Skocz do zawartości

Dynamika tonalna - HDR


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz wyczuć ile zdjęć potrzebujesz do dobrego zdjęcia HDR. Tu napewno nie potrzebowałeś aż 10 zdjęć!

Mogłeś wykonać 1 lub 2 zdjęcia w zupełności.

Chyba nawet na 1 zdjęciu naświetlonym na chmury uzyskałbyś dobry efekt.

 

HDRy z kilku zdjęć warto robić np. pod słońce, w kościele gdy chcemy naświetlić i wnętrze i witrarze.

 

Poprostu w "dzienych" zdjęciach nie ma potrzeby strzelać powyżej 2 fot.

 

Poza tym czasem nie trzeba się bawić w HDR tylko

otworzyć 2 zdjęcia w GIMP lub PS i pracować na masce by powycierać przepalone partie obrazu.

 

 

Rozumiem..dzieki za wskazówki:)

 

tym razem z 5 ujec:)

 

 

 

 

Jeszcze przed przeczytaniem Twojego postu zrobiłem kolejnego:P

post-13445-079076400 1282498726_thumb.jpg

Edytowane przez tomciol24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mogłeś wykonać 1 lub 2 zdjęcia w zupełności.

Chyba nawet na 1 zdjęciu naświetlonym na chmury uzyskałbyś dobry efekt.

 

Nie rozumiem :) Jak z jednego zdjęcia zrobić HDR? Wydaje mi się, że PSEUDO HDR. Z tego, co się dowiedziałem, to rzeczywisty HDR powinien być zrobiony z klatek "prześwietlonych" i "niedoświetlonych" względem oryginalnej klatki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging

 

Owszem, programy takie jak Dynamic Photo HDR oferują opcję "HDR" z jednego ujęcia z SZTUCZNIE narzuconym EV, a nawet symulują EV na 2 naświetlonych identycznie klatkach.

 

Dla mnie to bez sensu :) Ja bym tego nie nazwał HDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale zależy do jakiego celu dążymy.

 

jeżeli chcemy uzyskać znany efekt "malowidło" to używamy odpowiedniego softu i gotowe. to, że ten efekt spopularyzował się jako skutek uboczny fotografii HDR nie znaczy że nie wolno go używać dla ubarwienia zwykłych zdjęć (i odwrotnie: zdjęcia HDR mogą wyglądać zupełnie naturalnie, wszystko zależy od obróbki).

wiele zdjęć jest "niby-HDR", mimo że obiekt na zdjęciu nie ma dynamiki uzasadniającej użycie tej techniki - bo po prostu fajnie wygląda, tak inaczej i "artystycznie" ^_^

 

a to że HDR z jednego zdjęcia jest "sztuczny" to nie zawsze prawda - wystarczy użyć pliku RAW i może to być wystarczające dla danego przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli użycie jednego pliku RAW i stworzenie z niego trzech "sztucznych" ekspozycji jest techniką HDR, to czym jest tradycyjna technika HDR z celową manipulacją ekspozycją (niedoświetlone w połączeniu z prześwietlonym)?

No chyba, że wszystko jest wrzucone do jednego wora i każde zdjęcie z wyeksponowanymi rozpiętościami tonalnymi można nazwać HDR.

Nie zdziwiłbym się. Może mało się znam. W epoce lustrzanek kręcących filmy HD i kompaktów z "jakością lustrzanki" wszystko jest możliwe ;)

 

no ale zależy do jakiego celu dążymy.

 

Moim zdaniem - nie. Nie ważne do jakiego celu dążymy. HDR to nazwa określonej techniki wykonywania fotografii. Nie wiem, czy właściwym jest nazywać HaDeeRem zupełnie inną technikę dającą ten sam lub podobny efekt.

 

Choć mogę się mylić.

 

A poza tym to się z Tobą zgadzam :) Chodzi głównie o fajne zdjęcie. Może być nawet CHDR :D

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie powiedziałbym że HDR wymaga z góry określonej techniki, kryterium powinno być tylko takie, czy w finalnym zdjęciu została wykorzystana informacja o dynamice większej niż standardowa. a jaką techniką to wykonano to kwestia drugorzędna.

istnieją już przecież matryce rejestrujące rozszerzony zakres dynamiczny w których prawie zawsze wystarczy jeden pstryk (i będzie w nim tyle informacji co na przykład w 10 jpegach). w typowym rawie nie ma tej informacji aż tyle, ale jednak więcej niż w jpegu, więc nie można powiedzieć że te dodatkowe naświetlenia zostały wygenerowane "sztucznie", one tam były od początku a tylko ukryte.

(w dodatku pojedynczy raw ma też gigantyczną zaletę: ujęcia są zawsze identycznie, nie poruszą ci się fale czy liście na wietrze)

 

dawno dawno temu fotografia kolorowa polegała na tym, że robiono 3 zdjęcia przez 3 filtry (zupełnie jak dzisiejsze astrofoto i teleskop hubbla :P). dopiero potem wynaleziono materiały światłoczułe na których można było zrobić zdjęcie kolorowe w jednym naświetlaniu. ale nie oznacza to przecież że tylko ta pierwsza metoda zdjęc kolorowych jest "prawdziwa", a ta druga jest "sztuczna" bo nie ma trzech naświetlań.

