Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę była dziura w chmurach i po 7 rano machnąłem parę filmików. Nie było kiedy obrobić, wrzucam pierwszy. Zastanowił mnie, bo po prawej stronie jakby włos (rany znowu czyszczenie kamerki :angry: ) - a to Rimae Marius (szerokośc 2 km do 500m), nazwana tak od największego na tym zdjęciu krateru Marius (41 km średnicy, mały w środku 3,3 km). Pierwszy raz cyknąłem ten fragment Księżyca, stąd braki w wiedzy.

 

LX200R, 14" barlow 2x, seeing 3/10, jasne już niebo, lekka mgła.

 

Pozdrawiam

Marius__Rimae_Marius_20081025_0718_1800kl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z "tej samej serii" Krater Humboldt.Łatwy do identyfikacji,ponieważ jest duży i leży w sąsiedztwie znanego,ale ledwie tu widocznego Petaviusa.

Humboldt.png

 

Piękna fotka i to na dodatek w dużej skali.

Niestety trafiłeś na niesprzyjająca librację i dlatego szczegóły wewnątrz wału (kraterki i siatka szczelin) są mało widoczne.

Myślę że jeszcze nie raz będzie okazja przyjrzeć mu się z innej strony. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy nie jest tak,że na librację o innej wartości trzeba polowac w innej fazie Księzyca,bo libracja jest"przyklejona" do fazy?W końcu fazy księżyca zależne są od jego położenia na orbicie wokółziemskiej,a libracja podobnie i jest możliwa dzięki eliptyczności orbity Księżyca.Wniosek-w czasie np. pełni,zawsze będziemy widzieć tyle samo i tę samą część dostrzegalnej z Ziemi powierzchni Księżyca.Czy to rozumowanie jest prawidłowe?

 

PS.

 

Oberon,czy ktoś u Ciebie w rodzinie choruje aktualnie na ospę...? ;)

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy nie jest tak,że na librację o innej wartości trzeba polowac w innej fazie Księzyca,bo libracja jest"przyklejona" do fazy?W końcu fazy księżyca zależne są od jego położenia na orbicie wokółziemskiej,a libracja podobnie i jest możliwa dzięki eliptyczności orbity Księżyca.Wniosek-w czasie np. pełni,zawsze będziemy widzieć tyle samo i tę samą część dostrzegalnej z Ziemi powierzchni Księżyca.Czy to rozumowanie jest prawidłowe?

 

Zasadniczo można tak powiedzieć, że libracja Księżyca jest "przyklejona" do jego fazy. Zależy ona od w sumie od wielu czynników, nie tylko położenia na orbicie wokółziemskiej. Tak więc na fotografowanie tego rejonu masz teoretycznie prawie 2 tygodnie, bo go pokazać z różnych ujęć.

 

PS. Fantastyczne zdjęcia!

Edytowane przez Stacho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon, po co używasz barlowa, kiedy seeing masz marny? W ognisku gł. f=3900mm. będziesz miał lepszy kontrast, krótszy czas migawki, lepszą ostrość i conajmniej ten sam szczegół, niż przy 7800mm. Wystarczy potem tylko powiększyć fotkę x2 i lekko doostrzyć. Odstaw tego barlowa na wyjątkowe warunki, bo szkoda czasu na przeciętne, no i koniecznie użyj filtru IR-Pass.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krater Lyot w centrum kadru.W prawym górnym "rogu" ciemny basen krateru Oken i rozciagające się między nimi Mare Australe.

Libracja ksiżyca taka akurat,że dalszy wał krateru Lyot,stanowi krawędź księzyca oglądanego tamtej nocy z Ziemi:)

 

Lyot_Mare_Australe.png

 

 

 

Pozdrowienia dla DS'owców;)

Podoba mi się ta fotka i dodatek ułatwiajacy lokalizację dla mniej obeznanych z Księżycem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ta fotka i dodatek ułatwiajacy lokalizację dla mniej obeznanych z Księżycem.

 

Tak jest. I mnie się też podoba ten dodatek :) Postuluję więcej takich fotek w imieniu swoim i innych 'mniej obeznanych z Księżycem' forumowiczów :rolleyes:

 

A sama fotka...hanyś..jak zwykle mniodek ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ta fotka i dodatek ułatwiajacy lokalizację dla mniej obeznanych z Księżycem.

 

Popieram przedmówcę w kwestii pokazywania lokalizacji wycinków, na miniaturce całego globu naszego satelity.

