Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Moje księżycowe fragmenty z dzisiejszej nocy z ogniskowej ok 4000 mm. Sprzęt: SCT 8", ES 2x Teleextender, QHY163M, GSO #29, stacki 20% z filmików 1000 kl.

Krater Plato i dolina Alpes Vallis (załapała się kręta dolinka na dnie):

23_29_24_AS_p20_g2_ap2191.png.a3744fa086ec2678fc29e847c1c85ee9.png

Apeniny (mozaika 2 panelowa):

Apeniny.thumb.jpg.bee9e6c5dcb478cf76cb49cd0c0977c1.jpg

Od Ammoniusa przez Prostą Ścianę do gry cieni w kraterze Clavius (mozaika z 6-fragmentów):

5ab8b6ef8cf5d_Poudniowekratery.thumb.jpg.80b2870ba4c3afc5d92768767ff26606.jpg

Liczne rowy:

23_37_45_AS_p20_g2_ap2211.png.2598a760e3716467ed91787fa2536cb0.png

Okolice krateru Teophilus z charakterystycznymi wzniesieniami w centrum:

00_03_31_AS_p20_g2_ap2253.png.63d713db01c32fc7c3959c5b1c3d3865.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bajastro napisał:

Krater Plato i dolina Alpes Vallis (załapała się kręta dolinka na dnie):

 

21 minut temu, lemarc napisał:

Alpy między Plato i Doliną Alpejską.

@lemarc, @bajastro - Mamy więc już sporą dokumentację nitkowatej dolinki na dnie Alpes Vallis. Gratuluję Wam tych zdjęć i pozostałych pięknych kadrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terminator z SCT 8" ale bez barlowa, wycinek pełnej tarczy złożony z 2 paneli - obciąłem prawą część ze względu na nieostrość, jeszcze nie wiem czy to kwestia nieprostopadłości matrycy czy krzywizny pola teleskopu:

Terminator.thumb.jpg.9f2f955d543ff1fa14526bbe1cc99c41.jpg

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wczoraj dostrzec szczelinę w Vallis Alpes w wizualu (newton 6" F10), ale mimo dobrych warunków nie udało się. Sześć cali to za mało jednak. 

Wczorajszy Księżyc był zjawiskowy, typowa wiosenna pierwsza kwadra. Uwielbiam tą atmosferę - śpiewające pięknie przed zmierzchem kosy, zapachy budzącej się wiosny (jeszcze nic nie rośnie,  więc pierwsza  zaczyna pachnieć ziemia wyzwalająca się z okowów mrozu), szczekające gdzieś w oddali psy i nasz król nocy wiszacy wysoko, szczególnie piękny przed zmierzchem na tle powoli ciemniejącego nieba. 

A w okularze teleskopu prawdziwy festiwal detali, terminator przechodzi przez granicę dzielącą królestwo kraterów od królestwa mórz i częstuje nas najsmaczniejszymi widokami na niebie. 

Dla takich widoków warto żyć. 

 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zrobiłem wczoraj 3 panów A,  a do tego w kadrze Rima Hadley w prawym dolnym rogu - miejsce lądowania Apollo 15. W momencie robienia avika powietrze było spokojne albo stackowanie dobrze wyszło, wrzucam wersję 200% z ogniskowej 3550 mm (robione wsadowo, niestety przeostrzone )i Aristillusa  w projekcji 2,6x czyli jakby ognisko 9280 mm.

Prosta Ściana pokazuje ostrość, ale po lewo za kraterem zabrakło AviStackowi dobrych klatek i ostrość uciekła. Na tym z krótszej ogniskowej ten fragment wygląda ostrzej.

Jeden pogodny wieczór i jak się zdjęcia posypały! Super!

Trzy A Autolycus itd .jpg

Aristillus 18-03-25 20-09-58_pp 2x50 2x100 2x150 pop2.jpg

Prosta Ściana Moon45 res200 i 50 po unsch.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był Meade 14" i kamera DMK31 z filtrem IR pass. Plus Księżyc na wysokości 55 stopni, to też pomaga :D

Ostatnio Rima Hadley przez ten teleskop zrobiłem 6 kwietnia 2009, też przed Wielkanocą. Kooopa lat. Link do fotki zrobionej przez barlowa 2x tutaj

https://astropolis.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=37988:

czyli specjalnie się w środku przez te lata nie zakurzył. I kamerka była ta sama tylko filtr czerwony a nie IR pass. Hmm, nie pamiętam dlaczego zmieniłem na IR, ciekawe.

Pozdrawiam i pogody życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.