Skocz do zawartości

Jaki okular lepszy??


Fangthane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam mały problem bo jestem poczatkującym i chyba się pośpieszyłem wiem wiem bez komentarzy tylko.

A mianowicie mam teleskop Celestron Power Seeker 80 EQ te podstawowe okulatki 20mm i 4 mm i barlow3x(barlow to prawie można powiedziec bezużyteczny dodatek) to tak jak zabaweczki na ziemi spoko ale dopiero jak się spojrzy w niebo to dają znać o sobie w złośliwy sposób.

I więc postanowiłem kupić sobie okularki jakieś i w pośpiechu kupilem 5mm Celestrona X-cel jeszcze go nietestowałem dokładnie tylko na Księżycu raz i jakąś gwiazde to w porównaniu z tamtymi bardzo mnie zachwycił i niewiem czy dalej inwestować w x-cela czy się nieopłaca.

 

Oraz chciałem się zapytać czy dobre są okularki Celestron Omni oraz Vixen NPL które są lepsze bo niewiem czy w nie inwestować czy w jakieś inne.

 

no i jakie najlepsze zestawienie okularów byłoby do mojego teleskopu Celestron Power Seeker 80 EQ

myśle o kupnie 12,5mm, 18mm lub 21mm niewiem który lepiej oraz jakiś może 6mm lub 7mm albo 9mm bo 5 mm już mam

czy one będą dobre czy jakieś niebędą pasować co do jakiś tam powiększeń bo czytałem że jak da się za durze czy za małe to będzie obraż rozmazany czy coś w tym stylu??

 

Prosze troche o nakierowanie mnie bo czytałem sporo w forach ale tam niemożna dokładnie wybrać bo niektórzy piszą tak a niektórzy odwrotnie takie mydło powidło wychodzi i żadnej konkretnej dobrej rady bo temu dobre a nastepnemu nie i weź bądź mądry i wybierz takiemu jak ja co dopiero zaczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Na początek może dobry by był jakiś przyzwoity Plossl 32mm? Vixen?

Rozumiem, że okularki mają być raczej z niższej półki cenowej, jeśli teleskop jest za 399 PLN.

 

Z tym okularem 5mm to lekko przesadziłeś. Powiększenie 180x jest raczej ponad możliwościami optycznymi tego obiektywu 80mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris ma rację!

Mam taką rurkę jak ty: Celestron Power Seeker 80 EQ. I mogę napisać, że Vixen 32mm jest strzałem w 10-tkę. Nadaje się doskonale! Pomoże ci znalejdować obiekty, bo ten szukacz-ołówek, to zabawka. Nawet znalezienie Księżyca w nim, to wyzwanie. Zdecydowanie 32mm... A ten 5mm jest za krótki do tej rurki.

 

dobrej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
No ja się nieznam a tym 32mm bede widział planety?? okularki mogą być i do 390 zł jak muszą ale niewiem jakie?? Bo nieznam się?? Chyba że niepasują do teleskopu mojego optycznie??

 

Mechanicznie, będą pasować wszystkie w standardzie 1,25". Optycznie należy wybierać jak najlepsze, natomiast wybierać należy z głową. Twój teleskop 80/900 ma światłosiłę ~f/11 i jest mało wymagający co do okularów. Myślę, że Plossle świetnie w nim zadziałają.

 

Może tak?

32mm Plossl, 13mm Plossl, 9mm Plossl lub Vixen LV/NLV, 6mm Vixen LV/NLV.

 

To tylko sugestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32mm już mam Celestron Super Plossl FM-C oraz 12.5mm Celestron Super Plossl FM-C to jeszcze zostaje mi dokupić 9mm i 6 mm Vixen> Tylko LV to wiem jakie sa te za okolo 300-400zł a te NLV to jakie to są bo niewiem, jakieś widziałem plossl Vixen ale NPL czy to o te chodzi te po 89zł ?? to te niby NLV??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Szybki jesteś ;)

Seria LV/NLV to lantany Vixena za ok. 300PLN. NPL to Plossle.

 

Słuchaj, to może wstrzymaj się z krótszymi okularami (tu można się wahać co wziąć: 9-8-7-6mm?) i poobserwuj tym co masz. Myślę, że ten Plossl 32mm tchnie nowego ducha w Twój teleskop, a i 12,5mm sprawi Ci wiele radości.

