Skocz do zawartości

teleskop na urodziny


l3niwi3c

Rekomendowane odpowiedzi

No i własnie dokładnie tak się zachowałem jak tu piszesz.

 

Dzisiaj o godzinie 10:01 - Najpierw napisałem bardzo wązną informację na temat kwestii obserwacji przez barlowa ROZPATRYWANYMI tu teleskopami. I co za tym idzie - na temat

 

wyboru!

 

tego taniego za ok 300-400zł

 

 

a dopiero potem (taka konwencja obowiązuje podczas pisania) pozwoliłem sobie na pytanko dygresyjne o Maka.

 

Czemu nie protestowałeś gdy ludzie robili tu odleglejsze dygresje?

 

Może znasz kogoś co ma tego Maka 102 - skomentuj sprawę i wracajmy do refraktorków 70mm !!!

 

 

p.s.

bez ironii - uważam ze jesteś bardzo dobrze obeznany w astronomii

daletego proszę Admionów o zaprozenie PanasaMarasa do moderowania.

 

Wtedy - gdy jego nick będzie na zielono - takie posty będą dla mnie bardziej czytelne kontekstwo. Bo teraz nie wiem czy TEMAT decyduje o postach czy POSTY! (nawet jak temat sformułowano nietrafnie - za ogólnie - bez dopisku - za 400zł)

 

 

No bo jak ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia w temacie "podróże miezyplanetarne" a z dyskusji wynika że zabrnięto w silinki jonowe to co - ma milczeć!

 

Jak PanasMaras będzie Moderatorem to wtedy przyjąłbym od razu że ma rację!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Po raz kolejny. Litery na pół ekranu nie pomogą w odbiorze informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko odpowiem Ekologowi, że Mak 102 jako mobilny teleskop to średni pomysł. Fakt jest mały i mobilny, ale dla mnie mobilny teleskop to taki, który mogę spakować do plecaka/torby po to aby pojechać pod ciemniejsze niebo i tam pooglądać z dobrym rezultatem DSy. Księżyc i planety mogę oglądać w mieście bo w tym przypadku LP za badzo nie przeszkadza. Moim zdaniem dużo lepszym mobilnym sprzętem byłby refraktor 102/500 - do planet to za bardzo się nie nadaje, ale na DS pokaże dużo więcej niż ten Mak. Natomiast jeśli ktoś chcę mieć uniwersalny sprzęt dobry do DS i do planet, no to trzeba zapłacić trochę więcej i szarpnąć się na Celestrona SCT 127mm (1350 za sam teleskop).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch bierz ten Sky-Watcher 707. Z ogniskową 700mm będziesz miał szersze pole widzenia w porównaniu z 900mm a światłosiła F10 pozwoli już na wykorzystanie zwykłych plossli do zadowalającyh obserwacji - nie musisz inwestować w droższe okulary. Ten teleskop 709 jest zbyt ciemny jak na początek no i tuba znacznie dłuższa co przy słabym montażu będzie generować dodatkowe drgania obrazu. Dlatego z tych dwóch które podałeś bierz ten krótszy:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astromastera 70AZ [i całą tę serię AZ Celestrona] dyskwalifikuje wadliwy montaż. Chodzi o konstrukcję głowicy, wzorowaną na statywie foto - uniemożliwia ona całkowicie obserwacje z pow. >60x [czyli po planetach] ze względu na efekt opadania w pionie. Istnieje wprawdzie stosunkowo prosty sposób przeróbki montażu, aby pozbyć się tego problemu, ale Ty kupujesz prezent, a nie zestaw dla majsterkowicza.

Szkoda, bo w przeciwnym razie 700/900 byłby wg. mnie lepszym wyborem, jeśli pominąć długość tuby. Szczerze mówiąc, taka wpadka Celestrona [w końcu znany dystrybutor sprzetu astro] to niezły skandal...