 

niestety ogólne przekonanie jest takie, że HDR to są takie bajecznie wyglądające zdjęcia z przerysowanym kontrastem lokalnym. no i co zrobisz większości która tak została nauczona na przykładach? większość ma zawsze racje :szczerbaty: no a bajeczne zdjęcie tego rodzaju można też zrobić z jednego jpega mimo że nie ma to wiele wspolnego z HDRem - oprócz faktu że użyto tego samego efektu. a potem się dziwimy że każdy mówiąc "HDR" rozumie przez to coś innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem :) Jak z jednego zdjęcia zrobić HDR? Wydaje mi się, że PSEUDO HDR. Z tego, co się dowiedziałem, to rzeczywisty HDR powinien być zrobiony z klatek "prześwietlonych" i "niedoświetlonych" względem oryginalnej klatki.

http://pl.wikipedia....c_range_imaging

 

Owszem, programy takie jak Dynamic Photo HDR oferują opcję "HDR" z jednego ujęcia z SZTUCZNIE narzuconym EV, a nawet symulują EV na 2 naświetlonych identycznie klatkach.

 

Dla mnie to bez sensu :) Ja bym tego nie nazwał HDR

 

 

Tak, masz rację to nie jest pełny HDR. Ale efekt na niektórych zdjęciach jest na tyle dobry że nie trzeba tego pełnego HDRa tylko 1 pseudo HDR.

Liczy się i tak efekt końcowy. Czy to z kilku zdjęć czy z jednego, przy niektórych scenach nie ma różnicy, tzn jest, przy HDR mogą pojawić się poruszone liście, drzewa, chmury,

a przy obróbce 1 RAWa większe szumy w cieniach. I chyba tu o cienie chodzi, jeśli scena pozwala sztucznie wyciągnąć coś z cieni to wtedy 1 strzał.

A gdy już cienie są nie dość naświetlone to już więcej strzelania i skład do HDR ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. W miarę rozwoju techniki, aparatów, matryc itp można osiągnąć efekt HDR w różny sposób.

 

A jeżeli chodzi o poruszone drzewa, to efekt ten wręcz pokazowo widać na moich HDRach kilka postów wcześniej. Na tych znad jeziora turkusowego drzewa są właśnie poruszone :) W małym formacie wygląda to całkiem znośnie, ale w dużym już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax7, tak na poprzednim zdjeciu zastosowałem Mantiuk.

 

Wrzucam kolejna fote

Tutaj wystepuja niedoswiweetlone drzewa wiec wykoaniae kilku ujec jest chyba niezbedne?

5 ujec

Obróka typu Mantiuk i Fattal w qtpfsgui

post-13445-099023700 1282576655_thumb.jpg

post-13445-070770500 1282576710_thumb.jpg

Edytowane przez tomciol24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax7, tak na poprzednim zdjeciu zastosowałem Mantiuk.

 

Wrzucam kolejna fote

Tutaj wystepuja niedoswiweetlone drzewa wiec wykoaniae kilku ujec jest chyba niezbedne?

5 ujec

Obróka typu Mantiuk i Fattal w qtpfsgui

 

 

A mógłbyś pokazać te 5 ujęć ? Nie muszą być dużej rozdzielczości..

 

Chciałbym zobaczyć jak poradzisz sobie ze zdjęciami pod słońce, wieczorkiem lub rano B)

Co Ty na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś pokazać te 5 ujęć ? Nie muszą być dużej rozdzielczości..

 

Chciałbym zobaczyć jak poradzisz sobie ze zdjęciami pod słońce, wieczorkiem lub rano B)

Co Ty na to ?

 

Nie ma sprawy

tu masz linka ze zdjeciami

 

http://wyslijto.pl/files/download/t7hmkal696

 

Jak bede miał tylko mozliowsc to strzele cos pod sonce..zobacze czy sobie poradze:)

 

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem zdjęcia. To są canonowskie RAWy i Twój plik HDR.

 

Kilka uwag ;) .......

 

To jest właśnie ujęcie gdzie nie trzeba aż 5 ujęć. Pobawiłem się w składanie i zobacz co uzyskałem.

 

Obróbka Twojego pliku HDR

 

xBez nazwy_HDR2-HDR.jpg

 

 

 

Moja wersja HDR z 5 RAWów

 

x5535-HDR-All.jpg

 

 

 

A u pseudo HDR z 1 RAWa (pliku _MG_5536.CR2)

 

x_MG_5536-HDR.jpg

 

 

Moim zdaniem w tej scenie 1 fotka wystarczy. Liście, chmury no i płynący kajak nie są poruszone, zdjęcie jest bardziej ostre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax, podobaja mi sie Twoje foty.Pewnie tak one powinny wygladac jako HDR,, prawidłowe'':)

Ale nie wiem mam jakis sentyment do takich o charakterystyce ,,sztucznych''.Kazdemu podoba sie cos innego.Sa gusta i gusciki:)

Co do dalszej pracy nad HDR-ami to postaram sie w najblizszym czasie cos wrzucic.Niestety z powodu braku pogody nie moge zrobic kazdego pod słonce.

 

pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzieliście HDR z 61 ujęć i w dodatku astronomiczny? to jest prawdziwe wyzwanie! B)

http://astropolis.pl...zacmienia-2010/

 

 

Majstersztyk :D

 

---

tomciol24, z 4 zdjęć pod słońce z Rajgrodu, widok na Jezioro Rajgrodzkie

 

DSC_4747-HDR_male.jpg

 

Mogłem jeszcze bardziej wyłuskać słońce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...

Odkopię troszkę temat.

 

 

Czy ktoś próbował Enfuse lub Tufuse do składania różnie naświetlonych zdjęć.

 

 

---

 

Efekt jest bardziej naturalny niż HDR.

 

 

PRZYKŁAD:

 

Dwa zdjęcia A i B

 

A.jpg B.jpg

 

 

 

Wersja Enfuse (domyślne ustawienia)

 

 

A+B_enfuse.jpg

 

 

 

 

 

Wersja Tufuse (domyślne ustawienia)

 

 

A+B_tufuse.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.