Skocz do zawartości

Tanie astro-foto


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Kontynuując szczytny wątek taniochy w astro-foto prezentuję swą fotkę Słońca wykonaną 9 letnia cyfrówka kupioną za 60 zł na ajlegro! :P

 

Zdjęcie wykonane do społki z PST i 9mm prosiakiem Vixena.

 

Pierwsza próba całkiem udana - teraz poprawie cały układ (jak mi się uda odessać od okularu PST :) )

 

pro070310a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

odgrzewamy stary temat czyli moje indolencyjne podejście do tematu

powiesiłem Małą Lady czyli Dynaxa 5D na przemontowanym montażu Soligora

i o to co wyszedło było

na początek 15 sekund na ISO 400 obiektywem 200 Dżupiter na M42

dodaję też mapkę z SNP6pro+ :ha: coby było wiadomo co jest na fotce poza syfem :banan::ha:

 

szotg.jpg

 

mapka

 

snp.jpg

 

a i jeszcze szybki strzał za przeproszeniem w kuper pewnego ptica

 

dupa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak sie zastanawiam gdzie jest granica cenowa taniego astrofoto. Jasne, że sprzet za 1000PLN do focenia to "tanie"....

.....ale jak sie wyda:

 

1000 na EQ5,

500 na GOTO,

2x250 PLN na webkamerki,

500 na telepa do guidingu,

laptop za 600 PLN,

1000 na Newtona 200 F5,

200 na motofokus,

150 K3CCDTools

i jeszcze 500 na inne kabelki/duperelki

----------------

4000-4500 PLN.....

 

4500 to już dużo....ale jednoczesnie każde z tych urządzeń leży zupełnie na najniższej półce.....kupione po najniżeszj możliwej cenie.....i w połowie dorobione samemu.

 

Jak zaklasyfikować taki sprzęt, tanie astrofoto ?

 

A efekt powiedzmy, że zbliżony do tego :

M57.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, bez jaj :)

 

600pln na EQ5,

1000pln na 300D/Meade DSI

150pln na Taira (takiego jak ten który gdzieś ci się tam pod nogami wala ;) )

 

I możesz taką fotę wydziergać, ze trzeba będzie zbierać szczęki :) Niedobór kasy w niektórych przypadkach można kompensować ilością włożonej pracy i czasu :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niezły efekt. Trzeba mieć szczęście żeby tak zrobić M57 tym zestawem. Nawet jak doliczysz Canona za powiedzmy 2000 to jeszcze będzie tanie astrofoto. Prawdziwe, drogie astrofoto to np. 8699 E za APO Pentaxa + 11190 E za montaż Losmandy + 5998 E za CCD Artemisa = 25887 E

Drobiazgów nie liczę. Myślę, że to nie jest jeszcze najdroższy sprzęt ale efekt będzie już dużo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, bez jaj :)

 

600pln na EQ5,

1000pln na 300D/Meade DSI

150pln na Taira (takiego jak ten który gdzieś ci się tam pod nogami wala ;) )

 

I możesz taką fotę wydziergać, ze trzeba będzie zbierać szczęki :) Niedobór kasy w niektórych przypadkach można kompensować ilością włożonej pracy i czasu :)

 

Pozdrawiam.

 

no nie wiem Hans.... 600PLN na EQ5 to troche mało.... znaczy wiesz... duzo i mało....bo za 600 masz bez silników, bez GOTO ( to akurat niekonieczny luksus ), bez tuningu....bez możliwości guidingu ( nie liczać rury na guiding )......... ja bym raczej liczył 1600 na montaż ( czyli nowe dobre EQ5 z PE +/-20, standardowe silniki + nowe zeabtki paskowe, podkładki teflonowe + nowe smary, pilot zmodyfikowany pod guiidng )

 

co do kamerki to znowu na mój gust przestadziłeś, tylko w drugą stornę - kamerką SC2 da juz sie całkiem dużo zdziałać ( szczególnie TOUCAMem bo vesty jakies marne są ).... a toucam z peltierem, SC3 ( czyli lepiej niż DSI ) w aluminiowej obudowie to koszt 250 + 100(peltier+ obudowa) + 500(matryca) = max 850PLN