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

czesc.Chcialem kupic teleskop do 600zł. Polecano mi http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html . jak uwarzacie, czy do mieszkania w miescie w bloku z balkonem skierowanym na poludnie nadaje sie ten model czy moze ten http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1309eq2,d697.html ? :D .Czy na poludniu jest cos do zobaczenia? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon na południe to najlepsze co może być! W tę stronę jest najwięcej ciekawych obiektów. Nie tylko planety i księżyc ale także Łatwe maglawice i gromady kuliste itp. Przestań zadawac to samo pytanie w wielu wątkach. Poandto zarejestruj się bo qusi-harcownikom trudno obszernie odpowiadać.

Ten lustrzany 130 na Eq2 to złe rozwiązanie bo jest zdecydowanie za ciężki na te nóżki na których stoi czyli obraz przy większych (planetarnych/księżycowych) powiększeniach będziue zamazany czyli bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ten lustrzany 130 na Eq2 to złe rozwiązanie bo jest zdecydowanie za ciężki na te nóżki na których stoi czyli obraz przy większych (planetarnych/księżycowych) powiększeniach będziue zamazany czyli bez sensu.

 

Wątpię aby jakość montażu, "czyli za ciężki teleskop na te nóżki" powodował jakikolwiek rodzaj zamazanego obrazu :huh:

 

Słaba jakość montażu powoduje drgania całego teleskopu, a przez to drganie obrazu, widoczne zwłaszcza przy dużym powiększeniu. Takie drgania mogą jednym przeszkadzać, a drugim nie.

 

Aczkolwiek też uważam, że EQ2 to chwiejny montaż. Tylko nie mylmy tu pojęć.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro już dwukrotnie "ożywiałem" twoje zapytania to pozwolę sobie na zakończenie coś zaproponować: jakbyś wydusił jeszcze 200zł

to polecam ten zestaw (miałem) gdyż stosunek możliwości (i perspektyw) do ceny ma wyjątkowo korzystny

 

LINK

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_k27

Witam

 

 

To mój pierwszy post na tym forum. Tak się składa że sam miałem podobny dylemat zakupu taniego teleskopu na prezent. W tym wypadku był to prezent na mikołaja dla mojego 7 letniego syna. Zdecydowałem się na zakup teleskopu Spinor Optics 70/700 AZ2, za cenę 295 zł wraz z wysyłką. Efekt zakupu był taki, że to mnie oglądanie nieba wciągnęło. Ale do rzeczy. Po kilku miesiącach wiem już mniej więcej czego można się po taki sprzęcie spodziewać. W koplecie z teleskopem dostałem dwa okulary: super LER 25mm i 10mm (jakieś tanie Kellnary), nasadkę kątową i soczwkę barlowa 2x. Co do akcesoriów to stwierdzam że barlow praktycznie się do niczego nie nadaje. Wsadzenie go w zestaw mocno oobniża jakość obrazu. Powiększenie 140x (okular 10mm + barlow) jest mało użyteczne gdyż nie da się dobre wyostrzyć obrazu. Do takich powiększeń lepiej dokupić sobie okular 5mm co zamierzam w najbliższym czasie uczynić. Przy powiększeniach 70x i 26x obraz jest ostry. Nasadka kątowa dołaczona do zestawu jest nawet w miarę OK. Jej zastosowanie tylko minimalnie pogarsza obraz. Do obserwacji nieba jednak zawsze lepiej jest ją wyciągnąć, a stosować tylko do krajobrazów żeby mieć prosty obraz (odwrócony tylko w poziomie).

 

Co do statywu - przy średnio-silnym wietrze obraz w teleskopie drga, co utrudnia ale nie umożliwia obserwację. Pomaga wówczas złożenie nóżek "na krótko". Montaż AZ2 posiada mikroruchy, ale tylko w osi pionowej. Śruba do mikroruchów ma niewielki luz, co jest nieco irytujące.

 

Zaobserwować przez ten teleskop można:

- Księzyc z kraterami. Już przy 70x robi ogromne wrażenie szczególnie w nowiu, bo w pełni to tylko płaska tarcza.

- Jowisz wraz 4 księżycami. Przy powiększeniu 140x (trochę nieostrym) na skraju dostrzegalności widać 2 pasy na powierzchni Jowisza

- Saturn z trzema księzycami

- Wenus - choć w tym przypadku jest to po prostu kulka bez żadnych detali na powierzchni

 

Marsa na razie nie obserwowałem bo jest w złym położeniu.

