Skocz do zawartości

Nowa wersja forum


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Widać, że masz załadowany stary styl. To oznacza, że część zawartości nie została ściągnięta od nas, tylko siedzi na Twoim dysku. Spróbuj to:

 

Opcje -> prywatne rzeczy -> wyczyść dane przeglądarki -> Opróżnij pamięć podręczną [okres czasu najlepiej: "ostatni tydzień"]

 

Dzięki :) pomogło.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej marzenie niż wiara, że jest lub będzie osiągalne:

Czy można by mieć przełącznik, że chcę mieć czarne tło (wytrzymam nawet niebieskie literki na czarnym tle jakby co).

 

Nadmienię, że tak jak jest teraz jest "ożywcze - przeglądowe" i mucha nie siada - tylko ja mam przypadkiem taki specyficzny "kaprys" (ale nie ugryzł mnie wściekły nietoperz lub inny robak/wampir - powodujący światłowstręt - dodam szybko) :rolleyes:

A TAK POWAŻNIE TO PROGRAMISTOM CIEŻKO PRACUJĄCYM NAD FORUM NIEŚMIAŁO I SUBIEKTYWNIE ZALECAM JASNE CZCIONKI NA CZARNYM TLE KODU - JAK CHCĄ TO ROBIĆ JESZCZE PRZEZ DŁUGIE LATA.

 

Druga sprawa. Posty w Blogu nie "utrzymują" ustawienia "wyświetlaj emotikony" przy ponownej edycji. Drobiazg ale nieco uciążliwy.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że do tej legendy o nieczytelności ciemnego na jasnym dopisałeś magiczne słowo: SUBIEKTYWNIE. W tym przypadku nie ma co polemizować. Ale gdybyś jednak upierał się przy racji, to musiałbym Cię skierować do badań na temat czytelności tekstu, a to trochę taki elementarz każdego designera. W skrócie - biały tekst na czarnym tle zmniejsza czytelność o około 30-40% (o tyle trzeba powiększyć czcionki, aby uzyskać takie samo "readability"). Problem - paradoksalnie - bardziej dotyczy monitorów, bo tu występuje efekt "poświaty" powodującej rozmywanie kształtu liter (coś jak powidok, czyli patrząc na następny wyraz widzisz jeszcze echo poprzedniego). Do tego oko potrzebuje więcej fiksacji, żeby dać sobie radę z takim tekstem.

Jeżeli ktoś ma problem ze świeceniem białego na monitorze, to znaczy, że ma całkowicie nieprawidłowo ustawioną jasność świecenia. Dla LCD nie powinniśmy przekraczać 120 cd/m2. Zdaję sobie sprawę, że bez kolorymetru jest to trudne do ustawienia, ale naprawdę - warto oszczędzać oczy i ściemnić monitor - w szczególności, kiedy pracujemy w słabym oświetleniu.

Przy prawidłowej iluminacji obrazu zdecydowanie bardziej komfortowo powinieneś wchłaniać teksty czarne na białym. To taka dygresja na boku. Nie spodziewam się, abyś moje rady wziął do serca, bo pewnie zapłaciłeś za monitor w którym producent podaje, że świeci 1000 cd/m2, więc szkoda marnować potencjał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że czcionke zwiększam na czarnym, a na astro-forum nie wadzi mi mała - tu (mnie) trafiłeś w 10!

 

coś mi uciekło nad ekran więc reszta trafiła do drugiego postu - sorry.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja TYM RAZEM nie teoretyzowałem {od pewnego czasu staram sie unikać tego tu - w sprawach z natury swej nieteoretycznych}. Jasność mam zawsze ustawioną na zero!, we wszystkich monitorach od xx lat. Za to kontrast duży. Po prostu ja to wiem z autopsji albo - powiem inaczej - z licznych eksperymentów na żywym ciele. Jeśli Ty masz rację to znaczy, że pewnie mam jakiś feler; ot co. :( Ale może jak kiedyś się odważę to znowu poeksperymentuję (zwykle kończyło sie tragicznie - po prostu "rzucałem pracę").

 

p.s. to by sie nawet zgadzało - kiedyś ktoś z forum zapytał mnie ironicznie (jak liczyłem coś dla 7mm) czy mam źrenice 7 mm mimo mojego wieku. I przypomniałemn sobie - że czasem bolałem nad tym że są szkodliwie za duże.

