Skocz do zawartości

czy to dobry wybor?


PrZeMoL

Rekomendowane odpowiedzi

Sa dwie odpowiedzi na tak postawione pytanie:

Tak.

Nie.

 

 

pozdrawiam

 

edit: podpowiem: z teleskopami jak z samochodami - nie ma najlepszego. Jedne lepsze do tego drugie lepsze do czegos innego.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co chcesz ogladac przez ten teleskop-planety, obiekty DS (mglawice, galaktyki), sasiadki, czy wszystko na raz. Napisz gdzie mieszkasz-wies, miasto, centrum, obrzeza, mieszkanie, dom wolnostojacy. Napisz jakie masz niebo-ciemne, jasne, bardzo jasne, jak nie potrafisz okreslic, to np czy widac droge mleczna, albo jak wysoko siega luna swiatla w nocy. Czy bedziesz obserwowal z tarasu/balkonu/ogrodu, czy moze masz auto i mozliwosc wypadu w ciemne miejsca. Ile masz kasy. Czy mozesz dozbierac. Wtedy bedzie mozna odpowiedziec na postawione pytanie (przynajmniej czesciowo) :) A najlepiej poczytaj inne watki na ten temat-jest tego MULTUM albo i dwa multumy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powinien być jakiś obowiązkowy formularz, który każdy z takim pytaniem musi wypełnić zanim założy taki wątek. Tam byłyby pytania o miejsce, cel obserwacji, etc. A tak przychodzi gościu, napisze kilka wyrazów zarzuci linkiem, nie raczy nawet poszukać info na forum, a reszta niech się produkuje na kilka akapitów w odpowiedzi, tak jak Ironman. Nie macie dość zwracania uwagi takim użytkownikom, ze najpierw powinni podać warunki, obiekty obserwacji, etc.? Ja bym miał :)

 

P.S. To takie luźne dywagacje tylko :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit: podpowiem: z teleskopami jak z samochodami - nie ma najlepszego. Jedne lepsze do tego drugie lepsze do czegos innego.

 

 

prosty przyklad vw passat do dobry samochod

 

wszedzie na forum znajduje to samo - "przeszukaj forum" "doloz wiecej"

 

chcialem kupic prezent tacie na urodziny - mozecie sobie odpowiedziec sami do czego moze sluzyc, mieszkam w miescie mam balkon.... moge z nim jechac za miasto w hektarowe pola gdzie jest ciemne niebo ... gdziekolwiek tam gdzie w koncu cos uda sie zobaczyc, moze ogladac ksiezyc sasiadki planetyalbo galaktyki co tylko sie uda nie wiem na co bedzie mial ochote i w jakim miejscu dozbierac nie moge bo chcialem kupic cos za 7 stowek ale wyczytalem ze nie polecacie :)

 

mam czas do 12 grudnia wtedy tata ma urodziny, pracuje do wieczora czasem do 16 czasem do 19 wiec mam malo czasu zeby cos kupic.... wiec prosze o szczera odpowiedz tak lub nie :) sugerowalem sie podpowiedziami co mozna ogladac i czy mozna robic dane fotki (jest taka ramka przy kazdym teleskopie) fotki oczywiscie mnie interesuja .. :)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to dobry wybór?....... widzisz to nie takie proste jak byśmy chcieli, i nie tak skąplikowane jak ci się wydaje...

 

Popieram to co napisał Ironman, zwłaszcza ostatnie zdanie jego postu

 

A może ty nam powiesz dlaczego właśnie dokonałeś takiego wyboru..... co, kolor ci się spodobał?

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Ironmanowi gratuluję opanowania i cierpliwości :Salut:

Qbanosa bardzo popieram. Na prawdę przydałaby się chociaż krótka ankieta dla sprecyzowania. Sam nie uważam się za super-znawcę a i ostatnio nawet mi się oberwało za "forumową nadpobudliwość" ale tych wątków jest coraz więcej :blink: Nie wiem, jak Wam, ale nawet czasem nie mam ochoty odpisywać jak zobaczę kolejnego "jaki teleskop?" To bardzo przykre i paradoksalne, ponieważ do kogóż miałby się zwrócić potencjalny przyszły astro-miłośnik, jak nie do osób na forum astronomicznym?

