Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Heweliusz i Rumker robione 14" SCT plus barlow 2x. Zdjęcia z 29 grudnia, po okolo 600kl z 2000, składane w avistack, wyostrzane w fitsworks, histogram i lekki wavelet Corel PSP. Dlatego tak wolno szło szczerbaty.gif .

 

Pozdrawiam i na Nowy Rok - super seeingu, czasu na obserwacje wtedy gdy pogoda, zdrowia i humoru na co dzień.

Hevelius 2009-12-29 23-33-18.jpg

Mons Rumker 2009-12-29 23-36-15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho hoooo!

 

Nauka czyni mistrza! Generalnie ustaliły się dwie szkoły- fotografowanie z Barlowem i bez. Jak dla mnie, wiele przemawia za ogniskiem głównym, prócz ( nie wiem jak to nazwać)jakiejś takiej "papierowatości" obrazu. No ale pewnie i nad tym nasi mistrzowie zapanują :notworthy:

 

Pozdrawiam wszystkich nizinnych i górskich księżycowców :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zdjęcie z 29 grudnia, bo coś aura nie rozpieszcza. Ogniskowa 7m, DMK-31, filtr R, około 600 z 2000klatek. Avistack, fitswork.

 

Pozdrawiam i oby chmury odleciały choć na parę godzin (ale w nocy!!)

 

PS. Zdjęcie było "odbite" według poziomej osi, ale poprawiłem.

Reiner Gamma 2009-12-29 23-24-19.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zdjęcie z 29 grudnia, bo coś aura nie rozpieszcza. Ogniskowa 7m, DMK-31, filtr R, około 600 z 2000klatek. Avistack, fitswork.

 

Pozdrawiam i oby chmury odleciały choć na parę godzin (ale w nocy!!)

 

PS. Zdjęcie było "odbite" według poziomej osi, ale poprawiłem.

 

Rozdzielczość to Twój "teleskopik" ma nie ma o czym mówić!!!

Zdjęcie przypomina jakością widocznych struktur fotki wykonywane spoza naszej

atmosfery, super wyszło. Ciekaw jestem czy masz jakiś system chłodzenia

tego "potwora"?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System chłodzenia jest aktualnie drewniano-szopowo-atmosferyczny hahaha.gif Telep stoi cały czas w obserwatorium z odsuwanym dachem, otwartym juz przed obserwacjami. Latem i sezonem jesienno/wiosennym stosuję rozwiązanie opisane tu:

http://astro-forum.o...showtopic=28928

 

Jak chodzi o komfort obserwacji - wczoraj kupiłem nową poduszkę elektryczną (Media -Expert,), którą przykrywam ręce na klawiaturze laptopa. Bo inaczej baardzo swędzą po paru godzinach na mrozie.

 

Pozdrawiam i sory za lekki off-topic, ale tak obserwuje się zakamarki Księżyca.

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miłośnicy Księżyca - do boju!

Bo piękny zakamarek dziś widać.

Ja wiem że jest -15st C, wiem że wiaterek ale taka wizualna gratka nie trafia się w polskich warunkach często.

Macie jeszcze ok. 30min. :astronomer2:

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo czekałem na tę rzadką okazję by móc sfotografować LUNAR X . Udało mi się to ponieważ w końcu korzystnie ułożyły się takie czynniki jak ściśle określona faza w połączeniu z odpowiednią wysokością Księżyca, (no i brakiem chmur :D ) Okienko czasowe do obserwacji tego zjawiska wynosi tylko ok. 2-3 godz.

DSC01260_filtered.jpg

Projekcja okularowa za NLV 6mm.

Poniżej jeszcze ujęcie szersze wykonane kitowym okularem 25mm.

Copy (1) of DSC01269.JPG

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie Art 69, pewnie bym nie zauważył, a tak mam Lunar X ! Dziękuję, czytałem w zeszłym roku w S&T i nawet myślałem czy nie wpisać w kalendarz. Ale wiadomo, plany a życie, to dwie różne sprawy. Poleciałem wczoraj fotografowac cokolwiek, bo czyste niebo, wiadomo. Po 2 godzinach, jak nie miałem czucia w palcach (-14 C) wróciłem, i dziś w ciepełku obrabiam.

Fotki bez barlowa, bo pływało zbyt mocno, nawet jak na mój gust. Może jutro wyjdę znów, ale dziś biegówki w dzień, a wieczorem obserwatorium, to byłoby za dużo.

 

Pozdrowienia

Lunar X 20100122 181825 cet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie prezentuje się bardzo dobrze zwłaszcza przy uwzględnieniu wczorajszych extremalnych warunków pogodowych które do działania wymagały zdrowego ciała i silnego ducha. :icon_rambo:

Warto by je na LPOD zapodać. Z jednym wyjątkiem LUNAR X tam jak terra incognita http://the-moon.wikispaces.com/Lunar+X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na jakiej miejscówce, bo patrząc jeszcze w dzień widziałem siwą chmurę nad moim miastem. Od razu widać że ludziska zdrowo w piecach kotłują. A po kolorze i intensywności dymów stwierdzam że niektórzy mają w dziedzinie ogrzewania jakieś nowe, zapewne odległe od ekologicznych norm patenty. A co dopiero teraz kiedy temperatura ciągle spada i jednocześnie wraz z ciemnością zanikają hamulce i maleje obawa przed zdemaskowaniem niecnych praktyk. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, u mnie w obserwatorium było pod wieczór -17 C i z domów odległych o ok. 200m czułem, że palą chyba czarownice. Ale największą przeszkodą w obserwacji był nie dym czy smog (13 domów w promieniu 1 km) ale b. latający seeing. Na 2000 klatek może ze 400 -500 czytelne przy 1/30 sek, reszta pomazana przez turbulencje. W bardziej zaludnionej okolicy to kominy pewnie w ogóle nie pozwalają obserwować. Zrobiłem 36 filmów, jak coś ładnego wyjdzie - pokażę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bardziej zaludnionej okolicy to kominy pewnie w ogóle nie pozwalają obserwować.

 

 

Zgadza się, jednak jak się nie sprawdzi to sie nie uwierzy :szczerbaty:

Nagrywałem wczoraj księżyc ok 2 godzin przy 20st. mrozie. Mieszkam w dzielnicy przemysłowej wiec kopcących kominów mam pod dostatkiem. Seeing jak pisał Oberon skakał niesamowicie.

 

Próba nagrania Kopernika oraz fragmentu terminatora od Hesiodusa po Scotta

copernicus_f20_1.jpg

pano_m.jpg

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.