Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

No, mozaika wyszła jak należy. Jeden kraterek jest prześwietlony, ale ogolne wrażenie ok. DMK ma możliwośc dostosowania kontrastu pod najjaśniejszy element tarczy, więc można avikowac na małym kontraście. Później i tak całość się trochę ściemnia żeby zamaskować ew. różnice tonalne na brzegach tarczy.

 

PS. Teraz zauważyłem że mamy 1000 post w tym wątku. Dzisiaj wypić trzeba browara na tę okazję(mówię to do aktywnych działaczy księżycowych zakamarków) :Beer:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, mozaika wyszła jak należy. Jeden kraterek jest prześwietlony, ale ogolne wrażenie ok. DMK ma możliwośc dostosowania kontrastu pod najjaśniejszy element tarczy, więc można avikowac na małym kontraście. Później i tak całość się trochę ściemnia żeby zamaskować ew. różnice tonalne na brzegach tarczy.

 

PS. Teraz zauważyłem że mamy 1000 post w tym wątku. Dzisiaj wypić trzeba browara na tę okazję(mówię to do aktywnych działaczy księżycowych zakamarków) :Beer:

No to wieczorem :Beer: a w dodatku 73000 oglądnięcia, czyli każdy post przeczytany średnio 73x. No chyba, że to z pochmurnej pogody wynika :D

 

Pogody dla lubiących zakamrki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zapodanej fotce zaznaczylem niepozorny acz interesujący obiekt kraterowy, tzw. koncetryczny krater, ktory jak nazwa wskazuje zawiera w swoim wnętrzu drugi mniejszy wal kraterowy. Nie jest jasna geneza takich obiektow, ktorych odkryto stosunkowo niewiele (patrz strona LPOD http://www.lpod.org/coppermine/ ) ale niektore z nich można podejrzewać że nie są pochodzenia impaktowego.

Rejon krateru Sacrobosco można znaleźć w atlasie Rukla na mapie nr. 56.

sacrobosco.JPG

pontanus_e.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

)

ale niektore z nich można podejrzewać że nie są pochodzenia impaktowego.

Rejon krateru Sacrobosco można znaleźć w atlasie Rukla na mapie nr. 56.

 

Gdyby tak było, to czy nie powinne być widoczne jakiekolwiek ślady ich wulkanicznej przeszłości? Jakieś wylewy lawowe lub pozostalości po jej spływie w kierunku niżej położonych terenów?

Zawsze wydawało mi się że wał krateru Cassini także jest podwójny. http://the-moon.wikispaces.com/R%C3%BCkl+12 W każdym razie z pewnością jest nietypowy. Wewnętrzne krawędzie jego wału są bardziej strome i wypełnione lawą prawie po koronę. Natomiast od zewnątrz stoki są szerokie, łagodne i mocno "przykurzone" drobnym materiałem z innych upadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem wrzucam zdjęcie regionu wschodniego brzegu tarczy Księżyca, rzadko przez mnie dotąd fotografowanego – przy młodym Księżycu trudno coś takiego sfotografować. Mapa 38 atlasu Rukla górna część czyli dół Mare Crisium z miejscem lądowania Łuny 24 i 15. Największy z widocznych kraterów na powierzchni Morza to Fahrenheit (6km). W ogóle, to największy jest Condorcet – krater z ciemnym dnem, tylko, że teraz na tym ciemnym dnie dodatkowo w połowie jest cień.

 

Skala zdjęcia około 240m/piksel – czyli Łuny czy 24 czy 15 nie zobaczymy, choć Rosjanie rakiety wielkie robią. Fotka to złożenie 240 z 1200 klatek. Ogniskowa 7000 mm, Meade 14” SCT, kamerka DMK31 z pikselem 4,65μm. Robione dziś w nocy, 01.37, p. nazwa pliku.

 

Jak się obrobię, wrzucę coś jeszcze, na razie składam Wenus robioną prze różne filtry, ale bez porażających efektów.