 

a z Tairem to cieżko.... aberacja własciwie dyskwalifikująca... już chyba lepiej jakims newtonem albo MTO za 500 PLN

 

i tak myśle, ze wtedy mamy opad szczeki.....focony w ognisku i po ludzku jakims programem..... apgrejd to kupienie canona za tysiaka + stary tujukam na guiding + nowe MTO na guiding.... wtedy mamy masakryczny opad szczeki ( z czym aktualnie walcze ) w kategorii tanie astrofoto.

 

Całkiem niezły efekt.

 

Akurat ta mgławica była focona bez guidingu i kamerką bez AMP OFFa.... na czasach 9sek (!) ale własnie skonczyłem lutować nową kamerkę z peltierem i amp offem ( pierwsza idzie na guiding )...... jutro bede myslał jak zamontować rure na guiding do newtona (chyba czeka mnie frezowanie nowego dovetaila + jakiś patent na obracanie rury na guiding w celu szukania gwiazdy zdatnej do tej procedury. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to zgoła odmiennie

za ful pakiet Soligora MT750 - montaż + tuba dałem 800

do tego aparat 2500 - ale nie wiem czy można to tak liczyć w końcu aparat nie służy jedynie do tego

no i przelotka na M42 - czyli 50 zł max

starych obiektywów od Zenitów czy innych Zoreg nie ma co liczyć bo to leżało w szafie i obrastało kurzem

mobilizacja napędu w wersji GoTo Autostara to koszt około 1000 zł - przy czym nie jest on niezbędny

wystarczą same silniczki za ok 450 zł - po tyle widziałem swego czasu Autostary 492

no i przelotki dolotki i inne tokarze czyli 100 - 200 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze odpowiedzmy sobie wprost na kilka rozbieżności w temacie cen i aby nie przerażać potencjalnych startujących z astrofoto obiektów Deep Space, oszacujmy koszty minimalne. Jeżeli będziecie mieli jakieś sensowne, "tanie" rozwiązania innego typu niż te, które zaraz zaproponuję, proszę podepnijcie je tutaj. Tylko niech to będą sprawdzone przez was w boju układy sprzętowe, a nie teoretyczne spekulacje co za ile można kupić. Najlepiej będzie jak podeprzecie waszą propozycje jakąś fotką wykonanym tym zestawem.

 

Najpierw kilka "dogmatów" do obalenia w moim przekonaniu.

 

1. Przy krótkich ogniskowych 50, 100, 200mm guiding nie jest ci potrzebny, nawet przy słabym montażu klasy EQ3-2 / EQ5. Przy lepszych montażach długość ogniskowych zdatnych do wykorzystania bez guidingu może sięgnąć nawet 0,5 - 0,6 metra (Montaże klasy HEQ5 i podobne).

 

2. Chromatyzm przeszkadza, ale nie dyskwalifikuje. Jest łatwy do sporej redukcji przy wykorzystaniu prostych filtrów minus-violet, a w większości przypadków obiekty Deep Space nie mają jasnych gwiazd w sąsiedztwie. Efekty chromatyzmu, będą widoczne, ale nie będą dyskwalifikować zdjęcia.

 

3. Czasy na których coś zacznie sie rejestrować, nawet na słabym sensorze, zaczynają się od ok. 30sek. Jeżeli włożysz wiele czasu w swoje zdjęcie, stack z 50-100 udanych klatek 30sek, po odjęciu darków może cie poważnie zaskoczyć.

 

 

I moje propozycje "tanich" rozwiązań:

 

1. EQ5-starter pack

 

- Montaż klasy EQ5 z napędem w jednej osi - nowy to koszt ok. 800-1000pln. Na ulicy do wyjęcia za 600pln.

