Skocz do zawartości

NGC2244 - kawałek Rozety w ramach 1. światła.


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem mały test ze znanym zdjęcie Rozety z Sierra Remote

http://www.sierra-remote.com/Rosette%20NGC%202237.htm

 

Zrobione RCOS z podobną ogniskową i widać, że z terenu Polski jesteśmy w stanie rywalizować rozdzielczością ze znanymi hires zdjęciami. Oczywiście nie jesteśmy w stanie rywalizować ilością nocy pogodnych i żeby zrobić 20 godzin ekspozycji, to trzeba poświęcić parę miesięcy czasami ;)

NGC2244-rc.gif

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Z braku pogody sięgam do poprzedniego materiału, nie skończonego, ale udało się go poskładać. Plusem długiej ogniskowej jest to, że można kolor sobie mocno "zblurować" i w ten sposób użyć materiału, który wydawałby się jeszcze nie wystarczający (szczególnie w narrowband). Po 10 klatek HSO (10 i 15 min) w bin 2 - jeszcze z ODK16.

 

Miękkość koloru niby widać, ale z drugiej strony, chyba każdy w narrow sporo rozmywa kolor? Jak to mówią, lepszy rydz niż nic.

 

No oczywiscie że się odszumia i rozmywa, nie ma to widocznego efektu na końcu a zdecydowanie oszczędza czas. Gdybym chciał np. na ostatnio robionym Bąblu mieć " czystą " siarkę to chyba z 50 godzin byłoby potrzebne. Z tlenem jest łatwiej no a Ha to juz obligatoryjnie musi być najwyżej jakości , w końcu to przyjmuje się za luminancję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam, czy przy tym zdjęciu robiłem. Kiedyś się cieszyłem z dekonwolucji, ale ostatnimi czasy jakoś zacząłem lubić miękkie i naturalne gwiazdy. Ale jakby co, to polecam gotowy skrypt znacznie ułatwiający ten proces. Trzeba tylko odpowiednio dobrać parametry do konkretnego zdjęcia. Polecam eksperymenty.

 

http://www.princeton.edu/~rvdb/images/deconv/deconv_MaximDLnew.html

 

Ale nie przeginajcie "pałki", bo efekty są straszne (niby jest ostro, ale tak bardzo "syntetycznie").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo właśnie widzę że o ile pięknie to działa na przykładowo zamazanych napisach o tyle w astro ciężko o dobre rezultaty. Ponadto poważniejsi autorzy astro podpisują kto dla nich wykonał ten proces odnieść więc można wrażenie że dla dobrego efektu należy zlecić go znawcy tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.