Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

...

Środkowy pokazuje klatkę referencyjną z zaznaczonym polem wyboru, można z niego odczytać istotne informacje jak: poziom "lowest quality" ustawiony w pozycji 90, co jest wysokim kryterium jakości dla wybieranych klatek.

...

Czy ja dobrze zrozumiałem: wyboru klatek do sumowania nie dokonujesz ręcznie, tylko przez wybór referencyjnej i ustawienie poziomu "lowest quality"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze zrozumiałem: wyboru klatek do sumowania nie dokonujesz ręcznie, tylko przez wybór referencyjnej i ustawienie poziomu "lowest quality"?
Oczywiście że tak, (automatic processing). Wyobrażasz sobie taką ręczną obróbkę np. 60 avików po 500 kl.? Ręcznie to wybieram gdy mam np. zakrycie Marsa przez Księżyc, bo zjawisko trwa mniej niż minutę i każda klatka cenna, a tu automat robi wszystko błyskawicznie, byle tylko starannie dobrac odpowiednią referencyjną. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dla odmiany coś bardziej chropowatego. B)

Nad Theofilusem nie ma Słońca! Zgroza! :blink: Ale Cyryl ma jeszcze.

Za chropowate to to nie jest, dla mnie takie swojskie :D Zmierzyłem skalę, wychodzi mi, że masz ok. 400m/piksel, ale to też po resizie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: Moje księżyce wszystkie są po resajzie, zamiast barlowa.

Hmm... Jak chodzi o Registaxa, muszę potrenować te twoje Wavelety - zupełnie inne ustawienia Wavelet robię, ten Gaussowski mam przy paru, ale generalnie default jak na obrazku poniżej. Człowiek całe życie się uczy. Może wynikają te moje ustawienia z często stosowanego barlowa 2x. Bo to samo ustawienie przy obrazie z użytym barlowem lub nie - daje różne rezultaty, tzn. z barlowem muszę suwaki posuwać bardziej w prawo, by dostać podobna ostrość. Dzięki za sugestie.

Obrazek9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nagrywam więcej klatek niż 500 w aviku, bym zdążył obcykać więcej miejsc, z uwagi na mały czip, ale to wystarczy by ze 100-150 klatek wyszła możliwa fotka. Zauważyłem już dawno że z barlowem wychodzi dużo podobnych, mało zróżnicowanych klatek, a wystarczyłoby 200-300 lepszych, niż pozostałe 700 gorszych, więc nawet 1000 niczego nie polepsza. Takie mam priorytety po doświadczeniach z DMK-21. Może w przypadku "gładkich" i małokontrastowych planet tak dużo klatek ma znaczenie, ale nie przy chropowatym i kontrastowym Księżycu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Jak chodzi o Registaxa, muszę potrenować te twoje Wavelety - zupełnie inne ustawienia Wavelet robię, ten Gaussowski mam przy paru, ale generalnie default jak na obrazku poniżej. Człowiek całe życie się uczy. Może wynikają te moje ustawienia z często stosowanego barlowa 2x. Bo to samo ustawienie przy obrazie z użytym barlowem lub nie - daje różne rezultaty, tzn. z barlowem muszę suwaki posuwać bardziej w prawo, by dostać podobna ostrość. Dzięki za sugestie.
Te moje ustawienia powinieneś robić koniecznie w ognisku gł. Barlowa wyrzuć. <_<
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa , przy takiej ogniskowej Barlow nie potrzebny , a obraz zdecydowanie lepszy i ewentualnie Resize dla większej skali , chociaż z tym Resize też nie ma co przesadzać bo jednak fotka traci - leci z jakością , najlepsze rezultaty to ognisko gł, no chyba że się chce pokazać coś bardziej .

 

Nie wiem jakiego Barlowa używasz , bo prze średnim dobrych efektów nie będzie , ja ze swojego T-V jestem średnio zadowolony.

 

Ja skorzystałem z uwag Hanysiaka i ustawiam przy Księżycu wszystkie suwaki na 0 , i tylko ostatnim górnym jadę w prawo , bywały przypadki że nawet o przekroczeniu liczby 50 nie było widać prze ostrzenia, ale to zależy od dobrych avików które DBK nakręci jak się ją dobrze ustawi.

 

Na Barlowa to musi być na prawdę dobry seeing żeby nie psuł obrazu , ale jak się taki trafi to dopiero fotka :rolleyes: , ale jest też metoda na zwiększenie ogn iskowej bez Barlowa którą w tego typu teleskopach można zastosować , opiszę ją wkrótce w nowym temacie.

