Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepsze jakie widziałem amatorskie zdjęcia księżyców galileuszowych wykonał Rolf Olsen z Auckland. Teleskop to pięknie wykonany truss Newton 10" na G11. Zdjęcie rewelacyjne i absolutnie wiarygodne:

123609052_4zrrfcPU_galileanmoons10072006.jpg

 

Photo by Rolf W. Olsen

 

Zwłaszcza Io robi wrażenie z widocznymi aktywnymi rejonami wulkanicznymi...

 

 

P.S.

Rolf Olsen znany jest jako autor zdjęcia dysku protoplanetarnego Beta Pictoris.

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć z czwartku. Warunki było dość słabe bo co chwila przelatywały jakieś chmury i "zamglenia". Aldebaran się świecił dość wyraźnie więc wykorzystałem go do paru testów C14.

 

 

Testy z okularem Rochi:

ronhi.jpg

10L/mm, kamera DMK21AU618 z obiektywem C/CS przystawiona do okularu.

 

Rozostrzony obraz gwiazdy:

startest.jpg

 

 

Jowisz RGB i LRGB:

jup-rgb.jpgjup-lrgb.jpg

 

Jowisz w kanal L (widzialnym) oraz w ultrafiolecie (Astrodon UVenus):

jup-lum-1949.jpgjup-uv-2004.jpgjup-uv-bin2-2004.jpg

Owal BA równie ciemny co WCP.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing około godz.. 22 był nawet dobry ale co z tego jak na niebie gnały chmury i tylko dwa razy pojawiła się większa dziura. Chmurwy i tyle ;).

 

Z lewej str. to Drizzle 1.5x

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x,

TS Optics IR-Cut, RegiStax 5.1, FireCapture 2.1,Corel PaintShop Pro X5.

Jowisz 2012.12.27 (1).jpg

Jowisz 2012.12.27 (2).jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze jedno podejście, tym razem o godz. 21. Warunki dobre, o Księżycu nie będę wspominał.

 

Te dwa większe Jowisze to Drizzle 1.5x i 3.0x.

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x,

TS Optics IR-Cut, FireCapture 2.1, Astra Image 3.0 Pro, Corel PaintShop Pro X5.

Jowisz 2012.12 (1).jpg

Jowisz 2012.12 (2).jpg

Jowisz 2012.12 (3).jpg

Jowisz 2012.12 (4).jpg

Jowisz 2012.12 (5).jpg

Jowisz 2012.12 (6).jpg

Jowisz 2012.12.28 (2).jpg

Jowisz 2012.12.28 (1).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dzisiejszych zdjęć Jowisza. Warunki dość dobre, choć coś nadal jest nie tak nadal z klipami nagranymi przez najnowszą betę FC. (klipów Księżyca w ogóle nie zapisał :/)

 

LRGB i RedLum-RGB ~19:35 UT:

2012-12-28-1939_0-jup3-LRGB.jpg2012-12-28-1935_0-jup2-redlum-LRGB.jpg

 

 

LRGB, YRGB, RedLum-RGB ~19:55 UT:

2012-12-28-1949_0-jup4-LRGB.jpg2012-12-28-1954_0-jup4-yel-LRGB.jpg2012-12-28-1956_0-jup4-redlum-LRGB.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralne części planety są rewelacyjne. A brzegi - ratowałeś artefakty? Tak czy inaczej - mistrzostwo. Ja nawet popatrzec przez teleskop nie mogę, bo wszystko zdemontowane, a seeing miałem chyba rewelacyjny, gwiazdy ( przez lornetkę 20x60) wydawały się bardzo stabilne..

 

 

Hej.

Masz rację i dobre oko - brzegi rzeczywiście nieco mniej "ostrzone" - a konkretnie funkcja sharp była zastosowana w nieco mniejszym promieniu.

Materiał uzyskany został w momencie kiedy Jowisz miał jeszcze sporo do górowania WCP to złośliwa bestia-albo jej nie ma albo pojawia się w "złym"

położeniu planety ;)

Natomiast artefaktów (ringow) prawie nie ma, te niewielkie to wynik dużej ilości klatek. To efekt jak pisałem wcześniej stosowania wysokiego gain,

w zasadzie Piotr (Riklaunim) wyszukał diagnozę tego problemu. Ponieważ materiał zbierany do L jest kluczowy dla tzw. szczegółu na fotce wynikowej

zmieniłem setup i teraz jadę L=R. Jest to kanał znacznie ciemniejszy od orange w którym wcześniej wypalałem luminację, ale umożliwia

za to wysoki gain bez przepalania części centralnych kadru. Sam filtr jakościowo (R-badera z zestawu IR-RGB) też znacznie lepszy optycznie

od taniego filtra pomarańczowego który stosowałem wcześniej ale tamten przyda się na pewno na Saturnie).

Materiał uzyskany został na maksymalnej prędkości 60 fps.

 

Odcinając się od mojego bełkotu technicznego, cieszę się że fotka się Wam podoba :)

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam nie mogę w to uwierzyć ale to mój pierwszy Jowisz w tym roku nie licząc zakrycia przez Księżyc

po reinstalacji systemu nie mogę dojść do ładu z ustawieniami kamerki więc wyszło słabo

seeing do północy był bardzo dobry ... może dzisiaj też taki będzie to jeszcze powalczę z kamerką

 

Jupek 2012-12-29 00_08_30.jpg

 

Mak 127, Barlow Soligor 2x, SPC880

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podszedłem jeszcze raz o 20.30, lecz warunki się pogorszyły.

Jednak zdecydowałem się wymontować szkiełko ochronne matrycy w IMGOH. Do tej pory było tak, że na tym szkiełku leżał bezpośrednio filtr UV-IR. Sam demontaż mnie trochę przerażał, lecz nie potrzebnie. Pilniczkiem do paznokci delikatnie podważyłem szkiełko. Okazało się, że nie było przyklejone tylko dociśnięte do uszczelki. W miejsce tego szkiełka umieściłem filtr UV-IR i zamontowałem wszystko, tak jak było wcześniej. Czy to coś polepszy w jakości obrazu? Myślę, że coś polepszy, zawsze to o jedną warstwę mniej.

 

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x,

TS Optics IR-Cut, RegiStax 5.1, FireCapture 2.1, Castrator,

AutoStakkert 2.1, AstraImage 3.0 Pro,Corel PaintShop Pro X5.

Jowisz 20121229 (1).jpg

Jowisz 20121229 (2).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.