- Lustrzanka cyfrowa klasy Canon 300D - nowy (350D) to ok. 2000-2500pln. Na ulicy ok. 1000pln (300D)

- Jakiś jasny obiektyw klasy 100/200mm - nie będę się wdawał jaki, bo się na tym nie znam, przyzwoity obiektyw ruski na ulicy do wyjęcia za 100-200pln. (np. Tair 4,5/300)

- garść przelotek i adapterów - powiedzmy 100pln.

 

Koszt sumaryczny ok. 3000 - 3500pln, przy kupowaniu z drugiej ręki schodzimy do 1800pln. (używki EQ5+300D+obiektyw+przelotki i adaptery)

 

Co można osiągnąć? Coś mniej więcej takiego:

 

glob.jpg

 

To fotka Qbanosa, nie jest dokładnie z takiego zestawu jaki zaproponowałem, ale tego typu jakość będzie do osiągnięcia przy wprawie, z wymienionym sprzętem.

 

2. Cheap CCD starter pack.

 

- Montaż klasy HEQ5 - nowy koszt od 1900 do 2700pln. Na ulicy do wyjęca za 1500pln.

- dedykowana kamerka CCD klasy Meade DSI - nowa ok. 1500pln, na ulicy ok. 700-900pln

- Jasny achromat w okolicach 100mm apertury - nowy ok. 1000pln, na ulicy od ok. 600-700pln za setkę, lub 400-500pln za coś mniejszego o sensownej jakości.

- garść przelotek i adapterów - powiedzmy 100pln.

 

Koszt sumaryczny ok. 4500pln, przy kupowaniu z drugiej ręki schodzimy do ok. 2900pln. (używki HEQ5+DSI+Achro100mm+przelotki i adaptery)

 

Co można osiągnąć? Coś mniej więcej takiego:

 

1.jpg 4last.jpg 5.jpg

 

5a.jpg 5aa.jpg 8.jpg

 

a1.jpg last3a.jpg last.jpg

 

Tu potrzebny nam jest jakiś komputer, ale nie oszukujmy się, prawie zawsze coś da się skołować. Ja na przykład nie mam własnego laptopa, a jakoś te fotki podziergałem.

 

Jest też wersja tego zestawu z jakąś lustrzanką Canaona zamiast taniego CCD, koszt powinien być podobny, a i jakość zdjęć nie ulegnie znaczącej poprawie. Będzie lepiej, bo aparty tej klasy mają znacznie większą rozdzielczość od CCD tego typu jak wymieniony. Przewagą CCD będzie czułość.

 

No jak doda ktoś kolejne zestawy do focenia DSów? Please, rozwiązania sprawdzone w boju, nie spekulacje. Niech to będzie max te kilka tysięcy (no nie wiem... granica na 5K ? ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o astrofoto kompaktem to można zrobić coś takiego:

http://www.astrosurf.com/vdesnoux/virtualeq/virtualeq.htm

Są tu też bardzo przydatne wzory, pozwalające na obliczenie, jak długo możemy robić fotki ze statywu (dumnie można go nazwać montażem azymutalnym ;).

 

Co do kosztów to ja sam do niedawna robiłem zdjecia na zwykłym statywie od aparatu Nikonem D200 (akurat taki mam, ale równie dobre zdjęcia wyjdą dowolnym body z wymienialnymi obiektywami) dwoma szkłami: jasną 50tką (1.4) Nikkona i 200tką tokiny (3.5). Obiekty w stylu M31, plejady itp. spokojnie widać na klatkach naświetlanych po kilka sekund z warszawskiego Ursynowa, nie mówiąc już o ciemnym niebie. Potem obróbka w IRIS-ie (dla początkujących: trzeba pamiętać o zrobieniu darków ;) et viola!

