Skocz do zawartości

Jak chronimy nasze zabawki?


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Po zakupie sprzętu, tak sobie siedzę i zastanawiam się w co go zapakować udając się w teren.

Napiszcie jakich pojemników (walizek, toreb, pojemników) używacie do przenoszenia/przewożenia

naszych zabawek w celu ochrony przed uszkodzeniem w czasie transportu?

Co możecie polecić coś jako tanią alternatywę do np. drogich walizek oferowanych przez sklepy astronomiczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się zawsze zastanawiam przy okazji takich postów nad pewną logiką myślenia: kupujemy drogi sprzęt a nie stać nas na dedykowane opakowanie. To trochę tak jak niektórzy pogorzelcy - chałupa za milion złotych a oszczędzili na ubezpieczeniu 600 PLN. Moja filozofia życiowa podpowiada żeby co najwyżej zastąpić oryginalne opakowanie , które za sam dopisek " astro" jest 30 % droższe, kupić identyczne np. z branży narzędziowej jak to wyźej paether napisał. Rozwiązania typu koc na tylnym siedzeniu samochodu do astrografu za kilka tysięcy zlotych wykluczam od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się zawsze zastanawiam przy okazji takich postów nad pewną logiką myślenia: kupujemy drogi sprzęt a nie stać nas na dedykowane opakowanie. To trochę tak jak niektórzy pogorzelcy - chałupa za milion złotych a oszczędzili na ubezpieczeniu 600 PLN. Moja filozofia życiowa podpowiada żeby co najwyżej zastąpić oryginalne opakowanie , które za sam dopisek " astro" jest 30 % droższe, kupić identyczne np. z branży narzędziowej jak to wyźej paether napisał. Rozwiązania typu koc na tylnym siedzeniu samochodu do astrografu za kilka tysięcy zlotych wykluczam od razu.

Zeby dojść do wniosku, że za hasło "astro" trzeba często płacić więcej, nie potrzeba żadnej filozofii życiowej.

Kwestia tylko w umiejętnym zastąpieniu tego samego ale z górnej półki cenowej, czymś tak samo funkcjonalnym, ale tańszym -

- dlatego zacząłem ten temat. Liczę, że ci którzy poszli tą drogą podzielą się doświadczeniami.

 

Z tego co wiem, to miłośnicy astronomii w tym celu (zakupu walizki) często odwiedzają stoiska narzędziowe w marketach budowlanych ;)

Też tak zrobiłem: w "Nomi" wypatrzyłem skrzynkę narzędziową w sam raz do przechowywania mojego refraktora SW 80 ED.

Skrzynka oznaczona jak 26 cali, w sam raz pasuje. Do środka pianka i wszystko za 50 zł , zamiast prawie 300.

Niestety, po zmierzeniu okazało się, że skrzynka ma 3 cale mniej. 7,5 centymetra jednak robi różnicę...!

Obsługa tego sklepu, jakoś dziwnie nie przejęła się tym, że robi ludzi w balona.

Dlatego ostrzegam, uważajcie co kupujecie.

Ja szukam dalej, może ktoś mi doradzi. Szukam też czegoś odpowiedniego do transportu montażu..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały swój sprzęt mam podzielony na walizeczki - Refraktor w oryginalnej, cały sprzęt w przygotowanej i "wyściełanej", żeby nic się nie poobijało. Nawet przeciwwagi mają dedykowaną :-)

Jedyny wyjątek to montaż, który przewożę bez żadnej torby/walizki - po prostu w bagażniku odpinam sprzęgła i ograniczam jego ew. przesuw oraz statyw.

 

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co polecacie na 8'' newtona. Na razie wożę w oryginalnym kartonie i styropianach, ale to nie jest rozwiązanie docelowe.

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/pokrowiec-do-transportu-tuby-optycznej-teleskopu-125-x-30-cm-duzy,d2052.html

Ja podobną dałem do uszycia w żaglowni kilka lat temu. Zapłaciłem wtedy 200zł. Do auta niosłem najpierw tubę a drugim kursem dobson i walizka z okularami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co polecacie na 8'' newtona. Na razie wożę w oryginalnym kartonie i styropianach, ale to nie jest rozwiązanie docelowe.

 

Kolega woził w bagażniku samochodu dobrze unieruchomioną, klasyczną syntę 8" przez chyba trzy tygodnie, nie chciało mu się jej targać na drugie piętro i mocno zdziwił na miejscówce po włożeniu kolimatora do wyciągu - nic nie trzeba było korygować. Dobrze zabezpiecz sprzęt w bagażniku siatką - wystarczy.

Jeżeli chodzi o okulary, filtry itd, można kupić walizki aluminiowe z wypełnieniem piankowym, wypełnienie jest częściowo przycięte w modułach około 1cm - wyrywasz "moduły" dopasowując do kształtu, np. (i tylko jako przykład) http://allegro.pl/walizka-walimex-foto-m-czarno-brazowa-wspaniala-i3772385957.html

Kup dużą - trudno uwierzyć ile "szpejów" człowiek z czasem uzbiera :)

Pozdrawiam

Edytowane przez rokita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubę 10'' wrzucam do: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/pokrowiec-do-transportu-tuby-optycznej-teleskopu-125-x-30-cm-duzy,d2052.html która leży podczas transportu na tylnym siedzeniu w aucie.

Montaż oddzielnie w bagażniku, tylko kładę go na koc żeby nie obijał się.

Cała reszta do plastikowej skrzynki z praktikera za przysłowiowe grosze. Jednak muszę kupić trochę większą ponieważ miejsca brakuje. I jak widzę, że inni użytkownicy wykładają środek gąbką to chyba też tak zrobie. Do tej pory wszystko było ułożone w tekturowych pudełkach.

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.