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy nie jest tak,że na librację o innej wartości trzeba polowac w innej fazie Księzyca,bo libracja jest"przyklejona" do fazy?W końcu fazy księżyca zależne są od jego położenia na orbicie wokółziemskiej,a libracja podobnie i jest możliwa dzięki eliptyczności orbity Księżyca.Wniosek-w czasie np. pełni,zawsze będziemy widzieć tyle samo i tę samą część dostrzegalnej z Ziemi powierzchni Księżyca.Czy to rozumowanie jest prawidłowe?

 

Teoria ruchu Księżyca ziemskiego jest jednym z najbardziej złożonych zagadnień mechaniki nieba i z oczywistych względów nie zamierzam się tutaj spierać.

Przeglądając pewną stronę z fotkami K. znalazłem takie zdjęcie http://www.davesastro.co.uk/moon/humboldt_20051117.jpg

Trudno stwierdzić która z trzech rodzajów libracji jakim podlega K. pomogła autorowi, ale faktem jest że kąt pod jakim wykonał tę fotkę jest bardziej dogodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon, po co używasz barlowa, kiedy seeing masz marny? W ognisku gł. f=3900mm. będziesz miał lepszy kontrast, krótszy czas migawki, lepszą ostrość i conajmniej ten sam szczegół, niż przy 7800mm. Wystarczy potem tylko powiększyć fotkę x2 i lekko doostrzyć. Odstaw tego barlowa na wyjątkowe warunki, bo szkoda czasu na przeciętne, no i koniecznie użyj filtru IR-Pass.

Bo lubię :rolleyes: , a poważnie, zawsze mam nadzieję jak łowiący ryby - a nuż coś wjątkowego wyjdzie? Mój 14" ma ogniskową 3500, f10. Skala bez barlowa mnie wkurza, bo obecna kamerka ma pixel 7,6 um, a poprzednio miałem 5,6. Spróbuję może następne filmiki twoją metodą. IR-pass używam. A to ostatnie zdjęcie to wypadek, szron na płycie, nachodząca mgła i cienkie chmurki, 40 minut czasu - bo do pracy na inwentaryzację.

 

VAC-135 ma chyba mniejszy pixel niż Lunemera Skynyx

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założycielowi tematu - Leszkowi Marcinkowi , od którego się uczę , za całokształt pracy w astrofotografii , ten film poświęcam :D .

 

 

Zdjęcia: Janusz Wiland , Janusz Kosmowski

Muzyka - Janusz Kosmowski - FL Studio - demo

 

 

FILM http://pl.youtube.com/watch?v=flv6Rd6uNtA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że kamera DMK jest w jakiś sposób wyjatkowa.Mojej Vac-135 nie daje się tak nastawić aby złapac kompromis dla jasnych i ciemnych partii kadru-bez generowania bardzo duzych szumów,które uniemożliwiaja złożenie ładnego(gładkiego) zdjęcia.Ja niestety potrzebuje bardzo dobrych warunków oświetleniowych.

 

 

 

 

Na zdjęciu okolic krateru Flamsteed zaznaczyłem kółkiem miejsce, w którym 2 czerwca 1966 roku osiadł łagodnie pierwszy amerykański próbnik księżycowy Surveyor 1. Była tp pierwsza i odrazu udana próba miękkiego lądowania sondy księżycowej w wykonaniu Amerykanów. Wprawdzie wcześniej Rosjanie osadzili na Srebrnym Globie swoją Łunę 9,ale sukces ten poprzedzony był nieudanymi próbami Łuna 4;5;6;7;8 tak że bezpiecznie wylądowała dopiero Łuna 9.

Ciekawostką (dla mnie :rolleyes: ) jest przebieg ostatniej fazy lądowania próbnika.Na wysokośći 3.4m nad powierzchnią Księżyca,zostały wyłączone silniki hamujące,które do tego momentu spowalniały tempo opadania sondy.Po ich wyłączeniu Surveyor 1 opadł swobodnie na powierzchnię Srebrnego Globu z "nieiwlką" prędkością- 13km/h.

 

Za Wikipedia.

 

Polecam cały artykuł:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Surveyor_1

 

 

Surveyor 1 landing site.

 

Flamsteed_Surveyor1.jpg

 

Wprawdzie na moim zdjęciu samego lądownika nie widać,ale jak zmienie teleskop to kto wie.. :rolleyes::D

 

Pozdrowienia

 

 

Ps.

 

Pisałem swojego posta i dopiero teraz zobaczyłem ten poprzedni..

Gratulacje Janusz,wspaniały pomysł! Pozdrowienia Lemarc :)

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założycielowi tematu - Leszkowi Marcinkowi , od którego się uczę , za całokształt pracy w astrofotografii , ten film poświęcam :D .