 

Do mgławic i innych obiektów głębokiego nieba teleskop się nie nadaje. Przynajmniej na podmiejskim niebie. Gdy skierowałem go na M42 czyli wielką mgławicę Oriona to przy powiększeniu 26x dostrzegłam jedynie delikatną mgiełkę w jednym miejscu. Po prostu za mała średnica obiektywu (zbyt mało zbieranego światła) do obserwacji takich obiektów.

 

W mojej ocenie ten teleskop nie jest już tylko zabawką ale można go śmiało nazwać przyrządem optycznym. Nadaje się do obserwowania księżyca, planet i... widoków. Zaletą jest mała masa i przenośność. Wraz ze statywem można go bez trudu przenosić jedną ręką. Czy warto dołożyć do czegoś lepszego? - moim zdaniem jak najbardziej, jeśli tylko fundusze pozwalają. Gdybym dziś kupował pewnie zbierałbym na refraktor 90/900 na AZ3. za niecałe 600 zł. Z drugiej strony taki teleskop też może sprawić już sporo radości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Chciałem przyłączyć się do dyskusji na temat wspomnianego refraktorka 70/500. Kupiłem go na dobry początek i chciałbym się doradzić w jednej kwestii, a mianowicie wielkości okulara. Czy do podpatrywania zarysów mgławic wystarczy Keller 25mm, czy lepiej kupić 30mm Plossl'a? Jeśli zas chodzi o księżyc i planety, to jaki okular byście polecali? Wiem, ze stosowanie soczewki Barlow'a nie zawsze da nam taki obraz jakbyśmy chcieli... I w sumie mam jeszcze jedno pytanie - jakie filtry? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Astromaniakow.

Jestem stomatologiem, moge odpowiedziec na temat wszystkich konstelacji zębowych :szczerbaty: ,natomiast posiadam minimalna,jak na astropolis wiedze astronomiczna.Ktos to chyba wyczuł i na urodziny podarowal mi teleskop Pentaflex N130/1000 goto. :lol: Prosze o pomoc-co ja tym bede mogla realnie zobaczyc/w reklamy nie bardzo wierze/,od jakich' ciał" astralnych zaczać obserwacje,by moc połechtac zwoje mozgowe i nie zniechecic sie.Obserwacje beda pozamiejskie.Mam tez Nikona d90 i łacznik-pierscien na aparat do tego teleskopu.Jakie sa ustawienia aparatu do najprostszych chociazby zdjec z w/w teleskopu Newtona.

 

Pozdr Beata

Edytowane przez astrodental
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem stomatologiem, moge odpowiedziec na temat wszystkich konstelacji zębowych :szczerbaty: ,natomiast posiadam minimalna,jak na astropolis wiedze astronomiczna.Ktos to chyba wyczuł i na urodziny podarowal mi teleskop Pentaflex N130/1000 goto. :lol: Prosze o pomoc-co ja tym bede mogla realnie zobaczyc/w reklamy nie bardzo wierze/,od jakich' ciał" astralnych zaczać obserwacje,by moc połechtac zwoje mozgowe i nie zniechecic sie.Obserwacje beda pozamiejskie.Mam tez Nikona d90 i łacznik-pierscien na aparat do tego teleskopu.Jakie sa ustawienia aparatu do najprostszych chociazby zdjec z w/w teleskopu Newtona.

 

 

Przy tej ogniskowej proponowałbym Ci zacząć od planet. Pamiętam, jakie wrażenie zrobił na mnie Jowisz ;) Teraz wschodzi około północy, ładnie go widać nad wschodnim horyzontem ok. 1:30-2:30 nad ranem. Przede wszystkim łatwo go rozpoznać - jest bardzo jasny. GoTo na pewno pomoże Ci śledzić obiekty bez konieczności częstych korekt.

Saturn, który też jest bardzo wdzięcznym obiektem, zachodzi niestety coraz wcześniej, więc już jego najlepszy czas przeminął. Za to niebawem będą lepsze warunki do obserwacji Marsa.

