Jump to content

Słońce z PST


sawes1
 Share

Recommended Posts

No i już po pierwszym świetle. :banan: Zgodnie z oczekiwaniami nie zawiodłem się nic a nic. Słonko jakby na przywitanie wyprodukowało piękną proturberancję. Jej wielkość szacuję na ok. cztery średnice Ziemi. Kształtem przypominała literką A. Oto jej szkic.

 

 

S_onko_1.jpg

 

 

PS. Słonko wygląda prześlicznie. Szkoda tylko, że nie wyprodukowało plamki :angry: .

Sprzęcik to PST + LVW 13mm.

Link to comment
Share on other sites

No to gratulki - szczerze zazdroszczę! To kiedy będę mógł się wprosić na małe lukanko przez pesetkę ;) ?

Może zrobisz małą konkurencję dla Delty i PTMA w sobotę na podzamczu ;)

Pozdr,

:Beer:

Edited by MaciekC6N
Link to comment
Share on other sites

A jednak! Kupiłeś PST. Chorowałeś na nie od czasu zlotu w Bieszczadach, jak patrzeliśmy przez PST Pawła Maksyma, wiem, wiem.

Gratuluję. Mało jest w Polsce i na forum szkiców Słońca! Koniecznie szkicuj te plamki i protuberancje!

:helo:

Link to comment
Share on other sites

Koniecznie szkicuj te plamki i protuberancje!

 

A tam szkicuj, Ty je fotografuj bo fotek też jest mało :D

Poza tym grafit w ołówku jest szkodliwy, więc lepiej focić :ha:

Jak byś kiedyś do mnie jechał, to nie zapomnij zabrać tej "pestki" ;)

Fajny szkic, zazdroszcze widoczków słoneczka :)

Pozdrawiam :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Nie spodziewałem się, że tych kilka kresek zrobionych na kolanie spodoba się tylu osobom. Dziękuję. :Salut: Na Słońcu spokój. Wypatrzyłem tylko jeden bardziej aktywny obszar. Był dużo jaśniejszy niż otaczająca go powierzchnia. Proturberancji też jak na lekarstwo.To efekt moich dzisiejszych, porannych obserwacji:

 

 

 

skanuj0003a.jpg

 

 

 

 

Szkic wygląda, jak wygląda. Dużo więcej czasu spędziłem na zaskanowaniu go i doprowadzeniu do podobieństwa do oryginału, niż na samym szkicowaniu. Efekt i tak jest daleki od tego co jest na kartce. :angry:

W miarę możliwości, chęci, nastroju, weny, czasu, pogody (niepotrzebne skreślić :D) bedę wrzucał jakieś rysunki tego, co się dzieje na Słońcu.

Pozdro dla szkicolubów :D

Paweł

 

PS. Nie wiedziałem, że można przez długi czas edytować post, dlatego zamieniłem poprzedni skan na moim zdaniem lepszy.

Edited by sawes1
Link to comment
Share on other sites

Nie spodziewałem się, że tych kilka kresek zrobionych na kolanie spodoba się tylu osobom.

 

a ja myślałem że to na kartce rysowane a ty to wszystko sobie po prostu na kolanie rysujesz :ha:

a poza tym - nic, tylko pozazdrościć pesteczki i jej słusznego zastosowania...

Edited by panasmaras
Link to comment
Share on other sites

To już wiem skąd ten fiolet na skanach. To siniaki ze skanowanych nóg. Żona mnie bije, bo się gapię w niebo zamiast myć okna. :lol: :lol: :lol:

 

dobra, dobra, przyznaj się - oberwałeś, bo w końcu żona znalazła PeSTkę w szufladzie ze skarpetkami, gdzie ją chowałeś :D

...

swoją drogą, na pewno ciekawa i nowatorska metoda szkicowania, niemniej jednak musisz uważać przy szkicowaniu obiektów rozciągłych, bo jak zaczniesz szkicować np. Veila w złym miejscu, to może się potem okazać że szkic jest (dosłownie) do :dupka:

:szczerbaty:

Edited by panasmaras
Link to comment
Share on other sites

Sawesku, spróbuj ustawić parametry skanowania. Wiem, że Twój skaner nadaje skanom inne kolory niż są w rzeczywistości. Czy jak skanujesz coś, to pojawia się panel z różnymi opcjami? Powinien się pojawić panel z wyborem formatu, rozdzielczości itp. Poszperaj w tym panelu, może znajdziesz przyczynę tego dziwnego nasycenia. Wyreguluj kontrast, nasycenie itp.

pozdrawiam

 

P.S: Szkic fajny. Zazdrość mnie gniecie z powodu tej PeSTki ;)

Link to comment
Share on other sites

Mało mnie szlag nie trafił z ustawieniami skanera i skanowaniem. Ale chyba było warto.

