Skocz do zawartości

pocieszycielka dla zgreda.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą rozsunałem troszkę dach obserwatorium ( nareszcie jest...) i stwierdziłem, że nawet Księżyc nie maskuje mojego light pollution. Zasięg w zenicie dobija do 4M. Bez Księżyca trochę lepiej oczywiście. Długa zima opóźniła moje prace konstrukcyjne - ale nie poddaje się i pewnie niedługo będę miał te 0,5m na GEM, he,he - pod takim niebem!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. I skoro już przechodzimy do praktyki, to może Zgred ;)

(lub wcześniej inny posiadacz planowanej tu lornetki 8x56) zrobi jej test latarkowy,

a może i jakiś inny (transmisje światła? cycuś takiego).

 

Bo nie ukrywam, że duże źrenice wyjściowe lornetek w rękach faceta w średnim wieku mnie pasjonują

(pozytywnie - wierzę, że czasem oko zachwycone kosmosem otworzy się bardziej niż "nakazują" podręczniki!).

 

Pozdrawiam

EDIT:

6mm też nieźle! Dla Twojego syna będzie idealna przez długi czas. A i Ty Zgredzie młody jeszcze jesteś :)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem w jak wielu z nas ciagle piszczy cichutko optymizm. To budujace. Jednak doskonale wiecie, że to nie jest takie proste.

 

Działki w bieszczadach? Hmmm... a czym to sie różni od zdalnego obserwatorium na Krecie? Pewnie bedzie troche taniej, ale i niebo bardziej kapryśne. Przesiąść się na narrow? Dla astrofotografii to jest rozwiązanie, ale nie dla spektrometrii i fotometrii. Przeczekać kryzys pogodowy? To nie rozwiązanie, nowych latarni w pobliskich wiochach nie wytne. Przenieść sie do lasu? Niestety, zbieraniem szyszek rodziny nie utrzymam. ;)

 

Niestety, świat zmienił nieco zasady gry i nie wszystko co było jest ciągle możliwe , a w zamian nie wszystko co nowe, stanęło otworem :(

 

A co do testów,

Porównać kilka szkieł pod majowym niebem nad Bugiem czemu nie, pisze się na to, ale testy latarkowe i inne zabawy mnie nie kręca. To lornetka do przetrwania (pocieszycielka dla zgreda), a nie szkiełko do robienia nauki, daje bardzo dobry (relatywnie do innych z tej klasy szkieł) obraz i to mi wystarcza. BTW, Titanium ED 8x56 wcale nie ma powiększenia 8x, to 9tka, a to zmienia nieco wymagania dla białkowego interfejsu ;)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę siedział dokładnie tam, przy rozwidleniu dróg (mapka). Miejscówki są opisane na mapie Szuu i w wątku "trollistycznym". Wszystko do dogadania.

 

Edycja:

Też nie utrzymuję się ze zbierania szyszek a pod las wyskakuję od czasu do czasu :fickyou:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans masz sporo racji ale wystarczy właśnie z dobrą lornetką położyć się pod czarnym niebem (trzeba uciekać coraz dalej, nie da się ukryć)

i wraca ten zachwyt który nam towarzyszył naście (optymistycznie ;)) lat temu.

Ja właśnie pozbyłem się kilogramów sprzętu na rzecz po prostu lornetkowego / trawlerkowego podziwiania nieba

i to jest remedium na kiepską pogodę, zaświetlenie i spleen dnia codziennego :)

 

Zauważyłem również ciekawą cechę (może tylko ja tak mam ale to by oznaczało raczej poważną astro-fiksację... ;):

im prostszy i mniejszy aperturowo sprzęt do "wizuala" tym większe zaangażowanie i wysiłek (oraz radocha) z odnalezienia danego obiektu ;)

 

Tak że - głowa do góry + lornety w dłonie! :)

 

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hejka, dopiero teraz przeczytałem ten wątek. Jeszcze 2 - 3 lata temu chyba tak źle nie było u ciebie?

U mnie jeszcze widać Drogę Mleczną. Ale pytanie czy nie postawią latarni jak będą budować linię energetyczną NN. Ale jeszcze nie poddaję się z budową obserwatorium na działce. Tylko inne priorytety pokrzyżowały plany budowy. Ale tam też 20 km ode mnie rozbudowała się elektrownia, lepiej oświetlona... ale nadal to inny świat niż okolice Warszawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.