 

Wydaje mi się, że 6mm wykorzystasz stosunkowo najrzadziej, więc może następny zakup będzie w stronę 7-8-9mm? Ciężko zdecydować. Jedno jest pewne, jeśli chcesz komfortowo obserwować ze źrenicą odsuniętą na 20mm (nie przyklejając oka do okularu) to seria LV/NLV będzie OK jeśli chodzi o krótkie okulary.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie looknołem na delta optica i skapnolem się w tych skrótach nom to te 349 zl czy jakos tak to raczej kupie na poczatek 9mm tego VL Vixena bo będzie powiekszenie 100x a z barlowem x2 wyjdzie 200 nawet a potem zakupie 6mm LV Vixen bo na 8 i 7 niewarto sie rozbijac bo pośrednie są raczej te powinny dać maxymalny komfort tak mi sie zdaje no 7mm to okolo 129x 6mm to 150x powiekszenia przynajmniej u mnie w moim telku no i te powiekszenia 100x i 150x to tak wychodzi chyba dobrze dla mojego telka bo pisze w statystykach producenta ze największe uzyteczne powiększenie dla niego to 189x czyli jakieś 19x może być naciagane troche to zostaje max 170x czyli rezerwa 20x jak coś.

 

Dzięki bardzo za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

spróbuj poczytać tutaj:

 

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

i w ogóle tutaj:

 

http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

 

ja po przeczytaniu kilku artykułów tam wyleczyłem się z paru idotycznych pomysłów jak np zakup 40-50mm okularu do swojej Synty ( okazałoby się, że musiałbym mieć oczy jak lemur :D ), nie rozważam nawet zakupu krótkoogniskowych plossli.

 

Poczytaj o maksymalnym powiększęniu użytecznym - ogólnie przyjmuje się ,że max power to 2x ogniskowa w milimetrach.

Powiem Ci, że to bardzo istotne, tak samo jak fakt, że pewnych powiększeń nie będziesz w stanie użyć zbyt często. ( Przy obecnym Jowiszu lepszy obraz mam przy 120x niż przy 200x )

 

Co prawda artykuły są napisane trochę w moim odczuciu zniechęcająco dla "świeżaka", ale pozwalają złapać jakieś ogólne wyczucie klimatu.

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Poczytaj o maksymalnym powiększęniu użytecznym - ogólnie przyjmuje się ,że max power to 2x ogniskowa w milimetrach.

(...)

 

hmmm... no nie bardzo. To tak nie działa, zalezności są do apertury , nie ogniskowej... I nie dla kazdego systemu optycznego będzie to x2... no i jeszcze warunki obserwacyjne, nie zawsze maksymalne mozliwosci teleskopu są maksymalnymi mozliwościami nocy.

 

tu bym odesłał tez do celestii, ale do tego kawałeczka:

 

http://www.celestia.pl/Okular_kr%C3%B3tkoo....C4.85_okularu:

 

Oczywiście jak mamy ochote pogadać bardziej szczeg. to moją wizje jak to działa, mozemy spokojnie tu sobie poroztrząsać. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, zastanawiam sie jak to jest ze ja mam 5mm na 1300 ogniskowej i f 12,5 i obraz mam superkryształowy przy srednicy 102 mm, no ale to inna kostrukcja teleskopu, Mak nie ma soczewek ...moze dlatego... Moze sprawdz jednak te 5 mm dla ogniskowej 900, przyblizenie 180 razy to moze max - ale moze byc na ksiezycu bardzo dobrze moze ciezki Hyperion 5 mm utrzyma sie w wyciagu (ok 300 zeta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... no nie bardzo. To tak nie działa, zalezności są do apertury , nie ogniskowej...

 

true... walnałem się, pisałem w pośpiechu i tyle... miałem na myśli średnicę, czyli aperturę.

 

Swoją drogą przy swojej Syncie 400x zadziałało mi tylko raz i to przez 5 pamiętnych minut w lutym na saturnie.

Za to jak testowałem ostatnio powerki na Skyluxie 70/700 , to obraz przy 6mm LV już był dużo gorszy niż przy 10mm SP.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam trochę już poogladałem sobie ale niezadużo bo niemogłem znaleść planet jakoś nieumiem jeszcze ich znaleść tylko Księżyc ogladałem i bardzo dobre te okularki 32mm i 12,5mm Super Plossl są o wiele lepsze od tych podstawowych dołączonych do teleskopu oraz jakieś gwiazdy.

Piszę bo mam taki problem bo chcę dokupić sobie okular VL Vixen 9mm lub 8mm tylko niewiem jaki by był lepszy bo mało się różnią bo jeden ma 100x powiekszenia a drugi 112,5x i niewiem jaki byłby lepszy do mojego teleskopu Celestron Power Seeker 80EQ a potem jeszcze planuje dokupić 6 mm VL Vixen.

 

Oraz mam takie pytanie jakbym planował zmienić teleskop to jaki byłby lepszy Celestron Power Seeker 127EQ czy Celestron AstroMaster 130EQ a może jeszcze jakiś inny bo nieznam sie na teleskopach ale mysle że celestron to dość renomowana firma.

