Skocz do zawartości

teleskop na urodziny


l3niwi3c

Rekomendowane odpowiedzi

Co byś nie napisał, i tak Święta Wielkiej Nocy mają wyższość nad Świętami Bożego Narodzenia! :ha::friends::Beer:

 

Panowie nie ma sensu spierać się tu o wyższość jednego nad drugim bo prawda jest taka że powinno się mieć i lornetkę i teleskop - oba sprzęty wspaniale się uzupełniają.

Jednakże kolega l3niwi3c wyraźnie napisał że nie chce kupować na początek lornetki tylko teleskop za małe pieniądze. Dlatego refraktor 70/500 z kitowym statywem i okularami byłby to najlepszym rozwiązaniem. Dostaje lunetę z szerokim polem i powiększeniem 20x lub 50x a z użyciem barlowa 40x i 100x co w zupełności wystarczy do rozpoczęcia nauki i przygody z astronomią. Ten refraktor ma też ten plus nad lornetką że jest na statywie - spróbujcie dać początkującemu cięzką lornetkę i pokażcie jakiś obiekt na niebie - ciekawe ilu z nich będzie w stanie go namierzyć i utrzymać w polu dłużej niż kilka sekund. Tu nie ma mowy o wygodnym przeglądzie nieba bez drgań obrazu i studiowaniu ciekawszych obiektów przez długie minuty. Z kolei zakup przyzwoitego statywu do lornetki to dodatkowe koszty na które kolega dysponujący ograniczoną kwotą nie może sobie pozwolić.

Dlatego uważam że w tym konkretnym przypadku lepszym wyborem będzie niewielki refraktor podany w postach powyżej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma sensu spierać się tu o wyższość jednego nad drugim

...Jednakże kolega l3niwi3c wyraźnie napisał że nie chce kupować na początek lornetki...

Nie mam zamiaru nikogo wpuszczać w niechciany zakup. Chcę tylko podyskutować i pożartować z Exec'iem na mój ulubiony temat lornetkowy, bo wiem, że Exec lubi dyskusje i się nie obraża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru nikogo wpuszczać w niechciany zakup. Chcę tylko podyskutować i pożartować z Exec'iem na mój ulubiony temat lornetkowy, bo wiem, że Exec lubi dyskusje i się nie obraża.

 

Jasne że nikt się nie obraża tylko kulturalnie wymieniamy się poglądami :rolleyes:

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już muszą kogoś (Janko'a) zbanować to może ja się nadstawię zań ;)

 

otóż uważam że dla Ojca to zdecydowanie z tych dwóch teleskopów to sk 70/700 az2

a nie

sk 70/500

 

bo szerokie pola to jak ktoś ma ambicje nabyć literaturę lub siedzieć na forum/lub w stellarium i szukać obiektów głębokiego nieba

 

a ten 70/700 to daje (z barlowem) Księżyc 140x a nie marniejsze 100x

i wiem co pisze bo to widzę! (nocami)

 

a niektóre gromady też tym wyłapie!

 

p.s.

skoro tu już dowcipy lecą to ja spytam przy okazji niedowcipnie

 

Mak 102/1300 w rozmowie przez telefon (ze sprzedawcą!) usłyszałem że to kiepski prezent (w kontekscie księżyca itp)

bo ma wąskie pole widzenia??? czyli szybciej znika z widoku niż w innym teleskopie

 

czy on aby nie przesadza (nie znam niansów budowy Maka)

 

to niby w omawianym tu 70/700 Łysy dłużej posiedzi w polu widzenia ?

 

tu barlow+10mm => 140x

 

tam jeno 10mm => 130x

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę nie rozumiem Hansa- ja tym zestawem i 140x obserwuje Łysego i obraz mi się w koncu jakoś stabilizuje na senswonie długie chwile :szczerbaty:

 

No fakt że nie mam zbyt dużego porównania ale twórca wątka nie ma dużej kasy (na prezent dla Ojca) :no:

 

Teoretycznie rzecz ujmując Hans ma racje bo teleskop o 20 cm krótszy jet nieco lżejszy więc nico mniej drga ponadto przy 100x te drgania sa mniej odczuwalne okiem. W sumie trudny wybór. {coś za coś} Ja tam przez kilka długich sekund spokojnie wyłapywałem Rupus Recta i detale okolicznych kraterów ale ... :flirt:

 

a co z tym Makiem - to mnie naprawde gryzie w kontekście mobilnych prezentów pod koniec tego roku !?? {ja nie płacę ja doradzam :D}

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadmienić wypada, że na naszym zaprzyjaźnionym podręcznikowym (guru) serwisie celestia.pl

