Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dawno temu interesowałem się krótkofalarstwem i kupowałem krótkofalówkę, to sprzedawca mi powiedział że średnio raz na 10 lat są dobre warunki do uzyskania połączeń na dalekie odległości i że to coś ze słońcem ma wspólnego, ale więcej nie wiedział na ten temat. To by pasowało z tą tabelą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po 32 dniach od pojawienia się ostatnio plamy na Słońcu, na północnej półkuli pojawiła się nowa grupa. Grupa o tyle ciekawa, że należąca najprawdopodobniej do XXV cyklu ale dla pewności potrzeba czasu czy polaryzacja wyraźnie skieruje +/- równoleżnikowo bo na chwile obecną skierowana jest południkowo. Tak czy inaczej warto zerknąć na Słońce jeśli tylko jest taka okazja.

IMG_2520.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Małe podsumowanie aktywności Słońca w lutym 2019. Generalnie Słońce przebywa na feriach zimowych. Aktywność bardzo mała. Właśnie na przykładzie pomiarów w lutym można zauważyć jak ciężko wyznaczać średnie wskaźniki aktywności i który uznać za właściwy. Chodzi mi tu o liczbę Wolfa.

W okresie minimum aktywności pokazują się plam na granicy widoczności czyli w klasie Axx1. Czasami widać je  tylko przez kilka godzin. Oczywiście istotna jest też liczba dni obserwacyjnych, szczególnie dla pojedynczego  obserwatora.

Dobrze to widać w poniższym zestawieniu.

 

 

Japonia

Belgia

Hiszpania

Boliwia

Nowa Zelandia

Australia

Francja

Polska TOS

Polska SOS

Polska zbyszekzz

R

1

0,8

1,64

0

0

0

1,64

1,18

0,39

0

 

W tej chwili furorę robi grupa 2736. Jest bardzo aktywna. Cała czas generuje rozbłyski w klasie C. Przyczyną jest nieregularne rozłożenie polaryzacji plamy. Obszary dodatnie przedzielone są obszarami ujemnymi.

W ciągu ostatnich 2 dni można Było zobaczyć 2 grupy plam. Jedna 2735 bardzo słaba Axx1. Druga 2736 urosła dziś do ponad 200 jednostek. Liczba plam w grupie 28. Dziś liczba Wolfa uzyskała dawno nie widzianą wartość R=49. 23 marca dotrze do Ziemi CME z tej grupy. Szacowana jest burza w klasie G2.

Poniżej wykres aktywności z uwzględnieniem lutego 2019.

 

Wolf.png.7feffc6430b19c855b51646947d8e8d2.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdziłem nowo nabyty okular ES 11mm 82° na Słońcu refraktorem Bresser AR102xs 102/460ED. Obraz Słońca obłędny, na godz, 10,30 dało się zauważyć dwie grupy plam, znajdująca się ciut wyżej w prawo była jakby bardziej rozbita. Wyraźnie można było zobaczyć półcień i ciemne jądro każdej z plam, nawet tych malutkich. Okular super! Pozdrawiam!!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

       Kolego Hagen jest to jedna grupa, dziś około 16h oceniłem ją na Cro5. Zgodnie z definicją C oznacza dwubiegunową grupę plam z półcieniem na jednym końcu grupy.  Litera r oznacza że półcień jest słaby, nieregularny i jaśniejszy od typowego półcienia. Litera  o określa otwarty rozkład plam, który sprawia wrażenie że grupa podzielona jest na dwie części.  Dlatego słusznie zauważyłeś że wygląda jakby były dwie grupy. Wizualnie ciężko jest to ocenić. Łatwiej na ekranie z podziałką południków i równoleżników. Grupa rozciąga się na około 7 stopni i ma powierzchnię około 30  jednostek.

 

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

       Miłośnicy plam słonecznych, proponuje jutro spojrzeć na Słońce. Dziś na wschodzie tarczy pokazała się nowa grupa 2738. Okazuję się że jest powracająca 2736.

Stary region 2736, który był w zeszłym miesiącu źródłem rozbłysków słonecznych Klasy C i niewielkiego wyrzutu masy koronowej (CME). Dziś było widać pojedynczą ale całkiem dużą plamę. Może będzie w końcu na czym oko zawiesić

 Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

           I mamy 1 piękną plamę klasa Hsx1, przekroczyła dziś powierzchnie 300 jednostek. Jeśli utrzyma tę powierzchnię to jutro można spróbować zobaczyć ją gołym okiem oczywiście uzbrojonym w filtr. Grupa znajduje się w dość silnym polu pochodniowym. Na razie jednak rozbłyski tylko w klasie B. Ale to i tak jakieś urozmaicenie jak na ten okres cyklu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

       Grupa 2738 powiększa swoją powierzchnię. Dziś ma 350 jednostek (dane z NOAA). Ja niestety miałem rano chmury i nie mogłem sprawdzić widoczności gołym okiem. Wczoraj w polu pochodniowym zaczęły pokazywać się pory, może będą kolejne plamy. Grupa aktualnie nie produkuję flar ale podniosła się jej klasa magnetyczna z alfa na beta. Grupa świeci w każdej długości fal obserwowanych z Ziemi lub przez satelity. Zachęcam do spojrzenia na Słońce.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.