Skocz do zawartości

Rysa na zwierciadle głównym 10" Synta


Slawoj82

Rekomendowane odpowiedzi

dobsonme - nie miałem na myśli konkretnie tego sprzedawcy czyli DO - sam nie raz kupowałem w DO w Warszawie i nie mam zastrzeżeń - no może sam do siebie że nie miałem wcześniej odpowiedniej wiedzy o konkretnym zakupie

 

z moich obserwacji wynika że często podchodzi się do tematu - "jakoś to będzie" i że ludziom się nie będzie chciało, że za dużo zachodu

ale coś co kosztuje prawie 2 tyś złotych powinno trzymać jakiś poziom

ciężko też wyrokować czy teleskop był już z rysą czy bez - słowo przeciw słowu

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsonme teleskop kupiłem za 1700 zł :) a jeśli chodzi o te 300 zł rabatu to Pan Marek zaproponował mi zakup Skopa 30 mm ( chyba że macie jakieś ciekawsze pomysły na okular do DS). Więc jak bym sprzedawał kiedyś teleskop to pewnie do ceny dorzucił bym ten okular. Po za tym nie planuje przez parę lat go sprzedawać a z tego co wiem po takim czasie lustro można dać do aluminizowania tylko nie wiem jaki jest tego koszt. Być może po ponownym aluminizowaniu rysa zniknie lub też nie :D ale okular w gratisie komuś dam więc jeśli ktoś będzie wiedział że rysa nie ma wpływu na wizual to myślę że będzie zadowolony z gratisu w postaci okularu. :) Co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za napylenie mojej 12" zapłaciłem 100zł + koszta wysyłki (Wrocław, tam gdzie Wimmer napylał). 10" pewnie wyjdzie z 80zł.

Możesz też zapytać tutaj: http://www.astro-optyka.pl/

Co do okularu to Scopos jest.... OK, ale drugi raz bym go nie kupił :szczerbaty: O wiele lepszy, z budżetowych dla mnie okazał się Asferyk Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrkusiu mówisz o tym okularze http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-asferyczny-baader-hyperion-31-mm,d1136.html ?? Czyli miałeś oba rozumiem :) z tego co wiem Scoop 30 mm rozmywa na bokach a ten asferyk po cenie można chyba stwierdzić że lepszy jest chociaż po necie można znaleźć różne opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten Asferyk. Miałem obydwa jednocześnie i na zmianę w wyciągu. Zostawiłem Asferyka a Scoposa sprzedałem na giełdzie. Ogólnie korekcja podobna ale w Scoposie trzeba było ogniskować nie w centrum pola widzenia tylko pomiędzy diafragmą a centrum. Niestety wtedy gwiazdki na środku pola są lekko nieostre co niektórym nie przeszkadza a mnie bardzo irytowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa się wyjaśniła. Dopiero co kupiłeś nowy teleskop z uszkodzonym lustrem i masz już 3 założenia:

 

1. I tak go sprzedasz.

2. I tak będziesz musiał napylić ponownie lustro.

3. Okular, który kupisz jako rekompensatę oddasz jako rekompensatę przy sprzedaży teleskopu.

 

Nie ma to jak się cieszyć z nowego sprzętu :szczerbaty:

 

;)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak czytam ten temat i trochę mi ręce opadają.

Po pierwsze, jak kupuję sprzęt (jakkolwiek) i po rozpakowaniu okazuje się, że jest coś nie tak to zwracam się do sprzedawcy.

Nie ma co rozbijać gówien na atomy.

Po drugie, oddaj sprzęt i kup coś innego a nawet w innym sklepie, masz do tego prawo.

Po co się tyle produkować.

Ja mam Newtona ze sporą rysą która wynikła w trakcie polerowania i doszliśmy do wniosku że pies ją je...ł.

Teleskop daje ładne obrazy razem z rysą a rysa jest duuuużo większa.

Pamiętajcie, że nie ma producentów ani sklepów które nie popełniają błędów!

Najważniejsze jest to żeby owe sklepy potrafiły wyjść z twarzą.

A po co kupować sprzęt z założeniem że zaraz się go sprzeda?

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie z 'gwarancją' sukcesu to reklamacja z tytułu niezgodności towaru z umową.

