsonach i takowe poleca.

Aby wiedziec o co w tym wszystkim chodzi trzeba samemu trochę poczytać teorii. Jak juz będziemy oblatani w teorii, to wówczas mozemy na forum popytac o praktykę.

Wymienię moze pokrótce w punktach co musisz wiedzieć.

1. Z czym wiąże się średnica teleskopu.

2. Z czym wiąże sie długośc teleskopu (ogniskowa, swiatłosiła, stosunek średnicy do swiatłosiły)

 

Spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego jedne teleskopy maja krótkie ogniskowe, a inne długie - nawet tej samej konstrukcji.

 

Druga sprawa to montaż - dlaczego niektórzy wolą AZ (lub Dobsona) a inni EQ?

 

Bardzo Ci dziękuję za ten post.

Dość duo się dowiedziałem i poczytałem. Faktycznie średnica to ważna rzecz i wpływa na wielkość widzianych planet oraz ilość zbieranego światła.

Zaś długość wiąże się z większym lub mniejszym polem widzenia. No i dochodzi światłosiła.

 

Troszkę mi to rozjaśniło technicznie ale całkiem zagmatwało proces wyboru:)

 

 

Ale wielkie dzięki - przydało się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtony na dobsonie , są kupowane jak brakuje apertury SCT, MAK i refraktorów , a raczej ich cena jest taka wysoka że wybierają newtona , 8 cali newton to jeszcze da radę zastąpić go czymś lepszym, gdybyś chciał mieć aperturę 16-20 cali to nie ma wyboru, tylko Newton jest w normalnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze niestety jest pewnie to, czego jeszcze nie wiesz i nigdzie nie wyczytasz - co tak naprawde cie interesuje na niebie.

W zasadzie to niemal kazdym teleskopem cos tam zobaczysz - jednymi nieco lepiej innymi nieco gorzej. Najbardziej wymagajace są DS-y. Są jednak obiekty DS (oprócz gwiazd oczywiście), które widac gołym okiem np. Plejady, Galaktyka Andromedy, Gromada Herkulesa, Wielka Mgławica Oriona... więc nawet teleskopem zabawką tez je dojrzysz, z tym, ze istotne jest ciemne niebo.

Masz moze jakieś przewodniki? Kup sobie np. http://www.astronomia24.com/articles.php?article_id=7fajnie w prowadza w "magiczny" wszechświat. Pokazuje jak obserwowac i co obserwować gołym okiem, lornetka lub małym teleskopem. Jesteś tym szczęściarzem, ze juz taki masz ;), wiec najpierw poogladaj nim niebo... chociaz przez chwilę... ;) Po pewnym czasie juz bedziesz wiedział czy potrzebujesz 12" Newtona f5, SCT f10, czy Maka f15 lub refraktor "APO" (a moze wystarczy ci zwykły achro długi średni lub krótki)

 

PS

Przejrzyj tez watki z okularami. Jaki sa najlepsze do danych teleskopów. Poczytaj o ich wadach, tansmisji, odblaskach, ilości soczewek i o... cenach ;) Bo mozesz cała przeznaczona kwotę wydać na raptem trzy okulary... Np. http://www.astrokrak.pl/730-okular-televue-ethos-10-mm-.htmllubco jeszcze bardziej szokujące maluteńki "orciak" http://www.apm-telescopes.de/en/eyepieces/less-than-60-fov/orthoscopic/zeiss-astro-eyepiece-10-mm-55-w-25x-10-foc-focusable.html

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze niestety jest pewnie to, czego jeszcze nie wiesz i nigdzie nie wyczytasz - co tak naprawde cie interesuje na niebie.

W zasadzie to niemal kazdym teleskopem cos tam zobaczysz - jednymi nieco lepiej innymi nieco gorzej. Najbardziej wymagajace są DS-y. Są jednak obiekty DS (oprócz gwiazd oczywiście), które widac gołym okiem np. Plejady, Galaktyka Andromedy, Gromada Herkulesa, Wielka Mgławica Oriona... więc nawet teleskopem zabawką tez je dojrzysz, z tym, ze istotne jest ciemne niebo.

Masz moze jakieś przewodniki? Kup sobie np. http://www.astronomia24.com/articles.php?article_id=7fajnie w prowadza w "magiczny" wszechświat. Pokazuje jak obserwowac i co obserwować gołym okiem, lornetka lub małym teleskopem. Jesteś tym szczęściarzem, ze juz taki masz ;), wiec najpierw poogladaj nim niebo... chociaz przez chwilę... ;) Po pewnym czasie juz bedziesz wiedział czy potrzebujesz 12" Newtona f5, SCT f10, czy Maka f15 lub refraktor "APO" (a moze wystarczy ci zwykły achro)

 

PS

Przejrzyj tez watki z okularami. Jaki sa najlepsze do danych teleskopów. Poczytaj o ich wadach, tansmisji, odblaskach, ilości soczewek i o... cenach ;) Bo mozesz cała przeznaczona kwotę wydać na raptem trzy okulary... Np. http://www.astrokrak.pl/735-okular-nagler-31mm-.htmllub co jeszcze bardziej szokujące maluteńki "orciak" http://www.apm-telescopes.de/en/eyepieces/less-than-60-fov/orthoscopic/zeiss-astro-eyepiece-10-mm-55-w-25x-10-foc-focusable.html

 

Niebo oglądam już od Stycznia przez mój sprzęt ale niestety nie widze w nim mgławic i galaktyk - nic nie łapie z nich więc jedyne na czym się koncentruję to planety i księżyc.

Ale to nie one mnie fascynują - czuję że obiekty głębokiego nieba to jest coś co mnie pociąga. Wczoraj znów oglądałem 5 mm saturna który bardzo mi się podobał choć bardziej falował niż ostatnio.

 

Ostatnio zrobili u mnie remont na ulicy i niestety na dużą część ogródka wali światło z latarni (może ją ustrzelę później :))

 

Dlatego szukam sprzętu bardziej mobilnego bo dość dużo ciemnych terenów mam w okolicy 1 km. przewodnik się przyda - dziękuję.

 

8''SCT to coś co jest mobilne i już w miarę porządne ale f/10 to boje się ze do DS nie wystarczy za bardzo - niby można to zmienić na f/6,7 ale czy jest sens?

 

Mierzi mnie Dobson ale tuba 12'' lub 14'' składana to nie powiem coś miłego.

 

 

Muszę sie dorwać do tego gdzieś u kogoś i poobserwować i wyrobić sobie zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.