Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Co do uwagi Lemarca, odszumianie zdjęcia po resamplingu jakoś nie jest wydajne, tak że wrzucam Eratosthenesa bez resamplingu, tylko barlow 2x. reszta jak zwykle. Szum wynika z podbitej czułości, bo seeing był do niczego i skracałem czas migawki do 1/30, 1/38 - gain mam wtedy na 850 -900/1000. Będę myślał co z tym zrobić. Szum usuwam w Corel PSP Photo opcja usuń szum zachowując teksturę, z reguły 50-80% mocy.

 

Wszystko sprowadza się więc do dobrego seeingu - jak nie lata obraz, to i szum ginie.

 

Pozdrawiam

 

 

Witam.

 

Pozwole sobie na pare uwag dotyczacych powyzszego tematu. Sa to wyniki moich eksperymentow i korespondencji z kolegami, jednak nie znaczy to ze mam "swieta racje". Moze zacheci to i Was do eksperymentow.

 

Uwazam, ze gain nie jest czynnikiem tak decydujacym. Ja czesto pracuje z gainem na maxa. - czyli na 1023. Juz 128 zestakowanych fotek nie pokazuje ani sladu szumu, ale im wiecej ostrych zdjec sie stakuje, tym lepsze sa wyniki nastepujacego wyostrzania.

 

Ten szum, ktory czesto ogladamy w naszych zdjeciach (mam na mysli przewaznie te male kropki wystepujace na gladkich powierzchniach morz), nie jest szumem tylko artefaktem powstajacym w wyniku wyostrzania wavelettami. Waveletty sa co prawda metoda prosta i efektowna, ale nie zawsze najlepsza. Szczegolnie pierwsze dwa od gory wyostrzaja male frekwencje i wywoluja przy przedawkowaniu (a te nastepuje dosc szybko) struktury, ktorych w rzeczywistosci nie ma. Ujawniaje sie one jako te wyzej wymienione kropeczki.

 

Alternatywa bylyby inne metody wyostrzania. Niektorzy koledzy osiagaja bardzo dobre wyniki filtrem "Mexican Hat" w Giotto. Ja probuje ostatnio czesto FitsWork ktory wyostrza zdjecia w iteracjach Gaussa. Peter Wellmann testowal wszystkie trzy filtry, oto jego porownanie:

 

Schaerfe.jpg

 

Co o tym sadzicie?

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Hanysiak.

 

Dzieki za porownanie, ladnie Ci wyszlo. Dlaczego wlasciwie sprzedajesz swoj C11, przymierzasz sie do czegos lepszego? Czy tez nie jestes z niego zadowolony - przeciez wyniki sa swietne.

 

Mam tez takie pytanie off topic: jak wstawia sie tu miniaturki zdjec? Jesli jest ograniczenie do 2MB, to moglbym czesto wstawic tylko jedno zdjecie co odpowiedz . Te powyzsze maja np. kazde po 1,4 MB.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

 

 

Ja ładuję zdjęcia prosto z dysku komputera i miniaturki robią się same.Ty, zdaje się, pokazujesz zdjęcia ze swojej strony www?

 

Jedyna rzecz jaka już mi nie odpowiada w moim C11 to jego wielkość, hihihihihi....;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa bylyby inne metody wyostrzania. Niektorzy koledzy osiagaja bardzo dobre wyniki filtrem "Mexican Hat" w Giotto. Ja probuje ostatnio czesto FitsWork ktory wyostrza zdjecia w iteracjach Gaussa. Peter Wellmann testowal wszystkie trzy filtry, oto jego porownanie:

 

Co o tym sadzicie?

Będziemy uważnie testowali :Salut: A najgorsze, że jak nowy software mi się wydaje lepszy od poprzedniego, to chcę przerabiać filmiki wstecz. A jeszcze jeść i spać każą :szczerbaty: Choć przy składaniu avistackiem idzie się zdrzemnąć. Ale dzięki za sugestie, popróbuję tego Gaussa, też optycznie ("na pierwszy rzut oka") wydaje się najlepiej wyostrza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Oberonie.

 

Bardzo mnie to cieszy. :D Fitswork jest tez dostepny w wersji angielskiej tutaj.

 

To moze tez od razu podpowiem, z jakimi parametrami uzyskiwalem najlepsze wyniki.

 

1) Iteratywne Gauss wyostrzanie (Iteratives Gauss-Schärfen):

- Radius (promien) 1.50

- Iteracje: 20

- Stärke (sila): 100%

 

Zkombinowane z:

 

2) Gauss wyostrzanie (Gauss-Schärfen)

- Radius: 2

- Schwelle (stopien): 0

- Stärke: 200%

 

Nastepnie mozna jeszcze uzyc w Photoshopie Unsharp mask.

Ma jednak ten Gauss tez mankament, ktorego nie chce przemilczec. Mimo najlepszego wyostrzania struktur ma on problemy z gladkimi powierzchniami, ktore sa troche niewyraziste. Rozwiazania na razie brak.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze wyostrzanie gausem nie rzuciło mnie na kolana, ale gauss z iteracjami - tzn. wielokrotny, tak, to może być użyteczne. Przy 20 iteracjach maksymalnie, bo wychodzi szumik, radius trenowałem (już 2 godziny) i nawet 1,6-1,8 plus siła 150%, może dlatego nie 20 a 12 iteracji dawało wynik akceptowalny. Właściwie co plik, to inna nastawa. Z tym, że w registaxie też używam za radą Lemarca raczej opcji Waveletu gaussowskiego a nie default. Nieostra maska w PS o promieniu 2 już fitsworksa po wielu iteracjach mi przeostrzała, wychodziły artefakty.

