Skocz do zawartości

No i dupa blada TSAPO65Q +QHY8L nie ostrzy


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Aż się dziwię, że my maksymalnie wysuniętym wyciągu kamera nie ostrzy, czyli szykują się kolejne bzdurne przedłużki.

 

Niestety tak mamy w astrofoto, prawdę mówiąc nie znak kogoś, Kto odpaliłby sprzęt i od razu fotografował. Witaj w klubie i zacznij projektować zamawiać złączki :D;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest TSAPO65Q. Ma on 4 soczewki. Czwartą jest korektor wbudowany. Nie potrzebuje żadnych zewnętrznych elementów czym zachęca nowych właścicieli.

 

@KrzysztofZ: Przez jakie gwinty przechodzi ci refraktor do kamery. Bo jeśli stosujesz adapter na M48 z lunety to możesz dokręcić Finetuing Ring. Jest to cudo od Hyperiona Baadera, ma oba gwinty M48 i bez problemu działa. U mnie tak jest. W delcie kosztuje 35 zł. W Astromarkecie nie mogłem się doszukać.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/piercien-baader-hyperion-finetuning-14-mm,d1115.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/piercien-baader-hyperion-finetuning-28-mm,d1116.html

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrzysztofZ: Przez jakie gwinty przechodzi ci refraktor do kamery. Bo jeśli stosujesz adapter na M48 z lunety to możesz dokręcić Finetuing Ring. Jest to cudo od Hyperiona Baadera, ma oba gwinty M48 i bez problemu działa. U mnie tak jest. W delcie kosztuje 35 zł. W Astromarkecie nie mogłem się doszukać.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/piercien-baader-hyperion-finetuning-14-mm,d1115.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/piercien-baader-hyperion-finetuning-28-mm,d1116.html

 

Fajnie ukryte przedłużki M48 :D

 

Jak tam dojdzie jeszcze OAG to ostrzyć zacznie. Ja tak porozkładałem przedłużki (po części z musu) że wysunięcie wyciągu mam dość minimalne - coś koło 1 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przedłużkami, redukcjami, filtrami jest to zawrót głowy. Mnogość występowania, można się pogubić. Jaki faktycznie występuje gwint w danym detalu trudno zgadnąć. Dla przykładu filtr 2”, w opisie jest oprawa 2”, ale jaka jest średnica gwintu, jaki jest skok, to już nikt nie napisze. Ja z Tomkiem przypadkowo zobaczyliśmy, że tulejka przedłużająca od Hyperiona nadaje się do redukcji TS 48mm. Tak samo jest ze śrubami, część jest metrycznych, część calowych. I co ciekawe w jednym teleskopie występują taki i takie, po co to komu, tego nie mogę zrozumieć. Proponuję aby utworzyć jeden temat o wszelkiego rodzajach pierścieniach, przedłużkach i tam opisywać rodzaje występujących gwintach, średnicach. Byłoby to pomocne dla wszystkich, którzy są mniej obeznani w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej po prostu dać znać, że macie kamerę X i teleskop X - a Astromarket zrobi resztę? Przecież pisałem Ci, że wracam wieczorem i przygotuję Ci wszystko.

 

Czasy dorabiania złączek już dawno minęły. Astrograf każdy ma tak pomyślany wyciąg, żeby zmieścić akcesoria. Gdyby przesunąć ognisko bliżej, to wtedy nie zmieściłbyś się z OAG, kołem filtrowym, etc.

 

Akurat w TSAPO 65Q zmontowanie tego jest wyjątkowo proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jest ze śrubami, część jest metrycznych, część calowych. I co ciekawe w jednym teleskopie występują taki i takie, po co to komu, tego nie mogę zrozumieć.

Ma to uzasadnienie. Przyjęło się, że systemy montażowe do dovetaila wywodzą się z systemów calowych (tak są giwntowane porządne dovetaile). Tak samo jak np. w fotografii masz przy statywach, głowicach, etc. też giwnty calowe. Prawda?

 

W TS jedyne calowe śruby masz przy obejmach. Nie ma co walczyć ze standardami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jeszcze jedna metryczna blokująca szukacz w TS.

Dodam jeszcze

Jeżeli chodzi o gwinty fotograficzne to sprawa jest prosta

-gwint calowy zwykły Whitwortha BSW 3/8 cala 16 zwoji na cal

- gwint calowy zwykły Whitwortha BSW 1/4 cala 20 zwoji na cal

Gwintowniki i narzynki produkuje firma FANAR z Ciechanowa

Natomiast w astro jeszcze nie mogę się połapać, czy na filtrach 2 calowych jest gwint calowy, czy metryczny i jakie są jego wymiary.

Edytowane przez Wojteksw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jeszcze jedna metryczna blokująca szukacz w TS.

Dodam jeszcze

Jeżeli chodzi o gwinty fotograficzne to sprawa jest prosta

-gwint calowy zwykły Whitwortha BSW 3/8 cala 16 zwoji na cal

- gwint calowy zwykły Whitwortha BSW 1/4 cala 20 zwoji na cal

Gwintowniki i narzynki produkuje firma FANAR z Ciechanowa

Natomiast w astro jeszcze nie mogę się połapać, czy na filtrach 2 calowych jest gwint calowy, czy metryczny i jakie są jego wymiary.

Wojtek - generalnie zgadzam się z tym co piszesz. W astro nie ma takich standaryzacji, jak w foto. Ale z drugiej strony nie ma aż tak silnych graczy (póki co), żeby zaproponowali standaryzację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzy mi się w takich zastosowaniach technologia "drag & drop":

 

wybieram teleskop (refraktor, newton i co tam jeszcze), do niego przeciągam różne akcesoria (kamery, złączki, przedłużki, szukacze itp.) i równocześnie mam info, czy to pasuje. System na bieżąco wyświetla mi (przy odpowiednim parametryzowaniu) długość toru optycznego po dodaniu całego ustrojstwa.

