Skocz do zawartości

Na Mazurach opady... kamieni:)


Rhobaak

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe ile wynosi ta "nagroda' za znalezienie? Pewnie jakiś nie wielki procent wartości kamienia :/ i jaki w tym biznes w szukaniu takich kamieni (w Polsce) ?

Wystarczy przeczytać artukuł.

 

"W przypadku chondrytów, które stanowią ponad 80 proc. znalezisk, cena waha się wokół 1 zł za gram."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, odnośnie komentarzy:

Wszystko przez to, że brak jest świadomości społecznej. Prosty rolnik nie odróżni skały ziemskiej od meteorytu. Czy to źle? Czy dobrze? Gdyby to potrafił, metek trafił by pewnie na szafkę, albo za większą kasę do jakiegoś kolekcjonera i nikt by nie słyszał o spadku. Ostatnio na przykład na chondrycie węglistym odkryto ślady życia (skamieniałego). Czy nie lepiej oddawać meteoryty do badań?

Faktycznie, nagroda za znalezisko jest moim zdaniem za mała, ale metek przynajmniej nie "podeprze" kolejnej stodoły w jakiejś wiosce.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przeczytać artukuł.

 

"W przypadku chondrytów, które stanowią ponad 80 proc. znalezisk, cena waha się wokół 1 zł za gram."

 

 

Ostatni spadek - meteoryt Koszyce (chondryt H5) - cena realna ok 30-50 USD za gram.

 

Więc za 1 zł za gram czy nawet 1 usd za gram - biorę wszystko :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przerażające, że niemal wszyscy podniecają się wartością materialną meteorytu, a prawie nikogo nie obchodzi jego wartość naukowa

mogę zrozumieć przeciętnego pochłaniacza bzdur z internetu ale żeby użytkownicy forum astronomicznego ... :lanie:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przerażające, że niemal wszyscy podniecają się wartością materialną meteorytu, a prawie nikogo nie obchodzi jego wartość naukowa

 

akurat bardzo prawidłowo, bo:

Meteoryt, który spadł na Mazurach, to prawdopodobnie dość pospolity chondryt oliwinowo-hiperstenowy klasy L, o niskiej zawartości żelaza

- czyli wartości naukowej prawdopodobnie nie ma, a wartość materialną ma na pewno, i to nie małą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. to, że jest to popularny rodzaj meteorytu nie oznacza, że ma małą wartość naukową

2. Pan Józek ze śwagrem nie są w stanie stwierdzić z jakim meteorytem mają do czynienia, a o jego wartości naukowej nie mają bladego pojęcia ... bo niby skąd?

3. wartość materialna zależy od wartości naukowej ale nie na odwrót

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne meteoryt to jednak meteoryt. Już sam z swojego pochodzenia jest niezwykły i ma wartość naukową :).

 

Ale przecież też ciekawe jest skąd nadlatywał i jaką jasność (jako meteor) miał wpadając w atmosferę, niestety o tej porze (6 rano) chyba żadne kamery już nie działały i chyba nie ma co liczyć na jakieś nagranie. Poza tym było to na skraju Polski, blisko granic. Ale byłby piękny spektakl na niebie gdyby to zdarzyło się w nocy. Musiał być sporej jasności. :D

 

Pozdrownienia

Edytowane przez Astrokrzychu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wartości naukowej prawdopodobnie nie ma, a wartość materialną ma na pewno, i to nie małą :)

 

Każdy meteoryt ma dużą wartość naukową i na pewno nie jest ona adekwatna do ceny za gram. Wartość materialna meteorytu jest zależna przede wszystkim od tego, ile trudu trzeba włożyć by dany meteoryt zdobyć/znaleźć co nie ma wpływu na wartość naukową.

Są to dwie różne rzeczy. Uważam, że nawet kolekcjonerzy, którzy bez problemu potrafią "na oko" zaklasyfikować meteoryt nie zdają sobie sprawy z jego wartości naukowej. Bo meteoryt trzeba zbadać. Jak będzie leżał na półce to wtedy jego wartość określasz na podstawie trudu, który włożyłeś w jego zdobycie, a nie tego co może w sobie zawierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze, może się czegoś ciekawego dowiem :)

 

napisałem że meteoryt prawdopodobnie nie ma wartości naukowej bo prawdopodobnie jest taki sam jak tysiące innych które już zbadano, co innego gdyby był wyjątkowy, na przykład gdyby pochodził z marsa i zawierał skamieniałe bakterie.

 

a wy mówicie że ma wartość naukową dlatego że ponieważ bo co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przerażające, że niemal wszyscy podniecają się wartością materialną meteorytu, a prawie nikogo nie obchodzi jego wartość naukowa

mogę zrozumieć przeciętnego pochłaniacza bzdur z internetu ale żeby użytkownicy forum astronomicznego ... :lanie:

 

 

Chyba nie zrozumiałeś. Tak długo jak w Państwie Polskim będzie podawana nierealna wartość meteorytów lub też Państwo będzie próbowało za grosze je właścicielowi (czy poszukiwaczowi) zabrać - tak długo nie będzie profesjonalnych poszukiwań organizowanych. Spójrz np. na Danię - zupełnie niedawno spadł tam jeden węglak i jeden naukowiec (nie mam pod ręką nazwiska - ale bodajże Austriak) spędził kilka tygodni na poszukiwaniach i znalazł kilkadziesiąt gramów. Meteorytów nie wolno z Danii wywieźć ale też państwo ma zapłacić cenę realną (tj. rynkową).