 

A liczyłem, że jest 1% szans na taki przełącznik - bylibyśmy chyba pierwszym takim forum w Polsce :)

 

EDIT:

Skoro juz zabrneliśmy to dodam jedno zdanie :flirt:

Czytelność to jedno! Ale ktoś tu kiedyś napisał o fotonach na pręcik (nie ja na szczęście). Może pręciki i ich zaplecze jednak bardziej męczą się od samego intensywniejszego rejestrowania?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytelność to jedno! Ale ktoś tu kiedyś napisał o fotonach na pręcik (nie ja na szczęście). Może pręciki i ich zaplecze jednak bardziej męczą się od samego intensywniejszego rejestrowania?

A nie prościej po prostu sięgnąć do istniejącej wiedzy, niż samemu od na nowo odkrywać? Pręciki męczą się jak działają? Litości :) Przecież jak nie śpisz, to Twoje oczy działają cały czas, więc są non stop poddawane działaniem światła. Dobrze ustawiony monitor nie powinien być jaśniejszy od otaczającego tła, więc nie będzie tu żadnej różnicy w ich "męczeniu".

Powtórzę kolejny raz - jeżeli neutralnie świecący monitor męczy Twoje pręciki, to masz źle ustawioną jasność. Jeżeli przyjęła już wartość ZERO, tzn. - idź i kup sobie lepszy monitor ;)

PS. I dla Twojej informacji - czytelność i użyteczność jest wynikiem wygody. Nie może być coś czytelne jeżeli sprawia problemy, czy męczy. To taka kwestia LOGIKI projektowania użytkowego (czy ogólnie komunikacji wizualnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dla Twojej informacji - czytelność i użyteczność jest wynikiem wygody. Nie może być coś czytelne jeżeli sprawia problemy, czy męczy. To taka kwestia LOGIKI projektowania użytkowego (czy ogólnie komunikacji wizualnej).

Dzieki Adamie! Przy następnym monitorze długo i starnnie poszukam "dobrze" przeciemnialnego {a znasz jakiś dobry taki model?}.

W podzieńce postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i już mam (dla WAS) przełącznik! (wstyd, że dopiero teraz) :Boink:

Polecam eksperyment bo zabawny i dodaje astro-nocnej magii naszemu forum.

Windows Vista: klikacie tło pulpitu prawym klawiszem myszki => [Personalizuj] => [Kolor i wygląd okien] => [w schemacie kolorów] wybieracie "Czerń i duży kontrast". Są piekne niebieskie litery ale litery tekstów postów są białe. Jak na obrazkach:

aj1.jpg

aj2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to sarkazm

Niestety to nie jest sarkazm (to Windows "zrobił rzeźnię"). Nie jestem kostyczny (fajne słowo - znaczy co innego niż sie myśli). Ja naprawde mam lekki problem oczny z białymi ekranami i w dobrej wierze znalazłem tę możliwość w Windows Vista. Dla takich ludzi jak ja oraz żebyście raz se spróbowali - dla zabawy.

Przeceniasz moją (zawoalowaną/domniemaną) uszczypliwość. Miałem okazję coś wysłać emailem do najlepszego szkicownika z mojego miasta i on Ci potwierdzi (zapytaj) jak ja ratuję się przed białymi ekranami. Załączam obrazek który sporo wyjaśnia. <_<

i Pozdrawiam.

problem.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą jasnością monitora to niestety prawda, odkąd panują LCD to rzadko można trafić na model z praktycznie użyteczną regulacją jasności (zwykle zmiany są możliwe w zakresie od "wypalanie oczu" do "o wiele za jasno").

 

ale zanim kupisz lepszy monitor, sprawdź czy nie masz regulacji kolorów w systemowych ustawieniach ekranu. już od jakiegoś czasu taka opcja jest prawie w każdej karcie graficznej i może w pewnym stopniu zastąpić brakującą regulację jasności w monitorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Ekologu smile.gif

 

Chyba kumam o co ci biega (przeszedłem ślepote śnieżną wink.gif ) I powiem tak.

 

Jasność mam zawsze ustawioną na zero!, we wszystkich monitorach od xx lat. Za to kontrast duży.

 

błąd.

 

Brightnes na 1, gamma na 1 a kontrast lekko w dół wink.gif

 

Białe litery na czarnym tle nie są rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zanim kupisz lepszy monitor, sprawdź czy nie masz regulacji kolorów w systemowych ustawieniach ekranu. już od jakiegoś czasu taka opcja jest prawie w każdej karcie graficznej i może w pewnym stopniu zastąpić brakującą regulację jasności w monitorze.
Problem w tym, ze regulacja jasnosci w monitorze LCD polega na ustawieniu mocy swietlowki pod matryca, regulacja software'owa niestety obniza kontrast, obraz robi sie bardziej "mdly". Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż trudno mi uwierzyć - naprawdę nie dają się ściemnić te wasze monitory?