 

Jeżeli wiemy czego się spodziewać (a większość początkujących niestety tego nie wie), to sporo radości może dostarczyć też sfotografowanie Jowisza i jego księżyców galileuszowych, które w szkle 200mm wyglądją jak powolny taniec pikseli ;)

 

A propos oczekiwań -- to chyba najczęściej zniechęca początkujących. Jeżeli ktoś oczekuje że kupując szkło 300mm zobaczy WCP na Jowiszu albo fazy Wenus to może go spotkać rozczarowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze odpowiedzmy sobie wprost na kilka rozbieżności w temacie cen i aby nie przerażać potencjalnych startujących z astrofoto obiektów Deep Space, oszacujmy koszty minimalne. Jeżeli będziecie mieli jakieś sensowne, "tanie" rozwiązania innego typu niż te, które zaraz zaproponuję, proszę podepnijcie je tutaj. Tylko niech to będą sprawdzone przez was w boju układy sprzętowe, a nie teoretyczne spekulacje co za ile można kupić. Najlepiej będzie jak podeprzecie waszą propozycje jakąś fotką wykonanym tym zestawem.

 

Najpierw kilka "dogmatów" do obalenia w moim przekonaniu.

 

1. Przy krótkich ogniskowych 50, 100, 200mm guiding nie jest ci potrzebny, nawet przy słabym montażu klasy EQ3-2 / EQ5. Przy lepszych montażach długość ogniskowych zdatnych do wykorzystania bez guidingu może sięgnąć nawet 0,5 - 0,6 metra (Montaże klasy HEQ5 i podobne).

 

2. Chromatyzm przeszkadza, ale nie dyskwalifikuje. Jest łatwy do sporej redukcji przy wykorzystaniu prostych filtrów minus-violet, a w większości przypadków obiekty Deep Space nie mają jasnych gwiazd w sąsiedztwie. Efekty chromatyzmu, będą widoczne, ale nie będą dyskwalifikować zdjęcia.

 

3. Czasy na których coś zacznie sie rejestrować, nawet na słabym sensorze, zaczynają się od ok. 30sek. Jeżeli włożysz wiele czasu w swoje zdjęcie, stack z 50-100 udanych klatek 30sek, po odjęciu darków może cie poważnie zaskoczyć.

I moje propozycje "tanich" rozwiązań:

 

1. EQ5-starter pack

 

- Montaż klasy EQ5 z napędem w jednej osi - nowy to koszt ok. 800-1000pln. Na ulicy do wyjęcia za 600pln.

- Lustrzanka cyfrowa klasy Canon 300D - nowy (350D) to ok. 2000-2500pln. Na ulicy ok. 1000pln (300D)

- Jakiś jasny obiektyw klasy 100/200mm - nie będę się wdawał jaki, bo się na tym nie znam, przyzwoity obiektyw ruski na ulicy do wyjęcia za 100-200pln. (np. Tair 4,5/300)

- garść przelotek i adapterów - powiedzmy 100pln.

 

Koszt sumaryczny ok. 3000 - 3500pln, przy kupowaniu z drugiej ręki schodzimy do 1800pln. (używki EQ5+300D+obiektyw+przelotki i adaptery)

 

Co można osiągnąć? Coś mniej więcej takiego:

 

glob.jpg

 

To fotka Qbanosa, nie jest dokładnie z takiego zestawu jaki zaproponowałem, ale tego typu jakość będzie do osiągnięcia przy wprawie, z wymienionym sprzętem.

 

2. Cheap CCD starter pack.

 

- Montaż klasy HEQ5 - nowy koszt od 1900 do 2700pln. Na ulicy do wyjęca za 1500pln.

- dedykowana kamerka CCD klasy Meade DSI - nowa ok. 1500pln, na ulicy ok. 700-900pln

- Jasny achromat w okolicach 100mm apertury - nowy ok. 1000pln, na ulicy od ok. 600-700pln za setkę, lub 400-500pln za coś mniejszego o sensownej jakości.

- garść przelotek i adapterów - powiedzmy 100pln.