 

napisano, że słaby montaż azymutalny (z kontekstu wynika że inny niż az3) to max 100x

 

LINK

 

zatem to, że ja momentami dobrze {w 140x} wydziałem to taki zachwyt "chwilowy" :D

 

 

gwoli prawdy od AZ2 jeszcze gorszy powinien być AZ1 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panaskumarasku, Janku, może i bluźnię. Wiem, że przez lornetkę 15x70 widać dużo struktur za Księżycu. Dla nas, starych wyjadaczy, Księżyc w całej okazałości w ostro zarysowanymi większymi strukturami może pobić na głowę widoki pojedynczych kraterów z bliska :)

Jednak dla kogoś zaczynającego przygodę z astronomią, jak wiemy, największą pokusą jest duże powiększenie. Ja sam jako początkujący chciałem oglądać Księżyc z bardzo, bardzo bliska.

 

W tym kontekście to pisałem. Nie w ogólnym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi wątku też zalecałbym któryś z tych refraktorów 70-tek [70/500, 70/700] z naciskiem na ten drugi, bo z dłuższa ogniskową jednak dostanie lepsze obrazy z tej samej apertury, no i okulary dobrać zdecydowanie łatwiej. Może jeszcze próbować zamiast SW70/700 na AZ2 znaleźć nową wersję SkyLux-a [też 70/700] na dość specyficznym montażu AZ z mikroruchami. Oryginalny statyw wprawdzie dość słaby, ale chyba da się przeżyć.

Te wynalazki na montażu EQ1, co podlinkowałeś, to tragedia z wielu powodów [musiałbym wykład napisać], nie rób tego osobie, której chcesz podarować coś fajnego i użytecznego.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że kupując teleskop nie muszę nic dokupywać. Kupuję, rozkładam i oglądam?

 

Jeżeli chodzi o te teleskopy które polecaliśmy w postach powyżej to nie musisz już nic dokupować. W zestawie masz telep ze statywem + okulary z kątówką i czasami soczewkę barlowa. Na początek wystarczy - jak zdobędziesz doświadczenie obserwacyjne to sam będziesz wiedział czego ci potrzeba:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jednak dla kogoś zaczynającego przygodę z astronomią, jak wiemy, największą pokusą jest duże powiększenie. Ja sam jako początkujący chciałem oglądać Księżyc z bardzo, bardzo bliska.

 

W tym kontekście to pisałem. Nie w ogólnym :)

 

Tak samo pisał Wariag, a ja ( i nie tylko ja) niepotrzebnie z Nim walczyłem. Wariag, nie znikaj z Forum, twój głos jest ważny. Każdego koledzy od czasu do czasu trochę poturbują, ale można to także traktować humorystycznie :blink::D:friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij TUTAJ

 

Cena o 100zł wyższa niż zakładasz, ale za to o klasę lepszy sprzęt. 90mm średnicy obiektywu to już coś, ale najważniejsze, że jest montaż AZ3 z mikro-ruchami. Nawet dobra luneta na rozchybotanym montażu bez mikro-ruchów za wiele nie pokaże...

 

Co prawda nie nówka, ale jeśli wierzyć opisowi prawie nie używana i z 2 letnią gwarancją. O ile koleś ma nieuszkodzone oryginalne opakowana - to nadaje się na prezent.

 

Nówka w sklepie to ok. 600 zł, np. TUTAJ, ale wg mnie warto dołożyć te 200zł, żeby nie rozczarować obdarowanego i nie zniechęcić do obserwacji :) A może jubilat się dołoży do prezentu? Myślałeś o tym?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tym?

http://fotozakupy.pl/teleskop/celestron-astromaster-70az,8718s

lepszy niż ten 707 Az2?

Ja bym tego nie brał, montaż w osi góra/dół ma głupią blokadę poprzez wkręcanie śruby w zacisk, podczas wkręcania montaż rusza się góra/dół ponieważ zacisk chodzi na tulei, kolega miał ten montaż i były takie przesuwania, na ogół w tańszych statywach fotograficznych z taką blokadą również tak się dzieje. Nie wiem jak montaże AZ1, AZ2 czy AZ3 SW też takie są )(nie miałem styczności) ale ten nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tknięty słuszną uwagą Hansa (który jak widac najlepiej z nas pamięta solidne opracowania na www.celestia.pl) przypomniałem sobie, że swego czasu podarowałem polakowi w niemczech omawiany tu teleskop soczewkowy sky-wtacher 70/500. Obdarowany nie jest już bardzo młodym czlowiekiem (50-klilka lat)

w sam raz na czyjegoś ojca lub dziadka. Zadzwoniłem do niego i sptałem jak mu sie oglądało Księżyc w powiększeniu 100x (z tym barlowem). On oglądał go w plenerze - bo ma tej ,miejscówki za progiem domu hektary :D Powiedział że nie dało sie korzystac z tego powiększenia gdyz obraz był zamazany.