 

Realnie zobaczysz dużo, choć oczywiście nie będą to obrazy rodem z Hubble'a ;) Proponuję Ci pobranie mapki nieba i zapoznanie się np. z Tabelą Wimmera - dzięki temu wyszukasz sobie obiekty do obserwacji na konkretną noc.

 

Fotografia. Nie wiem, jak dokładne prowadzenie ma montaż w Twoim Pentafleksie - ale możesz pobawić się w zdjęcia Księżyca i pokusić się o fotografie planetarne na krótszych czasach (duża czułość, czasy do 5 sekund).

Edytowane przez Rys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp.Wlasnie w tym czasie odbyly sie pierwsze koty za płoty.Na razie sama lustrzanką,ale Jowisza -chyba to ta planeta :rolleyes: ,udalo sie zdjac.

Ps.Jak to widza tutejsze dinozaury ,to chyba pekaja ze smiechu,ale co tam,to moje... :banan:

 

Chyba brakło Ci trochę wyciągu, żeby złapać ostrość.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wyciągu okularowym mówi :)

Na tubie teleskopu masz wyciąg okularowy, w który wkładasz okular. Zakładam, że jest tam pokrętło. Ono służy do ustawienia ostrości - to normalne. Ostrość obrazu jest dobra wtedy, gdy gwiazdy są widoczne jako ostre punkciki. Nie placki, nie okręgi.

Podobnie w przypadku robienia zdjęć. Kręcąc pokrętłem musisz ustawić ostrość tak, aby fotografowana planeta była ostra. Biorąc pod uwagę ogniskową, to Jowisz powinien być niewielką kulką z widocznymi pasami (co do pasów to nie jestem pewien, bo astrofoto to moja słaba strona ;) ).

 

Na Twoich zdjęciach widać obraz rozogniskowany, a więc w ogóle bez ostrości. Ta tarcza, którą widać, to wbrew pozorom nie tarcza planety, a rozogniskowany Jowisz.

 

Miłosz mówił, że brakło Ci wyciągu do ustawienia ostrości... Może się tak zdarzyć, że cały ruch wyciągiem będzie za mały, nie wystarczy, aby dojść do poprawnej ostrości z lustrzanką. Wtedy trzeba będzie kombinować jakąś przedłużkę, barlowa, czy nawet podnosić lustro teleskopu.

 

Popróbuj jeszcze.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, dzienx. Jeszcze nie doszlam do fotgrafii na teleskopie,bo mam go pare dni,a pogoda byla taka sobie. Widzialam tylko Jowisza jako maly punkt i Ksiezyc,- calkiem ,calkiem.

Jak zamontowac lustrzanke, by zrobic dobre zdjecie.Bo jest kilka metod,a ja mam tylko pierscien posredniczacy.Jeszcze raz dzieki za pomoc.

Edytowane przez astrodental
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pierścień wystarczy.

Odłączasz od lustrzanki obiektyw, pierścień mocujesz na wyciągu (powinien być gwint), podłączasz lustrzankę do pierścienia.

Ustawiasz ostrość i pstrykasz fotkę.

 

Przeszukaj też w wolnej chwili forum w poszukiwaniu informacji o pierwszych zdjęciach lustrzanką. Pewnie sporo było porad i opisów.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, dzienx. Jeszcze nie doszlam do fotgrafii na teleskopie,bo mam go pare dni,a pogoda byla taka sobie. Widzialam tylko Jowisza jako maly punkt i Ksiezyc,- calkiem ,calkiem.

Jak zamontowac lustrzanke, by zrobic dobre zdjecie.Bo jest kilka metod,a ja mam tylko pierscien posredniczacy.Jeszcze raz dzieki za pomoc.

D90 ma (?) Live View, więc używając tego trybu powiększ sobie wycinek obrazu i dokładnie ustaw ostrość. Używaj samowyzwalacza/wężyka/pilota, żeby ograniczyć drgania w trakcie robienia zdjęcia. Najlepiej zacznij od Księżyca - efekty na pewno będą bardziej spektakularne niż z Jowiszem.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.