 

Koszt sumaryczny ok. 4500pln, przy kupowaniu z drugiej ręki schodzimy do ok. 2900pln. (używki HEQ5+DSI+Achro100mm+przelotki i adaptery)

 

Co można osiągnąć? Coś mniej więcej takiego:

 

1.jpg 4last.jpg 5.jpg

 

5a.jpg 5aa.jpg 8.jpg

 

a1.jpg last3a.jpg last.jpg

 

Tu potrzebny nam jest jakiś komputer, ale nie oszukujmy się, prawie zawsze coś da się skołować. Ja na przykład nie mam własnego laptopa, a jakoś te fotki podziergałem.

 

Jest też wersja tego zestawu z jakąś lustrzanką Canaona zamiast taniego CCD, koszt powinien być podobny, a i jakość zdjęć nie ulegnie znaczącej poprawie. Będzie lepiej, bo aparty tej klasy mają znacznie większą rozdzielczość od CCD tego typu jak wymieniony. Przewagą CCD będzie czułość.

 

No jak doda ktoś kolejne zestawy do focenia DSów? Please, rozwiązania sprawdzone w boju, nie spekulacje. Niech to będzie max te kilka tysięcy (no nie wiem... granica na 5K ? ).

 

Pozdrawiam.

 

No, szczena nie opada od tych zdjęć. Lepiej kupić sprzęt za 25kE żeby się nie frustrować.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, szczena nie opada od tych zdjęć. Lepiej kupić sprzęt za 25kE żeby się nie frustrować.

pozdrawiam

 

Od tych nie. Ale jak wypalisz kilkadziesiąt klatek szerokiego pola Canonem na EQ5 z krótkim obiektywem to będziemy zbierać, oj będziemy ;)

 

Popatrz na to:

 

Klasyki:

 

http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=515 - spokojnie do osiągnięcia na EQ5 przy użytej ogniskowej, a to tylko Canon.

 

Następne: http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=512 Canonik, obiektyw 70mm, spokojnie osiągnie to samo na EQ5 zamiast HEQ5.

 

Następne: http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=489 - Klasyka z Canonka i monta klasy EQ5

Następne: http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=325 - Klasyka z Canonka i monta klasy EQ5

 

No i opady szczęki:

 

http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=289 - ogniskowa 50mm i Canon, równie dobrze mogło siedzieć na EQ5, przy takiej ogniskowej PE montażu jest bez znaczenia taktycznego ;)

 

http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=184 - z rubinara, ogniskowa 300mm, Canonikiem na GPE

 

http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=119 - Januszowa Droga Mleczna z Canonika na GPE

 

To co osiągniemy jest kwestią tego co potrafimy. Wymieniony sprzęt spokonie wywoła opad szczeny, użyty z głową i wiedzą. To że moje fotki są nędzne nie świadczy o nędzności układów które zaproponowałem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło siedzieć, ale nie siedziało. Znasz moje zdjęcia canonem z EQ1. Autentycznie siedziało na EQ1. Ale czy tędy droga, z odrzutem 90% ? Można robić na koziołku na filmie, ale z efektów nie będziesz zadowolony oglądając w sieci zdjęcia choćby twórcy tegi tematu, który na razie nie pokazał jakiejś super taniej fotki z opadem szczeny. Póki co to twórca tematu raczej woli nie marnować czasu i robi na porządnym montażu tubą APO za kilkadziesiąt tysięcy wszystko razem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważmy, że sporo elementów da się z kąś wytrzasnąć. Prosty przykład z komputerem - teraz jest już prawie w każdym domu i chyba nie trzeba go już wliczać w koszty. Jeśli chodzi o cyfrówkę, to już jest gorzej, ale zawsze coś można wykombinować. Popytać znajomych czy mają, zarazić ich astronomią, zaprosić na obserwacje i problem z głowy :D Ja tak kiedyś robiłem :D Kupujemy przejściówkę na jakiś obiektyw w zależności od aparatu (50zł), a następnie teleobiektyw 200 mm (150zł). Zostaje kwestia prowadzenia, od której wszystko zależy. Proponuje wykonać koziołka - koszt uzależniony od tego co już posiadamy. Silnik krokowy od starej drukarki czy stacji dyskietek powinien się znaleźć. W razie czego zawsze można wyżebrać od gościa z elektrycznego :D Jeśli chodzi o sterownik silnika krokowego to można podobno przez LPT. Przy ogniskowej 200mm przydałoby się ustawić jakoś koziołka na biegun. Potrzebna do tego jakakolwiek lunetka, w którą można by było wmontować krzyż na plexii albo z włosów :lol: A zatem cena wychodzi ok 200-300 zł :banan:

