Skocz do zawartości

Lwie trojaczki


Gość kaluzny_m

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kaluzny_m

W sumie materiał mam fajny, ale nie mam czasu obrabiać na razie - na szybko złożone i na forum wrzucone. Bez rewelacji ale i bez jakiejś żenady :)

25x5~6' ISo400 - C6N(150/750) + Baader MPCC + mod 300D + Vixen GPD2 + guide via Celestron 800/400 + barlow + SC2 + guideMaster (długa ta lista płac).

 

Pozdrawiam !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wykonujesz zdjęcia przy niskim ISO, pomijając że ma to wpływ na szumy to jak byś zachował się w innej sytuacji, a mianowicie:

 

1.dysponowałbyś niemodyfikowanym Canonem

2.miałbyś do dyspozycji np światłosiłę f/7.5

3.nie wiem jaki wpływ ma na wyniki LP (porównujemy ISO 400 do np ISO 800)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
Widzę, że wykonujesz zdjęcia przy niskim ISO, pomijając że ma to wpływ na szumy to jak byś zachował się w innej sytuacji, a mianowicie:

 

1.dysponowałbyś niemodyfikowanym Canonem

2.miałbyś do dyspozycji np światłosiłę f/7.5

3.nie wiem jaki wpływ ma na wyniki LP (porównujemy ISO 400 do np ISO 800)

 

Na żadne z tych pytań nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Zrobiłem przy ISO400 bo byłem ciekaw różnicy - powiedzmy że jest to etap w próbach pomiędzy czułościami. Myślę, że każdy niestety musi porobić takie testy we własnym zakresie, niestety przy niższej świałosile ciemniejszych obiektach czy gorszych warunkach może się okazać że stosowanie niższych czułości jest bezsensowne, bo nie uzyskamy odpowiedniej ilości mateirału, a ciągnięcie z niższe j czułości tylko pogorszy. Trzeba chyba robić tak jak radzi Jim... :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chciałbym znawcom tematu zadać małe pytanko. Chciałem przy pomocy swojego sky-watchera (refraktor 90 mm, okulary 10 i 20 mm) wypatrzeć te galaktyczki, przy różnych warunkach pogodowych kierowałem w ich okolicę swoją rurę, przeglądnąłem systematycznie cały obszar. I nic. Czy mam w ogóle szansę ujrzeć jakieś plamki??

Najbardziej interesują mnie co prawda obserwacje obiektów układu słonecznego i z tych jestem zadowolony (póki co mam na koncie Merkurego, Wenus, Saturna i Jowisza), ale chciałbym też czasem popatrzeć na jakąś mgiełkę (Nie oczekuję obrazów z Habla;)).

Czego dokładnie mogę oczekiwać w swoim teleskopie i jakich warunków pogodowych potrzebuję, żeby odróżnić te galaktyki od poliskich gwiazd?

Dziękuję z góry za odpowiedź!

Pozdrawiam serdecznie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chciałbym znawcom tematu zadać małe pytanko. Chciałem przy pomocy swojego sky-watchera (refraktor 90 mm, okulary 10 i 20 mm) wypatrzeć te galaktyczki, przy różnych warunkach pogodowych kierowałem w ich okolicę swoją rurę, przeglądnąłem systematycznie cały obszar. I nic. Czy mam w ogóle szansę ujrzeć jakieś plamki??

Jak obserwujesz z miasta to nie.

Napisz skąd a mniej więcej się określi co zobaczysz.

 

A szukałeś niesmiertelnej M42? :D

Toto widać już w małej lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chciałbym znawcom tematu zadać małe pytanko. Chciałem przy pomocy swojego sky-watchera (refraktor 90 mm, okulary 10 i 20 mm) wypatrzeć te galaktyczki, przy różnych warunkach pogodowych kierowałem w ich okolicę swoją rurę, przeglądnąłem systematycznie cały obszar. I nic. Czy mam w ogóle szansę ujrzeć jakieś plamki??

Najbardziej interesują mnie co prawda obserwacje obiektów układu słonecznego i z tych jestem zadowolony (póki co mam na koncie Merkurego, Wenus, Saturna i Jowisza), ale chciałbym też czasem popatrzeć na jakąś mgiełkę (Nie oczekuję obrazów z Habla;)).

Czego dokładnie mogę oczekiwać w swoim teleskopie i jakich warunków pogodowych potrzebuję, żeby odróżnić te galaktyki od poliskich gwiazd?

Dziękuję z góry za odpowiedź!

Pozdrawiam serdecznie!!

 

M65 i 66 widać w Skyluxie z miasta (NELM 4.5 mag.), 3628 można wyłuskać dopiero na wyjeździe i to przy dobrym niebie, rzędu 6.5 :) Od gwiazd odróżnisz je spokojnie, te M-ki są duże i jasne, a NGC duża i rozmyta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy różnych warunkach pogodowych kierowałem w ich okolicę swoją rurę, przeglądnąłem systematycznie cały obszar. I nic.

