Skocz do zawartości

Czy dzisiejsza zorza wieczorna nie była "podejrzana"?


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już mowa o pierścieniu Bishopa, to czy przypadkiem nie złapałem go na swoim zdjeciu?

http://i258.photobucket.com/albums/hh256/Krawat/1-3.jpg

Widać tu łuk, zabarwiony na zielono od wewnątrz, brązowo od zewnątrz. Proszę ekspertów o wypowiedzenie się.

No niestety to nie jest pierścień Bishopa. Porównaj sobie z moimi zdjęciami z linka w poście #42. Pierścień Bishopa jest niebieskawy wewnątrz i brązowawy zewnątrz, ma tylko kilka stopni średnicy. No i najlepiej go widać przez dzień, gdy Słońce jest wysoko. To co sfociłeś to tylko ładna zorza wieczorna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

U mnie wczoraj wieczorem również było kolorowo, niestety nie miałem aparatu pod ręką :(

Natomiast dzisiaj rano poszczęściło mi się. Smugi cieni świadczą o obecności pyłu w atmosferze:

th_kasatochi.jpg

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Znowu na Alasce była spora erupcja:

 

MT. REDOUBT ERUPTS: After months of teasing seismic activity, Alaska's Mt. Redoubt finally erupted on March 23rd. The blast hurled clouds of ash into the lower stratosphere at least 18 km high. The last time an Alaskan volcano blew its top (Kasatochi in August 2008), stratospheric aerosols caused fantastic sunsets around the northern hemisphere--a phenomenon that could recur in the days and weeks ahead. Mt. Redoubt isn't finished. "A large explosion may occur again at anytime," says the Alaska Volcano Observatory. Stay tuned for updates.

 

Nasz wulkanik:

 

800px-MountRedoubt.jpg

 

 

Może znowu będziemy mogli coś takiego podziwiać:

Dan-Bush1.jpg

 

 

http://spaceweather.com/sunsets/gallery_ka...n8351l7slom27c7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmura wyrzuconego przez MT. REDOUBT SO2 kieruje się właśnie nad Atlantyk a w dalszej perspektywie nad Europe.

W nadchodzących dniach warto więc zwrócić uwagę na poranna i wieczorną zorze.

Oby tylko pogoda dopisała.

 

 

Animacja do której wykonania posłużyły dane z europejskiego satelity MetOp-A

so2_gome2_anim.gif

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że ta chmurka już nad Atlantykiem uległa dużemu rozproszeniu.

so2_gome2_anim.gif

Jednak za nią podąża następna. A patrząc na Alaska Volcano Observatory

Redoubt jest wciąż aktywny i karmi atmosferę swoimi wyziewami :szczerbaty:

 

Edit:

Tam naprawde jest gorąco :D zobaczcie sami np. na tym zdjęciu.

Więcej tutaj

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie rozproszona ta chmura, ale warto sprawdzać czy nie ma czegoś interesującego.

 

Dla tych co nie odwiedzili spaceweather:

 

There's a new verb in Alaska: "to ash." It's like "to snow," only grayer and more sulfurous. Residents downwind of Mt. Redoubt are using it like this: "We don't run our ski lifts when it ashes because it damages the electric motors," says Michelle Cosper of the Alyeska Resort near Girdwood. It's been ashing a lot lately as Mt. Redoubt has erupted more than 19 times since March 22nd. "The ash has created a moonscape with all the highlights of gray

 

Cosper1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Piękny obrazek, widziany z samolotu:

 

BrianWhittaker1.jpg

BrianWhittaker2.jpg

 

 

Kolorytu nadają tu pyły wulkaniczne, pochodzące z erupcji rosyjskiego wulkanu Sarycheva, który wybuchł pierwszy raz od 20 lat. Wybuch miał miejsce 12 czerwaca.

Zdjęcie z ISS-a :

iss020e009048_strip.jpg

 

http://spaceflight1.nasa.gov/gallery/image...020e009048.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pod wieczór, ok. godz. 20-21 zauważyłem dziwny kolor nieba. Niestety nie miałem możliwości zrobienia zdjęcia, ale wyglądało to tak, jakby patrzało się przez jakiś żółty filtr. Najbardziej akurat to światło biło z chmur burzowych, bo były dość nisko, więc nie miałem okazji sprawdzić koloru zachodu Słońca. Dodam jeszcze, że to żółte światło było wręcz oślepiające. Czy może to mieć związek z ostatnim wybuchem wulkanu?

Jeśli sytuacja się dziś powtórzy, to już dam radę zrobić zdjęcie i wrzucę je z pewnością.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wcześniej chmury pyłu był widoczne długo przed zachodem Słońca. Spodziewałem się wielkiej czerwonej łuny, ale się zawiodłem. Zorza wieczorna rozjarzyła się czerwienią, która długo się utrzymywała, ale nie było to nawet w części tak spektakularne, jak po Kasatochi. Z pewnością nikt kto nie był w temacie nic nadzwyczajnego nie zauważył.

 

P1000831.JPG P1000841.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniach kiedy pokazywały się te efekty, byłem akurat na festiwalu Opener w Gdyni. Żałowałem, że nie mam aparatu- wyglądało to naprawdę niesamowicie. Widac bylo grę cieni rzucanych na pył, pofalowania pyłu jak obłoków srebrzystych. Naprawdę super to wyglądało :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, obserwował ktoś dzisiejszy show? Ode mnie było widac pył bardzo wyraźnie ok. godziny 19:00. Po zachodzie Słońca ładne efekty- cienie itd. Niestety nie było mnie w domu i nie miałem aparatu pod ręką...

 

Cześć!

Wczoraj po zachodzie słońca zobaczyłem w północno-zachodniej części nieba oświetlone obłoki koloru żółtawego. Początkowo myślałem, że są to NLC, ale z wyliczeń które wykonałem wynika, że nie znajdowały się one w mezosferze, a w dolnej stratosferze. Wskazuje więc to na pył wulkaniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się coś dziwnego dzisiaj :) chmury miały ZIELONY kolor. nie widac tego tak dobrze na zdjęciach, ale na żywo zieleń/seledyn aż bił w oczy... Myślę że ma to coś wspólnego z pyłem..

IMG_6968 kopia.jpg

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.