Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

 

Kto się nie przejmuje najkrótszą nocą w roku, ten niech będzie w gotowości... potem każda noc będzie już lepsza

 

Z wyjątkiem tej połowy roku kiedy nie będzie pogody ;)

 

Może uda mi się dołaczyć w piątek.

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteo wstępnie daje nadzieje na kilkugodzinną dziurę na "nockę" z piątku na sobotę.

 

 

 

Coś mi się zdaje że dziurę szlag trafił. Lepiej wygląda sob/niedziela. Pożyjemy zobaczymy.

Ale zgłaszam do gotowość startową na dzisiaj.

Edytowane przez osiaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje że dziurę szlag trafił. Lepiej wygląda sob/niedziela. Pożyjemy zobaczymy.

Ale zgłaszam do gotowość startową na dzisiaj.

Kto dzisiaj jedzie na Jordanów?

Namiar na miejscówkę: http://astropolis.pl/topic/7080-placowki-jordanow-punkt-obserwacyjny/

Pozdrawiam

rokita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zgodnie z zasadą "no risk, no fun", byłem w Jordanowie, wyjazd wart był podjętego ryzyka.

Około 0:30 zaczęły pojawiać się "dziury" w chmurach a przez nie, widok był naprawdę dobry. Wykonałem przegląd wężownika, górnych partii Strzelca, potem urządziłem polowanie na gromady kuliste od M3 do M15 :) oraz co ciekawsze gromady otwarte.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do której dało się obserwować?

było ciemniej niż w mieście?

 

pozdrawiam

Była to moja druga kampania czerwcowa, pierwsza odbyła się z zeszłej soboty na niedzielę, miejscówka: http://mapy.zumi.pl/,,,16.5944024,50.2064152,3,2,index.html?userMapPointText=Miesc%F3wka+z+Otwartym+po%B3udniem+i+wschodem&userMapPointX=16.59242&userMapPointY=50.20704. trafiłem w pogodę idealnie, zero chmur na południu i wschodzie. Złapałem ~25 obiektów w Tarczy, Strzelcu, Wężu i Skorpionie w tym M6, M7.

Było zdecydowanie ciemniej niż w mieście.

Obserwować można od 00:00 do 2:00, najlepiej jest pomiędzy 0:30 a 1:30.

Gromady otwarte i kuliste prezentują się świetnie, mgławice dyfuzyjne w Strzelcu trochę gorzej, jednak kształt np. Omegi widać wyraźnie "na wprost" bez filtra.

 

Pozdrawiam

 

ps. Na północnym zachodzie i północy jest bardzo jasne tło.

Edytowane przez rokita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis na tapadłach będzie młodzież sobótkowa.....

 

Więc trzeba wziąć, astrokiełbasę, astromusztardę, astropiwo bezalkoholowe ;) oraz grilla no dobsonie :) koniecznie duuuża apertura, jak będzie pochmurnie i/lub światło ognisk nie pozwoli na obserwacje to się posilimy, poopowiadamy dowcipy, pooglądamy chmurki, ponarzekamy na kiepską pogodę, pożegnamy, powrócimy do domu i położymy spać :)

 

Całkiem serio, nie wybieramy się na Tąpadła, tam południe przesłonięte jest przez masyw Raduni, a teraz o Strzelca i okolice chodzi proszę Pana, link do mapy z miejscówką ma Pan kilka postów wyżej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc trzeba wziąć, astrokiełbasę, astromusztardę, astropiwo bezalkoholowe ;) oraz grilla no dobsonie :) koniecznie duuuża apertura, jak będzie pochmurnie i/lub światło ognisk nie pozwoli na obserwacje to się posilimy, poopowiadamy dowcipy, pooglądamy chmurki, ponarzekamy na kiepską pogodę, pożegnamy, powrócimy do domu i położymy spać :)

 

Całkiem serio, nie wybieramy się na Tąpadła, tam południe przesłonięte jest przez masyw Raduni, a teraz o Strzelca i okolice chodzi proszę Pana, link do mapy z miejscówką ma Pan kilka postów wyżej.

Pozdrawiam

 

Bezwzględnie jadę. Do zobaczenia. Postaram się być przed 24.

 

 

Ahoj

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględnie jadę. Do zobaczenia. Postaram się być przed 24.