 

Tak jak napisał antyqjon, warunki muszą być tragiczne, aby ich nie dostrzec.

Pamiętam jak kiedyś dostrzegłem M66 w Kronosie 20x60 przez zamknięte okno w kuchni we Wrocławiu :szczerbaty:

 

Przy obserwacji słabych plamek skanowanie obszaru nie jest najlepszym podejściem.

Zidentyfikuj podstawowe gwiazdki w okolicy, a potem od jednej do drugiej gwiazdki z jakąś mapką np. z CdC dojdź do pola widzenia, gdzie powinny według mapki być interesujące Cię obiekty. A potem coś ciemnego na łeb (np. koc,szalik, aby odciąć się od latarni czy inszych źródeł światła) i i wypatruj. Nie oczekuj jednak czegoś równie jasnego jak planetki, raczej jakbyś miał plamę na obiektywie/lustrze.

 

Przy tym tripleciku charakterystyczne są trzy pionowe gwiazdki i szukaj na lewo od nich, próbuj najpierw obie eMki jak Ci się powiedzie, to dopiero ngc3628.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podłączyć się pod wątek. Fotka z wczoraj, pierwsze światło HEQ5. Niebo do kitu, cirrus okropny i materiału mało ale coś tam wyszło :)

 

Canon 350D, Sigma 70-300 APO @ 100mm f/5.6, HEQ5 (nieguidowany), 5x300sek ISO800 :

 

crop na triplet:

 

leo_close.jpg

 

i prawie całe pole (obiektyw gnie brzegi) zmniejszone do 80% (700kb):

 

http://astro.mpi.int.pl/files/astrophotos/leo.jpg

 

W tle załapało się oprócz bohaterek jeszcze mnóstwo innych mgiełek. Nastepnym razem postaram się o wiecej materiału i lepsze niebo :)

 

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quba , takie małe , a cieszy :D

 

 

Tym bardziej że pierwsze:) Przez jakiś czas będę focił tylko tak krótką ogniskową niestety (a może stety) czyli jakies duże pola gwiezdne, pola galaktyk itp.

 

Aha zapomniałem dodać, obróbka: Photoshop, Noel's Actions.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obserwujesz z miasta to nie.

Napisz skąd a mniej więcej się określi co zobaczysz.

Obserwuję z obrzeży małego miasta (ok. 7000 mieszkańców). Przy ulicy mam lampy, ale oddzielają je ode mnie ogromne lipy, poza tym, zawsze chowam się za dom. Jak wyłażę na dwór, sąsiedzi już śpią :)

Czyli niemożność odnalezienia tych galaktyczek to wyłącznie moja wina...:(

No cóż,dziś zapowiada się dobra pogoda,będę próbował do upadłego :)

Pozdrawiam serdecznie!

(PS. Przepraszam, że piszę ciut nie na temat, ale w dziale obserwacji nie mogę jako nowy użytkownik dodawać swoich wątków, więc podpiąłem się pod najbardziej zbliżony wątek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję z obrzeży małego miasta (ok. 7000 mieszkańców). Przy ulicy mam lampy, ale oddzielają je ode mnie ogromne lipy, poza tym, zawsze chowam się za dom. Jak wyłażę na dwór, sąsiedzi już śpią :)

Czyli niemożność odnalezienia tych galaktyczek to wyłącznie moja wina...:(

No cóż,dziś zapowiada się dobra pogoda,będę próbował do upadłego :)

Pozdrawiam serdecznie!

(PS. Przepraszam, że piszę ciut nie na temat, ale w dziale obserwacji nie mogę jako nowy użytkownik dodawać swoich wątków, więc podpiąłem się pod najbardziej zbliżony wątek)

 

To zrób tak. Upewnij się, że LEO jest juz nieco wyżej. Start o 21.30 - 22.30 będzie OK. To cie odetnie od LP widnokregu. Upewnij sie, że LEO nie jest w zadnej łunie i jadziem. Masz 20tke i 10tke tak? Załaduj 20tke do refraktora,, perfekcyjnie wyostrz i skieruj telep w ten rejon nieba. Pamietaj że masz tylko ok. 1* w swoim szkle więc trio na raz w jednym polu, bedzie na samych krawędziach - a te szkła mają nedzne krawedzie. Nastaw się na to, że szukasz 2 (nie trzech) słabiutkich pojasnień mieszczących sie w jednym polu. Jak jusz dorwiesz "lekko zaparowana gwiazdke" podczas gdy inne sa szpileczkami, wycentruj dokładnie w pojaśnienie. To twoja galaktyczka (jedna z trio w lwie). Możesz teraz zatoczyć niewielki łuk dookoła tej galaktyki szukajac jej towarzyszek, albo załadowac dziesiątke i liczyc na to, ze czarne tło lepiej skontrastuje kłaczka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam też w temacie Leo pogrzebałem. To była sprzętowo felerna noc - wszystko mi się sypało więc udało się zrobić tylko 50min materiału.

 

Canon 350D mod +EM200+FSQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.