Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem fotografować Księżyc w obecnych warunkach, ale skoro jest na wysokości Jowisza, to jakością nie powala. Wiatr dodał swoje - musiałem zdjąć barlowa i korzystać z ogniska głównego. Czyli 3500mm i DMK31 przez IR pass. Nie będę nawet stackował pozostałych avików, szkoda czasu. Jowisz za to wyszedł ciut lepeij, bo na nich i tak kraterów nie widać. Może za tydzień będzie lepiej widać powierzchnię Księżyca, będzie wyżej na niebie, ale ja będę wtedy na drugim końcu Polski. Trudno mi jakoś zgrać pogodę z pracą.

 

Ale myślę, że pomału zaczyna się sezon na obserwacje banan.gif I to mnie cieszy luxhello.gif

 

Pozdrawiam

Moon0005 09-09-01 23-01-00 IR P_wvs un.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

po odrobieniu zadan domowych (tutorial PST) mialem przed dzisiejsza praca w koncu tez troche czasu na zalegle aviki. Seeing co prawda ostatnio nie rozpieszczal ale za to ksiezyc wschodzi coraz wyzej. 31.08.09. zarzucilem wedke na jowisza i lysego. Bylo slabo, wiec jowisz wyladowal do kosza ale z ksiezyca dalo sie cos wyciagnac. Cudow nie ma co jak na razie oczekiwac, ale lepszy rydz niz nic...

 

Sinus_Iridium_Panorama310809.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak zdjęcie z satelity, który bada geologię - wycisnąłeś Księżyc aż się czerwony robił. Ciekawe, czy jakimiś filtrami wąskopasmowymi można określić "po amatorsku", czy gdzieś jest żelazo lub uran albo ZŁOTO! Wyobraźmy sobie, że powstała gorączka złota na Księzycu. Jaki szybki byłby postęp kosmiczny, każdy kraj chciałby mieć bazę i zakładać małą kopalnię.

Lekki off-topic, ale bogactwa są z reguły ukryte w zakamarkach biggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuca się w oczy, jak ta pełnia "pordzewiała". :D

 

Na poważnie; Koloru wyszło chyba tyle ile potrzeba, bez zbytniej przesady. Podobnie zróżnicowane oliwkowo-brązowe odcienie czasem widać w realu. Fajna fota na ścianę - oczywista w dużym formacie. :Salut:

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj popełniłem kilkadziesiąt avików, bo i Jowisz, ale obok był Neptun, Uran, potem Księżyc wędrował coraz wyżej, a na końcu wstał Mars. A ja padłem. Wrzucam Armstronga z Colinsem i Aldrinem, a reszta przyjdzie w wolnej chwili. Acha jest jeszcze zagadka w wątku z Marsem, ale chyba nie dla miłośników zakamarków, (tzn. miłośnicy Księżycowych zakamarków poznają teren od razu)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28537

 

Ten obrazek z ogniska głównego, 600 kl obrobionych w AviStacku i Fitsworksie.

 

A może to nie zasługa seeingu (4-6/10), tylko chłodnego telepa - wentylowałem go ponad godzinę, choć i tak było chłodno (a rosa - kapała). O wentylacji jak to sumas nazwał powiedzmy "od-tylnej" hahaha.gif No ale to nie Newton tylko SCT.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28928&pid=363155&st=0&&do=findComment&comment=363155

 

pozdrowienia

Amstrong Aldrin Colins 2009-09-08 01-21-05.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Le Monnier (Łuna 21) i góry Taurus (nazwa nadana przez Hewelisza). No i jeszcze Rimae Littrow. DMK 31 mono, filtr czerwony, barlow 2x = ogniskowa 7000mm. Skala około 330m/piksel.

Składane w Avistacku, wavelety też w nim, plus lekkie wyostrzenie w Corelu, bym mógł powiedzieć, że więcej nie da się zrobić.

Le Monnier Montes Taurus 2009-09-08 01-17.jpg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) bym mógł powiedzieć, że więcej nie da się zrobić.

 

Bardzo zacnie wyszło!

U mnie uczena się cd.

Płn część Mare Tranquillitatis (w centrum krater Jansen o średnicy 24 km. i wysokości 620 m.- VMA określa go jako "Pretty interesting formation").

m16af_5.jpg

N16, barlowx2, SP900NC, IR/UV, platforma by LJ, Registax5 i Fitswork.

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W nocy z wtorku na srode sprobowalem sie znow na ksiezycu, conajmniej wysokosc byla zachecajaca. Turbulencje jednak byly mimo wysokosci dosc duze. Na zdjeciu widac to dakladnie: w gornej czesci jest jeszcze o.k., dolne fragmenty byly bardzo niespokojne i brakowalo przy obrobce ostrych zdjec. Te mozaike sobie tez wlasciwie pelniejsza wyobrazalem, niestety jeden avik zostal uszkodzona przy przegrywaniu...

 

Jednak zakamarkow jest sporo, moze sie wiec wam ta fotka spodoba. Male niedokladnosci powstale przy skladaniu darowalem sobie, prosze o przymkniecie oka ;)

 

Mondmosaik 090909.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zakamarkow jest sporo, moze sie wiec wam ta fotka spodoba.

