Skocz do zawartości

Przechowywanie newtona na dobsonie


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pewnie niektórzy zauważyli w statusie, przyszedł mi gso 10 na dobsonie. Mam pytanie co do przechowywania, jako że już to jest niezła "krowa" z tej tuby. Interesuje mnie czy są jakieś przeciwskazania do tego by trzymać ją w garażu. Żeby uniknąć każdorazowego znoszenia po schodach w domu, postawiłbym w garażu i wystarczyłoby tylko drzwi otworzyć i już by była na podwórku. No i chłodzić by się krócej musiała bo już tak dużej różnicy temp. by nie było. Tylko czy przechowywanie w takich warunkach jej nie zaskodzi?(oczywiście przed kurzem bym ją przykrył). Jeśli temp na zewnątrz jest -10 czy -15 stopni to w garażu jest 2-4 stopnie poniżej zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo pytałem w sklepie i powiedziano mi że w garażu musi być na plusie żeby szron się nie osadzał na optyce...

 

a mógłbyś tak z ciekawości zdradzić w którym?

bo może trzeba będzie ogrzewać wszystkie obserwatoria astronomiczne, a my tak w nieświadomości i jeszcze ze szronem na optyce ;)

 

a już poważniej, to jak najbardziej chroń teleskop przed kurzem, żeby tylko nie folią, a np. bawełnianym prześcieradłem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc:) W takim razie jutro robie miejsce w garażu, a przy najbliższym bezchmurnym niebie "bojler" pójdzie na dwór a później do garażu:) a narazie jeszcze niech cieszy oko w pokoju :) Ciekaw jestem co żona powie jak jak zobaczy tą tube :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo pytałem w sklepie i powiedziano mi że w garażu musi być na plusie żeby szron się nie osadzał na optyce, ale nigdy nie widziałem szronu na niczym co jest w tym garażu:) wolałem dla pewności jeszcze dopytać :)

 

:laughbounce2: Bardzo dobre :)

Niech sprzedawca poczyta jak powstaje szron. :buahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, ktoś może i słusznie, przekonywał, że szkło to taka inna forma cieczy, a że lodowce spływają i że stare witraże są grubsze na dole niż na górze,

więc musisz wybrać, czy chcesz mieć teleskop pozaosiowy, czy z większą ogniskową

... za jakieś 200-300 lat

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, ktoś może i słusznie, przekonywał, że szkło to taka inna forma cieczy, a że lodowce spływają i że stare witraże są grubsze na dole niż na górze,

więc musisz wybrać, czy chcesz mieć teleskop pozaosiowy, czy z większą ogniskową

... za jakieś 200-300 lat

 

niekoniecznie za 200-300 lat

jeśli te witraże w ciągu 500 lat zwiększyły swoją grubość na dole o 1mm to wychodzi 2 mikrony rocznie czyli jakieś 4 długości fali ... trochę dużo

przy założeniu, że ten rodzaj szkła stosowany w teleskopach spływa tak samo jak to dawne i przy pominięciu wpływu grubości szkła trochę to wszystko robi się niepokojące

lepiej nie składować teleskopu przez wiele lat w tej samej pozycji ... lepiej go używać

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda by też było, gdyby wtórne "spłynęło", wprost na główne, i to z prędkością swobodnego spadku :D

Ratunku !!! my tu gadu gadu, a mi się optyka "rozpływa" :D

 

z drugiej strony, ja się nie boję... nie wiem jak wasze lustra, ale moje ma takie specjalne wzmocnienie... kilka mikronów aluminium od tej strony, co go światło niepokoi... i tą... utwardzoną wywłokę, czy jak tam.

 

 

...pogodo wróć...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.