 

Poza tak oczywistym spadkiem jak tu miał miejsce - ogromna większość meteorytów jest odnajdywana przy normalnych poszukiwaniach (w Polsce świadomość społeczeństwa jest niska - więc niezbyt dużo przypadkowych znalezisk). A koszty poszukiwań są ogromne - liczone w setkach/tysiącach złotych. Więc na ile sobie wypraw można pozwolić? 1? no może 3-4. A szansa znalezienia wbrew pozorom jest niska, do tego polskie warunki do poszukiwań są skrajnie ciężkie (dużo pozostałości wojennych, rolniczych, podymarkowych)

 

A jak już w końcu coś odnajdziesz - to Państwo chce wystrychnąć Cię na dudka. Więc chcąc mieć normalne stosunki z poszukiwaczami i chcąc naprawdę mieć więcej meteorytów - należy ludzi traktować UCZCIWIE, a nie próbować wykorzystać nieznajomość realnych cen. W przypadku tego meteorytu uczciwa nagroda za cały okaz to min 20-30 zł za gram. Naturalnie fragmenty dachu powinny również trafić do właściwej instytucji.

 

Zapomniałem na koniec konkluzji napisać. Jeśli zatem odnajdę meteoryt i musiałbym go za grosze oddać Państwu - skutkiem czego nie będę sobie mógł pozwolić na nowe poszukiwania (bo z czegoś trzeba je finansować) - wtedy 10 razy się zastanowię czy go nie sprzedać normalnie - a Państwu mały fragment do badań i muzeum jedynie przekazać.

Edytowane przez tomasir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

a wy mówicie że ma wartość naukową dlatego że ponieważ bo co?

 

Chociażby z tego względu, że jest to świeży spadek i w związku z tym materiał badawczy nie został jeszcze zanieczyszczony ziemskimi materiałami, jak w przypadku meteorytów zalegających na naszym globie od wielu tysięcy lat. Mamy więc do czynienia z czystą materią kosmiczną. :rolleyes:

 

Pozdrawiam

KK

Edytowane przez Krzysztof_K
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby z tego względu, że jest to świerzy spadek i w związku z tym materiał badawczy nie został jeszcze zanieczyszczony ziemskimi materiałami, jak w przypadku meteorytów zalegających na naszym globie od wielu tysięcy lat. Mamy więc do czynienia z czystą materią kosmiczną. :rolleyes:

 

Pozdrawiam

KK

 

Dokładnie! Bez jakichkolwiek śladów wietrzenia, które mogę być powodem wielu niechcianych zmian w minerałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax7 trudno w tej chwili to okreslić, do spadku doszło w dzień, więc stacje bolidowe nie pracowały. Znaleziono tylko 1 kamień, z tego co wiem z ładną skorupą (ślady rozgrzania w atmosferze), rozłupany siłą uderzenia w budynek. Moim zdaniem jeśli mogło dojść do fragmentacji, to w dośc wczesnej fazie lotu. Ale to tylko takie moje osobiste dywagacje z informacji ogólnodostępnych.

 

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby z tego względu, że jest to świeży spadek i w związku z tym materiał badawczy nie został jeszcze zanieczyszczony ziemskimi materiałami, jak w przypadku meteorytów zalegających na naszym globie od wielu tysięcy lat. Mamy więc do czynienia z czystą materią kosmiczną. :rolleyes:

sto lat temu - rewelacja!

ale do dzisiaj zbadano tyle podobnych kamyków że wygląda mi to raczej na naciąganie argumentów do z góry przyjętej tezy.

po co latają te sondy i przywożą kamienie z księżyca albo pył z asteroidy? bo to co dolatuje do nas jest już od dawna zbadane i nuuudne B)

 

(przy czym nie twierdzę że meteorytów nie powinno się badać, bo zawsze może się okazać że dany egzemplarz okaże się wyjątkowy i odkryje coś nowego. ale to, że meteoryt jest wyjątkowy jest... wyjątkiem - a nie regułą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze, może się czegoś ciekawego dowiem :)

 

napisałem że meteoryt prawdopodobnie nie ma wartości naukowej bo prawdopodobnie jest taki sam jak tysiące innych które już zbadano, co innego gdyby był wyjątkowy, na przykład gdyby pochodził z marsa i zawierał skamieniałe bakterie.

 

a wy mówicie że ma wartość naukową dlatego że ponieważ bo co?

 

Np. meteoryt Pułtusk jest bardzo ciekawym meteorytem ponieważ prawie każdy znaleziony odlamek sporo się rózni od poprzednika , nawet zaraz po spadku (140 lat temu) , tym bardziej teraz kiedy przeleżał tyle w ziemi , zachodza w min przerózne zmiany które bardzo interesują naukowców.

 

Meteoryty są drogie i powinny być , bo to materia z początków tworzenia się naszego ukladu słonecznego , dla mnie osobiście są bezcenne , nawet te pospolite i występujące w dużych ilościach .

 

Mam kilka w domu i lubię je oglądać , jeszcze bardziej trzymać je w ręce , a jeszcze bardziej szukać :rolleyes: .

 

Dłuugo by opowiadać , ale jak ktoś złapie żyłkę poszukiwań to zrozumie o co chodzi.

 

Ps. oczywiście postąpiono z ludźmi stosując chwyty poniżej pasa i bezprawnie zabrano meteoryt wart ok 100 000 tys. zł , choć jak wspomniałem wcześniej dla mnie są bezcenne.

 

" do skarbu państwa należą przedmioty znalezione w ziemi lub wodzie po roku .... wykonene ludzką ręką ...

 

To fragment prawa , meteoryty nie zaliczają się do takich przedmiotów i znalezione nawet na czyims polu należą do znalazcy , tym bardziej do wlaściciela ktory zalazł je na wlasnej ziemi B)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.