 

Oczywiście tym zestawem nie wykona się powalających fotek, ale zawsze coś, co sprawi nam satysfakcję. Pamiętam kiedyś robiłem zdjęcia zestawem: Jupiter 4/200 i Uniwersał 5 na orginalnym statywie bez napędów, z własnoręcznie zrobionym krzyżem podświetlanym. Wychodziły niezbyt fajne, a w porównaniu z tym co się teraz robi to wręcz tragiczne, ale satysfakcji z ich zrobienia nikt mi nie odbierze :D

 

Niestety dla wielu osób wydatek rzędu 1000 zł jest już bardzo poważnym wyzwaniem. Myślę jednak, że każdy może zrobić fajne fotki (fajne w sensie bez porównywania z innymi), tyle że trzeba w to włożyć mnóstwo pracy i samozaparcia. Powodzenia!

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie zgadzam sięz Astrodziadkiem odnośnie "opadu szczeny". W sieci już dość jest takich obrazków, a tak naprawdę mało jest fotek zrobionych naprawdę tanim sprzętem a równie ładnych i urokliwych. W astrofoto chodzi o własną satysfakcję a nie opady szczen. (chociaż niektóry potrzebują usyłyszeć ochy i achy na widok swoich fotek) Takie gonienie za sprzętem po 25 kzł jest conajmniej chore :)

 

Przykładowo, sprzęt który niedawno posiadałem:

 

- głowica EQ2 (od Hansa) za 100zł

- obiektyw Tair 4,5/300 od wujka za free

- aparat Sony DSC-S90 na allegro 420zł

- napęd do głowicy z DO 210zł

- statyw teodolitowy za 100zł

- mocowanie Baadera do aparatu z DO za 120zł

- jakiś długi okular, u mnie był to Soligor 18 ED, wygrany w konkursie

- baterie za jakieś groszowe sprawy

 

i to jest absolutnie wszystko (950zł) co posłużyło do wykonania np. takiej fotki (zmniejszony rozmiar):

 

73P.jpg

 

na życzenie mogę też zamieścić inne :D

 

pozdrawiam

 

P.S> na niektórych rzeczach mozna zaoszczędzić np. na mocowaniu Baadera, ostatecznie też na napędzie - kręcimy ręcznie :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyszło 90% udanych zdjęć na EQ1 z ogniskową 50 mm, które można pokazać (i pokazałem) nawet w skali 1:1. Nie wszystko jednak można zrobić ogniskową 50 mm bo trzeba będzie oglądać szumy przez lupę.

O cenach nie mówmy w ten sposób, że to dostałem od dziadka a tamto od cioci a jeszcze co innego kupiłem na Allegro za grosze. Mówmy raczej co ile kosztuje w sklepie nowe na gwarancji. Nie wiem czy warto kupić canona 300d za 1000 zł na ulicy bo można długo się nim nie nacieszyć. Sam kupiłem EOS-a 400D w sklepie za 3300 zł na razty bo mnie nie było stać na wydanie takiej gotówki, a mogłem kupić go za 1000 na ulicy ale mógł on mieć natrzaskane 30000 zdjęć i kilka razy zaliczyć glebę. W sklepach nie ma EOS-ów 300d na gwarancji, a nowa 350-ka to już wydatek ok. 2500 zł. Zadaję sobie pytanie jaki cel miał autor tego tematu. Ja to odbieram w ten sposób, że oglądam jego super djęcia zrobione super sprzętem, ale w przyszłości autor zaprezentuje porównywalne zdjęcia z popolarnego sprzętu np. z tuby newtona 114/500. Zatem mam czekać i nie martwić się, że nie stać mnie na wydatek 20KPLN ponieważ w niedalekiej przyszłości autor zdradzi mi jak zrobić takie same zdjęcie na EQ5, canonem 300d i tubą 114/500 lub achromatem 100/500. Zatem czekam.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... O cenach nie mówmy w ten sposób, że to dostałem od dziadka a tamto od cioci a jeszcze co innego kupiłem na Allegro za grosze. Mówmy raczej co ile kosztuje w sklepie nowe na gwarancji. ...
Dokładnie! Widząc jak często dyskusja na wątku TANIE ASTRO-FOTO zmierza na manowce, też chciałem zaproponować taką konwencję.

