Skocz do zawartości

Sky Watcher 200/1000


kuba_tronic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ten oto teleskop http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1391&lunety=Teleskop_SkyWatcher_N-200_200/1000_EQ-5 będzie dobrym wyborem na pierwszy sprzęt. Mieszkam na wsi, więc warunki do obserwacji mam bardzo dobre (nie ma w pobliżu latarni itp.) Interesują mnie głównie obiekty DS, ale planety i księżyc również byłyby celem obserwacji. Mam zamiar zakupić również lornetkę Celestron SkyMaster 15x70 (BaK-4) i jakiś filtr księżycowy. Jestem zielony w obsłudze teleskopu, ale myślę, że metodą prób i błędów nabiorę umiejętności. Astronomią interesuję się od dłuższego czasu, ale dopiero teraz mogę pozwolić sobie na zakup teleskopu. Proszę o opinię posiadaczy podobnego sprzętu; może jakieś inne propozycje? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum,

 

Witam. Czy ten oto teleskop http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1391&lunety=Teleskop_SkyWatcher_N-200_200/1000_EQ-5 będzie dobrym wyborem na pierwszy sprzęt. Mieszkam na wsi, więc warunki do obserwacji mam bardzo dobre (nie ma w pobliżu latarni itp.) Interesują mnie głównie obiekty DS, ale planety i księżyc również byłyby celem obserwacji.

Teleskop sam w sobie nie jest zły. Jednak w czasie obserwacji newtonem posadzonym na montażu paralaktycznym, wyciąg potrafi znaleźć się w różnych miejscach, przez co trzeba co jakiś czas przekręcać tubus. Niby nic, można się przyzwyczaić, albo podczas obserwacji zająć się jakimś jednym konkretnym obszarem nieba. Pytanie tylko po co ? Na twoim miejscu wziąłbym bardzo mocno pod uwagę dobsona 10". Pamiętaj, że przy DSach przyda się każdy cal LG.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lech ma racje, jak masz dobre warunki to idź w dobsa.

Co do wielkości to czym więcej tym lepiej, ale jeśli np nie chcesz 10" to możesz kupić rozsuwanego SW 8" -> Link i dokupić sobie jakiś lepszy okularek, co też ma znaczenie przy obserwacjach.

Generalnie zastanawiam się czy zamiast dużej lornety nie kupić dobrej 10x50 (np sprawdzony Nikon EX), bo będziesz miał większe pole, a więc i przegląd nieba lepszy a nie trzeba będzie używać statywu, który musi być przy 15x70.

Mam nadzieje że jeszcze koledzy coś dopiszą ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam dokładnie ten sam teleskop (teraz z dodatkowym GOTO) i jak każdy sprzęt ma ma swoje wady i zalety. po dokupieniu napędu wielką wygodą będzie fakt, że obiekt nie będzie ci uciekał z pola widzenia (zwłaszcza przy dużych powiększeniach), jednak wyszukiwanie obiektów na paralaktyku jest troszkę mniej intuicyjne niż na dobsonie. mnie to przez bardzo długi czas sprawiało problemy i nigdy do końca nie opanowałem star hoppingu do perfekcji (dlatego decyzja o zakupieniu GOTO). EQ5 z napędem na RA też da ci możliwość zabawy w początki astrofoto (ale tutaj bardziej odpowiednia byłaby tuba 150/750).

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek nie chcę teleskopu do salonu. Wydaje mi się, że paralaktyk będzie stabilniejszy na nierównym podłożu (np. na trawie). I ogólnie przemawia do mnie położenie (sterowanie jedną osią, a nie dwiema jak w azymutalnym). Może i jest trudniej to wszystko ogarnąć, ale chcę do wszystkiego dojść sam. A co do systemu GoTo, to jest to wg mnie pójście na łatwiznę. Chyba nic nie daje większej frajdy ja znalezienie samemu pożądanego obiektu, mam racje? Co do astro-foto to na pewno kiedyś spróbuje, więc w takim przypadku dobson to już chyba odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za problem położyć kawałek deski na trawie, jako podkład pod dobsa?

Kolejna sprawa, co Ci z tego, że będziesz sterował jedną osią w czasie obserwacji, jak przy szukaniu obiektu będziesz musział ruszać dwiema? W tym momencie dobs bije na głowe prostote użytkowania!

Na dodatek chyba nie zdajesz sobie sprawy, że ten teleskop ma około metra długości, czyli komfort obsługi na paralaktyku jest niski, do tego ciągła konieczność obracania teleskopem w obejmach itp...

