Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś podczas obserwacji o 13:07 miałem prawie zawał :P

Wpatruję ew. plam, a po tarczy Słońca samolot 2-silnikowy przeleciał :szczerbaty:

Można się wystraszyć... na przyszłość najpierw zerknę na niebo w okolice Słońca, a później przez lunetę.

 

Nadal R=0

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kurcze, a ja dzisiaj pierwszy raz w życiu patrzyłem na żywo przez H-alpha, ale to było jeszcze przed 12-tą. Jeśli obraz na zdjęciu jest obrócony to widziałem ten aktywny rejon, poza tym ze dwie malutkie protuberancje na krawedzi, z których jedna szybko zniknęła. Granulacja za to super, ale trzeba dokładnie ustawiać ostrość.

Jak ktoś jest z Lublina, to informuje,że w ramach VI Lubelskiego Festiwalu Nauki jeszcze w środę i czwartek od 9-tej do 13-tej będzie sobie stało na placu pod Marychą [znaczy się Panią Skłodowską-Curie w wersji pomnikowej] Coronado SolarMax40, sprzężone z wynalazkiem p. Zbigniewa Rzepki, mającym emulować SolarContinuum [wersja home-made, kombinacja kilku filtrów + folia Baadera].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie! Musialem najpierw odszukac PST spod warstwy kurzu, tak dlugo nic sie nie dzialo. AR11026 i (pewnie od jutra) AR11027 pokazywaly sie pieknie przez PST. Okolo 16:00 zrobilem pare fotek i tak wyglada pierwsza obrobka:

 

Sonne_220909_5.jpg

 

Mam nadzieje, ze ten nowy cykl sie zacznie rozkrecac...

 

Pozdr.,

Maciek

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawilem sie wczoraj podczas avikowonia troche tunerem PST chcac wyszukac odpowiednie nastawienie. Zauwazylem przy tym ze bardzo mi brakowalo skali na tunerze, bo pewnym czasie nie bylem pewien czy juz przy danym ustawieniu nagrywalem czy nie. Musze tu cos wykombinowac... Zakres wariacji ograniczylem tak, ze na kazdym ujeciu widoczne byly rejony aktywne. Roznice sa mniejsze niz myslalem, widac PST jest w tym zakresie dosc homogenny. Nastepnym razem rozkrece tunerek troche wiecej.

 

AR11026 byl jeszcze na krawedzi tarczy slonca, dzisiaj bedzie pewnie lepiej.

 

Sonne_220909-Mosaikl.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

P.S.: Mam male pytanie, takie z innej beczki. Istnieje mozliwosc odczytania calych komentarzy w plusikach karmy? Pojawiaja sie tam czesto i dluzsze zdania, ale moge odczytac jedynie poczatek. To pytanie juz ktos stawial w innym miejscu ale odpowiedzi jak do tej pory nie znalazlem... Z gory dzieki,

Maciek

Edytowane przez Matt
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, a ja dzisiaj pierwszy raz w życiu patrzyłem na żywo przez H-alpha, ale to było jeszcze przed 12-tą. Jeśli obraz na zdjęciu jest obrócony to widziałem ten aktywny rejon, poza tym ze dwie malutkie protuberancje na krawedzi, z których jedna szybko zniknęła. Granulacja za to super, ale trzeba dokładnie ustawiać ostrość.

Jak ktoś jest z Lublina, to informuje,że w ramach VI Lubelskiego Festiwalu Nauki jeszcze w środę i czwartek od 9-tej do 13-tej będzie sobie stało na placu pod Marychą [znaczy się Panią Skłodowską-Curie w wersji pomnikowej] Coronado SolarMax40, sprzężone z wynalazkiem p. Zbigniewa Rzepki, mającym emulować SolarContinuum [wersja home-made, kombinacja kilku filtrów + folia Baadera].

Pozdrawiam

-J.

 

Dobrze że podpowiedziałeś. Byłem pod "Marychą" dzisiaj odwiedzić starych znajomych (na zdjęciu) i luknąć przez CORONADO. Dało sie wypatrzeć protuberancje w okolicach biegunów.

Obraz 440X.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo...w końcu miałem okazję wypróbować mój nowy sprzęcik na Słoneczku i tak oto przedstawia się moja pierwsza fotka. Zdjęcie jest w kolorku dla odmiany:

 

23.09.2009r. --> SW 120/600 + Canon 1000D + folia ND5

 

post-1859-125380449178_thumb.jpg

 

Poproszę o oceny...

 

Pozdrawiam

Artur

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić serię i poskałdać w RegiStax'ie 5 - wyjdzie jeszcze zacniej.

 

Witam!

zapomniałem dodać, że zdjęcie jest składanką - 50 x 1/500s - ISO100 (w Registaxie).

Zdjęcie bez darków, ani flatów, ponieważ nawet dokładnie nie wiem jak to się robi. Połączone zwykłe jpeg'i. Taka ilość zdjęć jest wg. mnie optymalna, bo im więcej zdjęć tym większe szumy. Czy robienie zdjęć monochromatycznych dałoby lepsze rezultaty??

 

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

wygląda na to, że EIT (Extreme ultraviolet Imaging Telescope) z SOHO zmienił położenie i foci teraz biegun ;)

 

20091107_1906_eit284_512.jpg

 

20091107_1919_eit304_512.jpg

 

a poważniej już, to co to się mogło stać?

pierwszy raz coś takiego widzę

oby się tylko nie popsuł, albo nie wpadł w jakąś rotację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.