Jeżeli chcemy porównywać ceny zestawów sprzętowych i ich "osiągi" (zdjęcia), to musimy je wyceniać wg cen sklepowych (ogólnodostępnych) nowych składników sprzętu.

Jeśli będziemy uwzględniać prezenty od cioci i superokazje na allegro to możemy zapomnieć o porównywalności. Przy zaproponowanej wyżej konwencji liczenia, wartości zestawów urealnią się min. o sklepową cenę EOSa 350 plus jakiegoś Skyluksa i zaraz okaże się, że w ogóle astroforo zaczyna się od min 3-4 tys. zł.

 

Myślę że skoro wartość lepszych amatorskich zestawów astrofoto sięga 100Kzł (a TOPowe na pewno przekraczają tę barierę), to zestawy liczone w pojedynczych tys. zł można zgrubnie zaliczyć do tanich (tanich w szerszym sensie tego słowa) :rolleyes:

Powiedzmy tak: cena zestawu < 10Kzł, to tanie astrofoto.

I to wydaje mi się sensowną definicją - na ten moment, bo bariery kwotowe stale się obniżają.

 

Inną sprawą jest żyłka współzawodnictwa i bicie rekordów cenowych, tj. schodzenie z ceną jak najniżej żeby na zdjęciu jeszcze było COŚ widać. To że ktoś zrobił "jakieś" zdjęcie zestawem za 3Kzł nie znaczy, że zestaw za 5Kzł to już "drogie astrofoto".

 

Przychodzi mi jeszcze do głowy, że zestaw telep+imager to jeszcze nie wszystko.

Wyceniać trzeba wszystkie składniki niezbędne do otrzymania końcowego rezultatu.

Nie ma znaczenia że aparat foto czy komputer służą też na inne potrzeby. Ale np. jeden użyje do obróbki kompakta i sharewara a inny EOSa 5D i Photoshopa i efekty będa nieporównywalne. Ale ceny też!

Warto jednak rozpatrywać zestawy w osobnych kategoriach:

- robienie zdjęć/filmów: teleskop (obiektyw) + imager (aparat, kamera)

- obróbka materiału zdjęciowego/filmowego (komp, soft).

 

P.S. Oczywiście, zanim ustalimy gdzie kończy się tania astrofotografia a zaczyna droższa, trzeba by najpierw wiedzieć co to w ogóle jest astrofotografia. Temu poświęcony jest sąsiedni wątek, gdzie w bólach rodzi się definicja astrofotografii oraz pokrewnych dziedzin jak: astrografia, astrografika, astropornografia, astrografologia i astrografomania :szczerbaty:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś moim hobby było wędkowanie. Sprzęt do tego jest w różnej cenie, od popularnych do kosmicznie drogich zestawów. Efekt końcowy w postaci złowienia ryby nie zależał tak bardzo od sprzętu jak od umiejętności. Można było nieźle nawyczyniać popularnym, tanim sprzętem. W astrofotografii różnica w sprzęcie daje powalające różnice w efekcie końcowym jakim jest zdjęcie. Nie ma się co czarować. To tak jakby kazać pilotowi awionetki konkurować z pilotem F16. Obaj robią to samo, lecą w powietrzu ale efekty są zupełnie różne.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Widząc jak często dyskusja na wątku TANIE ASTRO-FOTO zmierza na manowce, też chciałem zaproponować taką konwencję.

