Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedna fotka w dwóch wersjach, dla mnie rzadkość trudna do sfotograrowania, wymagająca świetnych warunków, czyli Rima Marius. Ta wąska na 1-2 km. i głęboka na 0,5 km. szczelina wije się jak wąż na przestrzeni 250 km. 10 listopada warunki były niesprzyjające (prawa strona kadru nieostra więc go odciąłem) ale ostatnia partia avików do obrobienia okazała się trochę lepsza i szczelinę widać wyraźnie, a w południowej jej części nawet cień się rysuje miejscami, czyli jest postęp jakościowy. SCT10" ognisko gł. DMK-21, filtr IR-Pass.

To jest rzeka która wpada do dziury i wypływa z drugiej strony Księżyca :D Świetne ujęcie. Gratulacje za wytrwałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery wieczory pogonego nieba z rzędu, to to co lubimy wszyscy. Ilość fotek które poddaję kosmetyce po tych sesjach sięga 500, ale w większości jest przeciętna. Z 11 listopada skleiłem mozaikę z dwóch przedstawiającą giganty na brzegu "oceanu": Hevelius z siatką szczelin w środku, Grimaldi z gładkim dnem, oraz Riccioli z bardzo nie równym wnętrzem.

hevelius_grimaldi.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh,pozazdrościć...U mnie chmury od początku tegomiesięcznej widoczności Księżyca:( W czasie zakrycia Plejad widziałem Księżyc,ale nie nadawał się do filmowania ze względu na niestabilną atmosferę.Patrząc na mapy zachmurzenia,nie spodziewam się juz widzieć łysego w Listopadzie.Zresztą teraz na północy seeing sięga dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz okazuje sie że inwestycja w przyzwoitą kamerkę z cz/b. czipem to dobry wybór. Szczelina "Herigonius" (od nazwy pobliskiego krateru w centrum) widoczna na lewo niczym jasna wijąca się nić, stała się dostępna memu teleskopowi.

Łee, taka cienka ta rima :rolleyes: Poważnie to gratulacje. Hanysiak kiedyś dał link do poszukiwanych rejonów, które warto wg. LPOD fotografować, bo są niedoceniane, za rzadko fotografowane. I w atlasie mam zaznaczoną czerwoną strzałeczką (naklejaną, żeby tylko atlasu nie uszkodzić) Szczelinę Herigonius (Mapa 41 w atlasie Rukla), ale okazuje się, że zawsze wygrywał z nią Gassendi. Zachęciłeś mnie do przekartkowania atlasu raz jeszcze. A może wyślij fotkę do LPOD?

 

Pozdrawiam

 

PS. Czemu pisze na wiadomości, że pisana 23:29, jak ja ją pisałem ok. 22:30 A edytuję o 22:43.

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Przy tej wielkości lustra i ogniskowej, muszę wyostrzać fotki na maxa, czasem z lekką przesadą żeby wydusić co się da. Sam wiesz jak to jest, kiedy ma się na ogól dziadowski seeing. Nigdy nie pchalem sie na LPOD, bariera językowa to raz, dwa, tam jest zbyt silna konkurencja, więc pozostaje mi działać na naszym "podworku", żeby ludzie widzeli że tu też coś się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Panowie, to co Wy wyprawiacie to aż głowa boli :lol: Np. ja ze swoja Syntą 10-tką to sobie mogę jedynie popatrzeć i to muszę dobrze sie przyglądnąć żeby dostrzec takie szczegóły jak Wy focicie :D Jednak przy dobrych warunkach postaram sie sfocic jakiegoś kraterka, ale to będzie szczyt możliwości Dobsona :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiał wiatr na balkonie i nie pozwalał długo kręcić z większą ogniskową .

Ja wymyśliłem coś w rodzaju osłony plażowej z płótna (ale długa 14 x 1m), grunt, że wyższej niż tuba odrośnika - i przestało mi trząść telepem - 8" był zdecydowanie niższy 2x zdecydowanie sztywniejszy od obecnego. Może jakaś tak osłona by ci pomogła - kije są tanie, materiał płaciłem 10PLN/mb szerokości 150 cm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skusiłem się na obrobienie Rima Hadley (lądowanie Apollo 15, Scott i Irvin przejechali po tej okolicy 28 km księżycowym Roverem). Nie jest to fotka Damiana P, ale i my nie jesteśmy na Barbadosie - choć za oknem jakby wiało tornado.

 

Meade 14", DMK31, 1000kl przy seeingu 3-4/10, ale bez wiatru, bez mgły, i Księżyc 50 deg nad horyzontem.

