Skocz do zawartości

Kolorowe mgławice przez teleskop


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem początkujący jeśli chodzi o astronomię, narazie ograniczam się do obserwacji nieba gołym okiem, jednak w niedalekiej przyszłości (za około miesiąc) chciałbym kupić lub zrobić teleskop. Jaki teleskop jest potrzebny żeby oglądać mgławice w klorze - jakie musi mieć parametry? Podejrzewam że cena takiego teleskopu jest poza zasięgiem większości ludzi a czy dałoby się zrobić taki teleskop samemu ? I jakie powinien mieć parametry? Nie chodzi mi tu o obraz tak kolorowy jak z hubbla ale np takie obrazy na żywo:

 

http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...ori_270106m.jpg

http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia.../230306_M51.jpg

http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...2006/M8M20m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

wez pod uwage, ze takie zdjecia skladane sa z wielu klatek (tzw. stackowanie) i dlatego osiaga sie na nich wieksza czulosc niz moze Ci zapewnic oko - ergo raczej zapomnij o kolorach. Choc oczywiscie nie jest to regula (jak chocby gwiazda Albireo w Łabędziu za pomoca niezlego teleskopu rozdzielana jest na dwa skladniki o roznych kolorach < jak w efekcie Dopplera>)

 

PS: Nie musisz sie zbytnio przejmowac moja opinia ^ , bo na razie nie jestem jakims powaznym obserwatorem ;), ale na pewno zaraz wypowie sie ktos mocno doswiadczony ;)

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drugiej foty to podobne obrazy dają już 30 cm teleskopy pod bardzo ciemnym niebem ,np. w bieszczadach.

O reszcie zapomnij ,nie wiem czy 10 m wystarczy by zobaczyć kolor.

ps.

Kiedyś w półmetrówce Tura z filtrem bodajże OIII widzieliśmy bardzo delikatny kolor w M42.

Na Koński Łeb potrzeba jednak więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem początkujący jeśli chodzi o astronomię, narazie ograniczam się do obserwacji nieba gołym okiem, jednak w niedalekiej przyszłości (za około miesiąc) chciałbym kupić lub zrobić teleskop. Jaki teleskop jest potrzebny żeby oglądać mgławice w klorze - jakie musi mieć parametry? Podejrzewam że cena takiego teleskopu jest poza zasięgiem większości ludzi a czy dałoby się zrobić taki teleskop samemu ? I jakie powinien mieć parametry? Nie chodzi mi tu o obraz tak kolorowy jak z hubbla ale np takie obrazy na żywo:

 

http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...ori_270106m.jpg

http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia.../230306_M51.jpg

http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...2006/M8M20m.jpg

O kolorach zapomnij. Poczytaj może trochę forum :rolleyes:

 

Darek mnie uprzedził :)

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast widzę piękne kolory, przykładem jest beta Cygni Albireo, trudno o bardziej wyraźny niebieski i czerwony. Ponadto wiele gwiazd typów widnowych M odnacza się kolorkiem, przykład to Antares. Na te słabsze trzeba mieć kawałek lustra i okular o dobrej transmisji kolorów. U mnie kiedy patrze na drobnice w drodze mlecznej wiele gwiazd wydaje sie kolorowych.

Kolory w obiektach mgławicowych, rozciągłych są niemożliwe ( wizualnie) do zaobserwowania sprzętem amatorskim, chociaż niektórzy ponoć coś tam widzą pół metrowymi teleskopami. Ale nie są to kolorki takie jak widać na telewizorze :D

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi raz udało się dostrzec czerwoną obwódke w M57 w Syncie 8"

 

Cos nie chce mi sie w to wierzyc.

Na niektórych mgławicach planetarnych owszem widac kolory, na ogol wpadaja one w zielen, sa troche seledynowo-niebieskawe. Obserwujac M57 juz dziesiatki razy przez 10" nigdy tego nie zauwazylem, by widac bylo na niej jakikolwiek z kolorow, zawsze pozostawala szara. Z zaobserwowanych "w kolorach" przezemnie dodam NGC 7009 i 7662 - gdzie w logach pisanchych na bierzaco w czasie obserwacji zwracalem uwage na ich kolory.

 

pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi raz udało się dostrzec czerwoną obwódke w M57 w Syncie 8"

 

 

Barzo często obserwuje tą mgławice i to pod ciemnym niebem i nigdy nie udało mi sie dostrzec w niej jakiegoś kolorku oprócz biało czarnego. Także wydaje mi się że coś ci sie pomyliło :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos nie chce mi sie w to wierzyc.

Na niektórych mgławicach planetarnych owszem widac kolory, na ogol wpadaja one w zielen, sa troche seledynowo-niebieskawe. Obserwujac M57 juz dziesiatki razy przez 10" nigdy tego nie zauwazylem, by widac bylo na niej jakikolwiek z kolorow, zawsze pozostawala szara. Z zaobserwowanych "w kolorach" przezemnie dodam NGC 7009 i 7662 - gdzie w logach pisanchych na bierzaco w czasie obserwacji zwracalem uwage na ich kolory.

 

pozdrawiam

Maciek

 

No ja też widziałem "czerwoną" otoczkę wokół M57...

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko ludzkie w przeciwieństwie do kliszy fotograficznej jest mało czułe jeśli chodzi o odbiór kolorów. W teleskopie amatorskim obserwujemy mgławice na granicy widzialności. Aby widzieć dobrze kolory potrzebne jest oświelenie dzienne. Można to porównać do widzenia w dzień i w nocy podczas pełni księżyca.

Podczas pełni widzimy dobrze przedmioty, ale nie odróżniamy kolorów. Z dobrym przybliżeniem można by obliczyć potrzebną powierzchnię potrzebnego lustra mnożąc powierzchnię źrenicy ludzkiej w nocy przez stosunek natężenia oświetlenia dziennego do nocnego, czyli w przybliżeniu jasność bezwzględną Słońca do jasności Księżyca. Myślę, że to są tego rzędu liczby. Jak ktoś jest ciekawy to niech to policzy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.