Skocz do zawartości

Montaż widłowy z łożysk od traktora


pepelito

Rekomendowane odpowiedzi

No znowu coś. Nie mogę wytrzymać bez pracy.

 

Tym razem montaż widłowy do atm'a. Zastosowałem używane łożyska od traktora aa dokładnie od tylnej osi. Ale jest 2 ale nie da się obserwować w zenicie i są luzy na dolnym łożysku. Musze jeszcze usztywnić i uciąć wkręty. ;]

 

Fotka ogólna

3f18f37bb40e43e8.jpg

 

Sposób blokowania osi ALT

96fcfab36b57ccc2.jpg

 

 

 

430662bb988f8235.jpg

 

 

z góry

 

f86f8b2722149163.jpg

 

 

Jedno z łożysk ALT fi 150mm

 

25719c2d9a1fa185.jpg

 

 

PROSZĘ SIE ZBYT NIE ŚMIAĆ!! :lol::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Szczerze? To "niebardzo" wygląda... Czas poświęcony na zbudowanie tego montażu mogłeś poświęcić na zaprojektowanie czegoś o wiele lepszego. Przedewszystkim nie śpieszyć się!

 

 

Brak możliwości kierowania teleskopu w okolicę zenitu można rozwiązać np. poprzez wysunięcie osi poziomej poza montaż (oś pionową). O tak

 

 

______ * oś pozioma

|

|

|oś pionowa

 

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taką metodą zrobi tylko niepotrzebną dźwignie, lepiej po prostu wydłużyć ramiona za cene przycięcia stojaczka.

 

Przy okazji.

 

Deski poprzeczne na nogach stojaka jak dasz nizej będą lepiej usztywniać całość.

 

Jezeli łożyska wpuścisz w minimalne choćby podciecia w ramionach (3mm powinno styknąc) umocujesz je znacznie pewniej pozbywając się ryzyka rozosiowania ich (roboty więej i przecyzja tej roboty większa, ale i precyzja pracy bedzie lepsza)

 

Jezeli pomiędzy poziomą ławą a ramionami (w narożniku) dasz łate np. 4x4cm i wkręcisz w nią wkręty zarówno od poziomej ławy jak i ramion, uzyskasz pewniejsze mocowanie i zmniejszysz ryzyko rozgięcia sie ramion a więc i rozosiowania całosci.

 

Jezeli dobrze wywazysz tubus na czopach, bedziesz potrzebował bardzo małych sił aby go zablokowac, ten mel ze srubą stanie się zbędny. Wyważając daj mniej więcej 250gram niedowagi po stronie wyciągu (masa okularu)

 

Szerzej rozstaw nogi tego hmmm... "statywu"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No znowu coś. Nie mogę wytrzymać bez pracy.

 

Tym razem montaż widłowy do atm'a. Zastosowałem używane łożyska od traktora aa dokładnie od tylnej osi. Ale jest 2 ale nie da się obserwować w zenicie i są luzy na dolnym łożysku. Musze jeszcze usztywnić i uciąć wkręty. ;]

 

Fotka ogólna

3f18f37bb40e43e8.jpg

 

Sposób blokowania osi ALT

96fcfab36b57ccc2.jpg

430662bb988f8235.jpg

z góry

 

f86f8b2722149163.jpg

Jedno z łożysk ALT fi 150mm

 

25719c2d9a1fa185.jpg

PROSZĘ SIE ZBYT NIE ŚMIAĆ!! :lol::D

 

To są elementy TARCZY ANTYRAKIETOWEJ ?????

A poważnie rzecz ujmując na Twoim miejscu zacząłbym od narysowania planów, a ich skany przedstawił astrobraciom do akceptacji na forum. Z pewnością po jakimś czasie, miałbyś drogowskaz co i jak robić.

 

Ps. Chyba, że był to pewnego rodzaju żart, to cofam powyższy text

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są elementy TARCZY ANTYRAKIETOWEJ ?????

A poważnie rzecz ujmując na Twoim miejscu zacząłbym od narysowania planów, a ich skany przedstawił astrobraciom do akceptacji na forum. Z pewnością po jakimś czasie, miałbyś drogowskaz co i jak robić.

 

Ps. Chyba, że był to pewnego rodzaju żart, to cofam powyższy text

 

Daj spokój ;)

Pepe jest jeszcze naprawdę młody, w swoim żywiole pisania

nawet dostał "forumową stokrotkę" :)

Z takim zapałem jaki ma, będą jeszcze z niego ludzie :)

 

Obróbka i estetyka zapewne przyjdą z czasem,

najważniejsze, że chłopaka nie kręcą inne "perdoły" niż jego rówieśników...

 

robi coś, co go zakręciło pozytywnie... i w tym co robi widać szczerość i entuzjazm, właśnie w takim wydaniu :)

Widzimy jakieś wystające śrubki z konstrukcji itd... a ja widzę w tym wspaniałą spontaniczność, której może niektórym 30-sto, 40-sto latkom już brak ;)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowano łożyska stożkowe. Takie łożyska zawsze mają jakis luz, który się kasoje stosując dwa łożyska przeciwnie ustawione. Rgulując napięcie łożysk kasujemy luz. W pojedynczym łożysku osi pionowej nie da się skasować luzu. Należy zastosować PARĘ łożysk albo łożysko kulkowe, które zwykle ma mniejszy luz od podobnej wielkości łożyska stożkowego.

