Skocz do zawartości

Jak protezować stare porty i standardy?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Po przesiadaniu się na nowoczesne montaże, prawdopodobnie nie masz problemów, wtyczka USB i wszystko gra. Mniej wesoło jest gdy zostajesz ze starym sprzętem, ale musisz się przesiąść na nowocześniejszego laptopa. Co niby może być nie tak? Pomijając ew. jazdy systemowo-sterownikowe, to co dopada, to brak portów. Z twojego setupu nie raz wystają dinozaury w postaci portów COM. A to z przedpotopowego robofocusa, a to z własnej roboty kabla do EQ6. Do tego całe pęki gniazd USB. Jedna kamera, druga kamera, jakieś koła filtrowe rotatory i inne dzikie węże.

 

O ile problem z pleniącymi się wtyczkami USB jest do ogarnięcia (o ile masz kase, bo laptop z sensowną kartą graficzną i 6 portami usb to egzotyk, a za egzotyki się płaci) o tyle archaiczne COMy są już chyba nie do przeskoczenia. Trzy lata temu protezowałem się kartą PCIMCA z dwoma portami COM. Myślałem sobie (o naiwny), że znalazłem rozwiązanie doskonałe. Nie będę już musiał szukać egoztyków, karta w slot i mam niezbędne mi COMy. Wiecie co dziś usłyszałem w Saturnie?

 

- PCIMCA? Eee... niestety nie mamy.

- Ale... macie tu z 50 modeli laptopów.

- Ostatni raz widziałem w naszej ofercie laptopa z PCIMCA trzy lata temu....

 

I tu prosze was o pomoc. Mam dość kupowania egzotyków tylko pod porty. Chce normalnego laptopa, który będzie mi służył też do wszystkiego nie związanego z astro. Czy możecie mi podpowiedzieć jakich protez użyć do robofokusa? Jaki kabel usb bedzie działać z EQ6 GOTO? (mam złe doświadczenia z pierro astro, wszystkie jakie miałem nie działały), jakie konkretne rozwiązania stosujecie by rozmnożyć porty USB?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kabelkologię, to w moim przypadku wystarcza aktywny hub USB na 4 porty (koszt ok. 30 zł) i 2 przejściówki USB - RS232 (coś tego typu: http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-prolific-pl-2303-0178-i3026712857.html). Rozwiązanie może nie jest jakoś bardzo zgrabne, ale wszystko działa jak należy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj właśnie zakończyłem barowanie się z tym problemem, a wnioski opisałem na samym końcu wątku http://astropolis.pl/topic/40382-autostar-497-i-kabelek-505/?do=findComment&comment=485006

Taką przejściówkę trzeba wpierw sprawdzić, bo to wszystko chińszczyzna (lepsza lub gorsza). Nie można sugerować się opisem na opakowaniu, trzeba sprawdzić organoleptycznie.

 

A co do głównego wątku, dobrego rozwiązania nie ma, nie produkuje się laptopów z RS232, ponoć to "wymarła" transmisja. Ja mam z ExpressCard, ale karty RS232 w tej technologii są węższe i "latają" w slocie. Poza tym można uzyskać tylko jeden max. dwa RS.

I cena oczywiście ...

Edytowane przez LucAn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Iluvatar napisał. Nie licz na stare rozwiązania typu PCIMCA, Prosty USB hub + przejściówki to jedyne czego potrzebujesz. Pełno tego na Allegro,

 

Edit:

Oczywiście tak jak LucAn napisał można niestety trafić na bubel, chińskie części to problem typu - jedna przejściówka działa a druga nie.

Edytowane przez Who
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam po raz kolejny konwertery usb na rs232 firmy Moxa seria U1100. Działają bez pudła - w moim wypadku obsługują robofokusa i montaż Takahashi.

W pełni emulują port rs232 na usb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam po raz kolejny konwertery usb na rs232 firmy Moxa seria U1100. Działają bez pudła - w moim wypadku obsługują robofokusa i montaż Takahashi.

W pełni emulują port rs232 na usb.

 

A jak jest z ich dostępnością? Bo jak zobaczyłem na stronie Moxa, że za 1 przejściówkę liczą sobie 65$, to to jest jednak trochę drogie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans jak nie chcesz przebojów z konwerterami to zacznij używać takich które są robione na układach firmy FTDI i po problemie. Wiem co mówię bo nie raz się wpieniałem na przejściówki że niby wszystko działa a i tak coś jest nie tak. Od kiedy używam FTDI skończyły się cuda dziać a zaczęło działać. Nawet ostatnio w pracy miałem do zaprogramowania kasę a konkretnie musiałem wgrać 543 kody i z jakiegoś powodu użyłem przejściówki na bazie układu PROFILIC czy jakoś tak no i się zaczęło po wgraniu 5 do 10 kodów błąd druga próba trzecia czwarta to samo w końcu wyciągnąłem z torby FTDI podłączyłem po chwili było czekaj i 3 sekundy później zakończono powodzeniem wgrano 543 kody błędy 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam po raz kolejny konwertery usb na rs232 firmy Moxa seria U1100. Działają bez pudła - w moim wypadku obsługują robofokusa i montaż Takahashi.

W pełni emulują port rs232 na usb.

Tylko gdzie to zdobyć. Ja objechałem ok 20 sklepów w Łodzi. Jak pytałem o Moxa to mieli większe oczy od Księżyca w pełni.

Tylko chińszczyzna.