 

Nie znam się kompletnie na tym. Wszystko robione metodą prób i błędów. Na pierwszym skanie tylko przy takim wyglądzie obrazka udało mi się wyciągnąć szczegóły ołówka. A sam wimmer wiesz, że nie zawsze widać wszystko to, co narysowałeś. Czasem pociągnięcia ołówka są tak delikatne, że skaner ich nie widzi.

 

PS. Skan wrzuciłem do postu wyżej.

Edited by sawes1
Link to comment
Share on other sites

Wiem, wiem. Skaner to fajna sprawa, ale "wypłaszcza" obraz. U mnie skanowanie obiektów typu gromady otwarte jest zadowalające, ale pastelowych Księżyców już nie. Inaczej to wygląda na żywo.

 

Teraz Twój skan jest u mnie za jasny, ale wiem już, że u mnie w ogóle wszystko jest za jasne, więc powinno być okej. Ważne, żeby Ci nie skanował szarego na brązowo ;) albo różowo.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Aby wreszcie skończyć walkę ze skanerem, postanowiłem "przeszkicować" dwa wcześniejsze szkice w innej technice, bardziej strawnej dla tego świetlówkowego potwora. Teraz to, co jest na skanie dużo lepiej odwzorowuje mój szkic, a także to, co widziałem przez okular.

Technika: pastel + czarna kartka.

 

 

 

s2.jpg

 

 

 

Proszę NIE KARMIĆ!!!! To tylko wersja poprawiona.

 

EDIT: Czy ktoś wie jaki obraz pokazuje pestka? Ziemski czy w jakiś sposób odwrócony?

Edited by sawes1
Link to comment
Share on other sites

Aby wreszcie skończyć walkę ze skanerem, postanowiłem "przeszkicować" dwa wcześniejsze szkice w innej technice, bardziej strawnej dla tego świetlówkowego potwora. Teraz to, co jest na skanie dużo lepiej odwzorowuje mój szkic, a także to, co widziałem przez okular.

 

Mniam! Przepyszny szkic! I kto tu kogo karmi... :)

Link to comment
Share on other sites

No i stało się. Ogólnoświatowy kryzys przerodził się w kosmiczny. Na Słońcu pozwalniali część palaczy i nie ma komu ładować wodoru do pieca. Utrzymują mechanikę na biegu jałowym, aby nie zgasło. I w związku z tym nawet nie za bardzo jest co szkicować. Chociaż w jednym miejscu chyba wybuchł strajk. Ładowacze zaprotestowali przeciwko cięciom w budżecie. To miejsce jest wyraźnie gorętsze. Oj musi się tam dziać... :D

I dlatego tylko to :mellow:

 

 

s3.jpg

 

 

 

Widziałem dwie proturburencje, ale na tyle małe, że niedałbym rady naszkicować. Zresztą przelatujace chmury co chwila "zaparowywały" mi okular.

PS. Jeśli naszkicowałem to, co widać na zdjęciach SOHO, to PST odwraca obraz w obydwu osiach.

Link to comment
Share on other sites

Po sobotnim lenistwie, Słonko wreszcie trochę się ruszyło. Pokazało kilka mniejszych i jedna większą proturberancję. I właśnie ją naszkicowalem. Wielkość ocniam na 6-7 średnic ziemskich. Rysowałem w przerwie między chmurami, więc szczegóły mogłymi umknąć. To dzisiejsze wypociny:

 

 

s4.jpg

 

 

Czekam na coś większego....

PS. Zapomniałem dodać, że szkicowałem patrząc przez LVW 8 mm.

Edited by sawes1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.