 

Do kolegi Przemola:

 

Już tak kiedyś napisałem. To wygląda tak: Chcesz kupić jakąś tam wędkę i jakąś tam żyłkę i już byś chciał złapać szczupaka :D To nie takie proste.

Po 1: Jeżeli 6 grudnia (czyli dziś) zastanawiasz się jaki teleskop nabyć i masz czas do 12 grudnia... to obawiam się, ze nie dokonasz trafnego wyboru... przykro mi.

Po 2: Nawet jeżeli zamówisz teleskop, to może być problem z dostawą do 12 grudnia... zważ, że i weekend mamy po drodze. Chyba że szybciutko pojedziesz do astro-sklepu i osobiście odbierzesz teleskop

Po 3: Astrofotografia! Przepraszam, że to mówię, ale to bardzo trudna sprawa... Trzeba siedzieć w tym po uszy, żeby zacząć próbować coś osiągnąć...

 

Pozdrawiam, życzę dobrego wyboru... i zadowolenia

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosty przyklad vw passat do dobry samochod

Dobry do przewozu np chlodziarko-zamrazarek przemyslowych? Skad mamy wiedziec czy komus nie chodzi o dobry samochod do czegos takiego?

wszedzie na forum znajduje to samo - "przeszukaj forum" "doloz wiecej"

To znaczy ze odpowiedzi juz gdzies tam sa. Pewnie troche glebiej.

chcialem kupic prezent tacie na urodziny - mozecie sobie odpowiedziec sami do czego moze sluzyc, mieszkam w miescie mam balkon.... moge z nim jechac za miasto w hektarowe pola gdzie jest ciemne niebo ... gdziekolwiek tam gdzie w koncu cos uda sie zobaczyc, moze ogladac ksiezyc sasiadki planetyalbo galaktyki co tylko sie uda nie wiem na co bedzie mial ochote i w jakim miejscu dozbierac nie moge bo chcialem kupic cos za 7 stowek ale wyczytalem ze nie polecacie :)

Jesli Twoj ojciec nie jest zapalonym astronomem to raczej nie widze tych wyjazdow w teren na obserwacje szczegolnie jak rano trzeba do pracy. Nie mysl ze mozna sobie wyjezdzal tylko w nocy z soboty na niedziele. Wtedy to beda 3 wyjazdy rocznie. Pogody sie niestety nie wybiera.

 

Poza tym sa kilkutysieczne miasta gdzie mozna obserwowac niebo z centrum a sa kilkusettysieczne miasta od ktorego trzeba uciekac na kilkadziesiac km zeby miec dobre niebo. Nie wiadomo w jakim ty mieszkasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ooo.. jaki minimalistyczny post :) Jeden widziałem tylko krótszy:

..Siemka jestem Popo.. :o

 

To ja też zadam Ci dwa minimalistyczne pytania; jednak dość istotne moim zdaniem.

 

Skąd pomysł na prezent w postaci teleskopu.

Masz ku temu jakieś przesłanki? Tato wykazuje jakieś zainteresowania astronomią typu czytanie książek lub wychodzenie na balkon i gapienie się do góry; mówi o tym...

 

Po drugie, ciekawy jestem czy zdajesz sobie choć troszkę sprawę z widoków jakie ukazują się w okularze? Czego się spodziewasz, opisz to.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Liczysz się z tym, że astro to taka trochę rzeka bez dna? Zakup teleskopu to dopiero początek wydatków na filtry (nie są tanie) okulary (te naprawdę dobre są naprawdę drogie) i kupa innych duperelków...które podliczone w sumie mogą dają pokaźną dosyć kwotę.

 

Wszystko co napisali koledzy wyżej to racja i nie ma w tym złośliwości... no może troszkę małej frustracji biorącej się z tego, że takie wątki pojawiają się co drugi dzień...wskazując na to, że czytanie coraz bardziej boli :unsure:

 

Ty chcesz szybko zrobić prezent tacie. Ale muszą po prostu paść konkretne pytania i odpowiedzi, tego nie da się uniknąć.