 

 

Pozdrawiam

Condorcet_Auzout_Fahrenheit_08_12_14_01_37_43_240kl_un.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz całe M.Crisium w mozaice, to chętnie zobaczę. :blink:

Ale nie przez Barlowa, jak poprzednia fotka, tylko ognisko główne i resampling 200%. Okazało się, że jpg ma 684kb, i nie wchodzi, więc zmniejszyłem plik do 80%. Ograniczenie 512 kb nie nadaje się do składanek, niestety. W efekcie opis w prawym górnym rogu trochę niewyraźny.

 

Pozdrawiam

Mare_Crisium_20081214_0102_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chowające się w cieniu Mare Crisum jest jakoś złowrogie..Od zawsze to odczucie kolebało mi sie w głowie.Na początku mojej przygody z fotografią Księżyca skutkowało ono niechęcią do robienia zdjęć Księżycowi w tej fazie."Starzejący sie" Księżyc nie był dla mnie atrakcyjny,bo atrakcyjne były jedynie Kopernik i Clavius:) Pamiętam że czułem niechęć do Theophilusa a także Tycho:) Teraz to śmieszne,bo uwielbiam każdą fazę naszego naturalnego satelity.Kiedy jednak zobaczyłem u Oberona, kryjące się w mroku Morze Przeileń,znów poczułem niepokój..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bójcie się, jeszcze jedno morze, ale malutkie - Morze Pieniące (?) Mare Spumans - taka nazwa, z okazji Sylwestra pasuje zamieścić obraz tego morza na forum. Morze bąbelków, no coś takiego... Dwa pozostałe zdjęcia to standard, już były te kratery tu wrzucane, ale nie w tym zestawie i oświetleniu (miałem z młodego Ksieżyca - post 726 w tym wątku)

 

Ostatnie to już fotki z niedzieli robione przez barlowa 2x. W tej skali Księżyc miałby coś 15200 pikseli średnicy. Jak dobrze liczę, na mozaikę Ksieżyca w pełni z 700 klatek z DMK31 by starczyło :o Składanie 700 obrazów trwało by przez całą deszczową jesień.

 

Jak chodzi o składanki - bo mam teraz większe możliwości ładowania obrazków (dzięki Sumas raz jeszcze). Obrazy z DMK gorzej mi się składa od LUMENERY, bo są większe i nie mają równej jasności - jest jakby grandient jasności czy kontrastu, nieduży, 1-2% jasności, który powoduje, że widać granicę nakładania, nie udaje się obrazów nałożyć bez śladu - zawsze któreś miejsce jest jaśniejsze czy ciemniejsze. Muszę nad tym popracować, bo w niedzielę zrobiłem 35 filmików bez barlowa, z różnymi filtrami co prawda (czerwony Astronomik lepszy od czerwonego Meade - ten drugi wychodzi bez kontrastu, choć optycznie filtr wygląda super).

 

Pozdrawiam

Webb_Condon_Mare_Spumans_08_12_14_01_38_59_690kl_675pkt.jpg

Langrenus_08_12_14_01_41_16_607kl_750p.jpg

Petavius_Wrottesley_08_12_14_01_42_48_1064kl_762_pkt.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ty ustawiasz, ale ja zawsze sobie ręcznie ustawiam migawkę, nigdy automatycznie, co pomaga przy mozaikach i jeśli nie ruszy sie pozostałych funkcji, to sąsiednie fotki wychodzą idealnie tej samej jasności na brzegach. W Registaxie w okienku -quality estimator- jest taka funkcja - gradient. Nie wiem czym ona sie zasadniczo różni od pozostałych czterech jakie tam są, ale dopuszcza mniej klatek do skladania niż ustawienie -classic. Może to jest to o co ci chodzi.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak było, to czy nie powinne być widoczne jakiekolwiek ślady ich wulkanicznej przeszłości? Jakieś wylewy lawowe lub pozostalości po jej spływie w kierunku niżej położonych terenów?

Zawsze wydawało mi się że wał krateru Cassini także jest podwójny. http://the-moon.wikispaces.com/R%C3%BCkl+12 W każdym razie z pewnością jest nietypowy. Wewnętrzne krawędzie jego wału są bardziej strome i wypełnione lawą prawie po koronę. Natomiast od zewnątrz stoki są szerokie, łagodne i mocno "przykurzone" drobnym materiałem z innych upadków.