Natchniony uwagami powyżej zawziąłem się i osiągnąłem pewien postęp w ściemnianiu {o ile w moim przypadku jest to w ogóle możliwe ;)} więc proponuję zakończyć temat (co nie znaczy, że bajer z przełącznikiem nie byłby niezłym atragenem naszego forum - ale to pewnie za 1000 lat - jak forum się utrzyma) :)

 

EDIT:

ta "Gamma" rzeczywiście pozwolia mi trochę ściemnić - tylko jest śmieszny efekt - rano musze odciemniać :)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie Ty go zacząłeś, więc go nie kończ, bo ten topic trwa już ze 2 lata

Ja tam z pełną świadomością napisałem "temat" zamiast "wątek", a jak widać, daję mu szansę pożycia nawet 1000 lat.

Przy okazji, skoro mnie niesłusznie zmitygowałeś to dodam/zapytam o dwie sprawy.

 

Nie moge zalogować sie IE na Astropolis i radzę sobie z tym jak zawsze do tej pory - i polecam wszystkim - instaluję Mozilla Firefox i nim wchodzę (ale na astro-forum mogę IE - dziwne).

 

Czy jakby ktoś chciał popularyzować astronomię amatorska to miałby prawo skorzystać z kawałków fotografii: zamieszczanych tu na forum; pośrednio dostepnych w świecie przez astropolis(M42 z dziś); oraz w Stellarium(Jowisz) - bez prośby o zgodę? Konkretnie zamieszczając gdzieś w internecie artykuł oraz obrazek (jak widać) - podpisany dajmy na to "takie obiekty można zobaczyć przez niedrogi teleskop" (mniejsza o to "czy można zobaczyć" i co to jest "niedrogi" - nie chce dyskusji na ten temat). {napisałem w internecie bo nie wyobrażam sobie żeby jakaś redakcja papierowej gazety tyle czarnego tuszu wwaliła w zdjęcie :) }

 

EDIT:

 

Z ta niemożnościa logowania na astropolis to sprawa się chyba wyjaśniła. Jak zapewne wielu się nabrało tako i ja wskakiwałem (z AF) na astropolis klikając ten mały napis blisko prawego górnego rogu: astrapolis.pl-rankig wiadomości {bo górny link "astropolis" akurat mnie zniesmacza :huh: swym rachitycznym dzialaniem}. I tam co prawda widziałem całe astropolis ale http:.. dalej było astro-forum. Nie zmienia to faktu że czasem Firefox ratuje sytuację. Tak miałem przez pół roku kiedy IE nie pozwalał mi się zalogować na żadnym z tych dwóch "ciał".

 

Rzecz jasna (jakkolwiek by nie było) na przykład o M3 (Marcina Paciorka) oraz autora jakiegoś wspaniałego Księżyca z naszego forum to bym zawsze zapytał. Ale chciałem wiedzieć ogólnie - bo czasami kontakt z autorem zdjęcia na jakimś forum jest utrudniony (np: obcojęzyczne lub autor długo nieobecny). Po prostu nie wiem czy taki obrazek staje się w jakimś stopniu "dobrem publicznym" możliwym do dalszego wykorzystywania? (Tego Jowisza i M42 to chyba można? - choć też nie mam pewności)

niedrogimteleskopem2.jpg

Edytowane przez ekolog
Prośba autora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dlaczego od pewnego czasu niektóre posty sygnowane są użytkownikami z przedrostkiem Guest_ mimo że dany użytkownik jest wciąż zarejestrowany i inne jego posty (wcześniejsze i późniejsze) są sygnowane prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to pisanie użytkowników AF bez logowania jest dla mnie trochę niewygodne. Kiedy czytam jakiś wątek łatwo rozpoznać kto co pisze choćby po awatarach, a tak to robi się pewne zamieszanie. Dlatego myślę, że każdy kto ma konto na AF powinien raczej uważać, żeby pisać posty właśnie korzystając z niego, a nie z tej nowej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taką pytanio-prośbę :)

Można by zrobić taki bajer z wyświetlaniem miniaturki obok tematu w przypadku szkiców astronomicznych, podobnie jak przy astrofotografiach?

Bardzo bym chciał, bo to fajnie wygląda. A i pozostałe chłopaki-szkicaki by się pewnie ucieszyły.

Da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.