To że może kiedys spróbujesz w astrofoto, to co najwyżej samym aparatem zamocowanym do montażu, bo focenie metrowym newtonem na eq5 to jest bezsens totalny.

Do astrofoto Księżyca dobson wystarczy, do planet ten newton ma troche za krótką ogniskową, bo trzeba by jeszcze mieć barlowa x3 żeby coś było w miare sensownego widać na zdjęciu, więc to też nie jest jakiś argument za.

Mój brat ma newtona 150/750 na takim samym montażu i po obserwacjach nim stwierdziłem, że komfort obserwacji jest bardzo niski.

Twoje pieniądze, Twój wybór, więc wybierz mądrze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, koledzy dobrze doradzają!

Wiem, że 'na początku' Dobson wygląda okropnie. Mojej żonie, Synta-Dobson kojarzyła się.. ze spluwaczką w gabinecie stomatologicznym! Dobson to prosta i w tym sensie genialna konstrukcja dla dużych Newtonów i obserwacji wizualnych. Już po chwili użytkowania nie myślisz o teleskopie, tylko o 'małych cudach' które pokazuje w okularze. Masz jeszcze do tego warunki (ciemne niebo)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek nie doradzałbym teleskopu typu 12’’ SW – za duży, za ciężki – rozmiarami i wagą może przytłoczyć początkującego.

 

Jak ktoś ma dobre niebo to na początek 8-10’’ jest w sam raz.

 

Jeśli chodzi o duże Newtony na pralaktykach to szczerze współczuje ich użytkownikom – wg mnie dużo lepiej rozwiązać kwestię napędu platformą paralaktyczną niż skazywać się na niewygody paralaktyka tylko po to, żeby mieć wygodę przy obserwacjach obserwacjach z powiększeniami planetarnymi.

 

 

 

Tak czy inaczej najważniejszą sprawą, którą należy przekazać ludziom przed zakupem pierwszego teleskopu jest to, co w teleskopie można zobaczyć. Kuba – czy w teleskopie chcesz zobaczy to co widać na zdjęciach(np. tych robionych przez użytkowników tego forum)?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizual to nie astrofoto wiem o tym dobrze. Nie jestem z tych "zajaranych" astronomią, którzy zobaczyli fotki z Hubble'a i myślą, że zobaczą to samo na własne oczy. Na samym początku będę oglądał oczywiście księżyc, planety, a dopiero później przyjdzie czas na DSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kuba_tronic sprawa nie jest oczywista [to w kontekście 12 cali]. Przychylam się wszystkimi mackami i przylgami oczywiście do opcji dobsońskiej, zamiast 8" na EQ5 lepiej zainwestować w to samo lub znacznie lepiej coś większego na Dobsie. Czy aż 12" ? Exec ma prawie racje, to cięzki i wielki grzmot. ALE wszystko zależy od tego, gdzie będzie stanowisko obserwacyjne. wiemy,ze to wieś. Pytanie, czy teleskop trzeba gdzieś przenosić dalej znosić po schodach [nawet z wysokiego parteru], czy też otwierasz tylne drzwi i jesteś w ogródku. Jeśli to tylko kwestia wystawienia armaty 10m po płaskim, to o ile autor zapytania jest osoba dorosła, mogąca udźwignąć na chwilę tych 30kg, nie widzę problemu z 12". Mój kolega ma taki teleskop i sobie z nim radzi, ale ma korzystne warunki lokalowe, jak wyżej [no poza tym, że na obrzeżach miasta mieszka].

Pozdrawiam

-J.

P.S. Kuba, wierz mi, że jeśli chodzi o stabilność, to Dobson bije na głowę każdego paralaktyka o tej samej masie i nominalnej nośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość max to jakieś 30 m. Mieszkam w na parterze i ciężar nie stanowi problemu. Mam 22 lata i z wagą 30 kg spokojnie sobie poradzę.

