Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
Moja pierwsza fotka więc proszę o wyrozumiałość :-)

 

29.09.2013 SW 200/1000 / Barlow 2x / EOS 7D /

 

Pozdrowionka

 

Ladnie wyszlo a skoro to pierwsza fota to tym bardziej nalezy sie pochwala.

Zaden ze mnie expert ale podoba mi sie a o to chyba chodzi w foceniu.

Gratki; :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

To moja planetarna premiera. Zakupiłem ostatnio MAK180 i dopiero zaczynam swoją przygodę z planetami (wcześniej walczyłem trochę z DSO).

 

Poniżej złożenie 1000 klatek w Registax 5.1 i lekka obróbka w PS.

 

Kamerka NextImage 5.

 

Miałem duży problem z ustawiniem ostrości w tym MAKu. Być może (pomimo, że nie używałem barlowa) seeing był dzisiaj zbyt kiepski na ogniskową 2700 mm.

JOWISZ MAK resize.jpg

JOWISZ MAK.jpg

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

To moja planetarna premiera. Zakupiłem ostatnio MAK180 i dopiero zaczynam swoją przygodę z planetami (wcześniej walczyłem trochę z DSO).

 

Poniżej złożenie 1000 klatek w Registax 5.1 i lekka obróbka w PS.

 

Kamerka NextImage 5.

 

Miałem duży problem z ustawiniem ostrości w tym MAKu. Być może (pomimo, że nie używałem barlowa) seeing był dzisiaj zbyt kiepski na ogniskową 2700 mm.

 

Widać że wszystko działa. Precyzyjne ustawienie pokrętłem w Maku czy SCT może być trudne gdy robi się to ręcznie, ale coś da się z tego wycisnąć - najlepiej cofać nieco i ponawiać próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że wszystko działa. Precyzyjne ustawienie pokrętłem w Maku czy SCT może być trudne gdy robi się to ręcznie, ale coś da się z tego wycisnąć - najlepiej cofać nieco i ponawiać próbę.

 

Dzięki za odzew. Poczytałem, że rozwiązaniem tematu jest założenie dodatkowego wyciągu. Łatwiej wtedy ustawić ostrość oraz nie ma problemu z tzw. mirror-shift.

 

Przyznam szczere, że jak zobaczyłem skalę tarczy Jowisza na ekranie laptopa kręconego z ogniskowej 2700 mm, to pomyślałem, że będzie "ogień". Niestety okazało się, że jak narazie szału nie ma. Trudno było wyciągnąć jakikolwiek detal. MAK faktycznie wymaga długiego chłodzenia. Załączone fotki zrobine były po 1 h chłodzenia, ale to chyba jeszcze za mało. Jak na pierwszą próbę, to jestem zadowolony, ale mam nadzieję, że teleskop pokaże jeszcze "pazur".

 

Przekonuję się, że seeing jest w fotografii planet kluczowy. W DSO też jest bardzo ważny, ale przy planetach odgrywa większe znaczenie.

 

Z tego co wiem, kolejna opozycja Jowisza będzie miała miejsce styczniu. Czy faktycznie Jowisz będzie wtedy zauważalnie większy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.