Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Podszedłem jeszcze raz o 20.30, lecz warunki się pogorszyły.

u mnie też kicha

wiatr dość mocny. Jowisz skacze po kilkanaście pikseli we wszystkie strony matrycy

zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeszcze chwilę posiedzę przy teleskopie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak Księżyca, seeing nie tak zły, za to mocno wieje.

 

Jowisz z godz. 18.35.

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x,

TS Optics IR-Cut, FireCapture 2.1, Castrator, Paint,

AutoStakkert 2.1, AstraImage 3.0 Pro,Corel PaintShop Pro X5.

Jowisz 20121230 (1).jpg

Jowisz 20121230 (2).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak Księżyca, seeing nie tak zły, za to mocno wieje.

 

Jowisz z godz. 18.35.

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x,

TS Optics IR-Cut, FireCapture 2.1, Castrator, Paint,

AutoStakkert 2.1, AstraImage 3.0 Pro,Corel PaintShop Pro X5.

 

 

Hej , kręcisz z balkonu , działki czy obserwatorium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to nie miałem w planach gifu, tak jakoś samo wyszło i nie przyłożyłem się do niego za bardzo :icon_redface: . Lecz dzięki za wskazówki :).

 

Zrobiłem też test na gwieździe. Wyszła totalna kicha. Prawie nie było widać okręgów. Nie wiem czy to tak kiepski seeing był mimo, że niebo czyściutkie. Czy może znowu coś z kolimacją albo diabli wiedzą co :icon_rambo: ?

 

 

Tak wyglądał Jowisz o godz. 22.33.

Jowisz 20121230 (1).jpg

Jowisz 20121230 (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing łatwo sprawdzić , jeżeli w małym powiększeniu masz gwiazdy jak szpileczki to ok , jeżeli są wielkie jak planety to kicha.

 

Siedzę obecnie w obserwatorium i mimo czystego nieba w górze spory wiatr i turbulencje.

 

Jeżeli założysz barlowa 2x i nadal masz gwiazdy w miarę szpileczkowe to seeing jest dość dobry , jeżeli masz gwiazdy jak planety to kicha.

 

Jeżeli założysz barlowa 4x i nadal masz w miarę ładne gwiazdy to seeing jest dobry .

 

Jężeli teraz rozogniskujesz gwiazdę w jedną lub drugą strone powinieneś zobaczyć krążki dyfrakcyjne i czy są dobrze (równo) ułozone.

 

Jeżeli nie to potrzebna kolimacja i to z dużym powiekszeniem , w twoim przypadku okular 4mm.

 

jezeli nie widzisz lrążków dyfrakcyjnych to seeing jest kiepski , lub masz niewystudzony teleskop.

 

Sprawdzałem temperatury u siebie:

 

Na zewnątrz 2 * w obserwatorium 3* wewnątrz teleskopu 4* , i to moze juz powodowac psucie obrazu :(

 

Teraz studzę wymuszonym powietrrzem i sprawdzę temp. ponownie .

 

Studze 30 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy na gwieździe kamerą odradzam serdecznie, różnice pomiędzy wizualnym określeniem jakości krążków dyfrakcyjnych

w okularze w dużym powerze a obrazem z ccd są wręcz masakryczne - na niekorzyść diagnostyki z obrazu z ccd, niezależnie

od powiększenia.

Ten system kolimacji, który wydawał się kiedyś złotym łatwym i przyjemnym środkiem na kolimację w praktyce niemal nic nie daje.

Powody są niejasne, niby w ccd gwiazda jest wycentrowana i można niemal dowolnie dobierać power ale obraz który wydaje się poprawny

w ccd w okularze wykazuje zawsze błędy kolimacyjne niemal na podstawowym poziomie, krążki są najczęściej niecentryczne

w dodatku w stopniu degradującym ten sposób kolimacyjny do zera. Z 3-stopniowego sposobu kolimacji SCT ccd może najwyżej służyć

do bardzo zgrubnego określenia prawidłowego położenia zwierciadła.

 

Newtona można kolimować różnymi metodami, tanich kolimatorów laserowych nie polecam, same wymagają najczęściej poważnej kolimacji,

należy też obciążyć wyciąg zbliżonym wagowo setupem oraz ustawić położenie tubusa w przewidywanym położeniu podczas pracy.

Ugięcia na wyciągu oraz samej tuby przy zmianie położenia (szczególnie tubusów blaszanych) są czasem rzędu do 0,5 cm na markerze...

Jeszcze większe ugięcia powstają na złączkach i przejściówkach lub adapterach w setupie tanie luźne adaptery 1,25/2" z jedną śrubą

blokującą - tzw. koszalin....

Kolimacja do astrofoto nie jest łatwą i wymaga znacznie większej staranności niż do wizuala.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj troszkę lepiej. Jowisz z godz. 20.31 i 20.47 (cień Księżyca na tarczy). Ten pierwszy z lewej to gif, trzeba kliknąć.

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x,

TS Optics IR-Cut, FireCapture 2.1, Castrator, Paint, RegiStax 5.1,

AutoStakkert 2.1, AstraImage 3.0 Pro,Corel PaintShop Pro X5.

Jowisz 20121231 (1).gif

Jowisz 20121231 (1).jpg

Jowisz 20121231 (2).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowym rokiem coś tam kolimowałem. Zauważyłem, że po skolimowaniu laserem, tubus był wycelowany w miejsce gdzie pojawi się Jowisz, gdy opuściłem tubus do pozycji poziomej, kropka lasera przesunęła się o jakieś 0,5 cm. Gdy ustawiłem tubus w stronę Jowisza kropka ustawiła się we właściwym miejscu. Czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.