 

 

Oto 3 przykłady , fotek z ustawieniami Registaxa o których pisałem wcześniej , suwak górny w granicach 30-40 , ognisko gł 2m.

 

8d09ebae17dce8cd.jpg

 

7413091978ebf831.jpg

 

0b437bf97dbef32e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia suwawków wavelet bywają różne, zależnie od seeingu. Te ostatnie fotki miałem na pierwszym górnym w zakresie od 40-50 (gaussian) Na ustawieniu -default te wartości zasze są mniejsze = 25-30 (agresywniejszy filtr). Przy gorszych warunkach, lub malej ilości klatek trzeba czasem zrezygnować z pierwszego suwaka i zacząć od drugiego. NIE MA STAŁYCH PARAMETRÓW OBRÓBKI, zawsze trzeba to wyczuć doświadczalnie i to dla każdego avika osobno, co widać dobrze kiedy dojdzie się do finalnej zakładki i zrobi resajz z użyciem filtrów. Na powiększeniu można zobaczyć czy jest za mocno, wtedy można się cofnąć do porzedniej operacji i ująć wyostrzenia.

Bez_nazwy_5.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc,gdzie Ty tam zaszedłeś? :) Tamtej nocy także byłem obok Theophilusa,ale Cię nie widziałem:)

 

Ja też tam byłem, ale was nie widziałem... Chyba za szybko lataliśmy po Księżycu.

 

Jak chodzi o fotkę - bez barlowa, ognisko 3500mm resize 25%, ale seeing 3/10. Kamera DMK 31.

 

Pozdrowienia

Moon0022_08_11_18_05_04_31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberonie , a możesz zapodać fotkę z ogniska głownego bez resize , nie gniewaj sie ale mam niedosyt co do jakości finalnej.

 

Bez barlowa powinno być lepiej ale jest sporo szumów , nawet jeżeli seeing jest kiepski nie powinno być tak mocno przeostrzone i szumy.

 

Albo źle ustawiasz kamerkę albo , coś źle obrabiasz , jeżeli się nie pogniewasz możemy to wspólnie sprawdzić na forum , skorzystasz ty , ja i wiele osób na forum.

 

Sam ciągle się uczę więc chętnie skorzystam z uwag.

 

Dał byś radę zamieścic na Youtube krótki kilkunastosekundowy film .

 

To by dużo nam powiedziało jaki jest materiał .

 

Masz tak dobry sprzęt że musi robić super fotki nie ma siły.

 

Oto moja fotka przy słabym balkonowym seeingu , centrum W-awy i Mc - doland 10 m od balkonu - kominy i ciepłe powietrze , trudno mówić o seeingu , wszystko pływa :blink: .

 

a23dc26a13c80cc8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim priorytetem w fotografowaniu Księżyca zawsze było nastawienie na szczegół, a w mniejszym stopniu na subtelność odwzorowania, choć niekiedy też, jeśli ujęcie jest wyjątkowo klimatyczne czy "urokliwe". Zresztą zawsze aviki obrabiam wielokrotnie i mam z każdego po kilka wersji do wyboru. Ostatnia seria była robiona w b/d warunkach, dlatego tym razem nie wywaliłem avikow do kosza (prawie 10GB) co zwykle czynię i "męczę" je dalej na różne sposoby, czy aby nie da się więcej z nich wycisnąć. Polega to na tym że obrabiam avika na coraz to innej klatce wzorcowej, a uzyskane fotki końcowe skaladam w ostateczny obrazek. Różnice są, ale subtelne raczej, nie mniej jest to przyjemne zajęcie. Ostatnia sesja pozwolila zarejestrowac dwa miejsca lądowisk z serii załogowych Apollo, mianowicie A-11 na Morzu Spokoju, oraz A-16 na północ od krateru Descartes, więc można się przyjrzeć jak wiele brakuje do tego by zobaczyć lądowniki na powierzchni. Wspominam o tym, bo nie raz spotkałem sie z pytaniami tego rodzaju od ludzi nie obeznanych z realiami odległości i skali odwzorowania na Ksieżycu.

l_dowisko_ap_11.JPG

video_08_11_18_05_54_11k.JPG

ap_16.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech latach wątek ma się dobrze, jest już blisko 1000 postów i ponad 70 tyś wejść, to cieszy i zachęca do dalszego działania. Na dzisiaj mam kolejną fotkę z 18 listopada, przedstawiajacą zachód Słońca nad depresją Lacus Mortis ze znikającym w cieniu kraterem Burg. Kadr dopełniają po lewej stronie dwa znacznej wielkości kratery Aristoteles i Eudoxus. W atlasie Rukla rejon ten widac na mapach: 5, 13 i 14.

lacus_mortis.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.