Zeby skasować luz na osi poziomem - łożyska powinny mieć regulację napięcia. Czyli tubus teleskopu powinien być umocowany w SZTYWNEJ obejmie, a widły powinny też być sztywne. Konieczne jest wzmocnienie narożnikami! Przedstawiona konstrukcja wideł uniemożliwia właściwe napięcie łożysk, bo będzie się odkształcać na połączeniach ramion z poprzeczką.

 

Hi hi, montaż widłowy siekierką ciosany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne partactwo.Trochę to poniżej poziomu Forum.

 

Jeśli uważasz że to jest poniżej poziomu forum. To dziękuje bardzo już nic nie zamieszczę co zrobię. Nie dość że nie mam środków jestem młody nie wiem co to plany i jak je rysować nigdy nigdzie się tego nie uczyłem. Napisałem że mi sie nudziło i zrobiłem z nudów na próbę. Ale jeśli tak mnie traktujesz ŻEGNAM!

:angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to naprawdę wygląda jakbyś poświęcił temu ze dwie godziny w sumie. Nie lepiej poświęcić trochę więcej czasu i zrobić to nieco dokładniej? Chyba, że to miał być taki prototyp, do testowania pewnych rozwiązań i potem masz zamiar to zrobić porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
Jeśli uważasz że to jest poniżej poziomu forum. To dziękuje bardzo już nic nie zamieszczę co zrobię. Nie dość że nie mam środków jestem młody nie wiem co to plany i jak je rysować nigdy nigdzie się tego nie uczyłem. Napisałem że mi sie nudziło i zrobiłem z nudów na próbę. Ale jeśli tak mnie traktujesz ŻEGNAM!

:angry:

pepelito nie irytuj sie tak. Trochę racji koledzy mają. Nie warto robić coś tak "hop siup". Troszke cieprliwości :D Zbudowałeś teleskop, całkiem on przyjemnie wygląda. I działa napewno doskonale!

A tu bum takie coś, co faktycznie odstaje drastycznie od poziomy który wcześniej zaprezentowałeś.

Nie obrażaj się (konstruktywna krytyka jest doskonała forma mobilizacji :Salut: ) i bierz kartkę; ołówek i zaprojektuj coś. Nie potrzeba do tego żadnych umięjetności, wiek także nie odgrywa roli.

Narysuj kilka projektów, wybierz najlepszy, ulepsz i zbuduj. Gwarantuje Ci, wtedy to będzie coś!

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze,że pepelito podpatrując uczy się jak to wszystko działa i z czego się składa. Niestety masz dostęp do materiałów takich a nie innych. Jak coś będziesz potrzebował do narysowania to się odezwij, w pracy w wolnej chwili Ci coś narysuję :)

Może takie coś :)

WYCI_G.jpg

(projekt wyciągu okularowego - obrotowego)

Edytowane przez Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konstruktywna krytyka jest doskonała forma mobilizacji :Salut:

Twoj post byl konstruktywna krytyka, a post JS 53 to bylo zmieszanie z blotem i kazdy by sie zirytowal.

 

pepe - ja rozumiem ze to poczatek prac i gdy caly montaz bedzie poprawiony i dopieszczony zamiescisz kolejna porcje zdjec na forum :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj post byl konstruktywna krytyka, a post JS 53 to bylo zmieszanie z blotem i kazdy by sie zirytowal.

 

pepe - ja rozumiem ze to poczatek prac i gdy caly montaz bedzie poprawiony i dopieszczony zamiescisz kolejna porcje zdjec na forum :Salut:

 

 

Ponieważ internet jest ogólnoświatowy wolałbym by inni nie oceniali poziomu polskiego ATMu na podstawie tak wykonanego sprzętu.My grzebiemy po róznych stronach więc z pewnoscią inni amatorzy przeglądają nasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już ostatnią radę dla Ciebie peppelito.

Nie bierz takich ambitnych prac, tylko łatwiejsze i dopracuj je do końca, pokaż jednej dwóm osobom i jeżeli wyrażą pozytywna opinie chwal się dalej.

To co sam produkujesz bez niczyjej pomocy jest na bardzo niskim poziomie technicznym, a estetycznym ........ hm nie potrafię odszukać skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ internet jest ogólnoświatowy wolałbym by inni nie oceniali poziomu polskiego ATMu na podstawie tak wykonanego sprzętu.My grzebiemy po róznych stronach więc z pewnoscią inni amatorzy przeglądają nasze.

 

Dokładnie tak.

Z tydzień temu posłałem linka do naszego forum koledze z Astromart'u .

Jak trafi na ten post to :blink:

Należy mieć nadzieję , że ma poczucie humoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc co następuje. KONIEC Z PISANIEM NA TYM FORUM! Owszem będę pisał (może) Ale nigdy nie zamieszczę swojego projektu. Starałem się jak mogłem ale i tak wyszło FATALNIE!!! chciałem jak najlepiej. Ale jak widać niektórzy porównują mnie z dorosłym. Nie potrafię zrobić lepiej. O moich projektach popisze gdzie indziej. :angry:<_<:huh: TO w końcu jak mam to zrobić... Pytanie retoryczne bo tak nie potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.