Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Przemek ewidentnie oszukuje. Nie robi tych zdjęć z Ziemi tylko podlatuje bliżej Księżyca.  

A tak na poważnie to szczena opada. Jaka masa szczegółów. Jak Ty to robisz ?

Dla mnie rewelacyjne jest czwarte zdjęcie - te wzgórza wyrastające wprost z morza, piękne ! 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, anatol napisał:

Przemek ewidentnie oszukuje. Nie robi tych zdjęć z Ziemi tylko podlatuje bliżej Księżyca.  

A tak na poważnie to szczena opada. Jaka masa szczegółów. Jak Ty to robisz ?

Dla mnie rewelacyjne jest czwarte zdjęcie - te wzgórza wyrastające wprost z morza, piękne ! 

Dzięki za uznanie . Hmm żebyś wiedział czwarta fotka ścięła  mnie z nóg . Byłem Ciekaw czy to tylko mi tak się tak  podoba . Niesamowity kontrast . Płaska równica a tu nagle wielgachne góry a przy tym pięknie komponują cienie . Zdjęcie całkowicie przypadkowe. Jak skanowałem powierzchnię Księżyca pomyślałem sobie ach spróbuje . :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pmamot, chylę czoła przed wszystkimi obserwującymi na mrozie! :Salut:

Mam  taką radę - laptopa trzymaj w jakimś kartonie leżącym na boku i z tyłu albo suszarka do włosów albo poduszka elektryczna. Mi w jednym laptopie, przy mrozie  (-15C) pękły przewody do ekranu i wymiana trwała i kosztowała. Suszarka na pół gwizdka, bo jedną też stopiłem :-), ważne, żeby złącze na przegubie ekranu było w dodatniej temperaturze. Nota bene mój Autostar od Meade nie pokazuje nic już przy -10 :( 

I taka prośba do ciebie i DarX86 jakby cienie trochę rozjaśniać? Sporo szczegółów z waszych fajnych zdjęć mi ucieka na moim ekranie, a przy księżycowym terminatorze właśnie rzeźba terenu jest super. Poniżej trochę rozjaśnione Twoje zdjęcia, które mi się podobały. Może nie mają aury tajemniczości, ale widać dużo więcej smaczków (Condocet i równina obok).

Pozdrawiam!

Condocet_png_jasny.jpg

mundzio pop.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, OBERON RD napisał:

Pmamot, chylę czoła przed wszystkimi obserwującymi na mrozie! :Salut:

Mam  taką radę - laptopa trzymaj w jakimś kartonie leżącym na boku i z tyłu albo suszarka do włosów albo poduszka elektryczna. Mi w jednym laptopie, przy mrozie  (-15C) pękły przewody do ekranu i wymiana trwała i kosztowała. Suszarka na pół gwizdka, bo jedną też stopiłem :-), ważne, żeby złącze na przegubie ekranu było w dodatniej temperaturze. Nota bene mój Autostar od Meade nie pokazuje nic już przy -10 :( 

I taka prośba do ciebie i DarX86 jakby cienie trochę rozjaśniać? Sporo szczegółów z waszych fajnych zdjęć mi ucieka na moim ekranie, a przy księżycowym terminatorze właśnie rzeźba terenu jest super. Poniżej trochę rozjaśnione Twoje zdjęcia, które mi się podobały. Może nie mają aury tajemniczości, ale widać dużo więcej smaczków (Condocet i równina obok).

Pozdrawiam!

 

 

Dzięki za komentarz . No z tą suszarka to też tak nie do końca bo będzie ciepłe powietrze wpuszczało sporo wilgoci bo nastąpi kondensacja . Ale już sam karton powinien spowodować że wydmuchiwane ciepłe powietrza z kompa w jakiejś części wróci i wtedy powinno być zdecydowanie lepiej . Mój Laptop już miał test w ponad 20st po niżej zera tak że o listwę od ekranu bym się w tym model nie martwił . Ale fajnie że wspominasz o tym .  Jeżeli chodzi o rozjaśnianie to jest to już sprawa indywidualna . Księżyc jest bardzo kontrastowym obiektem . Musimy dbać o estetykę takie rozjaśnienie powoduje zbyt duże straty w postaci przepaleń zaokrągleń kraterów i oprócz tego uwypuklają się artefakty . Ciężko to pogodzić . Ciesze się że podobają się Tobie nasze prace . Jeżeli masz ochotę rozjaśnić moją fotkę i ja pokazać nie widzę nic w tym złego :)  . Dla mnie to jest zabawa przy której się nie spinam tak że luz . 

Pozdrawiam Ciebie serdecznie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodziło o 12V, stad taka "dmuchawa", jak mam 220V, to suszarka przy okazji odszrania przednią szybę SCT (mniejsze zło stosowane co 40 min, niż ten szron który ją zakleja całkiem). A "hardware" z kartonem wyglądało tak (teraz mam nowszy karton :D ) mam odsuwany dach, więc rosa siadała na wszystkim, a tak tylko na kartonie. Poduszka leży na wierzchu laptopa zamiast pod spodem, bo podgrzewałem pilota, aby coś było widać na ekraniku. Nawiasem mówiąc na dłuższe sesje przydaje się też taka poduszka elektryczna "dla babć" zakładana na plecy ( z Lidla czy Aldi). Fakt, że jak idę z wtyczką zwisającą z tyłu, to może wyglądać dziwnie, ale kurtka wtedy grzeje.