 

Pozdrawiam

Rima_Hadley_08_11_18_05_37_52.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał mój seeing, to by było cos jak Damian, w każdym razie sprzęt jest podobny i widać potencjał ze zdjęcia. Ode mnie jeszcze fotka z pogranicza "mórz", czyli krater Plinius i okolice. Jak do tej pory nie pamiętam bym miał tak dobre warunki, (choć trochę zmienne) bo w niektorych przypadkach z avika mogłem użyć do 80% materiału, ale przeciętnie około 1/3 z 500. Ta i wcześniejsza fotka M.Tranquillitatis mogą być wyznacznikiem jakosci dla mnie, takim wzorcem do ktorego należałoby doszlusować. Mając świadomość jak rzadko się trafia taki stan atmosfery, można sobie tylko pomarzyć.

plinius.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymyśliłem coś w rodzaju osłony plażowej z płótna (ale długa 14 x 1m), grunt, że wyższej niż tuba odrośnika - i przestało mi trząść telepem - 8" był zdecydowanie niższy 2x zdecydowanie sztywniejszy od obecnego. Może jakaś tak osłona by ci pomogła - kije są tanie, materiał płaciłem 10PLN/mb szerokości 150 cm.

 

Pozdrawiam

 

 

Dzięki , pomyślę nad tym , wiatr wiał tylko co jakiś czas i podczas kręcenia mnie zaskoczył , na początku nie wiał.

 

Patrząc na fotki twoje i Lemarca , odnoszę wrażenie że twoj teleskop może być źle skolimowany , sprawdzałeś na gwiazdach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , pomyślę nad tym , wiatr wiał tylko co jakiś czas i podczas kręcenia mnie zaskoczył , na początku nie wiał.

 

Patrząc na fotki twoje i Lemarca , odnoszę wrażenie że twoj teleskop może być źle skolimowany , sprawdzałeś na gwiazdach ?

Skolimowany jest dobrze, ale jak gwiazda lata 3-5", to obraz nie będzie ostry. Bo to nie lata cały obraz jednocześnie - tylko widać falowanie. U mnie kadr bez resizu jest 1024x768 - falowanie go burzy, a Registax w wersji wielopunktowej udaje się co 10 raz - wymaga jasnego i kontrastowego obiektu. Ponadto - inna kamerka - może gorzej dobrana wzgl. ogniskowej i rozdzielczości - nie wiem. Wrzucam obrazek podobnego regionu jak u Lemarca. Widać, że kręciłem trochę dalej od terminatora. Złożone 90% klatek (jakość 80%). Wavelet od 60 do 2. Dzięki jasniejszemu regionowi chciałem dać mniejszy gain (60%) bo inaczej mam kaszę na obrazie. Naświetlanie 1/100 sek, 30kl/sek, ognisko główne 3500mm. Filtr czerwony. W PS nieostra maska o promieniu 3 i trochę rozjaśnione z przyciemnieniem świateł. Ale jak dalej od terminatora, to i obraz mniej plastyczny - p. poprzednie zdjęcie Rima Hadley, a i tamto było robione przez 7000mm, z czasem 1/30 i gainem 80%. Piszę o parametrach, może wypowiecie się jakich używacie.

Wrzucam obrazek osłony o jakiej pisałem - może kogoś zainspiruje, bo mi pomogła, moim telepem wiatr naprawdę mniej rusza. Ale całej atmosfery nie mogę tak unieruchomić.

 

Pozdrowienia

Moon_08_11_18_05_12_22_pk60_2_scalony_m.jpg

IMG_4991m.jpg

IMG_4992m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kadr uchodzić mógłby za dzieło sztuki abstrakcyjnej. Monotonia rozpruta siłami tektonicznymi jak sądzę.

 

Ach i znowu perfekcja i radość z oglądania. Basen Mare Serenitatis, subtelnie pofałdowany to piękny obszar Księżyca.

W miarę, jak w moim posiadaniu znajdowały się coraz większe teleskopy - przybywało tych szczegółów. Zwłaszcza obszar krateru Linne, z towarzyszącymi mu małymi kraterkami, był dla mnie szczególnie tajemniczy.

Lemarc! - jak oglądam Twoje fotografie - przypominają mi się najpiękniejsze chwile, jakie spędziłem przy teleskopie.

Przecież uprawiamy astronomię amatorską własnie dla tych szczególnych doznań, nieraz bardzo wzniosłych i bardzo ważnych.

Pozdrawiam!

Ryszard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłużę się zrzutami z ekranu w Registaxie.

Środkowy pokazuje klatkę referencyjną z zaznaczonym polem wyboru, można z niego odczytać istotne informacje jak: poziom "lowest quality" ustawiony w pozycji 90, co jest wysokim kryterium jakości dla wybieranych klatek.

Drugi zrzut po lewej pokazuje że mimo wysokiego progu jakości, program wybrał ich 170, co jest przyzwoitą liczbą, trzeci zrzut po prawej pokazuje użycie zawyżonej wartości wavelet, w tym wypadku "default", co skutkuje przesadnym kontrastem i utratą szczegółów w światlach.

Tyle moich sugestii odnośnie Registaxa, ale wszystko zaczyna się od ustawień kamerki, ktore trzeba indywidualnie dobrać do tematu, bo wiadomo jak silne kontrasty bywaja na Księżycu. Ja staram się minimalizować je do maximum, bo w procesie obróbki kontrast rośnie, zwłaszcza gdy materiału mało, albo słaby seeing.

Bez_nazwy_1.JPG

Bez_nazwy_3.JPG

Bez_nazwy_4.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.