(...)

 

 

Nie no, nie rozbrajajcie mnie :) Jakie 10Kpln jakie 100Kpln. O rany ale jestem bogaty!

 

To nie jest wątek "TOPowe astrofoto". To wątek "tanie astrofoto". Wiadomo, że mająć jakiś sprzęt, będziesz robił jakieś zdjęcia. Wiadomo, że między jakoś, a jakość jest różnica, ale dla mnie jest oczywiste, że mając jakiś sprzęt, możesz opanować warsztat do takiego poziomu, że nie będzie to spikselizowana biała plama na czarnym tle, tylko amatorska fajna fotka. Ludzie, no bez jaj.

 

Widzieli moje fotki? Widzieli, to są fotki, które robisz po roku nauki przy przęcie za Xpln. Za dwa lata moze nie będą 2x lepsze, ale będą lepsze, bo rośnie moja wiedza i doświadczenie. Poza sensorem i montażem niewiele potrzebujesz. Cżesto masz już teleskop którym obserwujesz (fakt nie zawsze się on nadaje) i potrzebujesz tylko jednego elementu aby zacząć - sensora (jest doskonały, darmowy soft, to jest akurat kwestia kompletnie pomijalna). I co, chcesz mi udowodnić, że mam sobie kupić drugi mont i drugi teleskop? Właśnie akcje, to już mam, to kupiłem za prawie darmo, są przyczyną wielu amatorskich fotek (Nikt nie zaleca zakupów na allegro. Myślisz, że jak będę sprzedawał moje DSI kiedyś, to zataje jakąś jej ukrytą wadę przed kupującym? Nie no, bądźmy poważni.). Cały moj sprzet, poza montażem, jest z ulicy!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie rozbrajajcie mnie :) Jakie 10Kpln jakie 100Kpln. O rany ale jestem bogaty!...

Nie łapię o co ci chodzi. 100Kpln było podane jako wartość bdb zestawu TOPowego, na pewno nie zaliczanego przez nikogo do taniego astrofoto! Zaproponowałem 10 tys. zł jako Umowną Górną Granicę Ceny zestawu, który można zaliczyć do "taniego astro-foto".

 

Dla porównania, policz proszę Hans, wartość używanego przez ciebie zestawu (teleskop, montaż, kamera czy aparat) ale po cenach nowych składników ze sklepu (albo ich najbliższych odpowiedników). Ciekawe ile ci wyjdzie (tylko uczciwie bez zaniżania)?

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łapię o co ci chodzi. 100Kpln było podane jako wartość bdb zestawu TOPowego, na pewno nie zaliczanego przez nikogo do taniego astrofoto! Zaproponowałem 10 tys. zł jako Umowną Górną Granicę Ceny zestawu, który można zaliczyć do "taniego astro-foto".

 

Dla porównania, policz proszę Hans, wartość używanego przez ciebie zestawu (teleskop, montaż, kamera czy aparat) ale po cenach nowych składników ze sklepu (albo ich najbliższych odpowiedników). Ciekawe ile ci wyjdzie (tylko uczciwie bez zaniżania)?

 

No masz policzone, kilka wątków wyżej. To zestaw nr. 2 na nówkach wychodzi 4,5Kpln.

 

Ja po prostu nie rozumiem podejscia. Już to co zaproponowałem, zaczyna wyłazić z pojęcia "tanie". Choć z drugiej strony, to tylko 2 lata palenia...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może świetnie rozumiesz tylko po prostu się czepiasz, ot tak dla zasady :Beer:

 

Chodzi po prostu o wygodne i praktyczne kryterium - kiedy coś się mieści w kategorii "taniego astro-foto" i pasuje do tego wątku, a kiedy nie. Kryterium musi dawać trochę luzu bo sytuacja na rynku szybko się zmienia - ceny spadają, dochodzą nowości itp.

Bo inaczej to trochę nie wiadomo o czym mówimy, więc może olejmy "tanie" i mówmy po prostu o astrofoto jako takim.

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.