Szkoda przecież, żeby prezent był tylko później meblem w pokoju, bo widzisz...dobry telep to taki który jest używany i daje radochę właścicielowi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to dobry wybór?....... widzisz to nie takie proste jak byśmy chcieli, i nie tak skąplikowane jak ci się wydaje...

 

Popieram to co napisał Ironman, zwłaszcza ostatnie zdanie jego postu

 

A może ty nam powiesz dlaczego właśnie dokonałeś takiego wyboru..... co, kolor ci się spodobał?

pozdrawiam

 

 

 

pierwsza konkretna odpowiedz dziekuje :) niestety to juz przewyzsza o 1000zl limit jaki sobie nalozylem :)

 

 

pytanie do wszystkich: macie ojców? mieli kiedys urodziny? moj ma 12 grudnia i od paru lat marzy o teleskopie ... jezeli kupilbym mu teleskop za 300zl tez by sie cieszyl i by mu wystarczyl ! jednak jestem zdania ze lepiej dolozyc bo mozliwosci sprzetu moga sie przydac jak go poznam........ ciesze sie ze wszyscy jestescie tacy obeznani w tym temacie i nie zycze Wam przeprowadzki bo z tego co czytam to Wasze teleskopy nadaja sie tylko do jednej miejscowosci i ogladania jednej rzeczy ... tak Was rozumie

 

 

Jesli Twoj ojciec nie jest zapalonym astronomem to raczej nie widze tych wyjazdow w teren na obserwacje szczegolnie jak rano trzeba do pracy. Nie mysl ze mozna sobie wyjezdzal tylko w nocy z soboty na niedziele. Wtedy to beda 3 wyjazdy rocznie. Pogody sie niestety nie wybiera.

 

3 wyjazdy rocznie to 3 wieczory przy ktorych ktos moze miec z tego radosc i czegos sie nauczyc ... dla chcacego nic trudnego. nawet jezeli mialby siedziec na balkonie i ogladac tylko ksiezyc. kiedys ogladalem z ojcem komete przez lornetke tak na marginesie.... i bylo bardzo ciekawie

 

 

 

Ooo.. jaki minimalistyczny post (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Jeden widziałem tylko krótszy:

..Siemka jestem Popo.. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)

 

To ja też zadam Ci dwa minimalistyczne pytania; jednak dość istotne moim zdaniem.

 

Skąd pomysł na prezent w postaci teleskopu.

Masz ku temu jakieś przesłanki? Tato wykazuje jakieś zainteresowania astronomią typu czytanie książek lub wychodzenie na balkon i gapienie się do góry; mówi o tym...

 

Po drugie, ciekawy jestem czy zdajesz sobie choć troszkę sprawę z widoków jakie ukazują się w okularze? Czego się spodziewasz, opisz to.

 

krotki i zwiezly.... zadaj mi pytanie o model wierrtarki to Ci powiem czy oplaca sie kupic czy nie i jakie sa jej mozliwosci albo podam inny godny wyboru model a nie bede Ci kazal sprawdzac czy bedziesz wiercic w zelbecie B10 czy B25 i jaka srednica wiertla bo nie bedziesz miec o tym zielonego pojecia.

 

skad pomysl - odkad pamietam to ojciec marzyl o teleskopie i to takim za 300zl ale badziewia mu nie bede kupowal... ciesze sie ze sam sobie jeszcze nie kupil ..

 

pyt 2 tak interesuja go takie rzeczy .. ksiazki to raczej typu daniken itp, programy typu discovery wiec nalezy do ludzi ktorzy interesuja sie wszystkim po trochu .... fascynuje go cos co moze zobaczyc z bliska np ksiezyc i napewno nie skonczy na ksiezycu jak pozna mozliwosci sprzetu...

