Skocz do zawartości

VENUS TRANSIT 2012


sp3uca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, udało się być na urlopie w Karwii (koło Jastrzebiej Góry i Rozewia) i zobaczyc tranzyt. Horyzont czysty i bezchmurny. A że nie byłem w stanie zabrać teleskopów, więc za sprzęt posłużył Canon 60D podczepiony do MTO 1000mm. Początek tranzytu fotografowałem przez kartonową przysłonę jak do Kwik-fokus (dwa wycięte w masce naprzeciwległe okręgi) , potem filtr Thousand Oaks do Słońca (to nie Ha, tylko tłumiący światło).

Ważne, że coś było widać, w 2004 było Słońce w chmurach. Poniżej parę fotek - trzy pomniejszone i jeden wycinek 1:1 z klatki.

2012_06_06_7468 m.jpg

2012_06_06_7536m.jpg

2012_06_06_7560m.jpg

2012_06_06_7562 crop.jpg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

To był istny horror :szczerbaty:. Po wyjściu z domu o godz. 3:45 doznałem szoku, ponieważ całe niebo zasnute było ciemnymi chmurami. Nie dałem jednak za wygraną i wybrałem się za miasto, a tam zaskoczenie, okazało się, że czeka na mnie niewielki pas bezchmurnego nieba na dodatek wschodniego :). Całe zjawisko trwało u mnie niestety tylko ok. 20 min. Nie zdążyłem nawet rozłożyć teleskopu, więc szybko wrzuciłem MTO 1000 na statyw i wykonałem dosłownie kilka zdjęć.

 

Ot cały mój tranzyt...

v1.jpg

v2.jpg

v3.jpg

v4.jpg

v5.jpg

v6.jpg

v7.jpg

v8.jpg

v9.jpg

v10.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu dwie moje fotki tak na szybko:)

Jade na urlop więc obrobie reszte dopiero za jakiś czas (a jest co obrabiać). Cieszę sie, że we Wrocławiu pogoda dopisała i mogłem zobaczyć tranzyt:)

Nastrój ogólnie pozytywny, pomimo tegi, iż zapomniałem zabrać lustrzanki z domu:D

 

Jeśli to *nie* są zdjęcia z lustrzanki, to co to za cudo? Doskonała jakość!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to *nie* są zdjęcia z lustrzanki, to co to za cudo? Doskonała jakość!

Foty z Lifecama:)

Nie mogę sobie darować tego, że nie zdążyłem wlaczyć nagrywania gdy przelatywał samolot akurat centralnie przez kadr:)

Edytowane przez ziolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy porenek rewelacyjny tak samo jak pogoda, obserwacje tranzytu Wenus udane nadwspodziewanie dobrze.

Obserwacje Tranzytu rozpocząłem już o północy oglądając pierwszy i drugi kontakt przez świetnie komentowaną transisję na żywo z Norwegi .

Fajnie było spotkać się po latach Gdyni w starym składzie, samo zjawisko niesamowite. Widok Wenus w lornetce i ten efekt 3D na długo zostanie w pamieci

Obserwacje prowadziliśmy z centrum Gdyni z dachu klasztoru z kąd mielismy świetny widok na zatokę, wschód słońca obserwowaliśmy praktycznie od samego początku. Zdięć można dziś było robić do woli, szkoda tylko że nie było widać u nas całego przejścia Wenus, bo niektórzy przy użyciu zegarów zestrojonych z czasem z zegara atomowego, rejestrowali dokładny czas 3 i 4 kontaktu.

zdięcie wykonałem refraktorem SW100/1000 na montażu EQ3 przy kamera DMK41au przy użyciu nasadki słonecznej.

Image0282.jpg

Edytowane przez Krzysztof G.
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też udało się jakieś fotki strzelić ;) Pogoda była bardzo podobna do tej podczas zaćmienia Słońca 1,5 roku temu - przed i na początku zjawiska niebo kompletnie zachmurzone, po czym się rozpogodziło i nie było już na niebie żadnej chumry a reszta dnia znowu pochmurna :) Obserwacje prowadziłem we wsi Annopole Stare obok Zduńskiej Woli (miasto położone 40km od Łodzi) teleskopem SW 150/750 z filtrem Baader ND5. Niestety nie wziołem lustrzanki i musiałem focić wyłącznie kompaktem, ale i tak jestem zadowolony :)

post-18447-0-99975300-1339018099_thumb.jpg

post-18447-0-62810100-1339018115_thumb.jpg

post-18447-0-95479700-1339018125_thumb.jpg

post-18447-0-82870300-1339018135_thumb.jpg

Edytowane przez kumal
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranzyt Wenus oglądany nawet przez przerwy w chmurach to jednak wspaniałe przeżycie. Cieszę się że mogłem je zobaczyć.

W Ciechanowie początek zjawiska niedostępny z powodu całkowitego zachmurzenia. Dopiero ok godz 6,00 dało się jednak wyciągnąć lornetkę a dosłownie w samej końcówce teleskop. Później mała kilkuminutowa prezentacja dla domowników i dzieci.

Niestety na procedury ustawiania ostrości zabrakło już czasu.

Zdjęcie414.jpg

Myślę że w tym wypadku moja pamięć nie będzie ulotna i na długo zachowa wyraźny obraz Wenus na tle tarczy Słońca.

Gratuluję wszystkim mnóstwa udanych fotek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy poranek był niesamowity. Do 3godz kamery bolidowe rejestrowały chmury, a o czwartej niebo bez chmur, osiadająca mgła i turbulencje powietrza.

Prawie całe widowisko zarejestrowałem (N 150f6-SPC900NC/SC1,5 -a/f +20mm-Nd3,5 i 5,0 _K3CCD3)

-Nd3,5 po ok 30min uszkodziła się przy próbie osuszenia suszarką (normalnie woda ciekła - pow.100% wilgotności)

Efekt: w sumie ok 250 zdjęć (w avikach).

TW2.jpg

TW_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.