Skocz do zawartości

pocieszycielka dla zgreda.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm.... Ja trochę inaczej odebrałem post Hansa. To nie powrót do korzeni, a zakończenie pewnego etapu hobby. I to nie z winy piszącego, a czynników zewnętrznych. U mnie jest podobnie. Zamiast kolejnej nocy obserwacyjnej - noc, którą mogę przespać przed kolejnym ciężkim dniem pracy, zamiast kolejnej gwiazdy - kolejna lampa waląca prosto w okular. Dodatkowo ten totalny brak nieba... Napawdę ciężko zgrać chęć do obserwacji i pogodę. Dziwne to nasze hobby. Filateliści mają dużo prościej.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii nieba, coś jest na rzeczy. Zaczęło się od obwodnicy, kolejne sodówki. Sąsiad zamontował dwie lampy, przed garażem. Kolejny zamontował na antenie światło w obudowie od koguta, "całe szczęście", że czerwone. Ale jest porównywalne z jasnością tych z przed garaży wcześniejszej posesji. Jadę za miasto, człowiek ma firmę i skierował 4 halogeny pewnie gdzieś powyżej 400-500watt w powietrze. Hans powoli rozumiem, Twoje rozczarowanie.

Czasem jest dobrze wrócić do korzeni, zostawię sobie moją Titanium 10x56, może gdzieś zrobimy porównanie.

Trzymam za Ciebie kciuki byś wytrwał i życzę pogodnego ciemnego nieba !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans! Bardzo smutny tenTwój post. Czasem są takie chwile, że człowiek przestaje mieć chęć do tej ciągłej walki z "okolicznościami" ( powszechna głupotą?) itd. To co napisałeś kojarzy mi sie troche z tekstem utworu "Procol Harum" "The whiter shade of pale", chodzi mi o tę dalszą część - spiewaną tylko na koncertach. Ja to juz stary jestem, więc powiem: nawet na chwilę nie popadaj w taki klimat - to wykańcza. Trzymaj się mocno - może zainstaluj sobie jakiś większy sprzęt :)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo przestaw się na narrow ? Ja też musiałem .... Z tych samych powodów...ale zdecydowanie nie należy siadać w kąciku i wmawiać sobie źe nie warto...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubawił mnie post Hansa, bo ja też tak mam...

"Częściej wybieram wannę i padnięcie na ryj do wyra..."

 

Niedawno Adam pisał, że wysprzedaje sprzęt... kurczę.

Kiedyś nie miałem kasy na sprzęt, teraz nie mam czasu by się nim bawić a każda godzina snu jest na wagę złota. I właśnie zastanawiam się nad sprzedażą swoich lornetek i zakupem 8x40 z wyższej półki, którą mógłbym mieć zawsze przy sobie podaczas podróży służbowych.

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę ostatnio mamy jakiś chyba kryzys obserwacyjno-fotograficzny w naszym hobby w szczególności jeśli chodzi o nocne niebo. Wielu z nas sprzedaje duże newtony "bo jest zbyt mało pogodnych nocy". Musi paść pytanie: co się dzieje ?

U mnie też nie jest najlepiej. Ostania noc z fajnym przejrzystym niebem z zasięgiem 6 mag była w lipcu 2012r..... Ja też dość mocno zastanawiam się czy by nie zrezygnować z DS-ów. Bo i po co się męczyć jak i tak nie ma pogody ? Wychodzę w nocy patrzę że jest słaba przejrzystość i od razu mi się odechciewa.

Jednak astro jest zbyt fajne by od niego odejść, po moim trupie, mogę nawet czytać książki ale całkowicie nie odejdę.

 

 

 

Jest jeszcze Słońce, lecz jeżeli nie pociąga. to cóż począć ;).

 

I teraz właśnie stawiam się nad tym min. dlatego że przez najbliższe lata będzie zwiększona aktywność.

 

My tu smutki i żale" wylewamy" a za oknem piękna pogoda :laughbounce2:

 

PS. Można wizualnie użyć pasma CaK ? Czy tylko do foto jest ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, chyba trzeba grilla zrobić w starym gronie :D

Niedawno Adam pisał, że wysprzedaje sprzęt... kurczę.




Oj tam, jak to w życiu. Sprzedaje się, potem się kupuje... Wkrótce odsłona nowego sprzętu :D
Ale fakt faktem, z wielkich inwestycji w astro w PL już się wyleczyłem chyba dożywotnio. Pogoda, pogarszające się niebo, brak czasu, potrzeba poświęcania czasu rodzinie, itp.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozważam, co piszecie o swoich doświadczeniach. Jawią mi się konkluzje. U mnie jest tak, że pękła bańka takiego mirażu, gromadzenia sprzętu, bo odchodzę od piękna nieba, obserwacji, fascynacji wszechświatem.

A ten aspekt fascynacji i pasji pociąga nas niewątpliwie najmocniej, sięgnąć jak najdalej w wymiarze intelektualnym, filozoficznym czy estetycznym.

A zatem, poza pięknym widokiem w okularze liczy się również wiedza, przez którą również możemy doświadczać podobnych zachwytów.

Równocześnie poszukujemy sprzętu, jakości i nie ukrywajmy, próbujemy "nowych zabawek". Jednak po jakimś czasie następuje zmęczenie materiału.

