Skocz do zawartości

Pytanie do canoniarzy i nie tylko :)


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

Miałam zamiar zakupić sobie nową kamerę, ale po dojściu do tego ile musiałabym wydać na kamerę, która nadała by się do czegokolwiek, stwierdziłam, że lepiej będzie zainwestować w lepszy aparat z funkcją "kamerowania" :icon_wink:

 

W sklepie rzuciły mi się w oczy dwa modele:

 

Canon 1100D

 

http://www.mediaexpert.pl/katalog/lustrzanki-cyfrowe/canon-1100d-18-55mm-dciii,10661.html

 

Canon 600D

 

http://www.mediaexpert.pl/katalog/lustrzanki-cyfrowe/canon-600d-18-55-mm-is-ii,13040.html

 

Oprócz tego, że zależy mi na w miarę przyzwoitej jakości filmach, chciałabym oczywiście wykorzystać ten aparat do astrofoto, dlatego skupiłam się głównie na Canonach. Czy model 600D jest dużo lepszy od 1100D?

 

Może warto spojrzeć na aparaty innych firm? Np. Nikon

 

Muszę dzisiaj podjąć decyzję i liczę na waszą pomoc :)

 

Pozdrawiam

Agatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. lepiej używać słowa filmowanie lub filmować, bo chyba nie powiemy idę samochodować, chociaż pospacerować już tak :);)

Wiem, że filmować :) To był żart, dlatego użyłam cudzysłów i takiego emota :icon_wink: . Spoko, też nie lubię jak tak inni mówią ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusem "kamerowania" w Canonach jest szybkość ustawiania AF. Jeżeli to nie ma znaczenia - bierz lustrzankę, jeżeli nie: to bierz kamerę.

No właśnie ja też nie za bardzo rozumiem. Nie znam się za bardzo na tym. Mógłbyś opisać czym miałby objawiać się ten problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusem "kamerowania" w Canonach jest szybkość ustawiania AF. Jeżeli to nie ma znaczenia - bierz lustrzankę, jeżeli nie: to bierz kamerę.

 

Problem rozwiazano w Canon EOS 700D z hybrydowym autofocusem.

http://www.fotomaniak.pl/67516/canon-eos-700d/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem objawia się tym, że w trybie Live View AF działa w tych Canonach bardzo wolno. Przysłona musi być delikatnie przymknięta (widać na filmie pociemnienie), aparat reguluje ostrość (również widać na filmie) no i słychać na ścieżce dziękowej delikatne terkotanie (przynajmniej w moim 24-105L). Całość procesu ostrzenia zajmie przy Live View około 2-3 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam canona 6D i 60D - szybkość ustawiania AF po naciśnięciu do połowy spustu w trybie LiveView jest dla mnie nieakceptowalna.

Nie mówiąc już o szybkim przekadrowaniu. Dlatego do filmów np. z dzieciakiem używam kamery Panasonic SD800 (starszy model). A do zdjęć lustrzanek.

Oczywiście w astrofoto funkcja kamerowania jest jak najbardziej dla mnie pożądana. aparat można podpiąć dosłownie do wszystkiego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. dxomark różnica jest minimalna a cena? W avansie przy 30stu ratach 1100D jest ponad 3x tańszy.

 

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings

 

p.s. mam 350d więc proszę nie posądzać mnie o stronniczość.

p.p.s do JaLe -> Bierz 600D, bo lepszy. No sam przyznasz, że ręce opadają przy takim uzasadnieniu.

Edytowane przez _vk_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnijcie mi proszę, bom zdurniał. Do czego służy funkcja "kamerowania" w astrofoto - stosując lustrzanki? Do planet i Księżyca - tak bym sobie sam odpowiedział, ale może jest coś o czym nie wiem?

 

Tak jak napisałeś - planety, Księżyc, Słońce, ISS.

