Skocz do zawartości

Opozycja Marsa w rysunku.


Maksiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Jako że na forum w ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele zdjęc Marsa, ja dla urozmaicenia pokazuje własnoręcznie wykonane szkice. Ołówki się łamały, ręce marzły ale warto było :) Rysunków tych może wydawać się niewiele. To dlatego że rysowałem tylko przy lepszym seeingu, a i pogoda nieczęsto się trafiała.

opozycja_marsa_2005.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Jako że na forum w ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele zdjęc Marsa, ja dla urozmaicenia pokazuje własnoręcznie wykonane szkice. Ołówki się łamały, ręce marzły ale warto było :) Rysunków tych może wydawać się niewiele. To dlatego że rysowałem tylko przy lepszym seeingu, a i pogoda nieczęsto się trafiała.

opozycja_marsa_2005.JPG

 

 

Wspaniałe rysunki, wiem co mówię bo sama próbowałam spoglądać na Marsa i to na razie jest wyzwaniem dla mnie, a co dopiero rysować...

Jestem pod wrażeniem, na prawdę wielki szacunek. :notworthy:

 

Pozdrawiam noworocznie

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn w negatywie? białą, jasną kredką?

hmm to chyba będzie trudniej, ale prof. Wiktor Zin i jego sławne "Piórkiem i węglem" heh pamiętam do dziś :D

malował na białej kartce

może tylko już publikując, samo tło byś zamalowywał, bo rysunki Bemko własnie takie, bardzo ładnie się prezentują :)

pozdrowienia

 

tak pozwoliłem sobie zamalować tło na czarno Twoich Marsików:

 

opozycja_marsa_2005_black_background.jpg

chyba lepiej wyglada na czarnym tle, mimo, że jest jeszcze pare dziurek nie wypełnionych

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn w negatywie? białą, jasną kredką?

Pisząc ,,na czarnym tle'' miałem na myśli otoczenie, a nie tarcze planety :D

 

Sumas, właśnie zobaczyłem Twoją wersje i musze powiedzieć że rzeczywiście wyglądają lepiej.

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn w negatywie? białą, jasną kredką?

hmm to chyba będzie trudniej, ale prof. Wiktor Zin i jego sławne "Piórkiem i węglem" heh pamiętam do dziś :D

malował na białej kartce

To także w dzieciństwie był mój idol.

I po latach miałem niepowtarzalną okazję słuchać jego wykładów.

A Jego szkice w dawnych latach rozchwytywali studenci około 0.001 sekundy po skończeniu wykładu.

Za moich czasów stał już obok asystent i ich pilnował. :Boink:

ps.

Tylko czy w casie obserwacji gdzie często jest duża wilgoć taka technika się przyjmie?

Chyba najlepiej zrobić szkic ołówkiem (B/W) a RGB dodać kredkami później. :D

 

Jak ja dawno nie używałem ołówka. :Salut:

Gratulacje :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Rzadko robię notatki w czasie obserwacji bo szkoda mi czasu na oglądactwo.

Odnalazłem moje zapiski z Wielkiej Opozycji Marsa w 2003r. Musiałem być pod dużym wrażeniem skoro je zrobiłem.

Szczególnie dumny jestem z tego, że udało mi się zobaczyć Phobosa i Deimosa. 30 sierpnia 2003r. były w bardzo korzystnej elongacji. Zrobiłem prowizoryczną przesłonę zaklejając czarną taśmą połowę diafragmy w okularze. "Chowając" za nią tarczę planety dostrzegłem oba księżyce.

Dobre warunki nie trwały długo. Po mniej więcej godzinie Phobosa już nie mogłem dostrzec.

post-924-1174114319_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no no Maksiu, wypada jedynie złożyć pokłony!! Naprawdę dobre rysunki! Sporo pracy w to włożyłeś! Mam na kim się wzorować! :helo:

 

Sądzę, że gdy robimy szkice i potem je fotografujemy / skanujemy na komputer, to bardzo łatwo dorzucić czarne tło. :)

 

Poza tym ALPO powiada, że okres aparycji zaczyna się w tym roku w połowie czerwca (czyli Mars większy od 6"). Co prawda nie wiem co można narysować z takiego maleństwa, ale można spróbować! A to już za 3 miesiące!

 

--------

Bemko, czy przy swoich szkicach używałeś jakiegoś filtra?? Próbuję oszacować ile ja zobaczę przez 10 cm achromacik... :)

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice są robione właściwie bez filtrów. Przy obserwacji używałem dodatkowo filtru fotograficznego zółto-pomarańczowego PZO (OG4), ale poza poprawą kontrastu nie wnosił on nic nowego do obrazu.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczną wersję proponuję wykonać w dużej skali, np. 10cm. średnicy i zmiękczyć wacikiem chropowatosć kresek, które nie powinny być widoczne, bo tak jest to zbyt szkicowe i nie wiadomo co jest a co nie jest detalem. Taki ostateczny rysunek będzie odpowiednio miękki w tonach i bliższy prawdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!!!

 

To moje troche archiwalne szkice Marsa z opozycji z roku 1999 i 2003.

 

rok 1999.pow 250x + f.No21,seeing w przedziałach AI/II-AIII

rok 2003.pow.316X + f.No21,seeing w przedziałach AI/II-AIII

Mars.JPG

Mars_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!!!

 

To moje troche archiwalne szkice Marsa z opozycji z roku 1999 i 2003.

 

rok 1999.pow 250x + f.No21,seeing w przedziałach AI/II-AIII

rok 2003.pow.316X + f.No21,seeing w przedziałach AI/II-AIII

 

Wspaniałe rysunki ! Gratuluje !

 

Tylko napisz prosze przez co dokłednie obserwowałeś - f.No21 ? Sądząc po ilości szczegółów to musiało być coś dużego :)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.