 

nie spodziewam sie niczego jestem pewien ze za taka kase nie bede zawiedziony

 

 

 

 

 

 

czytalem inne Wasze odpowiedzi 500zl za malo doloz 500 i cos kup....... dolozylem prawie 1000 i nic sie nie dowiedzialem... ani czy marka dobra ani czy cena dobra... kompletnie nic.... nawet zadaliscie pytanie czy kolor mi sie spodobal ... zero pomocy

 

 

dziekuje za zainteresowanie prosze nie zawracac sobie juz glowy poszukam pomocy gdzie indziej

 

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj przemol :Salut:

 

Pewnie nie będę oryginalny ale szczerze myślę że w tym przedziale nic lepszego niż Synta 8" DOB nie znajdziesz. Oczywiście w grę wchodzą już tylko obserwacje wizualne, ale apertura tego teleskopu pod dobrym niebem (mówisz o takich wypadach za miasto) zapewni tobie i twojemu tacie dużooooo pozytywnych wrażeń i okazji do zbierania szczęki z ziemi ... :D . Często polecam ten teleskop dlatego że jest to naprawdę aż tyle za tylko tyle...

 

np:

TUTAJ

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niesamowite. Przyjdzie taki, nie opisze swoich warunkow, gdzie mieszka, czy ma lune, jaki ma zasieg golym okiem, nie napisze do czego glownie chce uzywac teleskopu (planety, ds, komety, slonce), nie powie co dla niego sie liczy w trakcie obserwacji (komfort obserwacji kosztem jakosci obrazow czy odwrotnie). A jeszcze jak zadajemy pytania co do tych warunkow to sie na nas obrazi ze nie chcemy mu pomoc, bo my powinnismy sie wszystkiego domyslic i miec gotowa odpowiedz na kazde pytanie nie majac zadnych danych.

 

Ja bylem chetny do pomocy, ale gburowaty i lekko szyderczy ton twojego postu mnie skutecznie zniechecil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miare pelna odpowiedz znajdziesz tutaj: http://www.skyscope.pl/index.php/Teleskop_na_balkon

 

A w skrocie, w tym budzecie na poczatek: Skylux (ok 400 zl) lub Synta 8" dobson (ok 1100 zl), a jesli balkon nie jest zbyt duzy to pozostaje cos takiego: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sie pewnie znowu wszystkim naraże ale wiecie co ? przesadziliscie...nawet bym powiedzial chamskie to bylo i nie obchodzi mnie co sobie pomyslicie.

 

Facet chce zrobić prezent ma malo czasu nie zna sie na astro, w pełni go rozumiem. od razu w głupkowaty sposob atakujecie i ta ironia.... Jak wam sie juz nie chce odpowiadac na takie posty to nie odpisujcie, albo uszykujecie wlasnie taka ankiete.

 

Mozna zrobic link do ankiety i najpierw poslac w odpowiedzi takiego linka.

a nie ze jedna z pierwszych odp brzmi:

 

"Sa dwie odpowiedzi na tak postawione pytanie:

Tak.

Nie.

edit: podpowiem: z teleskopami jak z samochodami - nie ma najlepszego. Jedne lepsze do tego drugie lepsze do czegos innego."

 

CO TO W OGÓLE JEST ? POMOC ?

 

Przemol faktycznie zwróciłbym Twoją uwagę na wspomnianą synte 8'' dostepną chociazby w delta optical. Z tego napisales wnioskuje ze wypady samochodem pod ciemne niebo nawet gdy rzadkie beda wchodzić w gre. kosztuje ona ok 1200 zł. Teleskop jest naprawde swietny i nie ma nic lepszego w stosunku ceny -jakosc (ma wiecej mozliwosci w obserwacjach wizualnych w stos. do tego ktory podales w linku, ale nie nadaje sie juz do astro foto notabene te dwa teleskopy s a tej samej firmy - jakosc ich optyki jest b. wysoka).

 

Mozna wiele wiele o tym pisac , w tej "szybkiej" sytuacji w ktorej jestes najlepszym wyjsciem jest pojechanie do sklepu astro i obmacanie róznego sprzetu lub spotkanie sie z paroma astro-maniakami w swojej okolicy ;) dopytanie sie sprzedawcy, poradzenie sie ..jak nie masz czasu to jedyne wyjscie + przeczytanie calego forum na temat teleskopów dla poczatkujacych)

 

podaje także swietny opis Hansa który musisz "przerobic" przed zakupem teleskopu aby wiedziec mniej wiecej co i jak.

 

http://www.skyscope.pl/index.php/Strona_g%C5%82%C3%B3wna -- topic "polecamy uwadze " i w nim

teleskop na balkon teleskop mobilny, okulary, teleskop do DS , i za jak najmniejsze pieniadze.