 

Jestem dobrej myśli, w końcu święta idą i marzenia się spełniają :D

 

PS. Przy okazji składam wielkie dzięki dla jcbo, który poratował mnie złączką do Newtona i spokojnie mogłem obraz wyostrzyć. Jacku Twoje obserwatorium wygląda zdecydowanie lepiej na żywo niż na zdjęciach, które wrzucałeś na forum :D

Edytowane przez KrzysztofZ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Jeszcze jedno, czy wszystkie filtry 2” mają gwint po obu stronach 48x0.75, w opisie spotkałem się z zaznaczeniem- gwint dwustronny, lub brak takiego opisu. Dla przykładu http://astromarket.pl/astrofotografia-1/filtry-fotograficzne/filtr-cls-2-cale-ts-optics.html nie mogę dopatrzyć się na fotografii, czy jest gwint po obu stronach 48x0.75

Co do życzeń dla Mikołaja, to marzy mi się aby teleskopy posiadały na wyposażeniu kilka długich przedłużek wystarczających do podpięcia np. kamery. Po dołożeniu koła filtrowego, demontuję następną przedłużkę i tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do życzeń dla Mikołaja, to marzy mi się aby teleskopy posiadały na wyposażeniu kilka długich przedłużek wystarczających do podpięcia np. kamery. Po dołożeniu koła filtrowego, demontuję następną przedłużkę i tak dalej.

Koszty, koszty, koszty.

Ja nawet nie czepiam się tego, że trzeba coś dokupić (to jest jasne jak Słońce - w każdej dziedzinie życia tak jest) tylko, że tak naprawdę nie ma jednoznacznie przypisanych akcesoriów do produktów. Ok, wiem, że złączka xxx pasuje do teleskopów y, z, u ale nie wiem, czy za jej pomocą osiągnę cel, czy tylko pasuje bo gwint się zgadza. Cała wiedza opiera się albo na doświadczeniach innych, którzy już przez to przeszli, albo na producentach / sprzedawcach, którzy od razu to testują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standaryzacja ma plusy ale i ciemne strony. Czasami rozwiązanie lepsze, nie może się przebić, bo główni gracze stoją przy swoim standardzie, a jego zmiana to i koszt i niedogodność dla klientów którzy mają już produkt w starym standardzie.

 

Przykład na dobrą stronę standaryzacji? Masa problemów np. z milionem kodeków video. Kto jednak powiedział, że np. M48x0.75 to optymalne rozwiązanie? Mam poważne wątpliwości za każdym razem gdy podchodzę do mojego setupu z pilnikiem w ręku.

 

W astro mamy jeszcze jeden aspekt. Często łączymy ze sobą sprzęt z dosyć odległych epok. Np. Refraktor opracowany w latach '80 ubiegłego wieku z kołem filtrowym i OAGiem z ostatniej 10-cio latki i kamerką która pierwszy raz półkę sklepową zobaczyła w tym roku. Sprzęt masowy z semi-profesjonalnym. Element dedykowany z elementem pierwotnie projektowanym pod coś zupełnie innego.

 

Często klnę z powodu kolejnej szykany, którą moja astro piramidka zwaliła mi na głowę. Często marzę jak inni, chcę mieć jeden standard. Ale czasem też cieszę się, że nie mamy w tym całym bajzlu "jednego słusznego windowsa"

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj dostałem przedłużki i inne cuda wianki, ale panowie wyjaśnijcie mi jak krowie na miedzy:

Najpierw wymieniłem adapter do teleskopu TS APO 65Q na gwint M48, później dokręciłem przedłużkę 2" 30 mm TS Optics i następnie gdzie wkręcam

adapter TS M48 (gwint 2") na T2 długość 5mm (w kamerę ?) - tylko co później - co łączy mi kamerę z resztą ?

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dostałem przedłużki i inne cuda wianki, ale panowie wyjaśnijcie mi jak krowie na miedzy:

Najpierw wymieniłem adapter do teleskopu TS APO 65Q na gwint M48, później dokręciłem przedłużkę 2" 30 mm TS Optics i następnie gdzie wkręcam

adapter TS M48 (gwint 2") na T2 długość 5mm (w kamerę ?) - tylko co później - co łączy mi kamerę z resztą ?

 

Ok - jest jeszcze adapter z kamery taki na 3 śrubki (jeżeli to to)

Ten adapter to "Tilt and center adjust ring" pozwalający na minimalne przesunięcie matrycy względem środka kadru i minimalną zmianę kąta nachylenia kamery do osi optycznej, możesz go użyć albo od razu wkręcić kamerę w adapter M48-T2, chyba że jakieś odległości grają role...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten adapter to "Tilt and center adjust ring" pozwalający na minimalne przesunięcie matrycy względem środka kadru i minimalną zmianę kąta nachylenia kamery do osi optycznej, możesz go użyć albo od razu wkręcić kamerę w adapter M48-T2, chyba że jakieś odległości grają role...

Szymek co łączy Ci kamerę z przedłużką ? Do kamery wkręciłem adapter TS M48 (gwint 2") na T2 długość 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z jcbo wszystko się wyjaśniło - zła złączka została wysłana (na opakowaniu był kod TST2V5), w zamówieniu TSM48-T2 .

 

Adapter TS M48 (gwint 2") na T2 długość 5mm który miałem dostać, po zmierzeniu to tak naprawdę T2/T2

gwint zewnętrzny, który wkręcam do kamery = 41mm, natomiast gwint wewnętrzny, który niby mam wkręcić w przedłużkę " 30 mm też ma 41mm.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.