20090105.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do momentu bezpośredniego porównania ciemne zdjęcia wydawały mi się za ciemne (widok w okularze zawsze mam jasny :)). Teraz skłaniam się jednak do ciemniejszej wersji zdjęć. Gratuluję fajnych ujęć, do których lubię wracać jak chmury dłużej goszczą na niebie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pmamot napisał:

Nowe podejście do Twojej ulubionej fotki . Mam nadzieję że że się Tobie spodoba . Jasna opcja to dla Ciebie a Ciemniejsza to moja wizja . 

Pozdrawiam : Przemo :) 

konkurs luty jasny v 2.png

konkurs luty.png

Super :Salut:, widać gdzie kończy się cień w dużym kraterze, jest więcej śladów uderzeń i małych kraterków na równinie a nie wypaliłeś zboczy!

Co do zboczy gór księżycowych, jak nasi wespną się na K2, to już tylko księżycowe góry zostaną jako wyzwanie :) Ale wspinaczka z tlenem, błee :( 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2018 o 22:49, pmamot napisał:

Kolejny zakamarek . Coś mi przymarzł laptop a szkoda bo tą dolinę mam tylko na jednym aviku .

SW3001500 F20 25.02.2018

ASI120MM 

aaa.png.db7ba0c13c723883803385c7d7fcc58f.png

 

 

Po raz kolejny udało Ci się złapać szczelinę, brawo!  Ja próbowałem w wizualu 6" newtonem F10, ale to jednak za mało apertura, choć warunki seeingowe w ostatni weekend były idealne. Jak będę miał znowu dostępnego niutka 10" to może się uda. 

A propos dyskusji o jasności Twoich zdjęć to ja wolę jaśniejszą wersję, widać chyba minimalnie więcej szczegółów i bardziej przypomina wizual. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anatol napisał:

Po raz kolejny udało Ci się złapać szczelinę, brawo!  Ja próbowałem w wizualu 6" newtonem F10, ale to jednak za mało apertura, choć warunki seeingowe w ostatni weekend były idealne. Jak będę miał znowu dostępnego niutka 10" to może się uda. 

A propos dyskusji o jasności Twoich zdjęć to ja wolę jaśniejszą wersję, widać chyba minimalnie więcej szczegółów i bardziej przypomina wizual. 

 

No na wizualu to nawet nie mam co marzyć mam tylko standardowy jeden okular 28mm . A nawet nie wiem jaki by musiał być żeby odwzorowywało to co na przykład osiągam na fotkach  pewnie jakiś 7mm  nie znam się na okularach do teleskopu a chętnie bym kupił jakieś budżetowe na początek .  

 

Jak mi się zamroził laptop w sensie wolna przesyłowość klatek na dysk ,  tą szczelinę oglądałem na żywo . Chwilami to był obłęd dokładnie wyrysowana ścieżka się pokazywała , tak że jeżeli ja to widziałem to w sprzyjających warunkach każdemu musi się udać . Życze udanych łowów na szczelinę w wąwozie . :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczelinę na dnie Doliny Alpejskiej widziałem w Newtonie 7". Potrzebne jest jednak odpowiednie oświetlenie. Gdy robiłem fotki kilka dni temu ledwo majaczyła w wyższych partiach doliny w Maku 180 w wizualu i za zdjęciach ale wtedy oświetlenie było jeszcze niekorzystne

 

pozdrawiam

 

EDIT

znalazłem fotkę. Szczelina słabo widoczna ale coś tam jest. W wizualu było podobnie przy powiększeniu 380x

19_20_48_g4_ap352_conv.jpg.e76b612a74bcb9d723a75395c5d944fa.jpg

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka zdjęć z czwartku  :)

Kamera ASI 224MC - 40% z 500 klatek

Programy: PIPP, AutoStakkert 2, ImPPG, PaintShop Pro - opis

 

Krater Maginus

5a95bcb145507_ksiezycmak18018_15_23_02_2018.png.5036c00ce1e7e7a713e5fab6b1cf9fef.png

 

Krater Archimedes oraz Aristillus

5a95bce03c89b_ksiezycmak18018_23_23_02_2018.png.0f4664c7278f3032c9231796a3cc9270.png

 

Księżycowe Morze Zimna - Mare Frigoris

5a95bd0ad3d60_ksiezycmak18018_21_23_02_2018.png.7f1ff4ce1ad42b375428810542077bc9.png

 

 

Edytowane przez BlackAdder
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krater Pitagoras - w centrum krateru znajduje się górzyste wzniesienie z podwójnym szczytem.

Kamera ASI 224MC - 10% z 1000 klatek

Programy: SharpCap, AutoStakkert 2, ImPPG, PaintShop Pro - opis

 

 

5a99b62505b4e_kwieciakmak180ksiezyc2802201818_00Pythagorasdrugiepodejscie.png.499f3686c2cf71c12465187aaf788083.png.14aed7ce8c9e2301582c395a8be634da.png

 

Barlow 2x

5a99bcbd9162e_kwieciakmak180ksiezyc2802201818_19Pythagorasdrugieujecie.png.8c97eadfb092715be660ea30045c6449.png.0cc3eac40aa14e6de1e232cabc6c523b.png

 

 

Edytowane przez BlackAdder
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.