 

Weż także pod uwagę ze wybór teleskopu to jedna rzecz za chwile bedziesz musial wydac pare stowek na lepsze okulary do niego bo praktycznie we wszytkich modelach sa dodawane takie na "start" wcale nie super jakosci.

 

pozdr. i powodzenia !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, i masz racje i nie masz.

 

Wiadomo, ze lepiej odpowiedzieć tak jak sugerujesz. Natomiast pytanie, czy osoba oczekująca odpowiedzi "jest / nie jest dobry", bedzie miała siły i ochotę przeczytać te wszystkie nasze wypociny na celestii...

 

Wiadomo, że ktoś kto po prostu chce kupić prezent, oczekuje odpowiedzi "bedzie nieźle, albo weź lepiej to zamiest tamtego..." Tylko zeby udzielić takiej prostej odpowiedzi, jednak trzeba wiedzieć choć odrobine do czego, w jakie warunki itd. Bo jednak nie da się powiedzieć:

 

"vw passat to dobry samochod"

 

Bo może on i dobry, ale na pewno nie do orania pola, nie do offroad'u, nie do wyścigów, nie do dostarczania kartofli do gorzelni, nie do ...

 

Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans...czy nie byłoby lepiej...(a moze juz tak było ale ja nic o tym nie wiem)

 

takie coś :

 

 

1) ktos pyta o pierwszy telep i nie podaje potrzebnych info najlepiej zadnych dla kontrastu.

 

2) daje sie grzecznie tego linka na ktorym sa np w 5?8?10? punktach podstawowe pytania na ktore musicie znac odpowiedz by profesjonalie doradzić wybór konkretnego telepa.

 

Cos w stylu:

"Prosimy najpierw o odpowiedzenie w poscie na pytania ktore sa zawarte w powyzszym linku inaczej nie bedziemy mogli udzielić rzeczowej satysfakjonujacej dla Ciebie odpowiedzi. " bla bla czy cos tam innego.

 

Natomiast pod samym tematem moj pierwszy teleskop "uwaga. przed zadaniem pytania dot pierwszego teleskopu prosimy sie zapoznac z linkiem....xxx."

 

3) jesli delikwent nie odpowie (bo np mu sie nie chce czytać i pisać) to jego sprawa. nie dostaje odpowiedzi a Wy macie świety spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jakie pytania zadał Ironman? ;)

 

Czekamy na odpowiedzi. Inaczej, jedyne co taki człowiek dostanie, to post z totalnej pały np. taki jak od Skymacho2.

 

Będziemy wiedzieć co i jak, to udzielimy sensowną odpowiedź. Imaczej się nie da.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bede upierdliwy ..zrobicie/my taki link czy nie. ? :unsure:

 

jak na razie ZA jest dwoch qbanos (formularz) i moje skromna osoba (link)

 

i sie skoncza raz na zawsze takie sytuacje ze trzeba pisac milion razy to samo.

 

ostatecznie sam moge napisac taka strone www w htmlu z linkiem tylko znajdzcie pare kilobajtów na jakims serwku.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesadziliscie...nawet bym powiedzial chamskie to bylo

 

Nie mogę się z tym zgodzić - odpowiedzi : tak, nie, albo - To zależy, są dokładnie adekwatne i tak samo lakoniczne jak pytania autora wątku - jakie pytanie taka odpowiedź

 

Gdyby kolaga zakładający ten wątek zadał sobie choć odrobinę trudu i kliknął na dział - Mój pierwszy teleskop, zobaczyłby, że jest tak napradę dużo bardzo podobnych wątków - wystarczyło choć z grubasza przelecieć posty i doczytać, to kwestia 10 minut.

Przy zakładaniu takiego watku jak ten, należy precyzyjnie podać wiele paramatrów i danych, które powinny być uwzględnione przy zakupie teleskopu, tak, żeby po zakupie nie było rozczarowania

Autor tego wątku, wykazał się w tym temacie totalną ignorancją, a później do tego jeszcze się obraził, wziął zabawki i poszedł.