 

 

Zdjęcia: Janusz Wiland , Janusz Kosmowski

Muzyka - Janusz Kosmowski - FL Studio - demo

 

 

FILM http://pl.youtube.com/watch?v=flv6Rd6uNtA

Nie, no chłopaki, bo sie popłaczę. :blink::D:Beer: Film rewela i ta muzyczka kosmiczna. Dzięki za pamięć itd. To zobowiązuje do częstszego pojawiania sie w tym wątku. :Beer:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

 

Okazuje się,że mozna sfotografowac całkiem spory kawałek Księżyca,"wychylając się" odpowiednio w czasie sprzyjającej libracji,poza krater Humboldt.Mozliwe jest nawet dostrzeżenie zachodniego wału krateru "Curie"(tego od M.Skłodowskiej),który w całości zaliczany jest przez nomenklaturę selenograficzną,do kraterów niewidocznej z Ziemi strony Księżyca.

 

http://www.lpod.org/coppermine/displayimag...&fullsize=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc jakie zaplecze techniczne zgromadził autor można powiedzieć że do swojeggo hobby podchodzi z pełnym zaangażowaniem. http://geogdata.csun.edu/~voltaire/roel/roel.html A na swoich zdięciach potrafi łapać nawet po dwie perełki. http://geogdata.csun.edu/~voltaire/roel/hu...t-petavius.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz trudniej wybrac mało znaną okolicę (rozumiem nastawienie Oberona do małych fragmentów)kiedy wątek rozrósł sie do takich rozmiarów, ale co mam z ostatniej sesji to daję. Rejon bogaty w rozmaite zakamarki, kilka dużych obiektów ma tylko oznaczenia literowe, chyba dlatego że pełno tu dziwolągów o zawiłych kształtach. Ognisko gł. SCT10", kamerka DMK, filtr IR-Pass. resajz 2x, lekkie ostrzenie i rozmycie, czyli stała procedura u mnie. Podobnie druga fotka, a rejon Sinus Aestuum dałem wiosną w oświetleniu z prawej strony i teraz do kompletu ten rejon w oświetleniu z lewej.

video0019_08_10_21_05_45_22_filtered.JPG

video0041_08_10_21_06_05_31_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie wstawić powtórnie rejon Archimedesa, tym razem podkolorowany, z przesunięciem na południe gdzie widac większą połać łuku ksieżycowych Apeninów. Z uwagi na charakterystyczny układ obiektów tam widocznych i mocno zróżnicowaną rzeźbę terenu, jest to jak sądzę (chyba nie tylko ja) najpiękniejsza kompozycja krajobrazowa dla obserwatora ziemskiego. Ciekaw jestem waszych innych "faworytów".

apeniny_2_.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie wstawić powtórnie rejon Archimedesa, tym razem podkolorowany, z przesunięciem na południe gdzie widac większą połać łuku ksieżycowych Apeninów. Z uwagi na charakterystyczny układ obiektów tam widocznych i mocno zróżnicowaną rzeźbę terenu, jest to jak sądzę (chyba nie tylko ja) najpiękniejsza kompozycja krajobrazowa dla obserwatora ziemskiego. Ciekaw jestem waszych innych "faworytów".

Moi "faworyci"?

Cóż, tak jak je zapamiętałem w "kolejności" mojego odkrywania Księżyca - jeszcze za pomocą lunetki ze szkieł okularowych (ale D=50mm, f=4000mm!), wszystkie piękne i równorzędne

Basen Mare Crisium

Petavius, Langrenus

Janssen i okolice

Theophilus, Cyrillus, Catharina

Hyginus i okolica

Tycho ( w pełni!)

Clavius

"trzej panowie A"

no i tak dalej w miarę jak Księżyca przybywa, przecież wszyscy to znamy i kochamy!!! ( więc nie przedłużam)

Księżyc jest piękny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie wstawić powtórnie rejon Archimedesa, tym razem podkolorowany, z przesunięciem na południe gdzie widac większą połać łuku ksieżycowych Apeninów. Z uwagi na charakterystyczny układ obiektów tam widocznych i mocno zróżnicowaną rzeźbę terenu, jest to jak sądzę (chyba nie tylko ja) najpiękniejsza kompozycja krajobrazowa dla obserwatora ziemskiego. Ciekaw jestem waszych innych "faworytów".

Coś pięknego :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało mi jeszcze kilka ujęć w oświetleniu z lewej strony (druga kwadra). Na dzisiaj wrzucam region "Prostej sciany", ktorą można sobie porównać z wiosenna fotką w przeciwstawnym oświetleniu i ocenić w pełni plastykę miejsca, oraz rejon trzech ciekawych kraterów, które w przeszłości oddziaływały na siebie, tj.:Huggins, Nassireddin i Miller.

prosta_sciana.jpg

video0025_08_10_21_05_50_35b_filtered.GIF

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.