Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Piękne.

Rima Birt w w tym oświetleniu prezentuje się świetnie. Niby tylko 1.5km szerokości a przyciąga uwagę bardziej niż słynna i łatwiejsza znacznie do obserwacji Rupes Recta. Także krat. Birt F (3km) od którego szczelina zaczyna swój bieg jest dobrze widoczny.

Przejrzałem kilkanaście fotek tego rejonu w sieci ale nie trafiłem na równie dobrą. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są lepsze fotki z większych amatorskich teleskopów, tylko na nie nie natrafiłeś. Ja robię na ogniskowej zaledwie 2500mm. z lustrem 254mm. i to co jest na fotkach to prawie maximum możliwosci tej optyki. Jest już 1 listopada no to wrzucam dwie kolejne fotki (do wyczerpania zapasów :szczerbaty: ).Pierwsza przedstawia wielkiego i oklepanego Claviusa o średnicy 225km. z mnóstwem drobnych kraterków na których zazwyczaj testuję sprzęt, oraz region z kraterami Walter i Werner - (znaczna głębokośc dna poniżej wału = 4225m. przy średnicy 70km.)

video0028_08_10_21_05_53_58d_filtered_2.JPG

video0021_08_10_21_05_47_26.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało mi jeszcze do prezentacji pięć fotek z ostatniej sesji i spieszę się do zakończenia. Kolejne trzy to rejony środka tarczy księżycowej: okolica krateru Lalande, następnie skupisko trzech gigantów łatwe do rozpoznania, oraz szczeliny Hyginus i Triesnecker. Wieczorem wrzucę ostatnie dwa w formie mozaiki, a będzie to pólnocna strefa biegunowa do krateru Platona włącznie. Księżyc "rośnie" po nowiu, w związku z tym liczę na nowości, ale dopiero kiedy osiągnie przyzwoitą wysokość na niebie, czyli przynajmniej zerową szerokość niebieską, a to nastąpi około 9 listopada, gdy terminator osiągnie rejon krateru Kepler.

video0039_08_10_21_06_03_21_filtered.JPG

video0014_08_10_21_05_41_09c_filtered.JPG

video0002_08_10_21_05_25_38c_filtered.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia fotka z obiecanych. Uff, co za dużo na raz, to nie zdrowo. Trochę przesadzilem z ilością zdjęć, ale słowo się rzekło.

 

Lemarc'u oby każdy tu tak przesadzał i do tego w takim stylu... :rolleyes::notworthy:

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te fotki wyglądają, jakby były robione z księżycowej orbity :blink: Przecież jak tam by się coś działo, to na tych zdjęciach by było normalnie wszystko widać! Jaki detal! Jaka ostrość!

 

Nurtuje mnie taka rzecz. Na ostatnim zdjęciu jest piękny krater. Nie znam się na rozmiarach obiektów na Księżycu. A pod tym kraterem jest taka "górka" (ta z wyraźnym cieniem). Czy mógłbym dostać luźne porównanie rozmiarów tejże górki do obiektu ziemskiego?

 

...bo nie usnę :D

 

pozdrawiam i chylę czoła twórcy zdjęć.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie taka rzecz. Na ostatnim zdjęciu jest piękny krater. Nie znam się na rozmiarach obiektów na Księżycu. A pod tym kraterem jest taka "górka" (ta z wyraźnym cieniem). Czy mógłbym dostać luźne porównanie rozmiarów tejże górki do obiektu ziemskiego?

 

...bo nie usnę :D

nie jestem pewien czy o to chodziło ale poniżej krateru Platon jest Góra Pico o wysokości 2400 m i rozmiarach 26x15 km (w/g VMA)

 

możesz iść spać :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh....potwierdzam,oby każdy tak przesadzał:)

 

Ta plastyka zapiera dech!Chyba będę musiał tej techniki popróbowac,ale muszę jeszcze wycisnąć co mogę z mojego Vac'ka:)

 

Pozdrawiam miłośników i miłośniczki Księżyca!

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można powiedzieć,że dalszy wał krateru Hausen jest o 1/3 średnicy krateru,za biegunem południowym..? Na Ziemi takie powiedzenie nie miałoby sensu,ponieważ obraca sie ona w sposób zauważalny i to co w tej chwili jest "za"biegunem,po 12 godzinach będzie "przed" nim.Natomiast w przypadku Księżyca,z premedytacją stwierdzam,że ów wał znajduje się za południowym biegunem i dla obserwatorów ziemskich nigdy nie będzie inaczej:)

 

Hausen_Bailly_opis85_.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wy robicie takie dobre przybliżenie księżyca ?