ps. Dziwi mnie tylko jedno dlaczego tak odradzacie paralaktyka. Mam lustrzankę i pewnie przyjdzie czas na astrofoto, a w takiej sytuacji dobson odpada jak już pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadeklarowanym zwolennikiem dobsa. Posiadaczem paralaktyka byłem bardzo krótko. Minusy - oczywiście to tylko moje odczucie - niewygodna obsługa, dłuuuugi czas rozstawiania i składania sprzętu, skomplikowany montaż (znam kilku astromiłośników, walczących z trybikami, luzami i czymś tam jeszcze :szczerbaty: ) i dość niewygodny transport. Dobs to w zasadzie dwie części, które można zapakować czy rozpakować w minutę (pełna rura) czy sześć części i kilka minut (kratka). Tak jak poprzednicy, obstaję więc przy dobsonie. Jeśli będziesz chciał focić, to i tak czeka Cię wymiana sprzętu. Co do rozmiaru, to się nie wypowiadam, choć tutaj jednak on jak najbardziej się liczy, a nie technika, jak w innym wypadku... :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby focić będziesz potrzebował dobrego montażu, a te są dosyć ciężkie, drogie i niewygodne... Dobson jest po prostu lepszym i tańszym rozwiązaniem, za paralaktyka który udźwignie 8" Newtona do astrofotografii kupisz większego Newtona i jeszcze jakieś fajne okularki będziesz mógł dokupić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu sprzedałem 6" syntę na paralaktyku, gdy ją posiadałem byłem gorącym zwolennikiem tego montażu ( obsługa..... no i teleskop wygląda jak teleskop ;) - nic tam waga 25 kg pakunku i w drogę przez las na piechotę kilometr czasem więcej na całą noc ), teraz zachwyciła mnie prostota dobsona jedyny minus - jakoś nisko jest, bez krzesełka ani rusz, wiem że to tylko moje prywatne preferencje.

 

Polecam jednak dobsona jeśli astrofoto jest w dalszej perspektywie to prostota zawsze wygra.

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Mam lustrzankę i pewnie przyjdzie czas na astrofoto, a w takiej sytuacji dobson odpada jak już pisałem.

 

Lustrzanka z tubą 200/1000 na EQ5 do astrofoto odpada jeszcze bardziej, a raczej jest to dosyć skomplikowana próba utrudnienia sobie życia.

Poczytaj sobie o astrofotografii, o wymaganiach sprzętowych i problemach jakie dotykają każdego kto chce focić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie na 100%. Biorę dobsa. Nawet wypatrzyłem ciekawy model http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-rozsuwany,d1299.html po złożeniu zajmuje mniej miejsca. Teraz tylko co do niego dokupić? Myślę, że na pewno jakiś kolimator laserowy (ze względu na swoją budowę może łatwo się rozkolimowac?) Jaki okularek do DSO (do 450 zł.)? I ewentualnie jakieś przydatne akcesoria. Ogólnie mogę wyłożyć łącznie 3200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest słuszna koncepcja. :D

Podobno te rozsuwane są bardzo mało wrażliwe na rozkolimowanie. Trzeba tylko zadbać o poprawne rozłożenie. No i poprosić w Delcie o kolimację. Zresztą w praniu ten temat Ci wyjdzie. Z okularkami wytrzymaj do jakiegoś zlotu czy spotkania w okolicy. Wtedy sam ocenisz, jakie szkiełko jest dla Ciebie najlepsze. Na razie ciesz się kitowcami i poznawaj niebo.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie na 100%. Biorę dobsa...

 

Kolejny uratowany :helo:

 

...Jaki okularek do DSO (do 450 zł.)? I ewentualnie jakieś przydatne akcesoria. Ogólnie mogę wyłożyć łącznie 3200 zł.

 

Ta Synta ma światłosiłe f/4.7 (na stronie jest błąd), więc celuj minimum w Vixena LVW, żeby nie mieć połowy obrazu z komą. Czasem są na forumowym markecie używki w dużo niższej cenie, warto mieć to a uwadze.

Poszukaj też na forum lub Celesti wytłumaczenia, dlaczego jasne newtony potrzebują dobrze skorygowanych okularów.

Nie rozglądaj się np za WO SWAN (okulary typu ERFLA), one nie nadaja sie do jasnych newtonów.

Co do akcesorii to atlas nieba (jest kilka recenzji na forum) i lampka czołówka z czerwonym światłem.

Na początek to chyba tyle, bo jak troszke wejdziesz w temat to sam ocenisz lepiej co jeszcze z dodatków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlas nieba ściągnąłem w pdf z tego forum wczoraj, pozostało tylko wydrukować :D Na pewno muszę też kupić jakiś filtr księżycowy, bo chyba przy takim lustrze (np. w pełni), będzie słaby kontrast.

 

 

 

 

Co do tych okularków Vixena LVW; "piękne", ale osiągalne ceny haha. Z teleskopami jest jak z lustrzankami, gdzie dobry zestawik obiektywów kosztuje kilka/kilkanaście razy więcej niż samo body. :D

Edytowane przez kuba_tronic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.