 

 

Ahoj

Grzegorz

 

Też jadę... myślę, że można być i o 23-ciej... a łowienie w przeręblach też jest fajne.... zawsze się można pobawić w " co to za część nieba" lub co to za obiekt....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jadę... myślę, że można być i o 23-ciej... a łowienie w przeręblach też jest fajne.... zawsze się można pobawić w " co to za część nieba" lub co to za obiekt....

Jadę będę ok 23:00 - 23:30,

Irku, jak będzie :burza: to pobawimy się w ... Jaka to melodia?

Pozdrawiam

ps. Do miejscówki prowadzą dwie drogi, rozeznałem obydwie, najlepiej jechać tą zaznaczoną na zielono, jest utwardzona. Przy skrzyżowaniu jest drogowskaz, chyba na Nasławice, oczywiście trzeba jechać w przeciwnym kierunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadę będę ok 23:00 - 23:30,

Irku, jak będzie :burza: to pobawimy się w ... Jaka to melodia?

Pozdrawiam

ps. Do miejscówki prowadzą dwie drogi, rozeznałem obydwie, najlepiej jechać tą zaznaczoną na zielono, jest utwardzona. Przy skrzyżowaniu jest drogowskaz, chyba na Nasławice, oczywiście trzeba jechać w przeciwnym kierunku :)

 

Mam parasol plażowy... rozłożę... postawię aparat na statywie i pójdą fotki piorunów z pilota... a co... mamy gdzieś tu wątek o fotografowaniu piorunów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście aż za kłodzko ?

czy w okolice śleży ?

Pod Jordanów, lokalizacja w okolicach Gniewoszowa świetna, polecam ale nie dzisiaj :) Chyba niepotrzebnie umieściłem odnośnik w tym wątku.

Pozwalam sobie wrzucić mapę sporządzoną dawno temu przez kolegę teha tak aby nie było dalszych nieporozumień.

Pozdrawiam

jordanów.jpg.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejny wypad za nami...

 

pomimo dość dużej wilgoci, i jakiegoś syfu wiszącego w powietrzu, wyjazd był udany może nie tyle obserwacyjnie co towarzysko...

 

Bartolini wyprowadził Behemota na świeże powietrze,

DaVe zaprezentował pełną gamę "zalet" swojego montażu rodem z piekła (jak to sam określił, że to dziecko k.... i szatana :) ) - sam nie wiem co większe wywarło na wszystkich wrażenie... przyjazność w obsłudze, czy też wyciszenie urządzenia.

Ja przetestowałem nową metodę odraszania szukacza na zapalniczkę,

Grzesiek testował nowego ES'a 24.

Jurek w sumie nie wiem z czym walczył, grunt, że było wesoło ;)

 

Miejscówka fajna, ładny widok na Ślężę:

 

DSC_8118s.jpg

 

Południe od zenitu po horyzont, pewnie gdyby nie ten syf w powietrzu, byłoby bardziej imponujące:

 

DSC_8120s.jpgDSC_8137s.jpg

 

A łuna znad Wrocławia sprawiała, że latarka czołowa przy czytaniu mapy nieba była praktycznie niepotrzebna (Panie Prezydencie Wrocławia, proponuję podkręcić moc żarówek na Moście Rędzińskim , będzie można czytać książki w Jordanowie w środku nocy) :

 

DSC_8149s.jpg

 

Szczególne podziękowania dla Jurka, który pomagał mi odnaleźć mój zwypadkowany telefon... niestety dla telefonu to był ostatni astrowypad...

 

A'hoy

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaVe zaprezentował pełną gamę "zalet" swojego montażu rodem z piekła (jak to sam określił, że to dziecko k.... i szatana :) ) - sam nie wiem co większe wywarło na wszystkich wrażenie... przyjazność w obsłudze, czy też wyciszenie urządzenia.

Ja przetestowałem nową metodę odraszania szukacza na zapalniczkę,

Grzesiek testował nowego ES'a 24.

Jurek w sumie nie wiem z czym walczył, grunt, że było wesoło ;)

 

Coś tam ułowiłem. M17 pomimo dużej ilości "chmuroodchodów", robiła wrażenie w mojej ósemce szczególnie w ES24 z UB Grześka. Duże gromady kuliste w strzelcu i wężowniku prezentowały się słabo, otwarte z tych okolic nieba, trochę lepiej. Klasyki w okolicach zenitu, były całkiem sensowne.

Gdy DaVe uruchomił swój montaż, zapytałem go, dlaczego zabrał młynek do kawy na obserwacje... Oj było wesoło :)

 

Pozdrawiam i jak zwykle dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.