A sprowadzanie z zagranicy jest ekonomicznie nieuzasadnione. Te chińskie też chodzą dobrze (mój przypadek), tylko trzeba być pewnym co się kupuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co więcej FTDI ma w ofercie konwertery z USB na RS232 2xRS232 i 4xRS232 i wiele wiele więcej. Przecież moje LOSMANDY od lat już biega po USB za sprawą gotowego modułu konwertera z USB na 8bit a konkretnie mmUSB245R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio w obserwatorium robiłem modernizacje komputera w którym miałem 2 porty RS-232 ale płyta stara i w dodatku się wieszała.

Kupiłem nową w której było złącze RS-232 na płycie. Podłączyłem śledzia z portem i w ten sposób steruje montażem.

Reszta działa po USB. Jest na rynku sporo konwerterów RS-232 <-> USB które działają bez problemu. Tylko ważne że jak zainstalujesz sterowniki to nie mieszaj wtyczek USB :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdzie to zdobyć. Ja objechałem ok 20 sklepów w Łodzi. Jak pytałem o Moxa to mieli większe oczy od Księżyca w pełni.

Tylko chińszczyzna.

A sprowadzanie z zagranicy jest ekonomicznie nieuzasadnione. Te chińskie też chodzą dobrze (mój przypadek), tylko trzeba być pewnym co się kupuje.

U mnie w Wesołej :)

A dokładnie to: http://www.elmark.com.pl/products/produkty/index.php?id=1

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się natomiast sprawdziły te przejściówki: http://www.digitus.info/pl/produkty/akcesoria/adaptery-i-konwertery/adapter-usb-interfejs-szeregowy-usb-20-da-70156/

zarówno z EQ-6 jak i Robofocusem

i to są chyba najtańsze na chipsecie FTDI, a Robofocus jest bardzo wybredny, bo na przejściówkach Prolifica nie chce chodzić.

Hans pamiętaj również, aby przestawić przerwania IRQ tych portów na w miarę najniższe, np. 1 do max 5, bo czasem jest problem z komunikacją, jak system ustawi je wyższe.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam skuteczność czipów FTDI

ostatnio zrobiłem z 10 rożnych układów sterowanych z USB przez te kości i każdy działa bez pudła

po podłączeniu do USB Windows sam je wykrywa i instaluje potrzebne sterowniki. Potem można je podłączać do dowolnego portu USB bez potrzeby zmian konfiguracji

trzeba tylko pamiętać, że to przejściówki USB/UART a nie RS232 czyli na wyjściu jest standard TTL lub 3,3V. Jeśli potrzebny jest standard RS232 dodajemy konwerter poziomów np. MAX232 (zawiera przetwornicę napięcia 10V)

są też kości konwerterów USB/LPT

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam skuteczność czipów FTDI

ostatnio zrobiłem z 10 rożnych układów sterowanych z USB przez te kości i każdy działa bez pudła

po podłączeniu do USB Windows sam je wykrywa i instaluje potrzebne sterowniki. Potem można je podłączać do dowolnego portu USB bez potrzeby zmian konfiguracji

trzeba tylko pamiętać, że to przejściówki USB/UART a nie RS232 czyli na wyjściu jest standard TTL lub 3,3V. Jeśli potrzebny jest standard RS232 dodajemy konwerter poziomów np. MAX232 (zawiera przetwornicę napięcia 10V)

są też kości konwerterów USB/LPT

 

pozdrawiam

Dokładnie - FTDI - dla niechętnych do lutowania wersja droższa, ale kompletna, wszystko we wtyczce, tylko odpowiednią końcowkę zrobić:

http://www.ftdichip.com/Products/Cables/USBTTLSerial.htm

 

pozdr

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania samego montażu NEQ6 polecam ten kabelek działa bez zarzutu i w jakie gniazdo USB się go nie wepnie zawsze pamięta nr portu COM.

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/10/usb2eq6-interface-cable-shoestring.html

 

To jest coś takiego, jak podlinkował Iro, tylko sporo droższe. Jeśli umiesz włożyć 6 kabli we wtyczkę RJ-45, lub wlutować je w COMa, to taniej wyjdzie kupić, np. tutaj: http://www.tme.eu/pl/details/ttl-232r-5v/moduly-ftdi/ftdi/#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest coś takiego, jak podlinkował Iro, tylko sporo droższe. Jeśli umiesz włożyć 6 kabli we wtyczkę RJ-45, lub wlutować je w COMa, to taniej wyjdzie kupić, np. tutaj: http://www.tme.eu/pl/details/ttl-232r-5v/moduly-ftdi/ftdi/#

Zgadza się ale nie każdy lubi lub chce lutować ;) Podajemy ewentualne rozwiązania a Hans sam zadecyduje które preferuje czy ATM czy gotowe. :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z ich dostępnością? Bo jak zobaczyłem na stronie Moxa, że za 1 przejściówkę liczą sobie 65$, to to jest jednak trochę drogie rozwiązanie.

Ja płaciłem po 135 zł za konwerter. DOBRE nie zawsze znaczy TANIE. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też na hand- made konwerterze z prolificem działał. Ale ponieważ nie mam smykałki do zrobienia przyzwoitej obudowy to szlag jasny go trafił po pierwszym moczeniu w rosie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ułatwić zadanie dodam, że ja zawsze używałem Prolificów i nie zdarzyło się, żeby coś nie działało (nawet 2 robofocusy na raz) :D Tak więc - nie wiem, od czego to zależy.

 

 

...zależy od dobrych sterowników (lub poprawnie dobranych) i ich poprawnej konfiguracji w systemie :)

Sprzętowo są podobne i jeśli mamy poprawnie zainstalowany ten sterownik na naszym komputerze musi to działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.