 

Aha i mam pytanie do "mpp" bo ma taki sam teleskop jak ja a mianowicie czy możesz napisać o nim coś wiecej jak się sprawuje bo ja jeszcze zielony jak patrze na gwiazdy wydaje mi się że jest kiepski bo tylko one migają i mrugają sobie i coś tam się rusza na nich czasem widać w środku jakieś kolory fioletowy np lub niebieski a niektóre białe są albo żółte i promienie od nich odchodza (niemam porównania i może temu mi tak się wydaje) a jak oglądam Księżyc to spoko wszystko jak na dłoni nawet po zastosowaniu okularu 5mm Celestrona x-cel to takie duże kratery że się wydaje że zaraz się w niego wdepnie i ostrość dobra stosuje z filtrem #96.

Jak można prośić może jakieś zdjecia jak możesz dołączyć jakichś Planet oraz może jakąś gwiazde(miałbym porównanie jakieś){nawet może ktośinny dac zdjęcie jakiejś gwiazdy w granicach mojego teleskopu} bo jeszcze nietestowałem na Planetach bo nieumiem ich znaleść a i może jakiś link do czegoś gdzie można znaleść gdzie się znajdują obecnie w danej chwili danej nocy różne Planety??

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fanqthane, zaczynasz trochę od przysłowiowej :Ass: strony, choć na szczęście nie ze wszystkim. Poczatki nigdy nie są łatwe, nie przejmuj się. Zakup okularów 32 i 12.5mm był jak najbardziej trafiony, ale już 5mm to za krótko. Masz ogniskową 900mm, wiec przekraczanie 160x nie ma sensu. Co do zakupu okularów LV -to ma sens w Twoim wypadku ze względu na dobrze odsunięta źrenicę wyjściową. Plossle w teleskopie o tak małej swiatłosile pewnie dałyby dobry obraz, ale te kilkumilimetrowe odsunięcie źrenicy to porażka. Moim zdaniem dobrym wyjściem jest zakup LV6mm. To Ci da 150x powiększenie, w Twoim teleskopie to będzie prawdopodobnie takie planetarne optimum. Nie ma sensu kupować 5 okularów do jednego teleskopu -to co masz plus ten LV Ci wystarczy.

Twoim największym problemem na tym etapie rozwoju jest na razie nie zestaw akcesoriów czy wymiana teleskopu na lepszy, ale orientacja na niebie. Popracuj nad tym: atlas nieba, program planetaryjny [sa darmowe, poszukaj w sieci], np. HNSKY, Cartes du Ciel i masa innych]. No i wyjżyj wieczorem za okno, Jowisz ślni na niebie, choć nisko nad horyzontem [sprawdź w programie planetaryjnym , gdzie i w jakich godzinach go widać u Ciebie]. Kolejnym etapem po obiektach widocznych wyraźnie gołym okiem powinno byc znajdowanie innych obiektów za pomoca mapki z atlasu lub planetarium w komputerze. Jeszcze prawie nic swoim sprzętem nie zobaczyłeś [a możesz naprawdę sporo], a już pytasz o następny? Zajrzyj na www.celestia.pl, jest tam poradnik "Jak obserwować"

Zdjęcia nic Ci nie pomogą, może poza zdjeciami niektórych rozległych gromad otwartych, bo tylko te obiekty będą się w teleskopie prezentować podobnie, ja na zdjęciach [i to z duużym przybliżeniem!] Gwiazdy np. będą zawsze wyglądać tak samo, tzn jako punkty. Planety jako małe tarczki, mniejsze lub większe. Na tych większych dostrzeżesz trochę szczegółów. Np. Jowisz: zobaczysz 4 księżyce jako takie małe gwiazdki towarzyszące planecie [widac je w dużej lornetce też], dwa ciemne pasy w atmosferze. Saturn pokaże pierscienie i parę księżyców. Inne planety to będą takie małe kropki, przy czym Mars co jakiś czas [co 2 lata] zbliża sie do Ziemi na tyle, że z kropki staje sie spora tarczką na której co nieco widać. Wenus pokaże fazy jak Księżyc, czyli czasem udaje rogalik. Licz sie z tym,ze przy maksymalnych powiększeniach jakość obrazu będzie b. zmienna i zależna od warunków -wczytaj się w artykuł na Celestii

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki właśnie mam już atlas nieba: Przewodnik Młodego Astronoma wydawnictwa Pascal i już troche poczytałem będę musiał znaleść tego Jowisza bo niemoge się doczekać kiedy go zobacze bo księżyc bardzo spoko widać i nawet w tym 5 mm X-cel Celestrona bardzo dokładnie widać kratery i wszystko co tam jest i takie wielkie troche sie przydaje ten okular niejest aż tak żle przynajmniej na księżycu jak oglądam bardzo dobra ostrość i obraz.