Na początku lipca z braku kamerki do "kamerowania" protuberancje kręciłem lustrzanką na montażyku Vixen Polarie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem objawia się tym, że w trybie Live View AF działa w tych Canonach bardzo wolno. Przysłona musi być delikatnie przymknięta (widać na filmie pociemnienie), aparat reguluje ostrość (również widać na filmie) no i słychać na ścieżce dziękowej delikatne terkotanie (przynajmniej w moim 24-105L). Całość procesu ostrzenia zajmie przy Live View około 2-3 sek.

 

Dlatego jesli zalezy nam na filmowaniu z autofocusem trzeba raczej kupic aparat z hybrydowym AF oraz bezglosny obiektyw serii STM.

 

Przy filmowaniu dSLRem warto tez pamietac, ze podobno rzeczywiscie czasami matryce moga sie przegrzac i uszkodzic.

http://groups.google.com/forum/#!searchin/pl.rec.foto.cyfrowa/p/pl.rec.foto.cyfrowa/c--A_Zo8XFc/cPXrfS1MaJIJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerę używam znacznie rzadziej niż aparat. Stwierdziłam, że bez sensu wydać tyle na coś, co będę używała raz na miesiąc. Aktualnie używam lustrzanki olympus e-420 i mam nadzieję, że dzięki temu canonowi uzyskam lepsze obrazy. Kamerę jaką posiadam to Panasonic nv-gs180, która nagrywa na kasety miniDV i szczerze mówiąc nie pozbywałabym się jej, gdyby nie to, że jest nie jest do końca kompatybilna z moim obecnym laptopem.

 

Skupię się na aparacie z funkcją filmowania, mam nadzieje, że będzie dobrze. Jak będzie jakaś nieostrość, to się ją po prostu wytnie :)

 

Myślicie, że Canon D600 będzie najlepszym wyborem?

 

Może jakiś inny aparat w tej kategorii cenowej byłby lepszy?

 

Aparat kupuję w sklepie media expert (nie przez internet)i większość modeli jest dostępnych.

 

http://www.mediaexpert.pl/katalog/lustrzanki-cyfrowe,1230/?sort=

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnijcie mi proszę, bom zdurniał. Do czego służy funkcja "kamerowania" w astrofoto - stosując lustrzanki? Do planet i Księżyca - tak bym sobie sam odpowiedział, ale może jest coś o czym nie wiem?

 

Mnie nie zależy na tej funkcji ze względu na astrofoto. Na Canonie zależy mi ze względu na astrofoto, a na filmowaniu za względu na chęć robienia prostych filmików (z udziałem ludzi i ptaszków itd :icon_biggrin: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. dxomark różnica jest minimalna a cena? W avansie przy 30stu ratach 1100D jest ponad 3x tańszy.

 

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings

Teraz już nie wiem kompletnie co zrobić:) Co prawda przy 1100d nie podoba mi się to, że nie ma standardowego wejścia na mikrofon, ale jednak jest tańszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na filmowaniu to zdecydowanie bierz 600D. W 1100D nie masz trybu fullHD, jedynie 720p. Do tego 600D posiada odchylany ekran bardzo przydatny przy filmowaniu, dodatkowo o dwa razy większej rozdzielczości. Jako jedyny Canon APS-C posiada przy filmowaniu tryb crop, czyli jest możliwość 3-krotnego przybliżenia bez straty jakości.

 

Oczywiście finalna jakość obrazka w 1100D i 600D jest bardzo podobna, ale w tym drugim płaci się za dodatkowe funkcje - moim zdaniem z Twojego punktu widzenia bardzo przydatne.

 

Gdyby Ci mniej zależało na astrofoto to poleciłbym Panasonica na m4/3, bo przy podobnej cenie to aparaty o klasę lepsze do filmowania, niż Canony APS-C.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na filmowaniu to zdecydowanie bierz 600D. W 1100D nie masz trybu fullHD, jedynie 720p. Do tego 600D posiada odchylany ekran bardzo przydatny przy filmowaniu, dodatkowo o dwa razy większej rozdzielczości. Jako jedyny Canon APS-C posiada przy filmowaniu tryb crop, czyli jest możliwość 3-krotnego przybliżenia bez straty jakości.