 

W zasadzie to nic trudnego. :szczerbaty:

Trzeba tylko wiele cierpliwości w zdobywaniu niezbędnej wiedzy. Przyda się także "trochę" podstawowego sprzętu.

http://www.allred-astro.com/Scopes.html

http://www.damianpeach.com/observatory.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka z wczorajszej sesji: rejon kraterow Arystarch i Prinz ze szczelinami w sąsiedztwie. To najlepsze ujęcie tego miejsca pod względem szczegółu jakie zrobiłem, ale jest nadzieja na jeszcze lepsze kiedy trafie na wlaściwy seeing. Jak zawsze SCT10" ognisko gł. DMK-21

Plus bonusik w postaci kolorowego Sinus Iridium, kamerka DBK-21.

arystarch.JPG

iridium_kolor.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chciałbym mieć taki "kiepski" seeing jak Lemarc. U nas wieje mocno i wszystko w obserwatorium fruwa (poza mną i telepem - wagi mamy podobne, choć ja nie mam betonowego piera, nie odlecę). Kupiłem w DO w ramach niższych cen kamerkę DMK 31 (taniej niż np. w Belgijskim/Francuskim Galileo) Piksel 4,65x4,65 mikrona daje większa skalę. Mniej czuła w IR niż Lumenera, zdjęcie robiłem przez filtr R, nie IR pass. Księżyc w lisiej czapie, mgiełki i wiatr, ale bez rosy. Nakręciłem kilkanaście filmików, jutro może poskładam. A ponadto klatka większa 1024 x 768.

Dzisiejszy Księżyc, okolicę poznajecie, dodam, że większe to ognisko główne 3500 mm potem resamplig 200%. Mniejsze barlow 2x, bez resamplingu. Z barlowem czas 1/15 sek, tu lunemera była czulsza, ale i piksel miał 2,5 raza wieksza powierzchnię.

No, lubię te zbliżenia Księżyca. Tylko Lemarc i Hanysiak wpędzają mnie w kompleksy.

 

Pozdrawiam

Moon_08_11_10_20_31_36_pk14_12_9_pkt_res_2x_un.jpg

Moon_08_11_10_20_28_27_pj24_46_un.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś to zrobił w czasie dobrego seeingu, to byłaby już masakra..

Seeingu nie da sie przebłagać ani oszukac(póki co;) ), dlatego trzeba kręcić jak najczęściej,aby czasem trafiać na dobre warunki.No ale dość truizmów.

U mnie na północniku wieje strasznie,a wczoraj widziałem Księżyc, tyle że przez mleko i seeing był do bani, ale nie może być inaczej kiedy ścierają się nad Polską masy powietrza o różnych temperaturach i ciśnieniu. Względnie bezpieczna jest południowa Polska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś to zrobił w czasie dobrego seeingu, to byłaby już masakra..

Seeingu nie da sie przebłagać ani oszukac(póki co;) ), dlatego trzeba kręcić jak najczęściej,aby czasem trafiać na dobre warunki.No ale dość truizmów.

U mnie na północniku wieje strasznie,a wczoraj widziałem Księżyc, tyle że przez mleko i seeing był do bani, ale nie może być inaczej kiedy ścierają się nad Polską masy powietrza o różnych temperaturach i ciśnieniu. Względnie bezpieczna jest południowa Polska.

Mam świadomość, że nakręciłem 30GB podczas złego seeingu :szczerbaty: Ale co tam, w końcu się wiatr uspokoi. Pewne podczas nowiu, albo po zachodzie Księżyca. Z uwagi na temperatury idę kosić trawę w ogródku bo rośnie. Oglądałem zdjęcia z zeszłego roku - 15 listopada było -2 stopnie. A teraz póki co + 11.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje balkonowe zakamarki z dziś.

 

Chciałem pokazać dwie sprawy , pierwsza która mnie zawsze fascynowała czyli gra światła i cienia - na krawędziach widoczności , a druga to efekt zastosowania bafli wyczerniających które po mimo pełni radzą sobie dobrze z odblaskami , kończy się krawędź Księżyca a za nią jest czerń kosmosu i o to mi chodziło bo mam zamiar zaliczyć tym teleskopem parę brzegówek.

 

a23dc26a13c80cc8.jpg

 

 

c7c696255aa9204a.jpg

 

5b85fc3f7f72917b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka w dwóch wersjach, dla mnie rzadkość trudna do sfotograrowania, wymagająca świetnych warunków, czyli Rima Marius. Ta wąska na 1-2 km. i głęboka na 0,5 km. szczelina wije się jak wąż na przestrzeni 250 km. 10 listopada warunki były niesprzyjające (prawa strona kadru nieostra więc go odciąłem) ale ostatnia partia avików do obrobienia okazała się trochę lepsza i szczelinę widać wyraźnie, a w południowej jej części nawet cień się rysuje miejscami, czyli jest postęp jakościowy. SCT10" ognisko gł. DMK-21, filtr IR-Pass.

marius.jpg

rima_marius.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.