Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

W zadrzewionej okolicy bez czystego wschodniego horyzontu to trzeba dobrze pilnować by nie przegapić zjawiska. Niebo jeszcze jasne, Księżyc blady - chwila nieuwagi i już jest wysoko. Dobrze obadana miejscówka i kilka próbnych  podejść powinno przynieść efekty. 

"Ździś"

 

 

 

 

P1040326_f1.jpg

Edytowane przez Art 69
..
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni później Księżyc wschodzi już jakieś dwie godziny później. W szerokości geograficznej na której leży Gran Canaria szybuje on dość szybko w górę.

Nad Gran Canarią właściwie zawsze chodzą chmury. Dziś zarejestrowałem z balkonu taki oto "dramatyczny" obrazek, na którym Księżyca nie ma. A świeci! :rolleyes:

 

DSC03734_a_1200.JPG.b260426d794570ef26b5477dc671ab39.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej dwa wykonane przeze mnie zdjęcia księżyca.

 

Zdjęcie 1 - wykonane 16.02.2019 (na zdjęciu widoczne pasy spowodowane zasilaniem kamery, ale nie o tym)

Czas naświetlania 63ms

Filtr H-Alpha

Ostrzone wcześniej maską bahtinova na jasnej gwieździe.

Montaż wycelowany na polarną, włączony w normalnym trybie gwiazdowym.

 

Zdjęcie 2 - wykonane 19.04.2019

Czas naświetlania 10ms

Filtr IDAS LPS-D2.

Ostrzone z live view w APT.

Montaż wyłączony.

 

Oba zdjęcia z ogniskową 570mm i kamerą QHY168C (APS-C). W obu przypadkach 250/1000 klatek złożonych w Autostakkert w ten sam sposób. Obrabiane w podobny sposób w PS - desaturacja, levelsy, krzywe, kontrast, trochę wyostrzane.

 

I teraz zasadnicze pytanie. Pierwsze zdjęcie ma lepszy detal. Dlaczego? Czy to wina lepiej ustawionej ostrości? A może filtry coś namieszały? Czy też seeing był gorszy? Faza księżyca ma jakiś wpływ?

 

I seria pytań nr 2. Co mogę zrobić lepiej? Jak uzyskać możliwie najlepszy detal? Ostrzyć maską? Z filtrów, to tylko IR-Pass? Montaż musi być uruchomiony przy tak krótkich czasach? Dać sobie spokój z korektorem (bez niego ogniskowa to 714mm)?

 

To moje pierwsze zdjęcia księżyca, więc proszę o wyrozumiałość :emotion-5:

 

Moon.thumb.jpg.97b6f419ab6359919bb09a8af3d56ac8.jpg

Moon5_2.thumb.jpg.b2dc0ae21f4d65e09709887a9d7b5c4b.jpg

Edytowane przez holeris
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Księżyc nie stosował żadnego filtra, o ile nie chcesz RGB. Jak masz kiepski seeing, czy Księżyc nisko nad horyzontem, to przyda się balans pomiędzy czasem ekspozycji (im krótszy, tym lepiej) a poprawą seeingu. Wrzuć do koła IRpass, R oraz O. Strzel po tyle samo klatek i zobacz co da najlepszą jakość. Bez dekonwolucji nie zrobisz detalu. 

Możesz wrzucić gdzieś materiał wyjściowy, jeszcze przed stackiem? Spróbuję podziałać, jeśli nie masz nic przeciwko.

To moja fotka z 19.04 podczas górowania- filtr R. Ostrzę wyłącznie na oko. Jak jest ciemno, to gain podbijam, byle osiągnąć te 60fps i wyraźnie widzieć co się dzieje z ostrością, następnie schodzę z gainem na 0 i oczywiście ROI i zbieram klatki. Teleskop non stop na balkonie, tylko montaż wynoszę.

 

dopóki wiem, że będę zbierał tylko Księżyc, prędkość mam na niego. To chyba 4-5% różnicy w stosunku do gwiazd. Prowadzić możesz jak chcesz, ale ja wychodzę z założenia, że im lepszej jakości materiał źródłowy, tym mniej kombinowania i ogryzania klawiatury. AS też to szybciej poskłada, jak po te same piksele nie musi sięgać przez 5". 5 min za oknem, materiał zebrany, kolejne 20 min to stack, dekonwolucja i RGB. 

 

1904.thumb.jpg.140702f250f1bb45fc9e59164936ceda.jpg

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady! Będę z nich z pewnością korzystał przy przyszłych fotografiach.

Materiał mogę jak najbardziej udostępnić, tylko że tego jest bardzo dużo. AVI z 1000 klatek zajmuje jakieś 15GB. To pewnie dlatego, że nie stosuję ROI, muszę obczaić jak to zrobić w SharpCapie.

Na swoim dysku google mam tylko 6GB wolnego. Jak masz ew. jakieś miejsce, gdzie mógłbym to wrzucić, to daj znać. Jeszcze domu popatrzę, powinno się w sumie dać skompresować. Najwyżej podzielę na części czy coś.

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.