O czym pisał Adam na swoim blogu (polecam daje do myślenia), pewnego rodzaju zapędzenie się w kozi róg, czasu i środków. Ale, co jest dobre, następuje korekta. Nic tylko brać przykład.

Jak widać, bardziej doświadczonym przyszło oczyszczenie, każdego chyba takie "olśnienie" czeka. Co niepotrzebne, że tak powiem "odpada".

Nowe drogi czy powrót do prostszej formy może już tylko skutkować lepszym odbiorem astronomii.

 

Czego wszystkim nam życzę !

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy, że w tym i poprzednim roku (jesień/zima) mieliśmy najgorszy kryzys pogodowy chyba w historii. A to wyklucza jakiekolwiek sensowne (wartościowe) badania astronomiczne. Pozostaje tylko aspekt romantyczny, a do tego faktycznie nie trzeba bardzo dużych nakładów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest 1 rok. Z każdym kolejnym było coraz gorzej i wielu sobie obiecywało, że "następny" będzie lepszy. Po słabej jesieni i zimie wmawialiśmy sobie, że na pewno marzec będzie idealny. I co?

 

Ja już straciłem nadzieję, bo sięgając wstecz jakieś 5 lat widzę kolosalna różnicę w jakości nieba. Kiedyś z pod domu miałem takie jak teraz na wyjazdach - to raz. Pogoda - szkoda słów.

 

No i jeszcze jedno chciałoby się jakoś rozwijać, a wobec powyższych na które nie mamy wpływu nie ma jak - dlatego rozwijam oprócz astronomii inne pasje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest 1 rok. Z każdym kolejnym było coraz gorzej i wielu sobie obiecywało, że "następny" będzie lepszy. Po słabej jesieni i zimie wmawialiśmy sobie, że na pewno marzec będzie idealny. I co?

 

Chcesz powiedzieć, że w jakimś stopniu trzeba zredukować aspiracje do większych teleskopów i zasięgów ? Ze względu na warunki nieba, czy bardziej z uwagi na pogodę ?

I pytanie na, które chyba nikt nie odpowie, czy będzie zmiana pogody ?!

Rozumiem Wasze rozgoryczenie, może czas powalczyć o redukcję zaświetlenia nieba ... można przecież zaoszczędzić na energii itp.

Bo to wygląda trochę na kapitulację, nie mówię, że nie uzasadnioną ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans rozumiem Cię całkowicie, u mnie jest podobny problem z niebem ,może w mniejszej skali bo jednak wysoko w górach jeszcze nie budują :)

 

Sprzedaj wszystko i kup działkę 20-30 km dalej na południe, będziesz miał pewnie z 10 lat ciemnego nieba .

 

A na emeryturkę postawimy osiedle kilkunastu domków dla starych forumowiczów gdzieś w Bieszczadach. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Wasze rozgoryczenie, może czas powalczyć o redukcję zaświetlenia nieba ... można przecież zaoszczędzić na energii itp.

U mnie np. nie chodzi o zaświetlenie, choć każda pipidówa na mazurach ma teraz oświetlenie jak Las Vegas ;)

Nawet jak przychodzi bezchmurne niebo to nie jest ono czyste do końca. Nie wiem o co chodzi i nie rozumiem.

Ostatnie super niebo miałem we wrześniu 2010 a przyzwoite w lutym i sierpniu zeszłego roku. Jak żyć?

Mały przykład z dzisiejszego poranka o co chodzi:

europa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie piotrkusiu, u mnie to samo, niby pogodnie a jakaś ta przejrzystość ......

Czytałem i nie wiem ile w tym prawdy bo naukowcy nie widza związku z tym że zwiększona aktywność Słońca to większe zachmurzenie :icon_confused: jak tak będzie to przez najbliższe 2-3 lata nie będą lepsze.... Może w Ameryce :icon_twisted:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co trzeba zrobić by być starym forumowiczem ;) za 10 lat może jakoś doczłapię do reszty. Darek podoba mi się pomysł :)

Co najmniej 25 lat stażu na forum, zostało mi jedynie 15 lat i 5 miesięcy :)

 

A co do domków, pomysł jak najbardziej realny, trzeba teraz kupić wspólnie dużą działkę a za 10 lat zacząć budować domki. Oczywiście bez lamp :)

Już zaczynam szkicowć koncepcję.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conajmniej 25 lat stażu na forum, mi zostało jedynie 15 lat i 5 miesięcy :)

 

A co do domków pomysł jak najbardziej realny, trzeba teraz kupić wspólnie dużą działkę a za 10 lat zacząć budować domki. Oczywiście bez lamp :)

Już zaczynam szkicowć koncepcję.

 

Piszę się na to :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem załamany. Post Hansa smutny jest i dołujący. Jest w nim wiele bolesnej prawdy i mądrość wynikająca wprost z doświadczenia.

Dodatkowo: nie ślędzę na bieżąco wszystkiego na forum i teraz dopiero wyczytałem, że Adam sprzedał sprzęt... ręce mi opadły. Tak się cieszyłem wraz z nim, że wreszcie doszedł do porozumienia ze swoim setupem, pokazywał próbki... Byłem pewien, że na wiosnę będzie wysyp genialnych, bezkompromisowej jakości, nie uzyskanych do tej pory w naszym kraju zdjęć. I co? porażka. Odechciewa się...

Może pora odkurzyć moje bino 22x100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.