 

Dzieki za info i sprubuje poszukać tych stron aby znaleść gdzie jest ten Jowisz gdzieś tam przeczytałem że nad Księżycem w góre i w prawo od Księżyca ale niewiem o jakiej porze musze poszukać w tych programach.

 

Pozdrawiam i sorki za kłopotliwe pytania i może nawet głupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To te coś co tak mocno świeci na południu i jest żółte i jest dość wysoko i potem przechodzi około godz22-23 na południowy zachód??

 

To chyba go oglądałem raz ale bylo jakos kiepsko i coć na tej tarczy przechodził jakiś pas siwy i jakieś kulki małe od czasu do czasu. a moze mi sie wydawało musze dokładniej się przyjżeć jak to to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za podanie mi tego programku HNSKY jest super no wkońcu będę mógł sie poruszać po niebie i wyznaczać obiekty za pomoca DEC i R.A a nielatać teleskopem wtą i spowrotem jak szalony i sie wkurzać no gdzie te Planety heheh bo do tej pory latałem teleskopem jak głupi hehehe.

 

Dzięki bardzo no teraz bedę jak profesjonalista poruszał się po nocnym niebie za pomocą DEC i R.A to bardzo ułatwia jak przeczytałem w Atlasie Nieba :)

 

Szkoda tylko że u mnie teraz burza i wątpię czy dziś będzie ładnie u mnie to dziś nieprzetestuje nic ani niepoogladam może sie rozjaśni ale wątpie bo leje jak w Potopie ale nie tym szwedzkim hehe.

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla miłosnika astronomii wystraczy info typu : obiekt znajduje sie dwa stopnie nad Antaresem - każdy szanujący sie astromaniak wie co to jes Antares i gdzie go szukac.

Podstwawa to znac gwiazdozbiory i ich wygląd.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla miłosnika astronomii wystraczy info typu : obiekt znajduje sie dwa stopnie nad Antaresem - każdy szanujący sie astromaniak wie co to jes Antares i gdzie go szukac.

Podstwawa to znac gwiazdozbiory i ich wygląd.

Pozdr. Artur

 

 

No używam jak niewiem gdzie leży dane miasto to normalne przecież bo jak niewie się gdzie leży jakieś miasto a ma sie dane położenia to wmik je sie znajdzie i myslę że z obiektami na niebie jest tak samo a przynajmniej powinno tak być niewiem chyba że jest inaczej??

 

Eh zedytowałeś pierwszy człon postu to nic.

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fanqthane!

PRZECZYTAJ CELESTIĘ!!!

Te skale na montażu, które chcesz użyć, to ślepa uliczka, w ograniczonym zakresie można ich użyć do obserwacji planet w dzień, ale to wyższa szkoła jazdy... Do tego z reszta też musisz znać swoje położenie geograficzne i związany z nim tzw. czas gwiazdowy, bo bez tego masakra. W zasadzie jedynym rozsądnym, dokładniejszym i szybszym sposobem szukania obiektów jest ich wyszukiwanie wg. mapki nieba. Lokalizujesz obiekt na mapie, patrzysz, koło jakich w miarę jasnych gwiazd sie znajduje. Lokalizujesz gołym okiem na niebie jasna gwiazdę, położoną najbliżej Twojego obiektu. Wycelowujesz w nią szukacz [oczywiście zjustowany z teleskopem]. Potem jedziesz do obiektu przez kolejne, słabsze gwiazdki, które widzisz w szukaczu i rozpoznajesz na podstawie mapy. Do tego najlepiej nadają się łatwo rozpoznawalne układy gwiazd, typu jakieś pary, trójkąty itp. figury geometryczne czy linie gwiazd. Musisz przyzwyczaić się do odwróconego obrazu w szukaczu, jest na to b. prosta metoda: najpierw kładziesz mapkę "normalnie", a po namierzeniu pierwszej gwiazdy gołym okiem i szukaczem odwracasz mapę do góry nogami i jedziesz dalej samym szukaczem.

TO DLATEGO radziłem Ci zaczynać od obiektów położonych blisko jasnych, charakterystycznych układów gwiazd. Opanujesz to bez trudności, po paru próbach, o ile nie zabierzesz sie za zbyt ambitne cele na początek. Możesz też poćwiczyć z lornetką, co jest o niebo łatwiejsze ze względu na prosty obraz i szerokie pole widzenia.

Co do położenia Twojego miasta, to wystarczy , jak wklepiesz w HNSKY przybliżone współrzędne, np. na podstawie atlasu geograficznego. Możesz też spróbować znaleźć je przez google albo przez którąś z wirtualnych map Polski w sieci. Zacznij od wrzucenia nazwy swojego miasta w google. Stawiam dolary przeciw orzechom, ze w którymś z linkow na pierwszej czy drugiej stronie będziesz miał te współrzędne. Chyba,że to mała miejscowość, to najwyżej zapodaj nabliższe większe miasto.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.