Chodzi mi tylko o to, żeby osoba zakładająca wątek o kupnie teleskopu była w podstawowym stopniu przygotowana do rozmowy, oraz aby podała podstawowe pomocne informacje -

 

Z drugiej strony są osoby na forach, które posiadają wręcz anielską cierpliwość do nowicjuszy i moga

bez irytacji po kilkadziesiąt razy pisać o tym żeby podawać dane takie jak: granice finansowe, jakość nieba, warunki mobilności, rodzaj obserwowanych obiektów....itd.

I chodzi mi naprawdę tylko o to, żeby wykazać odrobinę szacunku i przygotowania właśnie tym osobom, które posiadają wiedzę i doświadczenie, do tego potrafią i chcą doradzić innym - czy ja zbyt wiele wymagam

 

Jestem za pomysłem, aby osoby chcące kupić swój pierwszy teleskop, a mam wrażenie że takich osób jest coraz więcej, po założeniu wątku musiały wypełnic odpowiednią ankietę z podstawowymi informacjami, które znacznie ułatwiają doradzenie i rozmowy o zakupie teleskopu - to oczym wspomniał qbanos

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"I chodzi mi naprawdę tylko o to, żeby wykazać odrobinę szacunku i przygotowania właśnie tym osobom, które posiadają wiedzę i doświadczenie, do tego potrafią i chcą doradzić innym - czy ja zbyt wiele wymagam"

 

takie osoby sa bezcenne dlatego trzeba je "chronić" ankietą/formularzem bo inaczej ich ceirpliwosc sie kiedys skonczy ..tylko jesli to mialby byc formularz to gdzie go wypełnic ? czy to mialo by wygladac tak ze wypelnia formularz (np w PHP) ale jego wyniki gdzie w czym bylyby tutaj wyswietlane ?

 

NIe wiem czy link nie bylby znacznie prostszy. Na stronce byloby np te 10 pozycji na ktore ktos odpowiada krótko i zwięzło bezposrednio w poscie w swoim watku. Ponadto zrobienie takiego topicu-pytań w celestii to kwestia 5 minut

 

i byłoby trzeba aby własnie te osoby z dośw. zarzucily propozycje tychze pytan czyli np. jaka ostateczną kwotą dysponujesz, co chcesz oglądać., skad bedziesz porwadzić obserwacje, czy ma samochód..tych pytan pewnie bedzie znacznie wiecej niz 10.

 

 

proponuje tez aby od pewnego miejsca przeniesc temat do hyde parku....aby nie robic z tego totalnego out off topicu.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lech: niestety sprzet ktory polecasz nie nadaje sie zbytnio do focenia tak wyczytalem .. :)

 

Kaladan: dzieki za wyrozumialosc jestem tego samego zdania co Ty :)

 

powiem tak: pomagac nie potraficie, za to w gadaniu o wozeniu passatem lodowek przemyslowych i oraniu pola jestescie specami

 

jezeli tak bardzo chcecie brac udzial w tym watku to napiszcie gdzie moge a gdzie nie moge uzywac tego teleskopu..... bo widze ze kazdy teleskop jest tylko do jednej czynnosci i jednego okreslonego miejsca.. nie ma uniwersalnosci

 

 

co do passata - przy zadanym pytaniu czy to dobre auto pytalibyscie czy koles chce wozic nim lodowki przemyslowe albo kartofle do gorzelni czy moze orac pole? smieszne sa Wasze odpowiedzi.... odpowiedz powinna byc prosta silnik dobry, blacha dobra, zawiecha dobra, mam takie, polecam, kupuj ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz powinna byc prosta silnik dobry, blacha dobra, zawiecha dobra, mam takie, polecam, kupuj ......

 

Na takiej zasadzie nie powinno się nic kupować i nic polecać, zwłaszcza teleskop!

Przemolu proszę Cię, napisz coś więcej o tym, co chciałbyś obserwować? gdzie? jak często? o której godzinie (to ważne) ile jesteś w stanie dołożyć do granicy, którą podałeś? czy nie przeszkadzałaby Ci (Twojemu tacie) waga teleskopu? rozmiar teleskopu? Czy tata marzy o astrofotografii? A przede wszystkim, jakie tata ma wyobrażenie o tym co zobaczy przez teleskop astronomiczny?

 

Postaram się pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.