Zapominam odpowiedzieć na to co o tym myślę, a myślę że takie wtorne kratery mogą być dokończeniem aktywności po chwilowym uśpieniu. Nie konieczniie musi być to wylew lawy, może być erupcja pyłów, gazów, czy pary wodnej. Oczywiście nie musi to być erupcja idealnie centryczna, ale mowimy tylko o takim typie kraterów. Ciewkawe że są to na ogół kratery o średnicy zaledwie paru kilometrów i z prostej statystyki wynika że przy impaktowej genezie trudniej o tak centryczne trafienia, nie mniej takich przypadków też wykluczyć całkowicie nie można.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszej stronie LPOD jest fotka ktora przyprawia o zawrot głowy detalem, wyszła z pod ręki niejakiego W.Higginsa z Huston, gdzie maja niezle warunki seeingowe na zabawę z Księżyce. Dorównuje mu sprzętem nasz kolega Oberon i gdyby wykopał sobie w ogrodku jakiś dolek i zalal wodą, to może warunki by się polepszyły B) Zerwałem się dzisiaj nie potrzebnie o w pół do czwartej rano, czując jak za horyzontem czaja sie chmury nadchodzącego niżu, ale zamiast wziąść do ręki poczciwe MTO1000 i sprawdzić seeing przy 100x powerze, od razu doczepilem (wystudzony) telep i gdy zerknąłem w okular, to zaraz mi się odechciało, ale tak nie można, więc pociagnąlem kilka avikow i do łóżka. Niedawno obrobilem ten materiał i mam ujęcie podobne do tego na LPOD, ale to tylko przyklad (kolejny) że w nie sprawdzonych warunkach nie wolno brać sie za rozstawianie sprzętu. :burza::Boink:

taurus.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ty ustawiasz, ale ja zawsze sobie ręcznie ustawiam migawkę, nigdy automatycznie, co pomaga przy mozaikach i jeśli nie ruszy sie pozostałych funkcji, to sąsiednie fotki wychodzą idealnie tej samej jasności na brzegach. W Registaxie w okienku -quality estimator- jest taka funkcja - gradient. Nie wiem czym ona sie zasadniczo różni od pozostałych czterech jakie tam są, ale dopuszcza mniej klatek do skladania niż ustawienie -classic. Może to jest to o co ci chodzi.

Też ustawiam ręcznie, możliwie najkrótszy czas przy średnim gainie (DMK 400 - 500 z 1000). Od tygodnia składam w Avistaksie - w Registaxie może był mniejszy problem z jasnością, ale wychodziły fotki często nieostre w odległości 200 - 300 pikseli od miejsca alignowania. Registaxa używam teraz tylko do waveletów, zresztą jego ustawienia też mocno zależą od tego czy jest użyty barlow czy nie. Avistax zapisuje plik .fits, który nie jest wielki, a idealnie nadaje się do robienia potem waveletów.

 

"quality estimator" wybiera sposób filtrowania obrazu. Czytałem, że opcja "grandient" powstała za namową Damiana Peacha, typowo pod planety. Filtr grandient analizuje mniejszy obszar niz classic czy human, jeżeli dobrze kojarzę te opcje. Ale wymaga dobrego jakościowo filmiku. Można te zakresy czy średnice filtrowania zmieniać na drugiej zakładce, tzn, będąc na alignowaniu, klikasz nie otwarte "aligment options" ale następną "Quality filter".

 

Myślę, że nieraz jest ta nieróność jasności spowodowana mgłą, chmurką, która przechodzi przez obraz i daje nierówne oświetlenie klatki. Bo przy dużym powiększeniu nie mam tego problemu - raczej przy ognisku głównym, gdzie klatka obejmuje większy obszar. W końcu skolimowałem telep w sobote najlepiej jak umiałem i pogoda pozwalała.

 

Jeszcze jedna sugestia w związku z jakością obrazów. W teleskopach amatorskich, 8-16" trudno już poprawić jakość obrazu, To są prawa fizyki. Ale nowe kamery, filtry i oprogramowanie - to naprawdę robi cuda. Wczoraj oglądałem fotki komety Halleya jakie robiłem w 1989 - no kicha. A Księżyc, Jowisz na kliszy przez 8" ale rok 1995 - dwa paski i tyle. A obecnie - szczegóły na Marsie widać przez 8" SCT. Czekam z niecierpliwością co nowego jeszcze powstanie.