 

Należy dodać, że nie tylko wersja D czy GB jest dostępna ale nawet turecka. :szczerbaty: Na pewno warto próbować kolejne programy, bo od registacka 3, przeszedłem do wersji 4, teraz używam Avistacka 1.74 (składa aviki bez ograniczenia wielkości pliku - z reguły mam 1,5-2GB) i kolejne programy uważam za coraz lepiej zrobione.

 

Dzięki za link do tego Fitsworka :notworthy: pobawię się.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

@hanysiak: jesli to bedzie za duzo o obrobce, to moze przesunalbys ostatnie odpowiedzi do oddzielnego tematu?

 

@Oberon: nie jestem pewien, czy sie dobrze zrozumielismy. Drogi krok (wyostrzanie Gaussem) takze wykonuje w Fitswork. Nieostra maska w PS (Radius 0,2) nastepuje dopiero po tym. Jesli uzywam Wavelettow, to takze Gaussa ;)

 

Pobawilem sie wlasnie troche programami i zrobilem kolejne porownanie, zeby pokazac, o co mi chodzi z tym artefaktem/szumem.

 

Ponizsze zdjecie moze i nie jest mistrzostwem wyostrzania ale widac na nim doskonale omawiany problem. Mimo ze obrobka Registaxem nie jest ostrzejsza, na powiekszeniu o 200% (resize w Registaxie) pokazuja sie kropki/szum, ktorego w prawym zdjeciu brak.

 

Gassendi_Schaerfe_Vergleich.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zezon "ogórkowy" na Księżyc trwa, ale po dwóch miesiącach przerwy wypada coś zapodać z archiwum (z 3 maja br.). Wczoraj była zbliżona faza, a nad Copernikusem przelatywała kilkakrotnie sonda LRO

 

Lemarc, bardzo ladnie, wreszcie ruch w "zakamarkach". :D

 

W poniedzialek mozna bylo nawet cos aktualnego nakrecic, ale lysy byl juz bardzo nisko..

 

Mosaik_um_Albategnius_290609.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszego Jowisza nic dobrego nie wyszlo, dlatego zajalem sie znow ksiezycem i obrobilem zalegly avik z poniedzialku. Widac na nim okolice bieguna polnocnego, jeszcze dosyc ciemnego (Byrd, Peary).

 

Nordpol_2.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za przykładem Matta, dorzucę jedno ze swoich archiwalnych zdjęć.

Chyba jeszcze nie pokazywałem go w całości. Jest to moja największa mozajka z 6 metrowego ogniska, a tutaj pomniejszona do 85%.

To właśnie te góry fotografowała sonda Kaguya z niskiej juz orbity, na niedługo przed wielkim "bum":)

 

mozajka6m.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za przykładem Matta, dorzucę jedno ze swoich archiwalnych zdjęć.

Chyba jeszcze nie pokazywałem go w całości. Jest to moja największa mozajka z 6 metrowego ogniska, a tutaj pomniejszona do 85%.

To właśnie te góry fotografowała sonda Kaguya z niskiej juz orbity, na niedługo przed wielkim "bum" :)

 

 

Hanysiak, ta fotka jest przesliczna, naprawde :notworthy:

 

Mala korekta: moje zdjecia nie sa archiwalne tylko z poniedzialku 29.06. Archiwalnych nie mam juz niestety wogole, bo moj harddisk z prawie 500 GB fotek i avikow pozegnal sie ze mna na zawsze. R.I.P. :kwasny:

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z okazji napływających coraz to wspanialszych zdjęć rejonów odwiedzanych w przeszłości przez załogi programu

Apollo, wykonywanych przez kamery misji LRO, pomyślałem że zamieszczę kilka swoich fotek rejonów, które udało mi się fotografować przy znośnych warunkach atmosferycznych.

 

Na pierwszy ogień idzie Baza Spokoju - Apollo 11.

 

wspominkitxt.JPG

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No właśnie. Gdzie ten Oberon RD się podziewa? Ja moge się wytłumczyć zmęczeniem po łażeniu w Tatrach. Poza tym, co tu pokazywać kiedy już wszystko sie pokazało sprzętem fi=254mm? Tylko lustro 400-500mm. średnicy jeszcze by mnie poderwało do działania, ale na to sie nie zanosi. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Gdzie ten Oberon RD się podziewa? Ja moge się wytłumczyć zmęczeniem po łażeniu w Tatrach. Poza tym, co tu pokazywać kiedy już wszystko sie pokazało sprzętem fi=254mm? Tylko lustro 400-500mm. średnicy jeszcze by mnie poderwało do działania, ale na to sie nie zanosi. icon_salut.gif

 

Witam wszystkich. Wczoraj już szedłem do obserwatorium, wypsikany OFFem na komary, w 2 polarach, a tu nagle zjazd chmur. W tym roku latem Inowrocław ma pogodę jak w Londynie - jak nie chmury, to mgły i mgiełki.

W ogóle, czaiłem się na Jupka, bo dotychczasowe moje efekty poniżej krytyki, ale też dlatego, że o podłej porze górował. No, a ten Księżyc - czemu wysoko jest o 04.00 a nie o 22.00?

 

Pozdrawiam i może we wrześniu się poprawię.

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.