Skocz do zawartości

Zaawansowana astrofotografia tanim sprzętem


Rekomendowane odpowiedzi

fotki pierwsza klasa. tak jak powiedziałeś, przy odrobinie desperacji, można i tańszym sprzętem dobre foty robić nocnego nieba. ciekawe jakie niebo ma ten pan, ale widząc że używa filtr ALP to chyba nie jest to super ciemna miejscówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się wszystko policzy to i tak wychodzi z 10k PLN ale zdjęcia są naprawdę super. Nie wiem czy zwróciliście uwagę ale newtonem 10" robi 20 min ekspozycje na EQ6... czyli 8" nie jest graniczną wielkością dla tego popularnego chińczyka.

 

Pozdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt sprzętu od razu nie kupuje całego, to raz, a dwa - ludzie na ogół DSLR'a jakiegoś mają, dobsona 8-10" też, więc wejście w astrofotografię może być łatwiejsze i tańsze, niż wielu się spodziewa.

 

łatwiejsze to może nie, bo trzeba wiedzieć jak takiego dobsona usztywnić by nadawał się na astrograf, ale na pewno jest to tańsza opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu osiąga niemalże punktowe gwiazdy ogniskową 1200mm na średniej klasy montażu, słabym Newtonem ze słabym wyciągiem, słabymi obejmami i słabym dovetailem :blink: Czy ktoś może mi wytłumaczyć, jak to jest możliwe?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko interesuje jak gość uzyskuje taką perfekcyjna ostrość. Czy ma taki zajebisty seening?

Bo ja np wczoraj newtonem 250/4.8 nie mogłem zejść WFHM poniżej 2,5.

 

 

O ile pamiętam to gość mieszka gdzie pod Monachium (na północ) w jakieś niedużej miejscowości ze zdjęć wnioskuję że warunki powinien mieć ok.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, chyba warto zejść z ISO do bardzo niskich wartości i zamiast smażyć po 1600, to zwiększyć sobie ilość klatek na ISO 400/200. Dynamika matrycy musi chyba sporo zyskiwać.

tylko spójrz na ilość klatek i czas ekspozycji

po 70 klatek 10-20 minut przy f/4,7

ISO 1600 to dla Canonów trochę za dużo bo pogarsza się liniowość i rosną szumy od wzmacniacza. Optymalne jest ISO 400-800 (zależy od temperatury). Przy ISO 200 trzeba zwiększać ilość klatek i wydłużać ekspozycje

smaż Plejady prawie 9 godzin, a gorzej na pewno nie będzie

vdB141 to aż 17 godzin przerobionym Canonem :blink:

 

wniosek jest oczywisty i znany od lat: im dłużej świecimy tym lepiej, a żeby nie przepalić jasnych partii dzielimy ekspozycję na wiele krótszych. W ten sposób lepiej wykorzystamy dynamikę matrycy i skuteczniej pozbędziemy się szumów

 

powodem stosowania niskiego ISO jest raczej prowadzenie przeciążonego montażu. Jeśli lubi sobie czasem szarpnąć to nie wpłynie to tak bardzo na punktowość gwiazd jak przy krótszych ekspozycjach na większej czułości

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.