Skocz do zawartości

Pierwsze podejście do Jowisza - Mewlon 210


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie bezchmurne niebo , seeing na średnim poziomie , 4-5/10.

Mewlon 210 , Barlow 2X , ToUcam 740 , 600 kl. avi wykorzystałem ok. 450 . Registax.

W Photoshopie tylko powiększenie , tym razem nie musiałem walczyć z kolorem , udało się wstrzelić w sofcie kamerki.

Przy wolnej chwili spróbuję jeszcze trochę dopieścić.

Ciągle się męczę na Pentium 2 i niestety taka obróbka na tym sprzęcie jest strasznie czasochłonna.

 

Pozdrawiam

Waldek

 

 

album_pic.php?pic_id=541

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest na pewno na razie no1!. Ale Chyba rzeczywiście nie był to seeing 5 przynajmniej nie w czasie nagrań avi. Co prawda wczoraj w obserwatorium w Ostrowiku taki właśnie seeing rejestrowała aparatura.

Niesamowita fota, ilość szczegółów nieprawdopodobna, no i prawie nie widać żadnych "katadioptrycznych" przypadłości jak np. mikrorozmycia obrazu.

Gratulacje.

P.s. Waldku spróbuj mewlona na Wenus, chyba jest możliwość zarejestrowania pasm chmur.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest na pewno na razie no1!. Ale Chyba rzeczywiście nie był to seeing 5 przynajmniej nie w czasie nagrań avi. Co prawda wczoraj w obserwatorium w Ostrowiku taki właśnie seeing rejestrowała aparatura.

Pozdr.

 

My w Ostrowiku użyamy innej skali. Seeing określamy opisując szerokośc połówkową

profilu gwiazdy tzw. FWHM. Im on większy tym gorzej. Miłośnicy za to opisują (nie wiem

czy dobrze mówię) seeing w skali od 0 do 10. Żeby przejść z jednej skali do drugiej to dodam, że najlepszy seeing w Ostrowiku jest na poziomie FWHM=2.5-3 (10/10 w Waszej skali), fatalny seeing to FWHM=9 (0/10 w Waszej skali)

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko zaglądam ostatnio na forum, bo inne obowiązki gonią do roboty. Jednak widzę Waldek, że warto się czasem od niej oderwać z powodu takich zdjęć, jak Twój ostatni Jowisz :shock: :shock: :shock:

 

Zdjęcie jest po prostu przepiękne, serdecznie gratuluję wspaniałego osiągnięcia :D. Za szczególnie interesujące uważam księżyc i jego cień na tarczy planety 8), gdybyś podał datę i godzinę realizacji swojej sesji można by ustalić z jakim satelitą mamy do czynienia.

 

Jak słyszę są problemy z umieszczaniem Twoich materiałów w Sieci, a szkoda, bo są na prawdę tego warte :D. Gdybyś chciał mogę przyjąć Twój katalog albo stronkę na swój nieźle zabezpieczony serwer. Wtedy ucichną narzekania chętnych do korzystania z "surowych" plików. Napisz mi co o tym myślisz (moze być na priv).

 

Serdecznie pozdrawiam :D

 

Alkor

 

P.S. Prawie bym zapomiał: przetworzyłem wstępnie swoje zdjęcie Jowisza z 20 lutego godz. 00:41 (dość marny seeing 320/1200; cykałem 15 fps). Tego dnia testowałem nowy kowerter x2, który wydłuża ogniskową mojego Celestrona do 8 m. Oto co wstępnie uzyskałem:

 

Jove_02_20.jpg

 

Zdecydowałem się na prezentację fotki jeszcze przed właściwą obróbką (to powyżej to czysty Registax + trochę wyostrzania), bo może się przydać w dalszym ciągu dyskusji o znaczeniu marek i apertur przy fotografowaniu planet. Jednak gdy tylko dokonam finalnego tuningu, nie omieszkam przedstawić jego rezultatów.

 

Nawiasem mówiąc z porównania rozmiarów naszych zdjęć wynika, że pewnie zresamplowałeś swoje do większych rozmiarów. Na obydwu rozmiary planet są zbliżone, a ogniskowe różniły się niemal dwukrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jak każdy inny duży teleskop ale najważniejsze kto stoi za takimi fotkami i ich obróbką, możesz pokazać jedną surową klatkę dla porównania  :?:

 

Osobiście jestem zdania, że zdjęcia astro dzielą się na kategorie pokazujące możliwie wiele szczegółów fotografowanego obiektu oraz artystyczne. To powyżej jest fotką nazwijmy to "techniczną", a jej ogląd pozwala ocenić bardziej możliwości sprzętu (i programu stackującego) niż autora.

 

Pojedyncza klatka wzięta bez wybierania (pierwsza z brzegu):

 

0097.jpg

 

Masz w niej swój udział :D, jak zresztą i w reszcie przedsięwzięcia - dzięki :D

 

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba zdięcia rewelacyjne i poziomem dosyć zbliżone do siebie nawzajem.

Trudno stwierdzić które jest lepsze. Na uwage jednak zasługuje fakt że jesli chodzi o parametry są to sprzęty kompletnie różne 14'' SC vs 8'' Dal Kirkham (czy ja to sie tam zwie). Jest to zatem cos w rodzaju pojedynku wielkości (praw fizyki) z jakością i precyzją wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.