Skocz do zawartości

Filtr mgławicowy pod ciemne niebo do Synty 8


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma ktoś jakiś sprawdzony filtr mgławicowy do wyłuskiwania obiektów typu Veil? Niebo ciemne bez żadnych źródeł światła. Chodzi o filtr 2 calowy do okularu szerokokątnego do Synty 8.

Robson

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli Veil to tylko O III najlepiej lumicona.

UHC lumicona będzie jaśniejszy i bardziej uniwersalny ( to jednak 8" exec ;D ).

 

W Bieszczadach porównywaliśmy Lumicona UHC z Baadera UHC-S: Lumicona filtr wydobywa Veil'a subiektywnie ze 3-4 razy wyraźniej niż Baader. warto nadłożyć kasy.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro, patrzyles kiedys na veila w syncie 8'' przez uhc lumicona i przez O III lumicona? Roznica powalajaca na korzysc O III. Veil w O III to zupelnie inny obiekt niz w UHC. A biorac pod uwage, ze robson chce sie przesiadac na 16'' ;) to O III tym bardziej jest lepszym wyborem.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z exec`iem. W prawdzie nie mam lumicona, a Baadera, ale różnica na Veilu pomiędzy UHC-S a OIII jest duża, na korzyść tego drugiego. Niestety w 8" jest ciemno, powiedział bym nawet, że trochę za ciemno (w sumie to nie ma się co dziwić w bo jest to filtry dedykowany do większych apertur).

 

Link do relacji z obserwacji Veila z użyciem OIII KLIK

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, zakładam, że masz za sobą tę lekturę, ale w razie czego:

LINK

 

Dzięki, wydaje mi się, że mimo wszystko ten UHC Lumicona byłby na początek najrozsądniejszy, 700 stówek :Boink: , ale z długim okularem to może i ten OIII nawet da radę :) .

 

ehh...7 stów oczywiście :szczerbaty:

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu jakim okularem patrzyłeś na Welon z OIII??

 

Prawie cały czas to mocno za krótkim okularem jak na ten obiekt LVW13 i czasami trochę dłuższym ale o mniejszym polu KITowym PL 20mm.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wydaje mi się, że mimo wszystko ten UHC Lumicona byłby na początek najrozsądniejszy, 700 stówek

Jesli UHC to Orion Ultrablock jest rozsądniejszy. Porównywaliśmy kiedyś z Mirkiem D. oba filtry (Orion i Lumicon) na sprzęcie Taurus + Nagler 31 i nie widzieliśmy prawie żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli UHC to Orion Ultrablock jest rozsądniejszy. Porównywaliśmy kiedyś z Mirkiem D. oba filtry (Orion i Lumicon) na sprzęcie Taurus + Nagler 31 i nie widzieliśmy prawie żadnej różnicy.

Dokładnie! Jest to to, o czym wcześniej napisał ABC/ Charon:

Jest jeszcze Orion Ultrablock. Trochę słabszy od tych lumiconowych, ale 2x tańszy. Do mgławic typu Veil jest super.

W ramach alternatywy dla Lumicona warto o nim pomyśleć. (UB)

Przy odrobinie cierpliwości oraz używaniu opcji "Szukaj" można znaleźć naprawdę wiele relacji z udanych obserwacji z tym filterkiem.

 

Tu link do testu filetrka:

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=11&str=2

 

Myślę, że warto także przeczytać testy pozostałych filtrów... oraz oczywista przeszukać zasoby działu na AF... temat stary "jak świat" ;)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej,

włączam się dość późno do tego wątku, ale też chciałem się podzielić kilkoma uwagami.

 

Mam Taurusa 400/1800, Naglery (31,17,11,7) i Lumicona UHC. Ten ostatni kupiłem, gdy eksploatowałem jeszcze Syntę 8". Nie testowałem Oriona UB, ale porównywałem mojego UHC z Lumiconem OIII.

 

Do Synty zdecydowanie lepszy będzie UHC, bo OIII jest po prostu za ciemny na 8". A teraz moje doświadczenia z dużym lustrem: OIII pokazywał lepiej Veila i planetarki Ablla: APN-21 (Meduza) i APN-39, ale w UHC obiekty też było widać całkiem całkiem dobrze. Natomiast przy innych planetarkach Ablla (doświadczenie z tegorocznego zlotu w Bieszczadach) o nr 30,31 i od 33 do 37 zdecydowanie lepiej sprawował się jednak UHC. W kilku przypadkach po wymianie UHC na OIII obiekty znikały.

 

Pamiętaj, że OIII podobnie jak H-beta to filtry selektywne, przepuszczają tylko jedno pasmo. Zdecydowanie bardziej uniwersalne są filtry wąskopasmowe typu UHC i Ultar Block (o tym Orione UB tylko słyszałem same dobre rzeczy). A z szerokopasmowymi typu LP jeszcze nie eksperymentowałem. Oczywiście, stosowanie określonego filtru to bardzo indywidualna sprawa, ale ja polecam UHC również do większych apertur (gdy kiedyś się na nie zdecydujesz).

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.