 

Oczywiście finalna jakość obrazka w 1100D i 600D jest bardzo podobna, ale w tym drugim płaci się za dodatkowe funkcje - moim zdaniem z Twojego punktu widzenia bardzo przydatne.

 

Gdyby Ci mniej zależało na astrofoto to poleciłbym Panasonica na m4/3, bo przy podobnej cenie to aparaty o klasę lepsze do filmowania, niż Canony APS-C.

 

Właśnie przeglądałam filmiki na youtube z porównania tych dwóch aparatów i tam też powiedzieli, że jakość filmów jest o wiele lepsza w 600D

 

Odnośnie astrofoto: czy na serio niemodyfikowany canon nadaje się bardziej do astrofoto, niż aparat innej firmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak Marek powiedział, dodatkowo na korzyść 600D przemawia możliwość wgrania MagcLantern-a, a to już wielka pomoc przy filmowaniu. Oczywiście ML wgrywasz na własne ryzyko :mr.green:

 

http://www.magiclantern.fm/downloads.html

Podobno do 1100d też się da

Chociaż szczerze nie mam zielonego pojęcia czemu to ma służyć :icon_biggrin:

A jak mam stracić gwarancję to wolę nie kombinować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1100D jeszcze trzeba poczekać bo nie wszystko działa, wiem bo mam :P

 

 

Co to jest Magic Lantern ?

 


Jest to usprawnienie działające nad oryginalnym firmware-em lustrzanki Canon, które uwalnia ją z
ograniczeń nałożonych przez producenta. Przede wszystkim zostało ono napisane dla ludzi
używających swojego sprzętu do kręcenia filmów, a teraz zyskało wiele usprawnień również dla
fotografów.
Rodzaje

Dodatkowe funkcje dostępne po zainstalowaniu ML
• audio: wyłączenie AGC, cyfrowe filtry, mierniki dźwięku, ręczne sterowanie wzmocnieniem,
możliwość ręcznego wybrania źródła dźwięku, monitorowanie audio przez USB
• pomoc przy ekspozycji: zebra, sztuczny kolor, histogram, fala, miernik punktów
• narzędzia związane z ostrością: zbliżenie w czasie zapisu video, podglądanie ostrości,
blokada ostrości, wykrywanie twarzy, wykres ostrości, rack focus
• pomoc przy zapisie filmów: kontrola nad próbkowaniem, zapis znaczników w filmach,
automatyczne ponowne uruchomienie zapisu po przepełnieniu bufora lub po przekroczeniu
limitu 4GB, wyświetlanie pozostałego czasu, wyświetlanie live-view bez nakładek
• kadrowanie: nakładki graficzne, widoczne w trybie live-view
• dokładniejsze manipulowanie czułością ISO, balansu bieli (w Kelwinach) i innych ustawień
zdjęć
• zdalne fotografowanie przy użyciu wykrywania twarzy i spustem dźwiękowym
• focus stacking – wykonywanie zdjęć z różnymi elementami kadru będącymi w zakresie
ostrości
• lepszy bracketing, pozwalający wykonać aż do 9 zdjęć w odstępach min. 0,5 EV (funkcja
przydatna zwłaszcza przy fotografii HDR)
• interwałometr dla zdjęć i filmów (pomocne przy fotografii timelapse)
• ciche wykonywanie zdjęć bez uruchamiania mechanizmu migawki
• tryb Bulb z czasem naświetlania aż do 8h (funkcja przydatna zwłaszcza przy astrofotografii)
• pomiar głębi ostrości i odległości hiperfokalnej (w przypadku obiektywów obsługujących
komunikacje z korpusem)
• lepsze możliwości kompensacji ekspozycji lampy błyskowej od -5 do +3 EV (w zależności od
aparatu)
• zarządzanie energią: możliwość wyłączenia wyświetlacza LCD w trybie Live-view

Edytowane przez kudi145
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.