Jeżeli wada została wykryta w terminie 6 miesięcy od daty zakupu, domniemywa się, że istniała w momencie zakupu.

Więcej informacji znajdziesz np. tu:

http://prawa-konsumenta.wieszjak.pl/gwarancja/231400,Gwarancja-a-uprawnienia-z-tytulu-niezgodnosci-towaru-z-umowa.html

Niestety musiałem to przećwiczyć kilka razy na przestrzeni ostatniego roku - nie tylko w odniesieniu do sprzętu astro.

Wymieniaj sprzęt, albo żądaj odniżenia ceny o wartość nowego lustra głównego. Na pewno nie kosztuje ono 300 zł.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że atmosfera wokół sprawy staje się zbyt gorąca i to zupełnie bez powodu. Delta zaproponowała wymianę sprzętu na wolny od wad lub bon na 300zł, do decyzji klienta. Moim zdaniem to całkowicie profesjonalne podejście i chciałbym, żeby wszyscy sprzedawcy w ten sposób załatwiali sprawy. Osobiście wybrałbym bon, bo teleskop z taką ryską działa równie dobrze jak bez ryski, a trzy stówki na ulicy nie leżą, można za to kupić jakiś okular albo kilka filtrów. Chińskie produkty są tanie, ale mają mierną jakość i trzeba się z tym niestety pogodzić. Z drugiej strony dzięki temu wielu z nas w ogóle może rozpocząć swoją przygodę z astro, bo nie każdego stać na sprzęt od np. Takahashiego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki drewivl :D myślę że ten bon to będzie dobra sprawa zawsze będę mógł doinwestować w jakiś sprzęt. Jeśli chodzi o sprzedaż tego teleskopu to Wimer nie wiem kiedy go sprzedam czy w ogóle ale na parę ładnych lat na pewno go zostawię. Cena napylania 80 zł bon 300 zł tak czy siak wyjde na tym do przodu :D. Wydaje mi się że bon to dobre wyjście będzie. Poza tym jak żonie powiem że chcę dokupić coś do teleskopu cokolwiek jeszcze za 450 zł. czy więcej to od razu wiecie co się stanie pewnie :D Teraz pytanie do 450 zł jaki okular do Ds-ów?? Czy cos w okolicach 30 mm czy mniejszy?? Proszę pomóżcie.

 

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Po zmontowaniu go w całość okazało się że na lustrze głównym jest jedna duża rysa. Moje pytanie jest takie czy rysa widoczna na zdjęciach będzie przeszkadzać w obserwacji wizualnej czy będzie to tylko uraz mojej psychiki związany z tym, że będę cały czas o tym myślał że ta rysa po prostu tam jest.

 

 

No w gratisie to bym nie chciał dostać takie rysy, ale nasz 10" też juz ma taka przy brzegu. Może nie taka długą, ale jest. Otwarta tuba i do tego uzywna w duzych grupach ludzi prędzej czy później tego się doczeka. Ale nie ma to żadnego wpływu na obserwacje. Na początku tez o tym myśłałem, ale teraz już nam przeszło i nikt na to nie zwraca uwagi. Chyb anawet nikt już o tym ni epamięta i do następnego czyszczenia nikt sobie o tym nie przypomni.

 

ZA kilka lat, jak go będziesz sprzedawał, ewentulanie, to na rynku będzie taki sprzę, że nie ma to już większego znaczenia, czy rysa jest czy nie. W zasadzie lustro będzie się nadawało do ponownego napylenia - w zalezności od producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 mm to stanowczo za dużo, taki raczej do przeglądu nieba ze względu na duże pole, ale źrenica ( pupila ) już duża, ponad 6mm.

Coś szerokątnego w okolicach 13mm, trafiają się okazje na forumowych giełdach, chociaż może trzeba byłoby troszkę dołożyć - ale warto !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie chyba z tym napylaniem po paru latach. Myślę że 10 lat lustra SW wytrzymają spokojnie. Chyba że aktualnie chińczycy robią lustra bez powłok?

 

Nawet krajowej produkcji lustra z krzemowa powłoką wyglądają u Mnie bez zmian po prawie 7 latach, a gwarancje dawano zdaje się na 2 lata.

Edytowane przez Lacky_Luck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.