 

Faktycznie jest ich trochę. Zwłaszcza okolice trójkąta Aristoteles - Eudoxus - Lacus Mortis, powoli pogrążające się w mroku, dają niesamowite, prawie namacalne wrażenie. :Salut:

Aż chce się wyciągnąć teleskop by zobaczyć chociaż część tych szczegółów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zwłaszcza okolice trójkąta Aristoteles - Eudoxus - Lacus Mortis, powoli pogrążające się w mroku, dają niesamowite, prawie namacalne wrażenie...

 

 

Dzieki. Te okolice mi sie takze najbardziej podobaly i zastanawialem sie nawet, czy reszty mozaiki nie obciac i wyrzucic. Ale po tym, jak tyle czasu na obrobke avikow poswiecilem, zdecydowalem sie jednak na calosc :rolleyes:

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem z podróży (1200 km po Polsce w 3 dni - nie lubię takich jazd), i ruszyłem do filmików z 8 września. Seeing musiał być wtedy dobry - bo zobaczcie ile kraterów załapało się w Platonie mimo złego, bezcieniowego oświetlenia. No a reszta fotek - filtr R, DMK 31 mono i barlow 2x.

 

1. Dawes Littrow Vitruvius i miejsce lądowania Apollo17

2. Fracastorius - zawsze wydaje mi się, że się do mnie uśmiecha

3. Lindenau Rothmann Piccolomini

4. Plato, ale przez barlowa 3x, jak pisałem dla pokazania, że powietrze bywa spokojne.

 

Resztę wrzucę może jutro, a na razie chmurom precz!

Dawes Littrow Vitruvius A17 2009-09-08 01-24-55.jpg

Fracastorius 2009-09-08 01-40-36.jpg

Lindenau Rothmann Piccolomini 2009-09-08 01-38-37.jpg

Plato 09-09-08 01-35-22.jpg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mój atlas Księżyca wszedł w fazę druku wielkoformatowego. Choć nie mam jeszcze kompletu fotografi (mam ok. 80%) to już pierwsza partia dwudziestu arkuszy jest gotowa. Następne partie będą dodrukowywane co parę tygodni. Brakujące rejony zachodniej półkuli Księżyca będą w dogodnym położeniu Księżyca wysoko na niebie i liczę że uda mi się skompletować całość. Koszt jednego arkusza formatu 50x34cm. to ok. 10zł. Rolka papieru ma szerokość 103cm. więc dopasowałem się do jej rozmiaru z plikami mieszczącymi po czery arkusze. Druk 108 map to koszt ok. 1100zł. nie licząc oprawy, więc wydam go tylko w jednym egzemplarzu, jako pamiątkę moich zmagań z Księzycem. Będzie to spora i ciężkawa księga jak na Atlas Księżyca przystało.

Obraz 584x.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój atlas Księżyca wszedł w fazę druku wielkoformatowego. Choć nie mam jeszcze kompletu fotografi (mam ok. 80%) to już pierwsza partia dwudziestu arkuszy jest gotowa. Następne partie będą dodrukowywane co parę tygodni. Brakujące rejony zachodniej półkuli Księżyca będą w dogodnym położeniu Księżyca wysoko na niebie i liczę że uda mi się skompletować całość. Koszt jednego arkusza formatu 50x34cm. to ok. 10zł. Rolka papieru ma szerokość 103cm. więc dopasowałem się do jej rozmiaru z plikami mieszczącymi po czery arkusze. Druk 108 map to koszt ok. 1100zł. nie licząc oprawy, więc wydam go tylko w jednym egzemplarzu, jako pamiątkę moich zmagań z Księzycem. Będzie to spora i ciężkawa księga jak na Atlas Księżyca przystało.

 

 

.......piękna sprawa......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O godz. 23:35, w czasie nagrywania avika tej fotki sonda LRO przelatywała ponad południowym biegunem i znajdowala się w polu tego kadru, niestety nie mogła być widoczna. Dzisiejsza libracja sprzyja zaglądaniu do krateru Cabeus, gdzie za kilka dni zakończy swą misję LCROSS.

cabeus-09-10-03 23-37-39b.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój atlas Księżyca wszedł w fazę druku wielkoformatowego. Choć nie mam jeszcze kompletu fotografi (mam ok. 80%) to już pierwsza partia dwudziestu arkuszy jest gotowa. Następne partie będą dodrukowywane co parę tygodni. Brakujące rejony zachodniej półkuli Księżyca będą w dogodnym położeniu Księżyca wysoko na niebie i liczę że uda mi się skompletować całość. Koszt jednego arkusza formatu 50x34cm. to ok. 10zł. Rolka papieru ma szerokość 103cm. więc dopasowałem się do jej rozmiaru z plikami mieszczącymi po czery arkusze. Druk 108 map to koszt ok. 1100zł. nie licząc oprawy, więc wydam go tylko w jednym egzemplarzu, jako pamiątkę moich zmagań z Księzycem. Będzie to spora i ciężkawa księga jak na Atlas Księżyca przystało.

 

 

Jestem w ciężkim szoku, pozytywnym oczywiście!

 

Lemarc, jakiej wielkości pliki ( w pikselach) dajesz do druku?

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.