 

A jak chodzi o Zakamarki - chciałbym kiedyś zaobserwować lądowania i starty na Księżycu - chmura pyłu powstaje większa niż 300 - 500 m, czyli może i było by widać ją czy jej cień - w sumie kilwater ciągnący się za statkiem też widać z orbity.

 

Pozdrawiam

Obrazek2.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszej stronie LPOD jest fotka ktora przyprawia o zawrot głowy detalem, wyszła z pod ręki niejakiego W.Higginsa z Huston, gdzie maja niezle warunki seeingowe na zabawę z Księżyce. Dorównuje mu sprzętem nasz kolega Oberon i gdyby wykopał sobie w ogrodku jakiś dolek i zalal wodą, to może warunki by się polepszyły B) Zerwałem się dzisiaj nie potrzebnie o w pół do czwartej rano, czując jak za horyzontem czaja sie chmury nadchodzącego niżu, ale zamiast wziąść do ręki poczciwe MTO1000 i sprawdzić seeing przy 100x powerze, od razu doczepilem (wystudzony) telep i gdy zerknąłem w okular, to zaraz mi się odechciało, ale tak nie można, więc pociagnąlem kilka avikow i do łóżka. Niedawno obrobilem ten materiał i mam ujęcie podobne do tego na LPOD, ale to tylko przyklad (kolejny) że w nie sprawdzonych warunkach nie wolno brać sie za rozstawianie sprzętu. :burza::Boink:

Jego telep jest kultowy - Starmaster Zambutto :o (ale nazwa! - Zambutto - robi zwierciadła). Robił kamerką z maleńkim pikselem, składał jako możaikę ponad 2 tys. punktów - to musiało tak wyjść i tylko ze 119 najlepszych klatek. A w ogóle to zdjęcie tego regionu musiało się pojawić, bo niejako Chuck Wood (autur LPOD) "zamawiał" w 2006 fotografowanie regionu Rima Littrow jako rzadko fotografowanego. Hanysiak dawał kiedyś link do tego zestawienia (LUNAR FEATURES NEEDING GREAT IMAGING). No ten LPOD jest faktycznie "great". Ja zasdzałem się parę razy na Rima Littrow, mam ileś avików - ale efekt taki jak Twój. Ale za tą czwartą rano należy się plusik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś innego niż morze, krater Balmer (ten od linii Balmera w widmie). W atlasie Rukla z kilkoma kraterkami, na zdjęciu dużo więcej :D . Jest to region z koncentracją masy, tzw. maskonem.

Zacząłem, że to nie morze, ale to właściwie basen Balmer-Kapteyn. Powstał po uderzeniu Księzyca w rejonie pomiędzy tymi dwoma kraterami (krater Kapteyn B na arkuszu 60 Rukla). Ładna fottka basenu z lidaru Clementine:

 

http://www.lpod.org/coppermine/displayimag...m=36&pos=11

 

Wspominałem o cokolwiek przeterminowanej liście celów do fotografowania, ale która wisi na LPOD, a którą kiedyś podawał Hanysiak - oto link do obrazka:

 

http://www.lpod.org/?m=20060215

 

Moja konfiguracja to 14" SCT, ogniskowa 3500, resized 2x, kamera DMK31 c-b, filtr czerwony, 711 klatek z 1200.

 

Pozdrawiam

Balmer_Holden_Vendelinus_Lame_08_12_14_01_14_58_711kl_1531p_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogody nie było, ale robię "stare" aviki z 18 listopada. Fotka z kraterem Linne - jest to o tyle ciekawy krater, że kształt białej plamy zmieniał się według różnych obserwatorów w przeszłości. Czyżby forografia zabiła zmiennośc kształtu białej plamy? Linne to ten maleńki krater (2,7 km) z białą otoczką na powierzchni Mare Serenitatis.

Warunki były "pływające", ale daje się jakoś to nałożyć na siebie. Ogniskowa 3500mm, kamera DMK31, filtr czerwony.

 

Pozdrowienia

Montes_Caucasus_08_11_18_04_45_45.jpg

Autolycus_Linne_08_11_18_04_43_17_718kl_1290p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.