 

Ja (140x) w 70/700 akurat używałem w piękną, bezwietrzną pogodę na balkonie. I satysfakcjonowło mnie zaledwie chwilowe wyostrazanie się obrazu bo polowałem na Rupes Recta i okoliczne kratery "z dziubkiem na dziubku".

 

No ale skoro generalnie z tym barlowem trzeba mieć sporo szczęścia to mimo wszystko wydaje mi sie że warto brać 700mm zamiast 500mm bo bez barlowa to mamy z okularem 10mm power 700/10 = 70x,

a gdyby wziać ten 70/900 to 90x. Choć tu juz być może wiatr może łatwiej targać teleskopem bo większy i cięższy :(

 

 

Na marginesie: Ponieważ ja akurat cenię sobie tez i DS-y a nie tylko Ksieżyc dlatego osobiście to 500 czu 700 dla mnie nie jest takie oczywiste.

 

UPARCIE UCIEKACIE OD TEMATU MAŁEGO MAKSUTOWA a pamiętajmy ze temat wątku to teleskop na prezent i nie zawsze ograniczeniem jest kasa :D

 

Czasami ograniczeniem jest rozmiar ! żeby to było lekkie - niewiekie - ale dobre i np dało się bezproblemowo nosić w średniej wielkości plecaku. I nie urwało ręki obdarowanemu - jeśli nosi w torbie!

 

No i właśnie:

 

Ktoś mnie ostatnio spytał o pomysł na elegancki prezent (dla dorosłej osoby w mieście) za około 1200 - 1400 zł to

wymyśliłem zestaw OTA Maksutow 102mm/1300mm + solidna statywogłowica foto Slik DX 500 {ma różne ceny !!!}

 

w efekcie dowiedziałem się że:

 

jestem cymbał - bo takie prezenty lądują w garażu bo we Wrocławiu najwyżej 20 osób jest zainteresowanych patrzeniem w niebo, a jak krzyknąłem, że nie chodzi o niebo tylko o Księżyc to okazało się, że "to jeszcze gorzej" :D

 

Poskarżyłem się o swojej porażce kumatemu koledze i nawet zaproponowałem mu namiary na ten zestaw (żeby sobie kupił) ale on powiedział, że też nie ma miejsca w garażu.

 

Ponadto kumpel uzasadnił, że przenty często ladują w garażu.

Na imprezie dorosłych już osób (w domu pewnego mechanika samochodowego) gospodarz przypomniał sobie że ma w garażu karton alkohli co dostał (dodatkowo) od wdzięcznego za szybką naprawę lekarza. Ekipa imprezowiczów udała się na miejsce. Otwarto karton a tam oprócz alkoholu miła niespodzianka - kasa!

 

To jakbyście do teleskopu dołączali miłosny liścik lub inny cienki upominek to może lepiej osobno :D :D :D

 

Ale co? Zły prezent mobilny wymyśliłem?

 

W zesatwie są oklury 25mm i 10mm co prawda moze to i kellnery ale Rudź napisął że kellnery nie są az takie złe, że w miarę dobrze korygują abberrację chromatyczną - (czy może Rudź się myli ;) ) ?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPARCIE UCIEKACIE OD TEMATU MAŁEGO MAKSUTOWA a pamiętajmy ze temat wątku to teleskop na prezent i nie zawsze ograniczeniem jest kasa

Tyle, że w tym konkretnym przypadku - jest:

 

Witam

Chciałbym kupić teleskop dla ojca na urodziny. Mam na to jakieś 400zł. (...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasie Marasie - ten wątek w pewnym momencie zdawał się być wyczerpany w kwestii taniego teleskopu - leciały już dowcipy o wyższości świąt - dlatego wspominałem o Maku. Niemniej w rzeczy samej masz rację, niech ten wątek służy ludziom co mają około 300 zł. Liczyłem tylko na jedną odpowież na temat tego Maka (czy ma za wąskie pole widzenia gwoli Łysego jak twierdzi sprzedawca w jednym z renomowanych sklepów) a nie na rozwątkowanie wątku. ;)

 

Ponadto ja uważam że

 

o wizytach w wątku decyduje jego tytuł

 

a nie tylo to co założyciel napisał w pierwszym poście - nieprawdaż?!

Edytowane przez wimmer
Te ogromne litery nie pomogą w odbiorze, a wręcz przeszkodzą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.