Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Będzie niewiele większy niż obecnie. Wychłodzenie można sprawdzić na gwieździe. Na rozogniskowanym obrazie będzie widać ciemny/jaśniejszy słup przecinający obraz od góry do dołu - prąd powietrza znad niewychłodzonego lustra głównego :) Jeżeli tego nie ma a obraz pływa to już problem leży poza teleskopem - zły seeing, albo gorące powietrze ucieka gdzieś przed teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz nieźle jak na pierwszy raz :). Wpadnij do mnie do Poznania mam 2 kamerki to możemy powalczyć. Obydwie są na pewno lepsze od twojego neximage'a.

 

Hamal 3k albo 4k klatek. Nie pamiętam dokładnie. Generalnie polecałbym raczej Autostakkert! Registax moim zdaniem jest gorszy i wolniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:)

Czas całkowity to 55 minut. Zaczekałbym na tranzyt, ale już zimno było (-4) i śpiąco (siedziałem przy sprzęcie z przerwami od 23). Chciałem jeszcze dla hecy wycelować w Marsa, ale akurat chmury go objęły.

 

Przydała się wskazówka, którą wyczytałem na którymś z forum: żeby ładnie wyrównać klatki, muszą być dość duże. Tutaj powiększyłem je 2x, wyrównałem (ręcznie w GIMPie), potem zmniejszyłem do 3/4 (zatem ostateczne powiększenie 1,5x).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo podoba mi się poziom szczegółów, ale trochę kręcę nosem na obróbkę. Mam wrażenie, że jest zbyt entuzjastycznie wyostrzony (brak płynnych przejść między obszarami o różnych kolorach), wygląda trochę jak namalowany farbkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wszystkim!

 

(...) ale trochę kręcę nosem na obróbkę. Mam wrażenie, że jest zbyt entuzjastycznie wyostrzony (brak płynnych przejść między obszarami o różnych kolorach), wygląda trochę jak namalowany farbkami.

 

W sumie to tak miało być. Można też tak:

Jup_27_10_13_024700_LRGB_b.jpg

 

A sprzęt to - SCT 9,25", Basler Ace 1300 gm, filtr dyspersji, filtry CCD LRGB orion, soczewka barlow'a x2. W sumie wg FireCapture ogniskowa ok. 6 m,

3000 klatek na L i po 1000 na każdy kolor.

 

Obróbkę opisałem tu (post z 12 czerwca):

http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,20505.50.html

 

Oczywiście są pewne wariacje na temat - wszystko zależy od materiału.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Ciebie znowu zacznę chorować na duże APO ;) Pociemnienie globu z prawej strony, efekt obróbki ?

 

Jowisz jest w fazie 99,1% (wg calsky.com), myślę, że to raczej z tego powodu. Na tym zdjęciu Słońce świeci na niego lekko z lewego górnego rogu, a nie na wprost wzdłuż linii Jowisz - Ziemia.

Edytowane przez dwork
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.